Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.12.2008, 16:12   1

Shkrim i cituar Verior: Nė 2009 do tė hapet Parku Arkeologjik


Vitin e ardhshėm, pas njė pune intensive trevjeēare, do tė hapet “Parku Arkeologjik i Kosovės” thotė drejtori i Muzeut tė Kosovės, Arbėr Hadri. Drejtori Hadri vlerėson se ky projekt ka njė rėndėsi tė veēantė sepse nė tė do tė paraqiten punime tė rėndėsishme arkeologjike pėr kulturėn shqiptare.

“ Do tė paraqitet mozaiku i Gllavnikut i shekullit tė IV-V si dhe stelat mbi varrore tė cilat veē janė ta paraqitura nė kėtė hapėsirė. Vendosja e mozaikut, i cili ėshtė njė proces mjaft i gjatė, kėrkon qė tė jetė nė njė kohė tė pėrshtatshme dhe me kėtė rast nga muaji prill, deri nė fund te muajit ma do tė vendoset ky mozaik sė bashkime ekstraktet tjera”, tha Hadri.

Drejtori i Muzeut tė Kosovės, Arbėr Hadri thotė se gjatė realizmit tė kėtij projekti shpreson se do tė ketė mbėshtetjen e institucioneve vendore, e nė veēanti tė komunės sė Prishtinės.

Hadri shpjegon se tė gjithė tė interesuarit, tė cilėt do tė vizitojnė kėtė park, do tė kenė mundėsinė qė tė komunikojnė me personat tė cilėt do tė jenė pjesė e pėrhershme e kėtij parku, lidhur me objektet tė cilat do tė jenė tė ekspozuara nė kėtė park.

“ Kėtu do tė jenė tė vendosur disa aktorė tė veshur me rroba historik te periudhės sė caktuar, p.sh tė periudhės sė Dardanisė dhe tė komunikojnė me vizitorėt respektivisht me gjeneratat e reja, ēka ėshtė edhe prioriteti unė kryesorė pėr prezantimin e saj tė duhur”,tha Hadri.

Parku arkeologjik ėshtė pasrendėse e paraqitjes sė prezantimit tė koleksionit arkeologjik, respektivisht pjesė e ekspozitės “Kosova Autologjike”.

http://www.rtklive.com/?categoryId=5&newsId=30114
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:22.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.