Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.9.2012, 21:42   41
Citim:
“Branitellat” bashkojnė shqiptarėt, PDSH e BDI me njė zė

Shkup, 5 shtator - Projektligji i ashtuquajtur i “branitellave” ndau nė dy blloqe dhe shkaktoi debat tė ashpėr mes deputetėve shqiptarė dhe atyre maqedonas. Deputetėt shqiptarė kėtė ligj e cilėsojnė si antishqiptar, jo human dhe antidemokratik. Pėr herė tė parė deputetėt shqiptarė u bashkuan pėr t’i thėnė ‘JO’ kėtij ligji. Por, propozuesit e kėtij ligji, deputetėt e VMRO DPMNE-sė thonė se ky ligj nuk ėshtė kundėr shqiptarėve dhe kundėr Marrėveshjes sė Ohrit, por se ai paraqet nė vete pajtimin nacional.

“Sot nė Kuvend duhet ta pėrmirėsojmė kėtė padrejtėsi qė i ėshtė bėrė branitellave. Kemi mundėsi tė mirė qė tė gjithė nė vepėr tė tregojmė se duam definitivisht tė vihet tek pajtimi nacional. Duhet tė pranojmė se nė luftėn e vitit 2001, nė radhėt e pėrbėrjes rezerve tė ARM-sė dhe policisė morėn pjesė, shqiptarė, romė, boshnjakė e turq. Sot ėshtė dita kur ne duhet ta kthejmė borxhin ndaj branitellave”, tha Vele Georgievski, propozues i ligjit

Arsyetimin e VMRO-sė pėr miratimin e kėtij ligji, deputeti i PDSH-sė, Zijadin Sela e cilėsoi si pėrralla qė nuk kalojnė tek shqiptarėt, ndėrsa shtoi se shqiptarėt gjithmonė do tė bashkohen kur do tė jetė nevoja, informon Alsat-M.

Arben Llabunishti, nga BDI-ja tha se VMRO-DPMNE me kėtė propozimligj po shkatėrron themelet e shtetit multietnik.

“Mua mė rezulton qė lėnda e kėtij propozimligji nuk i ulė tensionet ndėretnike, pėrkundrazi, duke vlerėsuar nė masėn edhe morale edhe financiare vetėm njėrėn anė, vetėm njėrin krah. Fatkeqėsisht me propozimligjin dhe me arsyetimin qė i bėni, ju po shkatėrroni themelet e shtetit multietnik”, tha deputeti i BDI-sė.

“I nderuari deputet, jeni dėshmitar se nė 2001 ishte miratuar ligji pėr amnisti, ajo ėshtė dėshmi se blloku maqedonas donte tė vinte tek pajtimi nacional, do tė vazhdojė mė tej, interpretimi autentik, gjithashtu ėshtė shenjė pėr pajtim, dorė e zgjatur mes maqedonasve dhe shqiptarėve” , tha Vele Georgievski, propozues i ligjit

“Pėr procesin e pajtimit duhet vizion dhe guxim, BDI e ka dėshmuar kur ministri i mbrojtjes Fatmir Besimi shkoi dhe u pėrul para pllakės pėrkujtimore tė tė rėnėve pjesėtarė tė forcave tė sigurimit, mendoni se nuk na shanė neve, mendoni se nuk na ngjitėn epitete tė tilla dhe atilla, ne e gėlltitėm fyerjen, ne ulėm krenarinė. Beteja pėr tė dėshmuar drejtėsinė tonė dhe gabimin tuaj sot vetėm fillon. Jua bėj me dije se do tė jetė betejė e gjatė dhe ne do tė fitojmė. Ligji kėshtu siē ėshtė propozuar nuk do tė kalojė dhe BDI falėnderon publikisht PDSH-nė, RDK-nė, gjithė spektrin politik shqiptar qė kemi atė pėrgjegjėsi kombėtare, politike e qytetare, qė bashkėrisht t’i kundėrvihemi sė keqes, ndėrsa ky propozimligj ėshtė e keqe pėr Maqedoninė”, tha Xhevat Ademi, deputet i BDI-sė.

“Nėse kjo Qeveri deri tani ka qenė antishqiptare tashmė ka tejkaluar kėto norma dhe kjo qeveri pėrfundimisht ėshtė antinjerėzore”, tha Imer Aliu, koordinator i grupit parlamentar tė PDSH-sė.

Radmilla Shekerinska tha se Gruevski dhe Ahmeti vetė e kanė ndezur zjarrin. Ndėrsa tash tha ajo, Gruevski ka ikur nė Amerikė dhe nė duhet tė merremi me kėtė.

Debati mbi nevojėn e miratimit tė kėtij propozim ligji pritet tė zgjasė edhe ditėt nė vijim.

http://koha.net/?page=1,15,114185
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.9.2012, 21:16   42
Citim:
Gruevski kėrcėnon: Shqiptarėt tė ndryshojnė!

Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski ka shprehur kritika kundėr BDI lidhur me bllokimin e Projekt – ligjit pėr ish-pjesėtarėt e forcave maqedonase tė sigurisė.

Gruevski kėtė e ka theksuar sot gjatė fjalimit tė tij nė mbledhjen e Unionit tė Forcave tė Reja tė VMRO-DPMNE-sė. “Tentimet pėr tė frenuar dhe bllokuar, projekt –ligjin pėr ‘branitellėt’ janė tė pakuptimta dhe nuk janė nė frymėn e Marrėveshjes sė Ohrit dhe frymėn e bashkėjetesės si dhe tolerancės. Plagėt nga viti 2001 akoma nuk janė shėruar dhe insistimi qė nė kėtė ligj tė pėrfshihen edhe ata qė i kanė marrė jetėt e ‘branitellave’ nė vitin 2001 nuk mund tė jetė kėrkesė korrekte”, theksoi Gruevski.

Sipas tij, kjo kėrkesė e pėrkeqėson atmosferėn e pėrgjithshme dhe ėshtė jokorrekte, ashtu siē u keqpėrdor uniforma e Armatės sė Maqedonisė nė Sllupēan. “Ajo qė paraqet shqetėsim ėshtė lufta politike midis partive politike shqiptare qė pas 21 viteve tė pavarėsisė sė vendit akoma zhvillohet pėrmes ēėshtjeve etnike”, deklaroi Gruevski, duke shtuar se kjo atmosferė nė interes tė tė gjithė duhet tė ndryshohet, pėr shkak siē tha ai ėshtė “infektuese dhe e rrezikshme”, transmeton INA.

Ai bėri thirrje pėr pjekuri mė tė madhe politike dhe shtetformuese. “VMRO-DPMNE nuk ėshtė parti qė lejon qė dikush ta frikėsojė apo ta nėnēmojė me rrėzimin nga pushteti apo pėrmes zgjedhjeve tė parakohshme, sidomos kur ėshtė nė pyetje suksesi dhe dinjiteti i qytetarit maqedonas. Nuk uli kokėn para padrejtėsive, sado qė tė jetė momenti kontraproduktiv pėr mua. Unė e kuptoj se jeta e politikave ėshtė e lidhur me kompromiset dhe andaj kam bėrė dhe do tė bėj shumė kompromise kur besoj se ato janė pėr tė mirėn e pėrgjithshme. Por, kuptohet se gjithēka ka kufirin dhe qėllimin e saj. Nuk jam i gatshėm pėr tė dhėnė dinjitetin e njė populli tė tėrė, si ēmim qė dikush tė nėnvlerėsojė ate, dhe unė tė heshti pastaj. Sidomos nuk jam i gatshėm pėr tė bėrė kėtė pėr ēėshtje qė nuk zgjidh ndonjė problem, por vetėm krijon problem tė ri”, deklaroi kryeministri Nikolla Gruevski.

Ai shtoi se VMRO-DPMNE nuk dėshiron zgjedhje tė parakohshme, por nėse ato do tė jenė tė pashmangshme dhe nėse provokohen, atėherė do tė jenė tė gatshėm pėr to.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,18,91807
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.11.2012, 17:44   43
Citim:
Veliu: ‘Maqedonasit nuk duan qė tė jemi faktorė’

Shoqata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė nuk i pėrjashton trazirat e mundshme, nga situata qė ka krijuar pr/ligji pėr Branitellat. Fazli Veliu, nė njė intervistė pėr Alsat, shprehu iritimin se maqedonasit, vazhdojnė tė ndjekin politikat e vjetra, dhe nuk lejojnė qė shqiptarėt tė jenė factor. Po ashtu, duke komentuar deklaratėn e njė dite mė parė tė Ministrit tė Financave, Zoran Stavrevski se pėr ‘branitellat’ do tė gjenden para nga rezervat e buxhetit shtetėror. Veliu tha se qėndrimi ėshtė i njėanshme, njė-etnike dhe nacionalist. Paratė qė pėrmend Stavrevski, nuk janė tė tijat private, port ė gjithė qytetarėve tė Maqedonisė tha Veliu.

“Kjo ēėshtje tė merret seriozisht dhe sa mė shpejtė tė kemi njė rezultat pasi ėshtė e padurueshme gjendja. E dyta ėshtė se ka shumė luhatje dhe ndėrhyrje tė subjekteve tjera anėsore po edhe tė individėve qė tė bėjnė ndonjė kaos i cili nuk do tė jetė i mirė pėr tė gjithė vendin dhe pėr popullin tonė, prandaj ne qėndrojmė nė kėtė drejtim”, deklaroi Fazli Veliu, kryetar i SHVL-UĒK-sė.

Veliu tha se mos-zgjidhja e statusit tė ish luftėtarėve tė UĒK-sė bashkė me ‘branitellat’ ėshtė vendim nacionalist i VMRO-DPMNE-sė dhe me kėtė ata anashkalojnė tė pranojnė se edhe shqiptarėt janė faktor nė kėtė shtet.

“Ka njė nacionalizėm nė kėtė drejtim, nuk duan ta pranojnė faktorin UĒK dhe faktorin shqiptarė dhe shkohet njėanshėm drejt vetė faktorit maqedonas”, tha Fazli Veliu, kryetar i SHVL-UĒK-sė.

Kryetari i SHVL-UĒK-sė, Fazli Veliu rikujtoi VMRO-DPMNE-nė se shkaktar tė konfliktit tė vitit 2001 ishte pikėrisht politika diskriminuese e maqedonasve. Sipas tij, kudo nė Ballkan e mė gjerė, ēėshtjet e pjesėmarrėsve nėpėr luftėrat qė shpėrthyen nė 20 vitet e fundit nė kėto treva, janė zgjidhur, kurse nė Maqedoni ende jo. Valmir Kuēi

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/168968.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:28.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.