Kthehu   Kreu > TM > Marrėveshje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.11.2006, 08:00   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Vegėl: Drejtshkrimor i shqipes pėr Word & Excel (AS 2.0)


Citim:
Programi kompjuterik pėr drejtshkrim AS 2.0

Nėse shkruani shqip, tash ėshtė koha pėr t’u thėnė lamtumirė gabimeve drejtshkrimore.

AS 2.0:
* Ėshtė nė pajtim me tė gjitha versionet “Microsoft Office”
* Pėrmban mė shumė se 2 milionė trajta tė fjalėve tė gjuhės shqipe
* Korrigjimi automatik
* Mundėsia e shtimit tė fjalėve tė reja
* Doracaku pėr pėrdoruesin
Programi kompjuterik pėr drejtshkrim nė gjuhėn shqipe AS 2.0 mbulon mbi 99 % tė leksikut tė gjuhės shqipe dhe ka pėrballuar me sukses testet pėr saktėsi gjuhėsore.

Programi pėrmban njė fjalės prej mbi 150 000 fjalėsh, tė cilat, nė varėsi tė kategorisė sė cilės i pėrkasin, arrijnė nė mbi 2 300 000 trajta tė papėrsėritshme fjalėsh.

Programi bėn mbi 5 milionė korrigjime automatike pėr gabime tė llojeve tė ndryshme. Kėto korrigjime automatike mund t’i grupojmė nė korrigjime tė gabimeve qė ndodhin pėr shkak tė njohurive jo tė mira gjuhėsore dhe nė korrigjime tė gabimeve qė ndodhin pėr shkak tė shpejtėsisė sė shkrimit.


http://www.gjuhashqipe.com/softuere/...re.aspx?ida=26
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:42.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.