Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.12.2008, 19:03   1

Shkrim i cituar Z1·SHP| FASH: Nis rekrutimi i ushtarėve profesionistė


Deri nė prill tė vitit tė ardhshėm nė qarkun e Shkumbinit (Elbasanit) do tė rekrutohen rreth 300 ushtarė me pagesė, tė cilėt do tė duhet tė plotėsojnė disa kritere gjithashtu duhet tė kenė pasion rekrutimin nėn armė. I kthyer tashmė nė njė profesion me shumė pėrparėsi, ushtaraku pritet tė ketė njė interes tė madh sidomos tek tė rinjtė pa ndonjė perspektivė pėr punė.

Rekrutėt

Aktualisht nė qark kanė fituar tė drejtėn e ushtarit me pagesė vetėm 25 vetė. Pėr t’u rekrutuar nė ushtri ēdo i interesuar duhet tė regjistrohet pėr tė marrė pjesė nė testimin qė do tė bėhet ēdo muaj pranė Qendrės sė Personel Rekrutimit nė Tiranė. Komandanti i qendrės sė rekrutim-mobilizimit, Zihni Goxhaj, thotė se ata qė kanė fituar tė drejtėn e ushtarit me pagesė deri tani janė ata qė kanė edhe njė lidhje pasioni me ushtrinė.

“Veē kritereve tė tjera dhe pėrgatitjes fizike ne kemi pasur parasysh edhe dėshirėn e kėtyre njerėzve pėr tė qenė pjesė e ushtrisė. Pasioni luan njė rol tė rėndėsishėm pėr tė zgjedhur kėtė profesion”.

Goxhaj ka bėrė prezent pėrfitimet qė ka njė ushtar i rekrutuar veē pagės fillestare qė varion nga 25 deri nė 30 mijė lekė si fillestarė me njė kontratė trevjeēare.

Veē pagės ushtarėt me pagesė do tė pėrfitojnė mbėshtetje financiare pėr strehim, shpėrblime financiare pėr shėrbime tė ndryshme qė do tė kryhen, shtesė nė pagė pėr vėshtirėsi, trajtim shėndetėsor nė Spitalin Ushtarak, lejen e zakonshme, kualifikim pėr gjuhė tė huaja, kualifikim pėr specialitete tė ndryshme brenda dhe jashtė vendit, leje drejtimi automjeti etj.

Qė njė ushtar i rekrutuar tė pėrfitojė tė gjitha kėto duhet tė testohet dhe tė shpallet fitues.

Pėr regjistrimin nė testim janė tė domosdoshme:

- njė kėrkesė me shkrim,
- certifikatė personale,
- certifikatė familjare,
- dokument pėr aftėsitė personale nėse zotėron,
- diplomė e shkollės sė mesme ose tė lartė,
- dėshmi penaliteti,
- vėrtetim nga Prokuroria pėr pastėrtinė penale,
- vėrtetim nga Gjykata pėr mungesėn e ēėshtjeve penale nė ngarkim dhe
- rezultatet e testeve mjekėsore.

Kryerja e detyrueshme e shėrbimit ushtarak u hoq me vendim qeverie nė shtator tė kėtij viti. Tashmė radhėt e ushtrisė shqiptare do tė shtohen nga rekrutė vullnetarė me pagesė.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=56044
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:07.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.