Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.12.2006, 14:24   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Botimet e pėrkohshme


Pėr konsum tė brendshėm them tė bėjmė njė listė tė vogėl me botimet e pėrkohshme (javore, mujore, trimujore, gjashtėmujore, etj.) qė merren apo janė marrė me gjurmime albanologjike apo tematika tė pėrafėrta. Titujt e sjellė do rimblidhen nė kėtė shkrim, pėr referencė. Me ktė rast krijojmė dhe njė ide se ē'bėhet rrotull. Plotėsim i lirė.

Trajta:
"Titulli i botimit", pėrkoha, muaji(t), Institucioni, Akademia, Qyteti - Pėrshkrim i shkurtėr i pėrmbajtjes.Tė pėrkohshme

"Kultura popullore", 6-mujore, , Instituti i Kulturės Popullore, ASH, Tiranė - Etnologji, folklor.
"Studime historike", 6- mujore, , Instituti i Historisė, ASH, Tiranė - Histori.
"Iliria", vjetore, , Instituti i Arkeologjisė, ASH, Tiranė - Arkeologji.
"Gjuha jonė", 6- mujore, , Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė, ASH, Tiranė - Gjuhėsi.
"Studime filologjike", 6- mujore, , Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė, ASH, Tiranė – Gjuhėsi/Letėrsi
"Studime pėr artin", vjetore, , Qendra e Studimit tė Arteve, Tiranė – Teatėr/kinematografi/arte figurative/tradita artistike.
"Studia albanica", 6- mujore, , Akademia e Shkencave, Tiranė – Arritjet shkencore nė histori, gjuhėsi, histori, art, letėrsi, folklor, etnografi e arkeologji.


Tė dokohshme

"Studime gjeografike", , Qendra e Studimeve Gjeografike, Tiranė – Mjedis/gjeomorfologji/demografi/gjeografi, turizėm e histori.
"Ēėshtje tė folklorit shqiptar, , Instituti i Kulturės Popullore, ASH, Tiranė – Artikuj shkencorė mbi probleme etnografike e folklorike.


Tė ndėrprera

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 2.12.2006 nė 14:34. Arsyeja: pėrditim

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.