Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 1 > Verior
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.12.2008, 18:18   1

Shkrim i cituar Z1: Ende rreth 1900 tė zhdukur 12 vjet pas luftės shqiptaro-jugosllave


Amensty International (AI), ka kėrkuar tė hėnėn nga misioni EULEX nė Shqipėri tė Veriut qė tė sqarohet tashmė fati i mė shumė se tre mijė personave tė rrėmbyer e tė zhdukur gjatė luftės shqiptaro-serbe, si dhe qė kriminelėt tė sillen pėrpara drejtėsisė.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=2943
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.12.2008, 14:38   2

Shkrim i cituar Prishtinė: Familjarėt e personave tė pagjetur, tė harruar nga shteti


Familjarėt e personave tė pagjetur, ndjehen pa pėrkujdesje institucionale derisa nėntė vjet nga pėrfundimi i luftės ende nuk dihet fati i 1918 personave, tha sot koordinatori i kėshillit, Haki Kasumi. "Gjatė vitit tė ardhshėm, do t’i radikalizojmė veprimet tona ngase durimi po pėrfundon", u shprehėn familjarėt.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=30303
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.12.2008, 11:55   3
Citim:
Kryeparlamentari Krasniqi pret sot pėrfaqėsuesit e familjarėve tė tė pagjeturve

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, pret sot pėrfaqėsuesit e familjarėve tė tė pagjeturve, tė cilėt kėrkojnė nga institucionet e vendit qė ta pėrpilojnė njė strategji mė tė mirė pėr zbardhjen e fatit tė mė tė dashurve tė tyre. Njė ditė mė parė, nė njė konferencė pėr gazetarė, drejtuesit e asociacioneve tė familjarėve tė pagjeturve, kėrkuan qė tė bėhet mė shumė pėr zbardhjen e fatit tė 1918 personave tė pagjetur.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=30323
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.12.2008, 14:10   4
Citim:
Krasniqi premton ndihmė pėr zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve

Kryekuvendari Jakup Krasniqi, priti sot pėrfaqėsuesit e asociacioneve tė familjarėve tė pagjetur. Kreu i kuvendit premtoi ndihmėn e institucioneve tė Kosovės pėr zbardhjen e fatit tė mė shumė se 1900 personave tė pagjetur.
Ndėrkaq, Nesrete Kumnova kėrkojė qė Qeveria dhe Parlamenti nė mėnyrė institucianle tė mbledhin shėnimet pėr fatin e personave tė pagjetur.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=30343
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.1.2009, 15:29   5

Shkrim i cituar Serbia pengon zbardhjen e fatit tė personave tė pagjetur


Pėrpjekjet shqiptaroveriore pėr zbardhjen e fatit tė personave tė pagjetur nuk kanė qenė shumė tė suksesshme, pėr arsye se shteti serb nuk bashkėpunon me Prishtinėn pėr zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje. Kėshtu ka thėnė sot zv.kryeministri, Ramė Manaj, gjatė njė takimi qė pati me pėrfaqėsues ndėrkombėtarė.

Prishtina ka akuzuar sot Beogradin, se ende 10 vjet pas pėrfundimit tė luftės nuk po tregon gatishmėri qė tė bashkėpunojė pėr zbardhjen e fatit tė personave tė pagjetur.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=31199
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.4.2009, 17:45   6

Shkrim i cituar ShV: Ende 1907 tė zhdukur 10 vjet pas luftės


Rreth 1907 shqiptarė janė ende tė pagjetur dhe diku 400 trupa tė paidentifikuar qė nga pėrfundimi i luftės shqiptaro-jugosllave. Kėshtu u tha nė njė konferencė tė mbajtur nė Prishtinė, disa ditė para Ditės sė tė Pagjeturve nė shtetin shqiptar tė Veriut.

http://www.evropaelire.org/Content/Article/1615908.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.4.2009, 18:22   7

Shkrim i cituar Krasniqi: "Defiēit humanizmi nė Serbi"


Kreu i kuvendit tė Veriut, Jakup Krasniqi, ka thėnė nė shtyp se institucionet e Serbisė nuk kanė asnjė ndjenjė humanizmi qė ēėshtja e shqiptarėve tė zhdukur tė ndriēohet.

“Kjo ėshtė njė ēėshtje qė ne e bartim nga e kaluara. Sigurisht se mundėsitė e institucioneve tė Kosovės qė tė bėjnė diēka mė shumė nė kėtė raport, sidomos nė raportet me Serbinė, mendoj se janė tepėr tė kufizuara dhe kėtė duhet ta themi tė gjithė”, tha kryeparlamentari Krasniqi.

Regjimi terrorist serb, gjatė vitit 1998-1999, ka varė rreth 15 mijė shqiptarė e zhdukur mbi 4 mijė tė tjerė. Gjysma e kėtyre tė fundit janė zbuluar nėpėr varreza masive nė Serbinė qendrore, ndėrsa rreth 2.000 tė tjerė konsiderohen ende tė zhdukur.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/6841/C4/C13/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.8.2009, 21:54   8
Citim:
Rreth 1.900 persona tė zhdukur

Nė Ditėn ndėrkombėtare e personave tė pagjetur, familjarė tė tė zhdukruve kanė kėrkuar edhe njė herė ndriēimi i fatit tė rreth 1.900 personave tė zhdukur qė nga koha e luftės sė fundit nė Kosovė. Pas njė performance para Teatrit Kombėtar, familjarėt pėr njė orė janė mbėshtetur nė rrethojėn e ndėrtesės sė Kuvendit tė Kosovės, duke ēuar mesazhin te institucionet qė tė bėjnė mė shumė pėr gjetjen e mė tė dashurve tė tyre.

Zepe Rukolli, nga Rezalla e Skenderajt, ndonėse ka mbushur 74 vjet dhe nuk ėshtė mirė me shėndet, vazhdon tu bashkangjitet aktiviteteve qė organizohen pėr tė kėrkuar zbardhjen e fatit tė mė tė dashurve tė saj, qė i humbi nė masakrėn e Rezallės. Ajo kishte ardhur sot nė Prishtinė, sė bashku me djalin pėr tė marrė pjesė nė shėnimin e Ditės ndėrkombėtare tė personave tė pagjetur, tė organizuar nga Kėshilli Koordinues i Asociacioneve tė Familjarėve tė tė Zhdukurve, dhe Komisioni Qeveritar pėr Persona tė Pagjetur.

“ Kam tė humbur, dy vllazninė, djalin tim, e djalin e vėllait. Pėr qatė na kanė pru kėtu qė me i gjete kėta tė vramė, po spo gjinden hiq”.

Megjithėkėtė numri i familjarėve tė tė zhdukurve, qė ishin mbledhur pėrpara Teatrit Kombėtar, ku po zhvillohej ky aktivitet nuk ishte i madh. Kryesuesi i Kėshillit Koordinues tė Asociacioneve tė Familjarėve tė tė Zhdukurve, Haki Kasumi, fajėson institucionet qė nuk po bėjnė sa duhet pėr ta zbardhur fatin e tė pagjeturve dhe e shqetėson fakti qė nė kėto aktivitet po dalin ēdo herė e mė pak familjar.

“Po zvogėlohet si pasojė e gjendjes sė rėndė tė tyre. Nėse vazhdon ky ritėm i zgjidhjes sė kėsaj ēėshtjeje, unė konsideroj se nė dhjetėvjetėshin e fundit do tė na mbeten shumė mė tepėr njerėz tė cilėt i kėrkojmė se sa njerėz dhe familjar, tė cilėt do tė jenė nė gjendje tė dalin pėr tė kėrkuar tė afėrmit e tyre”, tha Kosomi.

Ndėrsa, zėvendėskryeministri, Ramė Manaj, i cili gjithashtu ka tė zhdukur djalin e qė mori pjesė nė kėtė manifestim, tha se institucionet e Kosovės kanė bėrė dhe po bėjnė gjithe maksimumin e mundshėm pėr ta mbyllė kėtė problem.

“Por nuk varet nga ne sepse problemi i bashkėpunimit me Serbinė, prej nga ne presim tė mbyllet ēėshtja e tė pagjeturve nė kuptim tė ndriēimit tė fatit tė tyre, vazhdon tė mbetet tepėr i vėshtirė, tepėr delikat”, tha Manaj.

Ndėrsa shefi i Misionit nė Kosovės tė Komitetit tė Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq, Beat Snider, kėrkon nga pėrgjegjėsit qė tė kontribuojnė pėr zgjidhjen e kėtij problemi, ku vetėm nė hapėsirat e vendeve tė Ballkanit janė mbi 15 mijė persona tė zhdukur.

“Autoritetet nė Kosovė dhe Ballkan kanė obligim t’i zgjidhin rastet e zhdukjeve qė kishin ndodhur nė territoret qė mbaheshin nėn kontrollin e tyre, dhe t’i informojnė familjet”, tha Snider.

Pas njė performance para Teatrit Kombėtar, familjarėt pėr njė orė janė mbėshtetur nė rrethojėn e ndėrtesės sė Kuvendit tė Kosovės, duke ēuar mesazhin te institucionet qė tė bėjnė mė shumė pėr gjetjen e mė tė dashurve tė tyre.

Ndėrsa nisma e tė rinjve pėr tė Drejtat e Njeriut dhe rrjeti i aktivistėve “Nisma Ime”, duke kėrkuar nga Qeveria e Kosovės tė zbardhė fatin e personave tė pagjetur, vendosėn nė rrethojat e ndėrtesės sė saj 1887 pikėpyetje nė fleta tė bardha, simbolikė kjo e numrit shumė tė madh tė personave qė nuk u dihet fati tash e 10 vjet.

http://www.rtklive.com/?newsId=39352
Citim:
EULEX po punon intensivisht pėr zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve

Misioni EULEX-i dhe Zyra pėr Persona tė Zhdukur dhe Mjekėsi Ligjore (OMPF) janė duke punuar nė mėnyrė intensive pėr zbardhjen e fatit tė personave tė zhdukur dhe qė prej dhjetorit, kur misioni evropian nė Kosovė ėshtė bėrė operacional, e deri mė tash, ka dorėzuar 61 mbetje mortore, ka thėnė shefi i EULEX-it, Iv de Kermabo.

Shefi i EULEX-it, Iv De Kermabo tha sot se i kupton vuajtjet dhe ankthin qė e ndjejnė familjet tė cilat kanė persona tė zhdukur dhe gjithashtu e kupton edhe dėshpėrimin qė e sjell kjo ēėshtje nė jetėn e tyre.

Qė nga dhjetori i vitit 2008 , EULEX-i ka kryer 88 operacione nė terren , 45 zhvarrime , ka marrė 405 mostra tė eshtrave pėr analizė tė ADN-sė , ka zhvarrosur 66 individė , ka kryer 61 vizita nė familje dhe familjeve u ka dorėzuar 61 mbetje mortore.” pohoi Kermabo.

http://www.rtklive.com/?newsId=39349
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.9.2009, 19:20   9
Citim:
Prishtinė: Vazhdon greva e nėnave gjakovare

Greva e nėnave gjakovare ka hyrė nė ditėn e shtatė. Edhe pas shtatė ditėsh ato deklarojnė se nuk kanė pasur asnjė vizitė nga drejtues tė institucioneve tė vendit.

Nėnat gjakovare kėrkojnė identifikimin e mbetjeve mortore qė gjenden nė morgun e Prishtinės dhe thonė se do tė qėndrojnė aty deri sa tė pėrmbushet kėrkesa e tyre.

Zyrtarė tė zyrės pėr persona tė zhdukur tė Mjekėsisė ligjore, kanė deklaruar se janė duke punuar intenzivisht pėr identifikimin e tyre por kanė deklaruar se ēėshtja ėshtė mjaft e ndėrlikuar pasi qė siē ėshtė konkludaur, mbetjet nuk janė persona, por mund tė jenė pjesė edhe tė personave qė janė varrosur me parė.

Nėnat thonė se gjendja e tyre ėshtė bėrė e padurueshme andaj nuk brengosėn se ēfar mund tė ndodh me shėndetin e tyre pėrderisa nuk do tė identifikohen mė tė dashurit e tyre qė i kanė humbur nė luftė.

Nėnat janė tė bindura se kėrkesa e tyre tani mė mund tė realizohet por se mungon vullneti i qeverisė pėr ti dhėnė rėndėsinė e duhur kėtij problemi.
Vizita e vetme qė u ėshtė bėrė nėnave nga ana e zyrtarėve tė Qeversisė ėshtė vizita e zėvėndėsministrit tė drejtėsisė.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=3255
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.9.2009, 22:28   10
Citim:
Fati i tė pagjeturve nė Kėshillin e Sigurimit

Prishtinė - Kryetarja e shoqatės "Thirrjet e Nėnave", Nysrete Kumnova, shfaq shpresėn qė ēėshtja pėr identifikimin e mbetjeve mortore do tė ngrihet nė Asamblenė e Kėshillit tė Sigurimit.

Ajo thotė se greva do tė vazhdojė deri sa institucionet tė marrin njė hap konkret pėr kėtė ēėshtje.

“Ne po presim pėrgjigje konkrete. Edhe pas vizitės sė dr. Fatmir Sejdiu, meqė ai premtoi qė do tė shfrytėzojė tė gjithė mekanizmat qė tė bėhet diē mė shumė. Ne shpresojmė qė Sejdiu do tė takohet me Yves De Kermabon dhe Komisionin ndėrkombėtar pėr tė zhdukurit dhe madje ēėshtja tė ngritėt nė Kėshillin e Sigurimit qė do tė mbahet mė 15 shtator”, ka thėnė Nysrete Kumnova.

Greva ka hyrė nė ditėn e saj tė nėntė, ndėrkohė qė gjendja shėndetėsore e nėnave nuk ėshtė edhe aq e mirė, por Kumnova thotė se ato janė tė vendosura tė vazhdojnė, ashtu siē e kanė marr edhe vendimin.

Tė hėnėn nėnat greviste i vizitoi presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu si dhe krerė tė partive opozitare. (rtk/start)

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...iptare&nr=4566
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.9.2009, 01:20   11
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Dt. 9 shtator, AFP:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	nenat-pagjeturve-prishtine.jpg
Shikimet:	418
Madhėsia:	80,5 KB
NNJ:	1985

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	nenat-pagjeturve-prishtine1.jpg
Shikimet:	392
Madhėsia:	100,5 KB
NNJ:	1986
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.9.2009, 02:07   12
Citim:
“Thirrjet e Nėnave” - nga e hėna nė grevė urie

Nėnat e personave tė pagjetur tė cilat kanė hyrė nė ditėn e 11 tė grevės kanė paralajmėruar se nga e hėna do tė hyjnė nė grevė urie.

Ato kanė paralajmėruar se do tė ndėrprenė komunikimin me mediat dhe personat zyrtarė deri nė identifikimin e mbetjeve mortore.

Sot nėnat greviste i ka vizituar edhe ministrja e Drejtėsisė, Nekibe Kelmendi dhe shefi i komponentės pėr drejtėsi nė EULEX, Alberto Perduka, tė cilėt kanė kėrkuar nga nėnat qė tė ndėrprenė grevėn duke ju premtuar se do tė bėjnė gjithė ēka ėshtė e mundur pėr identifikimin e mbetjeve mortore.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=5442
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.9.2009, 03:11   13
Citim:
Nėnat nė grevė urie

Nėnat nga Gjakova, tė cilat tash e 14 ditė janė nė grevė, nga dita e sotme kanė hyrė nė grevė urie. Nysrete Kumnova nga "Thirrjet e Nėnave", pėr RTV21 tha se kanė ndėrprerė ēdo kontakt me opinionin, pra edhe pėr media.

Sipas Kumnovės, nga dita e nesėrme ato do tė caktojnė njė termin ditor pėr kontakte me gazetarė. Ato thanė se grevėn e urisė e filluan nė shenjė pakėnaqėsie me mos zbardhjen e fatit tė personave tė zhdukur qė nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė.

Ato thonė se greva e tyre ėshtė e paafatizuar dhe ajo mund tė ndėrpritet vetėm pas identifikimit tė njė pjese tė mbetjeve mortore, pėr ēka duhet tė garantojė Qeveria e Kosovės, EULEX-i dhe Komiteti Ndėrkombėtar pėr Persona tė Zhdukur (ICMP).

"Pas vizitave qė i bėri nėnave greviste, nga presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe ministrja Nekibe Kelmendi ėshtė premtuar qė do t'i kushtohet prioritet kėsaj ēėshtje, do t'i shfrytėzojnė tė gjitha mekanizmat qė mund tė bėjnė pėr identifikimin e mbetjeve, por sot po bėhen 14 ditė. Ne ndonjė rezultat pozitiv konkret nuk e kemi pas ende dhe kėshtu qė greva jonė duhet patjetėr tė ndryshojė formėn e grevės", ka thėnė Nysrete Kumnova nga "Thirrjet e Nėnave" tė Gjakovės.

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Njeriut (KMDLNj) sot ka vizituar nėnat qė janė duke bėrė grevė nė oborrin e Institutit tė Mjekėsisė Ligjore pėr zbardhjen e fatit tė personave tė pagjetur. KMDLNj informon mediat dhe opinionin publik se gjendja shėndetėsore e nėnave qė janė duke bėrė grevė ėshtė pėrkeqėsuar dukshėm. Deri mė tani njė nėnė ka qenė e detyruar tė marrė infuzion.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=3521

Citim:
“Thirrjet e Nėnave” ndėrpresin grevėn

Kjo u bė pas takimit tė sotėm qė patėn ato me Presidentin Sejdiu dhe ministren Kelmendi

Familjaret e tė pagjeturve - "Thirrjet e Nėnave" nga Gjakova, tė cilat tash mė shumė se dy javė kanė qenė nė grevė, ndėrsa nga e hėna edhe nė grevė urie, e kanė ndėrprerė grevėn e tyre, pas njė takimi qė kanė zhvilluar sot me Presidentin e Republikės sė Kosovės, dr.Fatmir Sejdiu, dhe ministren e Drejtėsisė, Nekibe Kelmendi.

Kėrkesat e familjareve tė tė pagjeturve, tė cilat kanė qėndruar nė grevė nė njė tendė nė afėrsi tė vendit ku mbahen mbetje ende tė paidentifikuara tė personave tė pagjetur, kanė tė bėjnė me pėrshpejtimin e procesit tė identifikimit tė mbetjeve mortore dhe zbardhjen sa mė tė shpejtė tė fatit tė tė pagjeturve nga lufta e fundit.

Sikur edhe nė vizitėn e parė, Presidenti Sejdiu u ka premtuar familjareve tė tė pagjeturve se pėrpjekjet e tij dhe tė tė gjitha institucioneve tė Republikės sė Kosovės do tė jenė maksimale pėr ndriēimin e fateve tė kėtyre njerėzve.

“Unė nga ana ime do tė pėrpiqem, bashkė me institucionet e tjera, tė bėjmė punėn mė tė madhe tė mundshme, secili sipas kompetencės dhe mundėsive tė veta. Unė jam me kėrkesat e juaja, jam bashkė me dhimbjen tuaj, por nuk jam qė shėndetit juaj tė keqėsohet edhe mė”, u ka thėnė Presidenti pjesėmarrėseve nė grevė.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=3591
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.2.2010, 07:12   14
Citim:
Grupi Punues pėr personat e pagjetur nesėr takohet nė Beograd

Prishtinė, 18 shkurt 2010 - Grupi Punues pėr Personat e Pagjetur, i pėrbėrė nga delegacionet e Prishtinės dhe tė Beogradit, me ndėrmjetėsimin e Komitetit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq do tė takohet tė premten nė Beograd.

Nė kėtė takim do tė shkėmbehen informacione nė funksion tė zbardhjes sė fatit tė personave tė pagjetur. Ndėrkaq, familjarėt e kėtyre personave, shqiptarė dhe serbė, kėrkojnė qė tė shtohet presioni pėr ndriēimin e fatit tė familjarėve tė tyre tė pagjetur.

Takimi i kėtij grupi do tė ketė karakter pune dhe do tė jetė i mbyllur, tha Prenk Gjetaj, pėrfaqėsues i delegacionit nga Prishtina. Ai thekson se pala kosovare do tė shtojė kėrkesat pėr ndriēimin e fatit tė personave tė pagjetur, duke u bazuar nė informacione tė reja.

Gjithashtu Gjetaj ka thėnė se delegacioni nga Prishtina do tė riaktualizojė ēėshtjen e Rudnicės, ku ishte gėrmuar nė vitin 2007, nėn dyshimin se aty ekziston varrezė masive.

http://www.kosova.com/artikulli/59750
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.4.2010, 07:49   15
Citim:
Arsim Gėrxhaliu: Nė Serbi ka ende varreza masive

Prishtinė, 25 prill - Masakra e Reēakut, e Likoshanit dhe e Qirezit, e Prekazit, e Izbicės, e Abrisė, e Poklekut, e Suharekės, e Mejes, e Rogovės, e Celinės, e Krushės sė Madhe e tė Vogėl, e Lubeniqit, e Makocit, e Fushė Kosovės, e qytetit tė Gjakovės, e Qyshkut, e Studimes sė Vushtrrisė, e Ēabrės, e burgut tė Dubravės – lista ėshtė shumė e gjatė. Kujtimet janė ende tė hidhura dhe tė rėnda, sidomos pėr faktin se ende mungojnė pėrgjigjet e plota dhe pėrfundimtare.

Arsim Gėrxhaliu ėshtė drejtor i Institutit tė Mjekėsisė Ligjore dhe adresa ku shpesh janė drejtuar familjarėt pėr pėrgjigjen rreth fatit tė mė tė dashurve. Ai thotė se procesi i identifikimit kėrkon kohė dhe nuk mund tė pėrmbyllet shpejtė. Pėr momentin nė morgun e institutit tė Mjekėsisė Ligjore gjenden mbi 400 mostra tė personave tė zhdukur qė janė sjell nga Bajina Bashta dhe Batajnica, ka raportuar RTK.

“Kjo do tė ishte njė kthim pėr ta pyetur Komisionin Qeveritar tė Serbisė se a janė pastruar varrezat mirė. Pėr shembull, ėshtė rasti i kamionit frigorifer ku thuhet se kur janė hapur dyert, uji i ka marrė disa kufoma dhe, sipas disa informatave, thuhet se Komuna e Perucacit i ka varrosur, bėhet fjalė pėr tetė persona”, thotė Gėrxhaliu.

Gerxhaliu thotė se ka tė identifikuar edhe 425 mbetje mortore, tė cilat gjenden nė morg, por, familjarėt refuzojnė t’i marrin kufomat.

“Po, ka tė identifikuar. Nė ndėrkohė, ne kemi dėrguar edhe pjesėt mė tė vogla, por, rritje nė identifikime nuk ka. Por, ėshtė njė problem tjetėr, se kemi grumbullimin e 150 personave qė janė identifikuar, por, familjarėt refuzojnė t’i marrin. Nė aspektin psikologjik, unė i kuptoj, sepse, shpersa ėshtė e fundit qė mundesh familjarėve me u’a marrė”, ėshtė shprehur Gėrxhaliu.

Kryetarja e Shoqatės “Thirrjet e Nėnave nga Gjakova”, Nysrete Kumnova, thotė se megjithė punėn e bėrė nga Instituti i Mjekėsisė Ligjore, nėnat janė tė pakėnaqura me procesin e identifikimit. Ndėrsa, sa i pėrket mosmarrjes sė mbetjeve mortore, tė cilat tashmė janė identifikuar dhe ende mbahen nė morg, Kumnova thotė se nėnat e tė zhdukurve, me procesin e identifikimit, nuk janė tė kėnaqura aspak.

Mirėpo, pėr tė zgjidhur plotėsisht kėtė ēėshtje, ėshtė e domosdoshme qė tė ketė gatishmėri tė Serbisė pėr tė bashkėpunuar. Por, sa ėshtė e pranishme kjo gatishmėri?

“Sipas informatave, kur kam qenė nė Komision pėr dialog, Serbia ka thėnė nė njė farė forme se, nuk ka mė varreza nė Serbi. Por, unė, personalisht dhe profesionalisht nuk besoj. E aq mė tepėr kur ka informata pėr vendodhjen e varrezave masive nė Medvegjė”, ka thėnė Gėrxhaliu.

Njė ekip AD-HOC, me 29 prill, do tė shkojė nė Medvegje pėr tė kontrolluar vendin ku supozohet se ka varrezė masive bėri tė ditur Gėrxhaliu.

Pas luftės nė Kosovė, kanė rezultuar 5.650 persona tė zhdukur. Qė nga ajo kohė e deri mė tani janė identifikuar 3.800 persona, pra mbi 90 pėrqind tė rasteve. Por, edhe 1.863 persona ende janė tė pagjetur. Ndėrkaq, tash nė morgun e institutit pėr mjekėsi ligjore gjenden mbi 400 mbetje mortore.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,19248
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.6.2010, 21:25   16
Citim:
Dyshohet pėr 10 varreza masive nė rajonin e Mitrovicės

Shoqata e personave tė pagjetur dhe viktimave tė luftės, “Zėri i prindėrve” bėn tė ditur se ka njohuri pėr dhjetė varreza masive nė rajonin e Mitrovicės.

Kryetari i kėsaj shoqate, Bajram Qerkini deklaron se pėr kėto tė dhėna qė disponon ka njoftuar edhe policinė e EULEX-it.

Bajram Qerkini pėr agjencinė e lajmeve INA tha se, "janė identifikuar rreth 600 persona tė vrarė dhe tė pagjetur. Ndėrkohė qė ende si persona tė pagjetur fati i tė cilėve mbetet i pazbardhur mbeten edhe 132."

Kjo shoqatė thekson se ballafaqohet pothuajse ēdo ditė me shqetėsimin, brengėn dhe dhembjen e familjarėve tė personave tė pagjetur, pasi fati i mė tė dashurve tė tyre edhe pas 11 viteve ende mbetet enigmė pėr ta.

Sipas dėshmitarėve dyshohet tė jenė 10 lokacioneve nė rajonin Mitrovicės tė ketė varreza masive.

"Thuhet se ekziston njė varrezė masive vendin ku ndodhej xhamia e Ibrit, afėr Urės kryesore, pastaj te varrezat myslimane afėr rrugės pėr Zveēan. Ka dyshime pėr varrezė masive nė fshatin, Vėrmicė te vrella, te laura e trenit, te tregu i bagėtive nė afėrsi tė thertores. Poashtu dyshohet se nė afėrsi te liqeni i Gazivodės sipas dėshmitarėve nė kohėn e luftės ėshtė vėrejtur zbrazja e njė kamioni me kufoma. Dy lokacione tjera ku dyshohet tė ketė varreza masive janė nė disa fshatra tė komunės sė Zubin Potokut, pėrkatėsisht nė fshatrat Dreth edhe Kolludėr. Ndėrsa lokacionet e fundit nė tė cilat janė dyshime tė hapur dhe dėshmitarė janė njė vend nė rrugė pėr Pasomė dhe te Teqja e Terziqėve nė afėrsi tė tre rrokaqiejve” thotė Bajrami.

http://www.ina-online.net/Default.as...e99d8e4fa&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.10.2010, 22:18   17
Citim:
Kritikohet projektligji pėr tė pagjeturit

Prishtinė, 12 tetor - Debat i nxehtė ėshtė zhvilluar sot ndėrmjet Komisionit Parlamentar pėr tė Pagjeturit, atij Qeveritar dhe shoqatave tė familjareve tė tė zhdukurve nė lidhje me projektligjin pėr personat e zhdukur.

Ky projektligj i hartuar nga qeveria e Kosovės nuk pėrmbush as pėr sė afėrmi pritjet e familjarėve. Ata madje, duke u ndjerė tė diskriminuar, kanė thėnė se mė mirė do tė ishte sikur tė mos hartohej fare ky projektligj se sa tė jetė i tillė, pėrkatėsisht njė projektligj qė mė shumė flet pėr Komisionin Qeveritare se sa pėr familjarėt.

Projektligji ka marrė vėrejtje edhe nga departamenti i Mjekėsisė-Ligjore. Drejtori i tij, Arsim Gėrxhaliu ka kėrkuar qė projektligji tė qartėsojė se ēka tė bėhet me mbetjet kockore tė personave qė ndodhen nė morg.

Komisioni parlamentar ka premtuar se do tė ndryshojė shumė amendamente para se ky ligji tė miratohet nė kuvend.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,36884
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2010, 06:04   18
Citim:
Kundėrshtohet Projektligji pėr tė pagjeturit

Prishtinė. Pėrkufizimi kohor i pėrcaktuar pėr tė legjitimuar nocionin i pagjetur ėshtė njė nga vėrejtjet mė tė mėdha, tė cilat i kanė paraqitur familjarėt e tė zhdukurve ndaj Projektligjit pėr persona tė pagjetur, tė cilin disa muaj pas punės qė ėshtė bėrė pėr hartimin e tij, ata kanė vendosur ta hedhin poshtė.

Pėr mė tepėr, pas dėgjimit tė fundit publik tė organizuar nga Komisioni parlamentar pėr tė drejta tė njeriut dhe persona tė pagjetur ėshtė vendosur qė tė formohet njė grup i veēantė qė do tė merret me harmonizimin e ndryshimeve tė kėtij drafti, qė tanimė ėshtė miratuar nė parim nga ligjvėnėsit kosovarė.

Pėrfaqėsuesit e familjarėve tė tė zhdukurve konsiderojnė se ky projektligj nuk i pėrmbush kėrkesat dhe nuk i mbron interesat e tyre.

Haki Kasumi, udhėheqės i Kėshillit Koordinues tė Asociacioneve Familjare tė tė Pagjeturve tė Kosovės (KKAFPK), thotė se Projektligji pėr persona tė pagjetur mė shumė merret me Komisionin qeveritar pėr tė pagjeturit sesa me rregullimin e tė drejtave tė familjarėve tė tė pagjeturve.

Kasumi ka sqaruar se pėr familjarėt e tė zhdukurve ėshtė e papranueshme qė nė kėtė projektligj tė trajtohen njėsoj personat qė janė zhdukur nė rrethana tė luftės me ata qė janė zhdukur nė rrethana krejt tjera pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė. Ai ka rikujtuar se familjarėt kanė insistuar qė periudha kohore prej 1 janarit tė vitit 1998, e cila nė projektligj zgjat deri mė 31 dhjetor tė vitit 2000 duhet tė pėrfundojė nė qershor tė vitit 1999 kur edhe “de facto” pėrfundon lufta nė Kosovė, si periudha mė e saktė qė i referohet nocionit tė zhdukur.

“Sado qė zhdukja e njerėzve pas kėsaj periudhe ėshtė e dhimbshme, ajo nuk ėshtė pasojė e luftės”, thotė Kasumi. Sipas tij, familjarėt kėmbėngulin qė pėrveē ndryshimit tė kėtij neni tė ndryshohet edhe nocioni konflikt i armatosur.

Faktin se nė Kosovė ka pasur luftė ai thotė se e legjitimon mė sė miri formimi i Gjykatės pėr krime lufte nė Hagė, e cila sikur tė mos kishte pasur luftė as qė do tė kishte nevojė tė formohet.

Njė vėrejtje tjetėr, qė ka nxitur pakėnaqėsinė e familjarėve, Kasumi thotė se ėshtė edhe definicioni shumė i pėrgjithėsuar pėr tė pagjeturit, i cili ėshtė i papranueshėm. Si i vetmi definicion i pranueshėm dhe i kėrkuar nga familjarėt, qė tė inkorporohet nė ligj ėshtė definicioni i Amnesty International pėr tė zhdukurit.

“Mė mirė tė nxirret njė ligj vonė dhe tė jetė nė interes tė familjarėve, se njė ligj i shpejtė qė nuk i plotėson nevojat e tyre”, shpreh Kasumi qėndrimin e familjarėve, qė pėrfaqėson.

Vėrejtjet dhe pakėnaqėsitė e familjarėve tė tė zhdukurve nė grupin e sapoformuar pėr ndryshimin e kėtij projektligji do t’i paraqesė eksperti Sheremet Ademi.

Ai mendon se Projektligji pėr personat e pagjetur ėshtė politik dhe nuk rregullon asgjė konkretisht.

“Ai i barazon ata qė janė zhdukur nė luftė dhe ata qė janė zhdukur pas lufte”, thotė Ademi duke paraqitur njėrėn nga kundėrshtimet mė tė mėdha tė familjarėve me kėtė nen.

Ai mendon se edhe njė gjė tjetėr, qė duhet tė ndryshohet gjithsesi ėshtė definicioni pėr tė pagjeturit dhe tė drejtat e familjarėve tė tyre.

Ndėrkaq, Fatmir Rexhepi, kryetar i Komisionit Parlamentar, ka thėnė se Komisioni ka vlerėsuar debatin rreth kėtij projektligji dhe ka zgjeruar grupin punues, i cili brenda 10 ditėsh do tė lexojė rekomandimet e bėra nga grupet e interesit pėr Projektligjin pėr persona tė pagjetur.

“Nė fazėn e dytė nė bazė tė kėtyre propozimeve grupi punues do ta amendamentojė kėtė projektligj”, ka sqaruar Rexhepi. Ai shpreson se pasi grupi punues tė harmonizojė ndryshimet nė kėtė projektligj do tė arrijnė qė gjatė muajit nėntor ai tė jetė i gatshėm pėr t’u paraqitur pėr miratim para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės.

http://www.zeri.info/artikulli/1/2/1...te-pagjeturit/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.12.2010, 19:26   19
Citim:
Prishtinė, protestojnė familjarėt e personave tė zhdukur

Pėrfaqėsues tė familjarėve tė personave tė zhdukur, edhe sot nė natėn e vitit tė ri, protestuan me thirrjet pėr mė shumė angazhim pėr ndriēimin e fatit tė tė afėrmve tė tyre.

Ata u shprehėn tė pakėnaqur me procesin e deritashėm, ndėrsa shtruan shqetėsimin edhe pėr rezultatet e bisedimeve tė ardhshme tė mundshme ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.

Njėmbėdhjetė pas luftės nė Kosovė, vazhdon tė mbetet i paqartė fati i mbi 1 mijė e 800 personave, pjesa mė e madhe e tė cilėve shqiptarė tė Kosovės.

http://www.voanews.com/albanian/news...112712159.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.5.2011, 11:25   20
Citim:
Tė zhdukurit temė e rundit tė katėrt tė bisedimeve Kosovė - Serbi

Prishtinė, 6 maj - Rundi i katėrt i bisedimeve ndėrmjet Kosovės e Serbisė do tė mbahen mė 17 dhe 18 maj e nė rend tė ditės ėshtė edhe pėrmbledhja e rezultateve tė takimeve tė deritashme, ka thėnė Robert Cooper, i cili ka qėndruar nė Beograd.

Deri mė tash ėshtė biseduar pėr energjetikėn, telekomunikacionin, lirinė e lėvizjes, dokumentet personale deh vulat doganore.

Gjatė takimit ė katėrt do tė iniciohen edhe ēėshtje pėr zbardhjen e fatit tė tė zhdukurve dhe tė tė rrėmbyerve, identifikimit dhe mbrojtje sė trashėgimisė kulturore dhe njohjen e diplom

http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,24,57931
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.