Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.12.2008, 17:27   1

Shkrim i cituar Z2: BDSH: Maqedonia tė quhet edhe Shqipėri Lindore


Bashkimi Demokratik Shqiptar (BDSH), ka propozuar qė emri i ri i Maqedonisė tė jetė "Maqedonia Veriore dhe Shqipėria Lindore". Sipas kryetarit tė kėsaj partie, Bardhyl Mahmuti, ky emėr do tė ishte zgjidhja mė e mirė e mundshme dhe nuk do tė ishte diskriminuese pėr shqiptarėt.

Bashkimi Demokratik Shqiptar insiston nė faktin qė shqiptarėt duhet tė integrohen edhe nė bisedimet lidhur me emrin e ri tė Maqedonisė dhe pėr kėtė ka shtruar tre fakte.

"Shpėrbėrja e Perandorisė Otomane qė u shoqėrua me krijimin e shteteve tė reja nė Ballkan u hapi rrugė orekseve ekspansioniste tė fqinjėve tė shqiptarėve nė kurriz tė territoreve tė banuara me shumicė dėrmuese shqiptare. Njė pjesė e madhe e Shqipėrisė Veriore dhe Shqipėrisė Lindore iu aneksua Mbretėrisė Serbo-Kroato-Sllovene. Krahas copėtimit tė territoreve, shtetet e reja tė krijuara edhe mbi territoret shqiptare aplikuan politikėn dėbuese nė funksion tė ndryshimit tė strukturės demografike tė territoreve shqiptare. Politika dėbuese ka qenė karakteristika dominante e tė gjitha regjimeve nė kėtė pjesė tė Ballkanit Perėndimor dhe Maqedonia e pas shpėrbėrjes sė Federatės jugosllave kanė aplikuar tė gjitha format e presioneve dhe tė diskriminimit me qėllim tė realizimit tė spastrimit etnike", ka sqaruar Mahmuti.

Ai ka apeluar deri te partitė, shoqatat qeveritare dhe jo qeveritare tė ngrenė njė tryezė ku do tė kishte mundėsi ēdo qytetar tė japė mendimin e tij pėr zgjedhjen e ēėshtjes sė emrit.

Ai ka kritikuar Qeverinė pėr Ligjin pėr lindshmėrinė, duke vlerėsuar se me kėtė u mohohet e drejta nėnave shqiptare pėr lindje, si dhe shkurtimin e buxhetit tė USHT-sė.

Kreu i BDSH-sė ka akuzuar Qeverinė pėr diskriminimin e shqiptarėve nė tė gjitha sferat, ndėrsa komentet u bėnė me rastin e Ditės ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut.

http://www.koha.com.mk/a07.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.