Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.12.2008, 08:34   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Tiranė: Simpozium albanologjik, 18-20 dhjetor


Citim:
Kėtė muaj nė Tiranė do tė mbahet simpoziumi shkencor “Veprat themelore tė albanologjisė”, organizuar nga Qendra e Studimeve Albanologjike e Tiranės. Simpoziumi do tė fillojė punėn mė 18 dhjetor dhe do tė zgjasė deri mė 20 dhjetor tė kėtij viti.

Nė kėtė simpozium pritet tė marrin pjesė albanologėt nga vendet tė ndryshme tė botės, tė cilėt kanė kontribut tė veēantė nė fushėn e albanologjisė. Nė fund do tė zgjidhet vepra qė do tė fitojė “Ēmimi i albanologjisė”.

Sipas organizatorėve, qėllimi i organizimit tė kėtij sesioni, por edhe ndarja e ēmimit, ėshtė shtimi i interesimit tė studiuesve tė rinj pėr studimet albanologjike.

“Kjo veprimtari synon qė tė promovojė studimet albanologjike, tė forcojė impaktin e tyre kulturor e shkencor, si dhe tė rrisė autoritetin e studiuesve tė albanologjisė”, - thuhet ndėr tė tjera nė njoftimin e Qendrės sė Studimeve Albanologjike nė Tiranė.

Simpoziumi do tė organizohet nė katėr sesione pune, me pjesėmarrjen e studiuesve nga tė gjithė trevat shqiptare; nė kėrkime gjuhėsore, kėrkime kulturore-letrare, kėrkime etnologjike dhe arkeologjike, kėrkime historike. Simpoziumi mbahet edhe nė kuadėr tė pėrvjetorėve jubilarė tė Kongresit tė Manastirit dhe lindjes sė Ēabejt.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=13727
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.12.2008, 16:03   2
allianz
 
Citim:
Atmosfera e ditės sė parė tė konkursit tė albanologjisė ishte ndryshe nga tubimet shkencore tė kėtij lloji ku tė pranishmit flenė ulur. Kishte njė model oganizimi dhe referuesit duhet tė respektonin minutazhin nė dispozicion. Pas prezantimit, auditori ishte i lirė tė pyeste, por askush nuk pyeti dhe nuk pati kuriozitet apo ndonjė paqartėsi pėr veprat dhe autorėt qė do tė votohen nesėr.

U prezantuan vepra tė albanologėve Eric Hamp, Victor Frideman, Kolec Topalli, Rexhep Ismajli etj.

I veēantė ishte prezantimi i Eric Hamp-it qė ndonėse nė moshė tė thyer mbajti tė mbėrthyer auditorin me tezėn “Gjuha shqipe pasardhėse e ilirishtes”. Njė tjetėr vepėr interesante qė u paraqit nė sesionin e kėrkimeve gjuhėsore ishte “Studies on Albanian and other Balcan languages” i Victor Frideman-it. Njė studim pėr formėn habitore nėtrekėndėshin e gjuhėve shqip, maqedonisht dhe turqisht. Gjatė prezantimit Frideman solli nota komike, si tė ishte aktor i vėrtetė, me shembujt e mėnyrės habitore nė kėto tri gjuhė.

Sot e kanė radhėn kėrkimet etnologjike, arkeologjike dhe historike. Premton qė tė ketė njė diskutim interesant.

http://www.shekulli.com.al/news/53/A...008-12-19.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.12.2008, 16:32   3
allianz
 
Citim:
Konkursi pėr veprėn mė tė mirė albanologjike shpalli dje fituesit. Gjatė dy ditėve pjesėmarrėsit patėn mundėsinė tė njiheshin me 28 veprat mė tė mira albanologjike, nga autorė vendas dhe tė huaj, prej tė cilave vetėm tre dolėn mbi tė tjerat.

Pėr veprėn “Fonetika historike e shqipes” akademiku Kolec Topalli u cilėsua autori mė i mirė shqiptar. Historiani Noel Malcolm me veprėn “Kosova - njė histori e shkurtėr” u cilėsua autori mė i mirė i huaj. Studimet pėr mbishkrimet e zbuluara nė Butrint i akorduan Prof. Peirre Cabane dhe Prof. Faik Drinit ēmimin pėr veprėn mė tė mirė me bashkautorė.

Kjo ngjarje, e tillė mund tė vlerėsohet, ishte njė shpėrblim sado simbolik pėr kėrkimin shkencor albanologjik. Qendra e Studimeve Albanologjike dha njė shembull pozitiv pėr nxjerrjen nė dritė tė gjėrave me vlerė dhe me rėndėsi pėr kulturėn kombėtare. Shtoji edhe faktin qė prezantimi i korpusit albanologjik tė pesė viteve tė fundit mori edhe pikėt maksimale nga ata qė nuk ishin konkurrentė.

http://www.shekulli.com.al/news/53/A...008-12-21.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:34.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.