Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.12.2008, 22:43   1

Shkrim i cituar Komuna e Prishtinės brenda 7 muajve, 100 rrugė


Kryetari i komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa, tė dielen ka pėruruar pjesėn e parė tė rrugėve qė hyjnė nė grupin e 45 rrugėve tė ndėrtuara nė lagjet "Kodra e Trimave", "Gjinaj", "Arbėria" dhe "Kalabria". Me kėtė rast Mustafa vlerėsoi se komuna po dėshmon se premtimet e dhėna po i realizon nė tė mirė tė qytetarėve tė saj.

"Po pėrurojmė rrugėt e grupit tė parė qė janė 35 rrugė urbane dhe 10 rrugė rurale. Pjesa mė e madhe e rrugėve tė qytetit janė asfaltuar kurse disa janė ndėrtuar me kubėza, rrugėt rurale janė tė rendit tė katėrt, vetėm gjatė vitit 2008, nė kėtė pjesė tė qytetit kanė filluar dhe janė pėrfunduar 21 rrugė nė qytet dhe janė nė pėrfundim 10 rrugė tė rendit tė katėrt nė pjesėt rurale", tha Mustafa dhe shtoi se shumė shpejtėpritet qė tė pėrfundohen edhe 6 rrugė nė qytet dhe 2 nė fshatra.

Numri i pėrgjithshėm i rrugėve qė janė ndėrtuar gjatė vitit 2008, pėrkatėsisht brenda 7 muajve tė kėtij viti ėshtė 100.

http://www.kosova.com/artikulli/50607
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:29.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.