Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.12.2008, 16:33   1

Shkrim i cituar Z2: Preshevė: Nis sot festivali "Ditėt e komedisė shqiptare"


Nė Preshevė sot fillon festivali mbarėkombėtar i teatreve "Ditėt e komedisė shqiptare". Sipas organizatorėve, respektivisht shtėpisė sė kulturės nė Preshevė, nė festival do tė marrin pjesė teatre tė Luginės, tė Shqipėrisė sė Veriut, p.sh. Gjilani, Prishtina dhe Mitrovica dhe tė Shqipėrisė Lindore, p.sh. Kumanova, Shkupi dhe Tetova.

Festivali i komedisė shqiptare, sipas organizatorėve do tė zgjas pesė ditė, ku pas ēdo shfaqje do tė organizohen tryeza tė rrumbullakėta qė do tė udhėhiqen nga kritikė tė artit dramatik nga Shqipėria e Veriut.

Mbajtja e festivalit "Ditėt e komedisė shqiptare" Presheva 2008, ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė, sepse ėshtė festivali i vetėm mbarėkombėtar qė mbahet nė Luginė tė Preshevės qė ka munguar me vite tė tėra.

http://www.rtklive.com/?categoryId=5&newsId=30031
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:47.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.