Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.12.2008, 16:12   2

Shkrim i cituar IRJM: Statusi pėr invalidėt e UĒK-sė, pa zgjidhje as nė 2008-tėn


Ligji pėr rregullimin e statusit tė familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė konfliktit tė 2001-shit edhe kėtė fundvit nuk u gjet nė listėn e projekteve qė do tė realizohen gjatė 2009-ės nga Ministria e Punės dhe Politikės Sociale.

Nė takimin e fundit pėr kėtė vit me gazetarėt ministri Xhelal Bajrami pas lavdėrimeve tė shumta pėr punėn e institucionit tha vetėm se punohet nė pėrpilimin e kėtij ligji, pa dhėnė njė afat konkret.

http://alsat-m.tv/Lajme-nga-vendi/9162.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.1.2009, 10:12   3

Shkrim i cituar IRJM: Shqiptarėt rigrinden mbi ligjin pėr veteranėt e UĒK-sė


Ligji pėr pėrkujdesje institucionale pėr familjet e dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės tė UĒK-sė ka nxitur debate midis BDI-sė dhe PDSH-sė. Ndėrsa nėnkryetari i BDI-sė, Rafiz Haliti ka pohuar se gjatė kėtij viti do tė zgjidhjet ēėshtja e kėsaj kategorie tė qytetarėve shqiptarė, PDSH ėshtė kundėrpėrgjigjur me kritika ndaj partisė shqiptare nė pushtet. Zėdhėnėsi i PDSH-sė, Adriatik Imeri, ka deklaruar se BDI-ja ka kontradikta tė brendshme dhe po tallet me fatin e kategorisė mė tė ndjeshme tė qytetarėve nė Maqedoni.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...2360&isflash=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.6.2009, 22:32   4

Shkrim i cituar IRJM: Ėshtė harruar ligji pėr UĒK-nė


Ēėshtja e dėshmorėve vazhdon tė zvarritet pavarėsisht premtimeve tė qeverisė pėr adresimin e saj. Kryetari i OVL tė UĒK-sė, Besim Hoda, pohon se, janė tė lodhur nga premtimet, "pasi ende nuk ka njė pėrgjigje morale nga ajo qė ėshtė thėnė e premtuar nga ana e atyre qė janė tė kyēur drejtpėrdrejtė nė lidhje me ēėshtjen tonė".

“Ne pėrveē pėrpjekjeve qė kemi bėrė arritėm kompromis pėr disa projektligje qė tė realizojmė atė qė kanė premtuar, por tani mė duket se nuk e kanė ndėrmend tė bėjnė diēka konkrete nga ajo qė e kanė premtuar nėpėr mitingjet parazgjedhore” , tha Besim Hoda.

“Ne do tė gjejmė metodėn tha ai, duke u kyēur drejtpėrdrejtė me zgjedhjen e problemeve. OVL do tė kthehet nė njė lėvizje qytetare e cila do mundohet qė nėpėrmjet strukturės saj, tė zgjidh tė gjithė problemet qė na preokupojnė. Nė fillim jemi mbėshtetur tek partitė politike, pa asnjė rezervė duke pasur marrėdhėnie tė mira duke na premtuar se kjo ēėshtje do tė zgjidhet shumė shpejt, por ende nuk ėshtė zgjidhur asgjė”, u shpreh Besim Hoda.

Hoda pohon se OVL nuk u beson mė institucioneve tė IRJM-sė, aq mė pak presidentit tė tashėm, i cili nuk ėshtė legjitim pėr shqiptarėt.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=3083
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.10.2009, 14:29   5

Shkrim i cituar IRJM: BDI barazon dėshmorėt e UĒK-sė me viktima aksidenti


Citim:
Tetovė, 27 tetor - Partia Demokratike Shqiptare e ka quajtur "tradhti kombėtare" zgjidhjen e statusit tė pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare nė kuadėr tė Ligjeve ekzistuese nė vend.

Pėrmes njė pres konference tė martėn, Imer Aliu, anėtar i Kryesisė Qendrore tė PDSH-sė, tha se partia shqiptare nė pushtet nė mėnyrė tė turpshme tenton ta mbyll ēėshtjen me rėndėsi pėr shqiptarėt.

Sipas kėsaj partie, ky ligj nuk ėshtė i barabartė me Ligjin e branitellave. Aliu me kėtė rast ka pyetur publikisht deputetin e BDI-sė, Safet Neziri, se cilėt janė ato Ligje ekzistuese ku do tė mund tė gjendet zgjidhje e statusit tė dėshmorėve.

"Metoda e punės sė tyre dihet, deligjitimim dhe degradim i gjithė asaj qė ka tė bėjė me shqiptarėt. Pėrderisa para shqiptarėve i quajnė dėshmorė tė rėnė, para institucioneve i paraqesin si viktima tė aksidenteve tė komunikacionit, ku edhe statusi i atyre qė pėsuan nė 2001, barazohet me statusin e njė viktime nė aksident. Klasa politike e BDI-sė nė fund vėrtetoi se 2001 nuk ka tė bėjė me luftėn ēlirimtare, por thjeshtė pėr tė ardhur nė pushtet. Ata duhet tė kenė kujdes jo nga veprimi i drejtė i PDSH-sė, por nga njerėzit tė cilėt ata i morėn nė qafė. Me qindra tė vrarė, pasuri tė shkatėrruara tė shqiptarėve dhe duhet tė jenė tė sigurt se pėr kėtė tradhti kombėtare do tė marrin pėrgjegjėsinė e duhur", tha Aliu.

Ndėrkohė, ministri i Punės dhe Politikės Sociale, Xhelal Bajrami, edhe njė herė ka konfirmuar tė martėn se ka marrėveshje mes partnerėve tė koalicionit pėr zgjidhjen e statusit tė veteranėve dhe familjeve tė dėshmorėve tė UĒK-sė gjatė konfliktit tė armatosur tė vitit 2001.

Ai ka thėnė se sė pari do tė punohet nė sferėn e legjislaturės aktuale dhe mė pas, do tė dilet nė terren pėr tė evidentuar rastet.

http://www.koha.com.mk/a03.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.10.2009, 14:30   6
Citim:
Ahmeti: Aderimi nė BE prioritet i BDI-sė

Kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti takoi tė martėn ambasadorin e BE-sė nė Shkup, Erėan Fuere, Matti Masikas, anėtar i Komisionit Evropian nė drejtorinė pėr zgjerim - pėrgjegjės pėr Maqedoninė, si dhe Cristian Hedberg, anėtar i kabinetit tė Komisionerit pėr zgjerim, Olli Rehn.

Ahmeti falėnderoi institucionet evropiane pėr kontributin qė ka dhėnė nė drejtim te marrjes sė raportit pozitiv pėr vendin, raport ky i cili ka qenė inkurajues dhe se direktivat ne kėtė raport janė mjaft miqėsore, udhėrrėfyese dhe model se si Maqedonia duhet tė ecėn nė tė ardhmen - qe sa mė shpejtė tė bėhet pjesė e familjes sė madhe evropiane, mė ē’rast interesat e qytetarėve do tė mund tė pėrfaqėsohen mė mirė.

Nga ana e tyre, Matti Masikas dhe Cristian Hedberg kanė inkurajuar Ahmetin tė vazhdohet te kontribuohet nė vėnien e raporteve tė mira ndėr-fqinjėsore, qė sipas tyre, janė parakusht pėr forcimin e sigurisė dhe stabilitetit si nė vend ashtu edhe nė rajon.

Ahmeti siguroi tė pranishmit qė Bashkimi Demokratik pėr Integrim si gjithnjė mbetet i angazhuar nė plotėsimin e kritereve pėr fillim tė negociatave pėr aderim nė Bashkimin Evropian si njė nga prioritetet kryesore tė partisė.

Nė fund bashkėbiseduesit u dakorduan se pėr zgjidhjen e kontestit tė emrit me Greqinė nevojitet kompromis, me ē’rast vendi por edhe rajoni do tė rrugėtonte drejt perspektivave tė reja dhe tė sigurta.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=4230
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.10.2009, 15:43   7
Citim:
Veteranėt e UĒK-sė kėrkojnė me ligj tė rregullohet statusi i tyre

Shoqata e Veteranėve dhe Invalidėve tė Luftės” Kalaja” pėr mes njė komunikate pėr shtyp apeloi qė status i dėshmorėve tė luftės nė Maqedoni tė zgjidhet me ligj e jo me pako sociale.

“Apelojmė tek tė gjitha partitė shqiptare pa marrė parasysh pozitė apo opozitė, organizatave tė dala nga lufta tė cilat udhėhiqen nga persona tė cilėt kurrė se panė luftėn, tė mos luajnė me pjesėn mė tė ndjeshme dhe mė tė pastėr kombėtare,dhe ajo pjesė janė dėshmorėt dhe Invalidėt e Luftės”, thuhet nė apelin e kėsaj organizate.

Sipas kėsaj organizate, dėshmorėt dhe Invalidėt e Luftės dhanė provimin pėrpara historisė, kanė lėvdatat dhe meritat pėrpara popullit shqiptarė, kurse partitė shqiptare duhet tė tregojnė kujdes mė tė madh ndaj tyre.

“Ne si shoqatė apelojmė tek partitė shqiptare qė tė mundohen tė sjellin njė ligj,e jo paketa sociale sepse dėshmorėt nuk ranė pėr ndihma sociale por pėr liri,e ajo liri nuk ėshtė , kurse ne shokėt kemi njė obligim ndaj familjeve tė tyre qė tė mundohemi t’ju sigurojmė njė ekzistencė “ thuhet midis tė tjerash nė kėtė kumtesė tė kėsaj shoqate. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...51cfba7f2&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.10.2009, 11:25   8
Citim:
Shoqatat e UĒK-sė paralajmėrojnė protesta

Shoqatat e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė kanė bėrė thirrje qė kryeministri Nikolla Gruevski, tė jetė i vėmendshėm lidhur me trajtimin e ēėshtjes sė familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė UĒK-sė.

Deklarata bombė e kryeministrit Gruevski ėshtė se nuk mund tė barazohet statusi i UĒK-sė me atė tė pjestarėve tė ARM-sė dhe MPB-sė, apo tė ashtuquajturit “branitellat” maqedonas.

"Para disa viteve kėrkohej ligj i posaēėm pėr luftėtarėt e UĒK-sė, me privilegje tė posaēme pėr ta, madje kėrkohej barazim i tė drejtave tė tyre me tė drejtat e pjesėtarėve tė ARM-sė. Thuhej se ata njerėz po pėrballen me probleme tė cilat duhet tė zgjidhen me ligj tė posaēėm, pėr disa pohohej se janė invalidė, disa se kanė probleme shėndetėsore dhe ngjajshėm. Atėherė nuk pranova njė ide tė tillė, dhe thashė se problemet e tyre mund tė zgjidhen vetėm pėrmes ligjeve ekzistuese, dhe asgjė mė tepėr se kjo. Tė njėjtėn e shoh edhe sot, ndėrsa sa kam kuptuar, tė njėjtėn e deklaron edhe BDI. Gjithēka tjetėr ėshtė spekulim, e pakonsistueshme dhe e papranueshme sipas neve", ka theksuar kryeministri Nikolla Gruevski.

Kryetari i Organizatės sė Veteranėve tė Luftės, Besim Hoda ka theksuar se zgjidhja e statusit tė UĒK-sė duhet tė jetė konform zgjidhjes pėr pjestarėt e forcave tė sigurisė maqedonase.

“Ne kėrkojmė njė zgjidhje ashtu siē ėshtė bėrė pėr palėn tjetėr tė invalidėve dhe tė rėnėve maqedonas dhe e kemi shumė tė qartė se si janė arritur ato ligje dhe si ndihmohet pala tjetėr maqedonase”, ka theksuar Hoda, duke shtuar se zgjidhja rreth kėsaj ēėshtje duhet tė jetė me njė ligj tė ri apo nė kuadėr tė ligjeve ekzistuese, por siēas tij, patjetėr duhet tė ketė barazi.

Ai ka apeluar nė drejtim tė pushtetit aktual se nuk kėrkohen ndihma apo pako sociale pėr ushtarėt e UĒK-sė.

Edhe Shoqata e Veteranėve tė Luftės “Kalaja” ka bėrė tė ditur se Gruevski duhet tė jetė i kujdeshėm rreth statusit tė UĒK-sė.

“Ne e kemi bėrė tė qartė se familjet e dėshmorėve dhe invalidėve nuk sakrifikuan pėr ndihma sociale, por ata duhet tė kenė trajtim adekuat dhe tė nivelit tė barabartė me palėn tjetėr. Nė rast se nuk do tė ndodhė kjo dhe do tė pasojė tradhėtia, atėherė do tė pėrballen me protesta masive”, kanė theksuar pranė SHVL-sė “Kalaja”.

Sipas tyre, BDI nuk guxon tė bėn njė mashtrim tė radhės, duke shkelur pėrfundimisht me dy kėmbėt mbi gjakun dhe sakrificėn e dėshmorėve tė kombit dhe atyre qė sakrifikuan nėn emblemėn e UĒK-sė.

Shoqatat e UĒK-sė vlerėsojnė se megjithatė janė tė zhgėnjyera nga premtimet dhe mashtrimet qė vazhdimisht vijnė nga zyrtarė shqiptarė dhe partitė nėpėrmjet deklaratave politike dhe jo afateve e projekteve konkrete. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...e61feca0b&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.10.2009, 18:58   9
Citim:
Partia e Boshkovskit kundėr ish pjesėtarėve tė UĒK-sė

Partia e Boshkovskit ka kundėrshtuar nismėn e Qeverisė pėr tė zgjidhur statusin social tė ish-pjesėtarėve tė UCK-sė. Sipas kėsaj partie, Qeveria ka lenė krejtesisht pas dore ish-pjesėtarėt e forcave tė sigurisė ndėrsa nė vend tė tyre ish pjesėtarėve te UCK-sė u siguron privilegje tė ndryshme nė Qeveri. “Te bashkuar pėr Maqedoninė”, konsideron se me kėtė politikė, kryeministri Gruevski po krijon pa nevojė tensione nderetnike nė vend.

“Ish pjesėtarėt e forcave tė sigurisė dhe familjet e tyre janė nė margjinat e shoqėrisė dhe luftojnė pėr ekzistencė, kurse komandatėt e UCK-sė jane nė pushtet,nė kėtė shtet si nėnkryetarė tė qeverisė, tė Kuvendit, deputetė, drejtorė dhe kryetar tė komunave. Gruevski dhe Jankullovska aspak nuk dallojnė nga Cervenkovski dhe Hari Kostov. A thua mė nė fund ky veprim e zbuloi personalitetin tradhtarė tė Gruevskit, tė cilin e kuptuan edhe Ish pjėsetarėt e forcave tė sigurisė”, deklaori Zllatko Keskovski, nėnkryetar i partisė "Tė Bashkuar pėr Maqedoninė".

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20062.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.10.2009, 19:07   10
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ne na rroftė qė kuptojmė lėvizjet patetike tė kėtyre. Se nė fund e mbush raportin e Fueres reagimi i kėtij qoftes sipėr dhe "balancohen" kėrkesat ekstravagante tė skllevėrve shqipfolės...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.11.2009, 10:56   11
Citim:
UĒK, zv/ministri pėrgėnjeshtron shefin pėr grupet e punės

Numri dy i Ministrisė sė Punės dhe Politikės Sociale ka pėrgėnjeshtruar ministrin Bajrami sa i pėrket ekzistimit tė Grupeve tė Punės, pėr zgjidhjen e statusit tė ish pjesėtarėve tė UĒK-sė.

Ristovski kėtė e ka deklaruar nė seancėn e sotme tė Kuvendit ku deputetėt i shtruan pyetje qeverisė Gruevski. Tė njėjtėn ka theksuar edhe numri njė i Qeverisė duke i quajtur spekulime deklaratat se kėsaj kategorie do t’i mundėsohen pėrfitime tė posaēme.

“Nė Ministrinė e Punės dhe Politikės Sociale, nuk ekziston ndonjė grup pune, qė pėrgatit ligj tė posaēėm pėr pjesėtarėt e UĒK-sė kėshtu qė bėhet fjalė pėr spekulim”, deklaroi Spire Ristovski zv/ministėr i Punės dhe Politikės Sociale.

“Sa i pėrket akuzave dhe spekulimeve se do tė japim tė drejta tė posaēme speciale, ligje tė reja etj., pėr pjesėtarėt e tė ashtuquajturės UĒK edhe njėherė do tė pėrsėris atė qė tha edhe zv/ministri i Punės dhe Politikės Sociale, se kėto janė tė pavėrteta dhe spekulime”, tha Nikolla Gruevski, kryeministėr.

Tė premten ministri Xhelal Bajrami pėr Alsat ka theksuar se grupet e punės nga tė dyja partitė po punojnė pėr zgjidhjen e ēėshtjes nė fjalė.

“Fundi fundit ashtu jemi marr vesh me partnerin e koalicionit qė kjo ēėshtje tė pėrmbyllet deri nė fund tė kėtij viti. Mirėpo ishin disa shkrime nė gazeta se kanė filluar grupet e punės etj. Nė kėtė kontest edhe unė e dhashė deklaratėn se po jemi duke punuar dhe se do tė ketė zgjidhje deri nė fund tė vitit. Pėr grupet e punės nuk do tė doja tė zbuloj detaje se krejt kush ėshtė i kyēur, mirėpo nė ato grupe janė kryesisht tanėt tė BDI dhe tė VMRO-sė”, pati deklaruar Xhelal Bajrami, ministėr i Punės dhe Politikės Sociale.

Bajrami sot ėshtė pėrgėnjeshtruar edhe nga bashkė partiaku i tij, deputeti Neziri i cili thotė se kėtyre ditėve pritet tė formohet grupi i pėrzier.

“BDI ka formuar grup pune dhe ne presim qė shumė shpejt tė formohet njė grup i pėrzier pune mes partnerėve te koalicionit mes BDI dhe VMRO-DPMNE qė tė vijnė deri te pėrfundimi i kėsaj normative ligjore”, deklaroi Safet Neziri, deputet i BDI-sė.

Ndaj deklaratave ka reaguar edhe partia e Selmanit. Ata kėrkojnė qė ēėshtjet e karakterit ndėretnik ku bėn pjesė edhe kjo ēėshtje tė shqyrtohen me seriozitetin mė tė madh.

“Mendoj se duhet tė gjithė tė jemi mė serioz edhe kryeministri tė jetė mė serioz sa i pėrket kėsaj ēėshtje sepse bėhet fjalė pėr qytetar tė Maqedonisė dhe bėjmė thirrje qė nė zgjidhjen e tė gjitha kontesteve tė kėsaj natyre qė janė tė natyrės ndėretnike tė shikohen me strategji politike dhe jo me veprime ditore politike”, u shpreh Sulejman Rushiti, deputet i DR-sė.

Statusi i ish pjesėtarėve tė UĒK-sė do tė zgjidhet nė kuadėr tė ligjeve ekzistuese. Me anė tė kėsaj zgjidhej parashikohen disa pėrfitime pėr kategori tė ndryshme qė kanė pėsuar nė konfliktin e vitit 2001.(as)

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=36560
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.11.2009, 08:22   12
Citim:
Deklarata kontradiktore rreth statusit tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė

Kryeministri Nikolla Gruevski edhe njėherė ka theksuar se nuk do tė ketė pensione dhe tė drejta speciale pėr ish pjesėtarėt e UĒK-sė qė kanė pėsuar gjatė konfliktit tė vitit 2001.

“Thamė se nuk parashohim ligje tė reja, ndryshime tė ligjeve, tė drejta tė posaēme, pensione etj e etj.”, u shpreh shkurt Gruevski.

Ndėrsa, ministri i punės dhe politikės sociale Xhelal Bjarami ka ndryshuar qėndrimin e tij tė ditės sė premte nė Alsat-M se grupet punuese tė BDI dhe VMRO-DPMNE janė duke punuar pėr zgjidhjen e statusit tė ish pjesėtarėve te UĒK-sė. Ai sot deklaroi se pritet formimi i grupit tė punės nga ana e VMRO-DPMNE.

“Unė asnjėherė nuk kam thėnė se nė Ministrinė e punės dhe politikės sociale ekzistojnė grupe punuese. Grupe punuese ekzistojnė nė partinė e BDI-sė tė njėjtat kanė ekzistuar edhe nė partinė e VMRO-DPMNE me tė cilin jemi partner tė koalicionit mirėpo ju e dini se qysh prej asaj kohe kur filloi tė shqyrtohet, nė njė far mėnyre tė debatohet rreth zgjidhjes sė statusit tė kėsaj kategorie tė qytetarėve, pėsuan disa ndryshime dhe tani jemi nė pritje tė formimit tė grupit punues nga ana e VMRO-DPMNE-sė sepse ne atė qė pretendojmė tė sjellim e kemi gati tė kompletuar ua kemi dėrguar palės tjetėr dhe tani presim pėrgjigje”, theksoi ministri Bajrami.

Por, ja se ēka deklaroi ministri Bajrami tė premten nė edicionin informativ nė Alsat-M: “Pėr grupet e punės nuk do tė doja tė zbuloj detaje se krejt kush ėshtė i kyēur, mirėpo nė ato grupe janė kryesisht tanėt, tė BDI-sė dhe tė VMRO-DPMNE-sė ”.

Deputeti i BDI-sė Rafis Haliti nuk deshi tė komentoj deklaratat kontradiktore rreth kėsaj ēėshtje por pret tė merr versionin final tė zgjidhjes sė statusit tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė.

“Unė pres qė tė shoh propozim ndryshimet ashtu siē presin tė gjithė ish bashkėluftėtarėt e mi dhe pastaj me siguri se do tė flasim pėr atė se do tė ketė beneficone tė veēanta, nuk do tė ketė, e kėshtu me radhė. Pres tė shoh dokumentin konkret nė kėtė drejtim”, theksoi Haliti.

Ndėrkohė, sipas DR-sė, tė gjitha kėto deklarata kundėrthėnėse janė si rezultat i problemeve brenda qeverisė. Partia e Selmanit konsideron se kjo ēėshtje duhet zgjidhur meqė ėshtė njė nga obligimet qė buron nga Marrėveshja e Ohrit.

“As nuk ka marrėveshje mes VMRO-DPMNE dhe BDI pėr tė rregulluar statusin e ish luftėtarėve tė konfliktit 2001. Pikėrisht risocializimi i luftėtarėve parashikohet me marrėveshjen e Ohrit dhe qeveria duhet doemos ta zgjidh kėtė ēėshtje andaj apelojmė tek qeveria qė tė pėrvesh krahėt dhe tė filloj me punė“, deklaroi Flora Kadriu, deputete e DR-sė.

Statusi i ish pjesėtarėve tė UĒK do tė zgjidhet nė kuadėr tė ligjeve ekzistuese. Me anė tė kėsaj zgjidhej parashikohen disa beneficione pėr kategori tė ndryshme qė kanė pėsuar nė konfliktin e vitit 2001.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20219.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.11.2009, 22:23   13
Citim:
Qeveria po manipulon me statusin e ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė

Kryetari i PDSH-sė, z. Menduh Thaēi ka komentuar deklaratat e fundit lidhur me statusin e ish pjesėmrrėsve tė konfliktit tė vitit 2001.

“Bisedohet pėr status nuk bisedohet pėr tretman tė invalidit. Status nuk ka dhe nuk do tė ketė gjersa kėta njerėz pranojnė gjithcka qė ju thotė kryeministri Gruevski. Disa herė kam pėrsėrit se ėshtė manipulim i radhės nga ana e maqedonsave edhe vet Gruevskit”, theksoi kreu i PDSH-sė.

Sipas tij procesin e konfliktit pėr ta mbyllur ashtu siē duhet duhet qė tė mos lihet mundėsi qė ne prap tė jemi nė situata tė konfilktit.

“Pas konfliktit o pajtohesh o spajtohesh. Nėse pajtohesh Marrėveshja e Ohrit e ka aneksin C ku parasheh qė tė gjitha masat e pajtesės dhe rehabilitimit tė jenė tė njejta pėr tė gjithė”, deklaroi Thaēi. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...e1179ede7&ln=3

Citim:
Veteranėt e UĒK-sė: Po luajnė me fatin tonė

Shoqata e Veteranėve tė Luftės tė UĒK-sė “Kalaja” ka theksuar se partia shqiptare nė pushtet po luan nė mėnyrė tė turpshme dhe po manipulon me pjesėn mė tė ndjeshme tė shqiptarėve, familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e UĒK-sė.

Reagimi ka pasur kur kryeministri Gruevski hodhi poshtė pretendimet dhe deklaratat e krerėve tė BDI-sė dhe ministrit tė Punės dhe Politikės Sociale, se pėr pėrkujdesjen institucionale pėr UĒK-nė po punojnė grupet punuese.

“A mjafton me kaq qė tė manipulohen shqiptarėt nė mėnyrė aq brutale dhe poshtėruese. Si nuk kanė turpėri kur premtojnė njė ēik shpresė pėr familjet e dėshmorėve dhe fėmijėt e tyre, e invalidėt qė janė lėnė nė mėshirė tė zotit, ndėrsa mė pas del se bėhet fjalė pėr njė manipulim tė madh. Ali Ahmeti ėshtė pjesė e lojės me Gruevskin pėr tė zvarritur dhe nėpėrkėmbur ēėshtjet qė janė tė ndjeshme pėr shqiptarėt”, kanė theksuar nėpėrmjet njė deklarate nga “Kalaja”.

Krerėt e kėsaj shoqate i kanė apeluar Ahmetit qė tė bėjė zgjidhje tė drejtė nėpėrmjet njė ligji tė garantuar pėr pėrkujdesje institucionale pėr UĒK-nė, dhe jo paketa sociale, pėr tė cilat kemi informacione.

“Nė rast tė kundėrtėt ēdo zgjidhjeje tė dėshtuar do t`i pėrgjigjemi me protesta masive”, kanė theksuar pranė SHVL-sė “Kalaja”.

Reagimi ka pasuar nga Organizata e Veteranėve tė Luftės, kryetari i sė cilės, Besim Hoda ka shtuar se nuk ėshtė hera e parė dhe fundit qė ndodhė kėto tendenca pėr marketing politik tė partive politike.

“Sė fundi ne edhe deklaratėn e vet ministrit tė Punės dhe Politikės Sociale e morrėm si tendencė pėr marketing politik. Doli nė shesh e vėrteta pas pėrgėnjeshtrimit tė bėrė nga kryeministri Gruevski. Kėto janė vetėm demagogji ku edhe e njejta po pėrsėritet edhe tani me grupet e famshme punuese”, ka theksuar Hoda.

Sipas tij, ėshtė turpėruese edhe sjellja e qeveritarėve shqiptarė lidhur me kėtė ēėshtje para syve tė Gruevskit.

“Pėr tė qenė turpi mė i madh ishte injoranca dhe paaftėsia e zėvendėskryeministrit, i cili nuk guxoi tė lėviz as qėrpiket nga frika, kur publikisht u injorua nga fjala e kryetarit tė vetė, dhe u nėnēmua populli qė pėrfaqėsojnė kėta zotėrinjė”, ka theksuar kryetari i OVL-sė sė UĒK-sė, Besim Hoda, duke shprehur kritika se partitė shqiptare po tregojnė injorancėn e tyre kur ėshtė nė pyetje pėr t`iu prishur terezia kryeministrit Nikolla Gruevski. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...550921acc&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.11.2009, 20:36   14
Citim:
Nė buxhetin e 2010-tės, asnjė denar pėr statusin e UĒK-sė

Megjithė paralajmėrimet pėr zgjidhjen brenda kėtij viti tė statusit tė ish pjesėtarėt e UĒK-sė, Alsat mėson se nė propozim buxhetin pėr vitin 2010, asnjė denar nuk ėshtė parashikuar pėr kėtė ēėshtje.

Statusi i kėsaj kategorie qytetarėsh, duket se ėshtė i destinuar tė vazhdoj tė mbetet pa zgjidhje. Partia shqiptare nė qeveri, arsyetohet dhe thotė se mjetet pėr kėtė ēėshtje nuk parashikohen nė projekt buxhet, tė paktėn pėr aq kohė sa statusi i ish pjesėtarėve tė UĒK-sė nuk ėshtė zgjidhur sė pari ligjėrisht.

Megjithatė askush nga funksionarėt e lartė tė kėsaj partie nuk deshi tė prononcohej dhe tė sqaronte mediat, se si do tė gjejė zgjidhje kjo ēėshtje.

Premtimet e BDI-sė pėr kėtė ēėshtje, u frenuan edhe nga kryeministri Gruevski pak ditė mė parė, kur tha se nuk kishte tė drejta tė veēanta apo pensioni pėr ish pjesėtarėt e UCK-sė.

Mė herėt u fol se grupe pune tė partive nė pushtet, BDI-sė dhe VMRO DPMNE-sė po punonin pėr harmonizimin e njė zgjidhje adekuate, gjithmonė, nė kuadėr tė ligjeve ekzistuese. Por, Gruevski hodhi poshtė edhe ndryshime ligjesh.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20308.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.11.2009, 15:03   15
Citim:
Ademi e Hoda pėrplasen pėr UĒK-nė

Shkup, 11 nėntor - Zėvendėskryeministri Abdilaqim Ademi dhe pėrfaqėsuesi i OVL-UĒK-sė Besim Hoda, janė pėrplasur lidhur me statusin e Veteranėve tė UĒK-sė. Derisa Ademi ka pėrsėritur qėndrimin e liderit Ahmeti, se deri nė fund tė vitit do tė ketė zgjidhje, pėr Hodėn kjo duket e pabesueshme, pasi me buxhetin e 2010-ės, as qė janė paraparė mjete financiare pėr ish-pjesėtarėt e UĒK-sė dhe familjet e dėshmorėve.

"Mendoj se nuk ka nevojė tė polemizohet lidhur me ēėshtjen e UĒK-sė. Kemi marrėveshje politike me VMRO-nė qė kjo ēėshtje tė zgjidhet nė kuadėr tė ligjeve ekzistuese", ka deklaruar zėvendėskryeministri Ademi. Ndėrkaq, Besim Hoda tha se as nga ministri i Punės dhe Politikės Sociale Xhelal, Bajrami, por as edhe nga ministrat tjerė nuk ka shenja pėr zgjidhje tė kėsaj ēėshtje.

"Mjete u pa qė nuk ka, ndėrsa edhe nuk kemi kėrkuar nga ministri Xhelal Bajrami, as nga partia nė pushtet qė tė parashihen buxhet, sepse nuk pajtohemi qė zgjidhja pėr tė cilėn po flitet kėto dy muajt e fundit, tė jetė pako sociale", thotė Besim Hoda.

Sipas tij, deri sa nuk zgjidhet statusi pėrfundimtar i ushtarėve tė UĒK-sė, Shoqata e Veteranėve tė luftės nuk do tė kėrkojė mjete financiare. "Si duket pėr ketė nuk ka vullnet politik as nga pala maqedonase.

Kėsaj i shtohet edhe paaftėsia e imponimit tė politikanėve shqiptarė qė tė kemi zgjidhje pėrfundimtare", ka shtuar Hoda.

Vetėm me zgjidhjen pėrfundimtare tė statusit tė ushtarėve tė UĒK-sė, Hoda mendon se nuk do tė kėtė manipulime me shumėn e parave qė duhet tė pėrcaktohen nė buxhet.

"Vetėm kėshtu do tė mbrohen me ligj familjet e dėshmorėve, pra kjo nuk do tė lejojė qė ēdoherė kur tė projektohet buxheti, ti kujtohet ministrit tė Financave apo kryeministrit tė parasheh mė shumė ose mė pak buxhet pėr ushtarėt e UĒK-sė", thotė pėrfaqėsuesi i OVL-UĒK-sė, Besim Hoda. (Z.V.)

http://www.koha.com.mk/a09.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.11.2009, 12:11   16
Citim:
Statusi i UĒK-sė nė udhė pa krye

Ndonėse nė buxhetin e vitit 2010 qeveria e Shkupit ka parapara rritjen e mjeteve pėr invalidėt, aty nuk pėrfshihen ish pjesėtarėt e UĒK-sė, qė pėsuan gjatė konfliktit tė vitit 2001.

Zėvendėsministri i Punės dhe Politikės Sociale, Spiro Ristovski, ka konfirmuar se buxheti i kėtij dikasteri dyfishohet, por ai nė mėnyrė tė prerė ka deklaruar se mjete pėr ish pjesėtarėt e UĒK-sė, nuk do tė ketė.

“Rritja e buxhetit tė ministrisė pėr 50 pėr qind nė vitin 2010 ėshtė pėr invalidėt civil. Edhe njė herė pėrsėris se grupe punė nė ministrinė tonė pėr hartimin e ndonjė ligj tė veēantė pėr ish ushtarėt e UĒK-sė nuk ka. Paratė e parapara me buxhetin e ri nuk janė pėr ish ushtarėt e UĒK-sė, por pėr invalidėt civil”, tha Ristovski.

Me kėtė deklaratė, Spirovski demanton shefin e tij, ministrin Xhelal Bajrami nga radhėt e Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI). Ky i fundit nė disa raste ka deklaruar se ēėshtja e ish pjesėtarėve tė UĒK-sė do tė rregullohet deri nė fund tė kėtij viti.

Ndėrkaq, deputeti shqiptar i partisė opozitare Demokracia e Re, Abedin Zyberi, ka ftuar pėrfaqėsuesit e partisė shqiptare nė pushtet qė tė ushtrojnė presion ndaj partnerit maqedonas tė koalicionit pėr tė zgjidhur kėtė ēėshtje.

“Zėvendės ministri ishte shumė i qartė nė pėrgjigjen e tij se deri mė sot nuk ka as grupe pune, as ligj pėr rregullimin e statusit tė ish ushtarėve tė UĒK-sė, as mjete tė ndara pėr vitin 2010 nė buxhetin e RM-sė. Kėrkojmė nga partitė nė koalicion tė shfrytėzojnė edhe rastin e fundit qė gjejnė njė mėnyrė qė ti ndihmojnė kėsaj kategorie tė njerėzve”, tha Zymberi.

Demokracia e Re, kėrkon tė drejta tė njėjta pėr tė gjithė pjesėmarrėsit e konfliktit, si pėr ato maqedonas ashtu edhe pėr ato shqiptarė. Rregullimi i statusit tė ish ushtarėve tė UĒK-sė, parashikohet edhe me Marrėveshjen e Ohrit. Por edhe 8 vite pas, kjo ēėshtje mbetet e pazgjidhur. Asnjėra parti maqedonase qė ka qeverisur vendin deri mė tani nuk ka treguar gatishmėri pėr mbylljen e kėsaj teme. /lajmpress/

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=4538
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.11.2009, 13:25   17
Citim:
Gruevski pėrgėnjeshtron pohimet pėr ‘tė drejtat’ e ish-UĒK-sė

Kryeministri Nikolla Gruevski sot edhe njėherė pėrsėriti qėndrimin lidhur me zgjidhjen e statusit tė ish-ushtarėve tė UĒK-sė. Gruevski i quajti spekulime pohimet se gjoja do tė ketė tė drejta speciale, apo ligje tė reja pėr pjesėtarėt e UĒK-sė.

“Nė kėtė pyetje gjatė seancės sė fundit qė kishim pyetje nga deputetė, u pyeta nga ana e dy deputetėve dhe unė dy herė dhashė pėrgjigje kėshtu qė edhe mėtej mbėshtes atė pėrgjigje kėshtu qė deputeti pėrgjigjen mund ta gjej nė stenogram”, deklaroi Nikolla Gruevski – kryeministėr.

“Kryeministri thotė se herėn qė kaloi na ėshtė pėrgjigjur! Pse po frikoheni, dilni sikur qė dilni edhe pėr gjėra tjera nė konferenca pėr shtyp dhe tregoni se ne kėtė ēėshtje e kemi zgjidhur kėshtu, tė rreshtuar tė gjithė ministrat e Qeverisė VMRO-DPMNE dhe BDI”, theksoi Goran Sugarevski – deputet i LSDM-sė.

Ndėrkohė ministri i punės dhe politikės sociale, Xhelal Bajrami, refuzoi tė komentojė zhvillimet rreth zgjidhjes tė statusit tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė.

Bajrami thotė se nuk ka ēfarė tė komentojė pasi qė mbėshtet deklaratėn e disa ditėve mė parė tė kryetarit tė BDI-sė, Ali Ahmeti ku sipas kėtij tė fundit statusi i ish ushtarėve tė UĒK-sė do tė zgjidhet sipas ligjeve ekzistuese dhe se nuk ka hapėsirė pėr polemika as mes partnerėve tė koalicionit qeveritar, e as brenda strukturave tė BDI-sė.

“Unė do i pėrmbahem deklaratės sė fundit dhėnė nga kryetari i partisė, zoti Ali Ahmeti. Nė lidhje me kėtė ēėshtje do tė pėrmbahemi nga deklaratat pėrderisa nuk gjendet njė zgjidhje...Mendoj se u prononcova pėr kėtė”, tha ministri Bajrami.

“Unė mendoj qė kėto ēėshtje as nuk duhet tė politizohen, e as nuk duhet tė polemizohen mes partnerėve tė koalicionit, apo mes strukturave brenda organizmit tė BDI-sė. Ne duhet tė kemi njė zgjidhje dhe mendoj qė ėshtė zgjidhje qė ndihmon stabilitetin paqen, sigurinė, brenda Maqedonisė, brenda shtetin tonė. Dhe statusi i kėtyre njerėzve duhet tė zgjidhet konform ligjeve ekzistuese tė vendit. Statusi i kėtyre njerėzve duhet tė zgjidhet dhe unė mendoj qė kam qenė shumė i qartė, konform ligjeve ekzistuese tė vendit“, deklaroi Ali Ahmeti, kryetar i BDI-sė, mė 07 nėntor 2009.

Zgjidhja e statusit tė ish-ushtarėve tė UĒK-sė, shkaktoi njė sėrė polemikash pas deklaratave kontradiktore tė ministrit tė punės Bajrami dhe zėvendėsit tė tij, Ristovski pėr ēėshtjen e grupeve tė punės.

Ministri i punės dhe politikės sociale, Xhelal Bajrami kohė mė parė kishte deklaruar se deri nė fund tė vitit do tė ketė zgjidhje pėr personat e dėmtuar nga konflikti i vitit 2001 e qė ishin pjesėtarėt tė ish-UĒK-sė.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20811.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.11.2009, 16:19   18
Citim:
Bexheti sfidon Qeverinė, pėrkujdesje institucionale pėr UĒK-nė

Komuna e Tetovės dhe kryetari i saj Sadi Bexheti prej javės tjetėr do tė fillojnė shpėrndarjen nė mėnyrė institucionale tė fondit komunal pėr familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e luftės sė UĒK-sė, njofton agjencia e lajmeve INA.

Shoqatat e Veteranėve tė UĒK-sė kanė mirėpritur kėtė ndihmė, duke thėnė se bėhet fjalė pėr njė akt tė lartė human dhe pėrkushtim kombėtar pėr t`i dalė nė ndihmė familjeve mė tė sakrifikuara nė luftėn e 2001, e qė sot janė harruar dhe janė lėnė nė mėshirė nga partia shqiptare nė pushtet BDI, e cila nuk qartėson zgjidhjen ose jo tė kėtij problemi tetė vite pas pėrfundimit tė konfliktit

Derisa integristėt e BDI-sė nuk ka gjetur akoma zgjidhje pėr statusin e familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare (UĒK), komuna e Tetovės ka marrė pėrsipėr tė ndihmojė nė mėnyrė institucionale kėto kategori tė familjeve qė pėsuan dhe dhanė tė dashurit e tyre mė tė afėrt nė luftėn e vitit 2001 me emblemėn e UĒK-sė.

Javėn tjetėr fillon edhe shpėrndarja e ndihmave tė para financiare mujore nga ana e komunės edhe ate pėr 44 familje tė dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės tė rajonit tė Tetovės. Familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e luftės kanė mirėpritur kėtė akt tė komunės sė Tetovės dhe kryetarit tė saj Sadi Bexheti.

“Mė nė fund gjetėm njė mbėshtetje, tė cilėn se kemi nga ata qė vazhdojnė tė thirren nė gjakun e tė afėrmve tanė dhe qė dhamė gjithēka qė ata sot tė jenė nė kolltuqet qeveritare. Ēfarė bėn ai Ali Ahmeti dhe klika e tij. A nuk i vjen gjynah dhe a ka mėshirė ai njeri dhe shokėt e tij se si jetojnė familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e luftės. Por i kemi kuptuar mė mashtrimet dhe manipulimet e tyre”, ka theksuar njė familjare nga rajoni i Tetovės, qė ka humbur mė tė afėrmin e saj nė luftėn e 2001 dhe qė nuk dėshiron tė zbardh identitetin e saj.

Tė gjitha ndihmat financiare, tė cilat do tė ndahen muaj pėr muaj pėr 44 familje po koordinohen nga Shoqata e Veteranėve tė Luftės “Kalaja”.

Koordinatori i kėtij projekti, Ramiz Alija, invalid i luftės sė UĒK-sė ka theksuar pėr “24 orė” se mė nė fund me pėrkushtim tė madh dhe kombtarizėm tė lartė komuna e Tetovės dhe kryetari Bexheti kanė dalur nė ndihmė familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės.

“Kjo tregon njė vendosmėri kombėtare pėr t`i dalė nė ballafaqim dikujt nė kėtė kohė, kur ish-ushtarėt, familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e luftės ishin lėnė nė mėshirė tė zotit, dhe mashtroheshin e manipuloheshin nga matrapazė qė sot mbajė kollare dhe ende tradhėtojnė synimet pėr tė cilat dikush e mori pushkėn”, thekson nėnkryetari i SHVL-sė “Kalaja”, Ramiz Alija.

Nė komunėn e Tetovės bėjnė tė ditur se shpėrndarja do tė fillojė javėn qė vjen dhe se janė kryer tė gjitha procedurat e nevojshme. Ndihma financiare qė do t`i ndahet do tė jetė rreth 40 pėr qind e rrogės mesatare nė Maqedoni dhe ajo do tė ndahet rregullisht.

Pėrveē kėsaj nga SHVL “Kalaja” kanė theksuar se pėr festėn e Kurban Bajramit me pėrkujdesjen e posaēme tė kryetarit tė komunės Sadi Bexheti janė ndarė ndihma nė pako ushqimore pėr tė gjitha familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e luftės sė UĒK-sė.

“Edhe kjo tregon se ėshtė njė gjest i madh human, me tė cilin i gėzojmė familjet dhe tė dashurit mė tė tyre, sidomos fėmijėt nė kėto ditė feste”, ka theksuar pėrfaqėsuesi i lartė i SHVL-sė “Kalaja”, Ramiz Alija.

Ndėrkohė, pa pėrkujdesje institucionale vazhdojnė tė ngelen dhjetra familje tė dėshmorėve dhe invalidė tė luftės nga rajonet e tjera tė vendit, tė cilėt janė lėnė nė mėshirė tė zotit dhe nė kushte mjerimi me fėmijė jetim, me skamje dhe probleme tė stėrngarkuara nga kriza ekonomike e sociale.


SHVL “Kalaja”: Ahmeti dhe BDI po vazhdojnė keqpėrdorimet

SHVL-UĒK “Kalaja” ka reaguar ndaj deklaratės sė kryetarit tė BDI-sė, Ali Ahmeti dhėnė A1, ku theksohet se zgjidhja e statusit tė UĒK-sė nuk duhet tė shfrytėzohet pėr qėllime politike dhe opozita tė jetė e kujdesshme.

”I drejtohemi Ahmetit se pikėrisht ėshtė ai dhe BDI pėr tetė vite me radhė kanė shfrytėzuar UĒK-nė pėr qėllime politike dhe mos u mundoni qė fajin t`ja lėni dikujt tjetėr. Ne i dijmė ligjet aktuale dhe pėr ate nuk kemi nevojė nga ju, sepse ato ligje ekzistojnė pėr raste sociale dhe jepen si ndihma sociale, kurse familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e UĒK-sė nuk janė raste sociale, dhe pėr kėtė duhet ligj i posaēėm si i branitellave maqedonas”, theksohet nė reagimin e SHVL-UĒK “Kalaja”, duke shtuar se asnjėherė nuk heqin dorė nga kėrkesat pėr ligj tė posaēėm pėr UĒK-nė. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...75eab1dda&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.11.2009, 19:40   19
Citim:
Ahmeti, do tė ketė zgjidhje pėr veteranėt e UĒK-sė

"Me rėndėsi ėshtė qė zgjidhje tė kemi dhe ne do pėrpiqemi qė sa ma parė kjo ēėshtje edhe tė mbyllet. Me rėndėsi ėshtė qė njerėzit tė kenė trajtim, kjo ėshtė e rėndėsishme pėr ne. Tani sa u takon statusit, kjo ėshtė njė ēėshtje qė mund tė diskutohet, para 150 viteve ka ndodh lufta qytetare nė Amerikė edhe sot e kėsaj dite kanė problem veriu me jugun, e jo mė ne kėtu popujt e Ballkanit".

Kėshtu u shpreh lideri i BDI Ali Ahmeti nė pyetjen nėse do tė ketė apo jo tė drejta tė posaēme pėr kėtė kategori qytetarėsh, pjesėmarrės tė drejtpėrdrejtė nė konfliktin e vitit 2001.

Nga ana tjetėr kryeministri Gruevski dhe zėvendėsministri i Punės dhe Politikės Sociale disa herė kanė mohuar tė ketė tė drejta tė posaēme pėr kėtė kategori.

“Grupe pune nė ministri nuk ekzistojnė, nuk pėrgatitet ligj i posaēėm kėshtu qė nė kuadėr tė buxhetit aktual ato janė fonde tė parashikuara pėr realizimin e tė drejtės tė pėrcaktuar me ligjet ekzistuese nė ministrinė e punės dhe politikės sociale dhe realizim i tė drejtave nga tė gjitha kategoritė”, tha para njė jave Spiro Ristevski, zėvendėsministri Punės dhe Politikės Sociale.

Nga ana tjetėr DR kėrkon zgjidhjen e kėsaj ēėshtje. Sipas kėsaj partie, ky problem disa vjeēar, nuk mund tė zgjidhet vetėm me fjalė dhe premtime tė bukura.

"Ėshtė e palogjikshme pėr mua dy partnerė qeveritarė VMRO-DPMNE dhe BDI pėr njė ēėshtje tė njejtė tė kenė qėndrime diametralisht tė kundėrta dhe krejtėsisht tė kundėrta. Besoj se koha ėshtė aq shumė e shkurtė sa qė nuk lenė manevra dhe mashtrime politike, ėshtė njė fjalė popullore se “rrena i ka kėmbėt e shkurtra”, muaji i 12 do tė kalon, por unė dėshiroj qė kjo ēėshtje tė zgjidhet”, pėrkujtoi Imer Selmani, kryetar i DR-sė.

Nė deklaratat e dhėna deri mė tani rreth zgjidhjes sė kėsaj ēėshtje partnerėt e koalicionit VMRO-DPMNE dhe BDI ishin shumė kontradiktorė.

Pėrderisa pėr BDI ekzistojnė grupe pune, VMRO-DPMNE mohon nė mėnyrė kategorike kėtė fakt.

Pėrderisa nga partia e Ahmetit theksojnė se do tė ketė tė drejta tė posaēme pėr kėtė kategori, vetė kryeministri Gruevski ka mohuar njė gjė tė tillė.

Ndėrsa nė Buxhetin e vitit 2010, nuk janė paraparė kurrfarė mjetesh pėr zgjidhjen e statusit tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20889.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.12.2009, 19:58   20
Citim:
Veteranėt e UĒK-sė do tė rebelohen

Kanė mbetur mė pak se njėzet ditė deri nė pėrfundim tė kėtij viti dhe ēėshtja e zgjidhjes sė statusit tė ish-ushtarėve tė UĒK-sė nė konfliktin e 2001 duket akoma e largėt, pavarėsisht deklaratave tė ministrit pėr Punė dhe Politikė Sociale, Xhelal Bajrami dhe BDI-sė, se kjo do tė pėrmbyllet nė fund tė vitit.

Organizatat e veteranėve tė luftės kanė paralajmėruar radikalizimin dhe rrebelimin pėr ngritjen e zėrit pėr kėtė ēėshtje tė ndjeshme. e kėsaj ēėshtjeje shumė tė ndjeshme.

Kryetari i OVL UĒK-sė “Kalaja”, Izair Samiu-Baci ka theksuar se nuk do tė ketė zgjidhje tė statusit tė duhur dhe tė nevojshėm tė familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės sė UĒK-sė, derisa sipas tij kemi njė qeveri mashtruese.

“Ky ėshtė njė mashtrim i radhės qė vjen nga BDI-ja, e cila pretendon se ka ideale. Ku janė ato idealet e tyre. Ne kemi njė porosi tė qartė, ose do tė zgjidhet kjo ēėshtje, ose do tė ndėrmarrim hapa mė radikal”, ka theksuar Samiu, duke shfaqur reagime se kjo ēėshtje do tė zgjas me vite, pa pasur zgjidhje.

Edhe OVL e UĒK-sė gjithashtu ėshtė ndjerė e zhgėnjyer nga moszgjidhja dhe premtimet pėr mbylljen e kėsaj ēėshtje tė ndjeshme.

”Duke parė paaftėsinė e subjekteve politike shqiptare, tetė vjet pas mbarimit tė luftės shumė pak ata kanė arritur tė lėvizin gjėrat pėrpara dhe sidomos gjėrat qė kanė karakter kombėtar. Nė kėtė drejtim kemi humbur shpresat se do tė bėhet diēka”, ka theksuar kryetari i OVL-UĒK-sė, Besim Hoda, duke shtuar se ka njė injorancė tė qartė tė politikanėve shqiptarė karshi kryeministrit Nikolla Gruevski.

Ndėrkohė, kryetari i SHVL-sė sė UĒK-sė, Fazli Veliu nuk ka komentuar kėtė ēėshtje. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...df8f445a6&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 07:25.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.