Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.12.2008, 23:29   1

Shkrim i cituar Perėndimor: €840 mln pėr pushime jashtėshtetit gjatė 2008-ės


Shqipėria Perėndimore mund tė konsiderohet ndėr tė paktat vende tė botės qė nuk ka njė strategji tė mirėfilltė ekonomike pėr tė mbrojtur mosdaljen jashtė vendit tė tė ardhurave qė siguron nga burimet kombėtare, siē janė turizmi, pasuritė natyrore, apo dhe tė ardhurat e kolonėve.

Njė “sekret” tė tillė e ka bėrė publike Banka e Shqipėrisė nė raportin mė tė fundit tė saj, ku ėshtė konfirmuar rrjedhja e madhe e parasė dhe sidomos e valutės qė del nga vendi ēdo vit, madje edhe nė sasi mė tė mėdha nga ajo qė hyn.

Sipas kėtij raporti, nga turizmi vendi siguron dhe humbet tė ardhura nė shuma pothuajse tė barabarta, kjo pėr shkak tė mungesės sė politikės sė kontrollit dhe tė sigurisė.

Raporti i BSH-sė tregon se “nėse tė ardhurat nga sektori i turizmit pėr 10 muajt e parė tė vitit 2008 ishin rreth 900 milionė euro, shqiptarėt qė kanė udhėtuar jashtė pėr arsye tė ndryshme (pune ose turizmi), kanė shpenzuar rreth 840 milionė euro, pra njė sasi mjaft e pėrafėrt me atė qė ėshtė fituar”.

Nga njė pėrllogaritje e thjeshtė del se diferenca ėshtė vetėm 60 milionė euro nė favorin tonė, pra ndryshe nga sa ėshtė pretenduar dhe reklamuar nga qeveria, sasia ėshtė fare minimale. Kjo ėshtė shumė pak nėse mendojmė qė Shqipėrinė e kanė vizituar kėtė vit (pėr 10 muaj), rreth 2 milionė tė huaj ose shqiptarė qė jetojnė jashtė vendit.

Sipas studimit tė BSH-sė, “shėrbimet e udhėtimit kanė zėnė peshėn kryesore si nė eksportin, ashtu edhe nė importin e shėrbimeve, duke kontribuar pėrkatėsisht me nga 78 dhe 72 pėr qind tė vlerave tė pėrgjithshme tė shėrbimeve.

Diferenca prej 60 milionė eurosh qė i ka mbetur vendit nga totali hyrės prej 900 milionėsh, paraqitet me njė pėrmirėsim tė lehtė nė krahasim me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar, e cila regjistroi njė suficit prej 54 milionė eurosh.

Eksporti i kėtyre shėrbimeve, gjatė kėtij 10-mujori ka sjellė rreth 900 milionė euro tė ardhura dhe njė rritje vjetore prej 19 pėr qind. Por nga ana tjetėr, vlera e udhėtimit tė rezidentėve shqiptarė jashtė Shqipėrisė pėr pushime ose ēėshtje pune, ėshtė vlerėsuar nė rreth 840 milionė euro, vėllim ky rreth 20 pėr qind mė i lartė krahasuar me periudhėn janar-shtator tė vitit 2007.

Pėrfaqėsimi i kolonėve nė grupin e vizitorėve jobanorė, ėshtė veēanėrisht i lartė gjatė 3-mujorit tė tretė, periudhė nė tė cilėn njė numėr i konsiderueshėm kolonėsh qasen nė Shqipėrinė Perėndimore pėr qėllime personale. Kėto prurje nė valutė kanė qenė rreth 27 pėr qind mė tė larta se tė ardhurat nga eksporti i mallrave.

Rritja e tė ardhurave nga shėrbimet e udhėtimit tė ofruara nė territorin e Shqipėrisė ka ardhur kryesisht si pasojė e rritjes sė numrit tė shqiptarėve qė kanė vizituar vendin e tyre, rritje kjo prej rreth 36 pėr qind.

Nga tė dhėnat e vrojtimit pėr shėrbimet e udhėtimit tė kryer nga BSH-ja, rezulton se rreth 47 pėr qind e udhėtarėve jobanorė janė kolonė shqiptarė nė vende tė tjera.

Ulja e tė ardhurave nga kolonitė, si pasojė e krizės ekonomike, vitin qė vjen pritet tė rėndojė buxhetin e mijėra familjeve nė Shqipėrinė Perėndimore, veēanėrisht atyre nė zonat rurale duke thelluar varfėrinė.

Ekspertėt e ekonomisė shpjegojnė se mė tė prekurit do tė jenė pensionistėt qė jetojnė me paratė qė u dėrgojnė fėmijėt nga kolonitė. Ata shpjegojnė se ulja e tė ardhurave nga kolonėt do tė ndikojė edhe nė deficitin tregtar.

Pėr periudhėn janar-shtator tė vitit 2008 tė ardhurat prej kolonive shėnuan njė rėnie prej 13 pėrqind kundrejt tė njėjtės periudhė tė njė viti mė parė.

http://www.shqipmedia.com/2008/12/pushimet-jashte-shtetit-shqiptaret-kan...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.11.2009, 21:45   2

Shkrim i cituar 3m/III 2009: Rriten me 6% shpenzimet pėr turizėm jashtė vendit


Gjatė 3-mujorit tė tretė tė 2009-ės turistėt shqiptaroperėndimorė kanė shpenzuar jashtė vendit 296.7 milionė euro ose 6% mė shumė se vitin e kaluar. Ndėrsa tė turistėt e huaj nė Shqipėrinė Perėndimore kanė shpenzuar 2.7 milionė me shumė se aq.

"Shėrbimet e udhėtimit regjistruan njė rezultat pozitiv prej 2.7 milionė eurosh, duke kthyer kahun e prirjes nga deficit nė suficit. Shėrbimet e udhėtimit zėnė peshėn mė tė madhe nė tė ardhurat dhe shpenzimet e shėrbimeve, me pėrkatėsisht 75 dhe 71 pėr qind tė totalit." - njofton Banka Qendrore nė analizėn e saj pėr tregtine e vendit me jashtė.

Hyrjet valutore nga shėrbimet e udhėtimit arritėn nė 299.4 milionė euro ose 19.8% mė lart nė vitin 2008.

http://www.kohajone.com/html/artikull_48018.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.