Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.12.2008, 16:24   1

Shkrim i cituar FASH: Misioni paqeruajtės nė Irak


Citim:
Tiranė: Kthehen komandot shqiptare nga Iraku

Ministria e Mbrojtjes konfirmoi lajmin e kthimit tė trupave shqiptare nga Iraku. Ushtarėt do tė mbėrrijnė nė Shqipėri tė shtunėn tė shoqėruar nga ministri Gazmend Oketa i cili aktualisht ndodhet nė Irak. Ai mori pjesė nė ceremoninė e uljes sė flamurit shqiptar qė u zhvillua nė Mosul, por "ceremonia dhe vizita e tij nė Irak u mbajt sekrete pėr arsye sigurie" sqaron ministria e Mbrojtjes

Nga Iraku pritet tė largohen me radhė dhe ushtritė e tjera tė misionit Paqeruajtės.

Angazhimi i Forcės sė Bashkuar shqiptare nė misionin e quajtur “Liria e Irakut” filloi nė Prill tė vitit 2003 me dėrgimin e kontingjentit tė parė Paqeruajtės, bazuar nė Ligjin Nr. 9025, datė 13.03.2003 “Pėr miratimin e aktit normativ me fuqinė e ligjit Nr. 01, datė 09.03.2003, tė KM “Pėr vėnien nė dispozicion tė hapėsirės tokėsore, detare e ajrore dhe dėrgimin e njė force ushtarake shqiptare nė rajonin e Gjirit Persik, nė kuadėr tė koalicionit ndėrkombėtar tė luftės kundėr terrorizmit”.

Nė misionin “Liria e Irakut” kontribuan kontingjente tė Regjimentit Komando. Kontingjenti i parė deri tek kontingjenti i katėrt kanė patur njė efektiv prej 71 ushtarakėsh, kontingjenti i pestė e nė vijim njė efektiv prej 120 ushtarakėsh (njė kompani komando). Kontingjentet ndėrrohen me sistem rotacioni 6-mujor.

Pak ditė mė parė, gjatė kohės qė Ministri i Mbrojtjes Gazmend Oketa po zhvillonte njė vizitė nė Uashington paralajmėroi pėr muajin dhjetor fundin e misionit nė Irak duke shtuar se ky ishte pėrmbushur mė sė miri dhe se Shqipėria kishte marrė vlerėsimet maksimale nga SHBA dhe NATO

Aktualisht nė Irak vepron SHBA me 143 mijė trupa, Britania me 4100 trupa, Rumania me 600 trupa, Australia me 300 trupa, El Salvador me 200 trupa, Bullgaria me 155 trupa Danimarka me 55 trupa, Lituania me 53 trupa dhe Estonia me 38 trupa.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=2088
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:44.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.