Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.4.2008, 18:40   1

Shkrim i cituar TSr/ 1999: Masakra serbe e Podujevės


Citim:
Akuzohen katėr serbė pėr krime lufte, vrasjen 14 civilėve shqiptarė mė 1999

Beograd, 21 prill - Prokuroria e krimeve tė luftės e Serbisė ka ngritur aktakuzėn kundėr katėr pjesėtarėve tė njėsisė famėkeqe paramilitare serbe "Skorpionėt", tė cilėt ngarkohen pėr vrasjen e 14 civilėve shqiptarė dhe plagosjen e pesė fėmijėve nė Podujevė mė 28 mars tė vitit 1999.

Zhelko Gjukiq, Dragan Mediq, Dragan Borojeviē dhe Miodrag Sholaja akuzohen se si pjesėtarė tė njėsisė sė "Skorpionėve" e cila ishte nė kuadėr tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė, nė oborrin e familjes Gashi nga armėt auomatike kanė hapur zjarr mbi 19 gra e fėmijė.

Sipas aktakuzės, kanė mbijetuar vetėm pesė fėmijė qė kishin marrė plagė tė rėnda trupore, tė cilat do tė ishin tė fatale "po tė mos ishte ndėrhyrja mjekėsore e pjesėtarėve tė njėsive antiterroriste".

Njė pjesėtar i njėsisė "Skorpionėt" Sasha Cvijetin ėshtė dėnuar nė vitin 2005 me 20 vjet burgim pėr vrasjen e 14 shqiptarėve dhe plagsojen e pesė fėmijėve nė Podujevė mė 28 mars 1999.

http://www.kosova.com/artikulli/45884
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.6.2009, 01:13   2
Citim:
Serbia jep 75 vjet burgim pėr krime lufte nė Podujevė

Beograd - Kolegji pėr krime lufte i Gjykatės sė Qarkut nė Beograd ka dėnuar tė enjten katėr pjesėtarė tė njėsitit paramilitar "Skorpionėt" me gjithsej 75 vjet burgim pėr krime lufte nė Podujevė nė mars tė vitit 1999. Zhelko Gjukiē, Dragan Mediē dhe Dragan Borojeviē janė dėnuar me nga 20 vjet burgim, ndėrsa Miodrag Sholaja ėshtė dėnuar me 15 vjet burgim, meqenėse veprėn penale e ka kryer si i mitur, andaj nuk ka qenė e mundur t'i shqiptohet dėnimi maksimal.

Ata janė dėnuar pėr vrasjen e 14 civilėve shqiptarė, nga tė cilėt shtatė ishin tė mitur, dhe plagosjen e pesė fėmijėve nė Podujevė mė 28 mars tė viti1999. Mė herėt pėr krimin e njėjtė ishte dėnuar me 20 vjet burgim edhe Sasha Cvjetin si pjesėtar i formacionit paramilitar "Skorpionėt" nė vitin 2005. /QiK/

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...1275&isflash=1
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:16.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.