Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.12.2008, 14:25   1

Shkrim i cituar Z2: Luginė: Pushtuesit sllavė marrin peng shqiptarėt, Tirana hesht


Policia terroriste serbe ka arrestuar 11 shqiptarė, ishpjesėtarė tė UĒK-sė dhe ka bastisur 17 objekte sot herėt nė mėngjes nė Preshevė. Sipas mediave serbe ky aksion ėshtė ndėrmarrė nė bazė tė "kallėzimit penal pėr krime lufte kundėr popullsisė civile nė Gjilan". Ministri i Brendshėm i Serbisė, Ivica Daēiē ka deklaruar se aksioni ka filluar sot herėt nė mėngjes dhe se ka tė bėjė me "krimet kundėr popullsisė civile serbe dhe joshqiptare nė rajonin e Gjilanit, ku janė vrarė 59 civilė".

Asnjė reagim dhe asnjė masė zyrtare nuk ėshtė marrė deri tani nga Prishtina dhe Tirana nė lidhje me pėrndjekjen e shqiptarėve qė ka nisur me arrestimet nė Maqedoni dhe po vazhdon nė Preshevė.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=2152
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2008, 17:21   2

Shkrim i cituar Prishtinė, Selimi: Mbroni ish-luftėtarėt


Bashkėluftėtarėt e 11 shqiptarėve tė arrestuar nga policia terroriste serbe mėngjesin e tė premtes nė rrethinat e Preshevės kanė shprehur keqardhje pėr arrestimet e Ministrisė sė Brendshme tė Serbisė pas akuzave tė prokurorisė serbe pėr krime tė luftės.

Komandanti i FSK-sė, gjeneral Sylejman Selimi ka thėnė se ish ushtarėt e UĒK-sė kanė bėrė luftė tė pastėr, ndėrsa ka kėrkuar nga qeveria dhe presidenti i Shqipėrisė sė Veriut qė tė vihen nė mbrojtje tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė.

“Na vjen keq kur ndodh njė gjė e tillė sepse ushtarėt e UĒK-sė nuk kanė arsye qė tė arrestohen. Ata nuk kanė bėrė krime por kanė luftuar pėr qytetarėt e Kosovės, kanė luftuar qė Kosova tė jetė shtet. Nuk duhet tė lejohet njė gjė e tillė qė tė pėrdhunohen vlerat e UĒK-sė”, u shpreh Sylejman Selimi, Komandant i FSK.

“Nuk ėshtė vetėm ky rast por pas pėrfundimit tė luftės kanė ndodhur raste tė tilla dhe ne e dijmė saktėsisht se me ēfarė baze dhe me akuza tė kujt ndodhin gjitha kėto. Normalisht se ne do tė reagojmė ndaj kėsaj dhe do tė kėkojmė sqarim, por do tė kėrkojmė edhe aktivitet mė tė madh nga institucionet tona sa u pėrket vlerave tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”, tha Xhavit Jashari, kryetari i Veteranėve te Luftės sė UĒK.

Nė listėn e tė kėrkuarve nga drejtėsia serbe janė edhe 4 shqiptarė tė tjerė tė cilėt mendohet tė jenė nė shtetin shqiptar tė Veriut. Ministri serb i policisė, Ivica Daēiē ka paralajmėruar se do tė bėjė kėrkesė qė UNMIK-u t’i arrestojė dhe t’i dorėzojė ata te organet serbe. Daēiē ka thėnė se pėr kėta nuk do tė lėshohet fletėarrest ndėrkombėtar pasi, siē tha ai: "Kosova nuk ėshtė shtet".

http://www.shqipmedia.com/2008/12/arrestimi-i-10-shqiptareve-nga-ana-e-p...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2008, 22:51   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kaloi deri nė "Reuters" http://www.reuters.com/article/world...4BP1OM20081226. Mediat e burgjet jevgosllave janė mbushur plot me "shqiptarė kriminelė-terroristė" qė arrestohen nė IRJM, Serbi e Mal tė Zi pa pushim kėtu e sa muaj...

Ndėrkohė nė Hagė deri tani janė dėnuar shqiptarėt pėr krime lufte, jo serbėt...

Ende asnjė veprim shtetėror nga Tirana e Prishtina, veē deklaratave nė erė dhe bythėlėpirjes euroatlantike!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2008, 17:03   4
Citim:
Tė arrestuarit nė Preshevė, i dorėzohen prokurorisė serbe nė Beograd

I janė dorėzuar prokurorisė serbe pėr krime lufte 10 ish-pjesėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė cilėt u arrestuan dje gjatė njė aksioni tė forcave speciale tė policisė dhe xhandarmėrisė serbe nė disa fshatra tė komunės sė Preshevės.

Aksioni i bartjes tė tyre deri nė Beograd ėshtė zhvilluar po nga pjesėtarėt e forcave speciale tė sigurimit ndėrsa pėr tė parė dorėzimin e tyre nė prokurori ishin ftuar edhe ekipet televizive.

"Komenti im pėr kėtė aksion ėshtė se bėhet fjalė pėr njė sukses tė madh tė policisė sonė. Pėr detaje nuk mund tė flas, mirėpo tė dhėnat qė posedoj flasin se dėshmitė qė kemi ishin tė mjaftueshme pėr tė ndėrmarrė kėtė aksion pėrndryshe nuk do tė kishte nevojė pėr diēka tė tillė. Me kėtė ne dėshmojmė se ēdo krim ėshtė i njėjtė pa marrė parasysh se kush e kryen atė dhe se Qeveria me kėtė demonstron vendosmėrinė pėr tė dėnuar tė gjithė kriminelėt", deklaroi Mirko Cvetkoviē, kryeministėr i Serbisė.

Ish-pjesėtarėt e UĒK-sė akuzohen krime tė kryera ndaj serbėve nė komunėn e Gjilanit nė vitin 1999. Sipas prokurorisė serbe 10 shqiptarėt e arrestuar do tė pėrgjigjen pėr rrėmbimin e 159 civilėve serb dhe pėr vrasjen e tė paktėn 51 personave. Ata fajėsohen edhe pėr dhunime, burgosje, gjymtime, tortura dhe plaēkitje tė civilėve, me qėllim tė dėbimit tė popullsisė serbe dhe joshqiptare nga territori i Gjilanit.

http://alsat-m.tv/Lajme-nga-rajoni/9263.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2008, 17:12   5

Shkrim i cituar Krasniqi: Beogradi tė lirojė 10 shqiptarėt e arrestuar


"Kėto arrestime dhe prezenca e sforcuar militare serbe nė Kosovėn Lindore, janė nė funksion tė frikėsimit tė popullsisė shqiptare. Qeveria serbe, me kėto arrestime po vazhdon me instrumentalizimin dhe keqpėrdorimin e bashkėkombėsve tė vet nė Kosovė. Ju e dini qė pėr Kosovėn kufijtė janė tė siguruar dhe tė garantuar, por nėse dikush vazhdon me politikėn e tensioneve tė vazhdueshme dhe cenimin e kufijve tė Kosovės nuk do tė thotė qė edhe shqiptarėt s’kanė tė drejtė tė kėrkojnė pjesėn e hises sė tyre", deklaroi Jakup Krasniqi, kryetar i Parlamentit tė Kosovės.

Krasniqi u bėri thirrje autoriteteve tė Beogradit qė tė bėjnė lirimin e menjėhershėm tė shqiptarėve tė arrestuar dhe t'i kthehet njė politike tė pėrgjegjshme dhe tė fqinjėsisė sė mirė.

"Ne u bėjmė thirrje autoriteteve tė Beogradit qė tė jenė tė pėrgjegjshme nė kėto momente tė rėndėsishme historike nėpėr tė cilat po kalon rajoni ynė dhe t'i kthehen njė politike tė fqinjėsisė sė mirė me Kosovėn. Nė kėtė kuptim presim lirimin e qytetarėve, dhe qetėsimin e popullsisė tė shqetėsuar", shtoi Krasniqi.

Veē arrestimit tė dhjetė shqiptarėve nė Luginė tė Preshevės nė listėn e tė ndjekurve nga drejtėsia serbe janė edhe katėr shqiptarė tė tjerė tė cilėt mendohet tė jenė brenda territorit tė Kosovės. Duke iu pėrgjigjur kėrkesės sė ministri serb tė policisė, Ivica Daēiē se UNMIK-u duhet t'i arrestojė kėta, kryeparlamentari Krasniqi tha se UNMIK-u nuk ka fuqi as kompetencė ta bėjė njė gjė tė tillė.

http://alsat-m.tv/Lajme-nga-rajoni/9272.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2008, 17:16   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Cilat janė veprimet konkrete z. Krasniqi?! Ndoshta investuat mė tepėr se ē'duhej nė "ndėrkombėtarėt"... dhe nė "drejtėsinė ndėrkombėtare"...

Ndėrkohė lexoni ca kėtė deklaratėn e Daēiēit sepse do kuptoni ndyrėsinė institucionale dhe metodizimin e plotė tė asaj qė po ndodh deri nė mėnyrėn si jepet deklarata.

Kėtu ėshtė interesante pėr historianėt tė shikojnė se si shkruhet historia nga truri serb. D.m.th. ti si historian i sotėm qė je duke pėrjetuar ngjarjet mund tashmė tė kuptosh shumė mirė prej kėtyre veprimeve procedurėn qė kanė pėrdorur murgjit serbo-grekė pėr shkrimin e historisė... Kėta e praktikojnė ende.

Nuk e di ēfarė termi ka nė psikologji kjo dukuri po duhet tė ketė bėjė me skicofreninė, diēka me "substitute reality".

Citim:
Daēiq: Arrestimet nė Preshevė sjellin rrezik tė sigurisė

Ministri i Brendshėm i Serbicė, Ivica Daēiq deklaroi se arrestimet e djeshme tė 10 shqiptarėve nė Preshevė tėrheqin me vete rrezik tė sigurisė, sepse mund tė pritet "reagim i caktuar i atyre qė janė goditur nga aksioni, dhe tė cilėt kanė marrė pjesė nė krimet e luftės kundėr serbėve".

"Ne vepruam sipas urdhėrit tė prokurorisė, ashtu siē kemi procesuar njė numėr serbėsh nė poste tė rėndėsishme nė polici pėr shkak tė krimeve kundėr shqiptarėve", ka thėnė ai.

Sipas Daēiq, ēdo pėrkeqėsim i situatės nuk shkon nė favor tė nevojės qė shqiptarėt tė jenė pjesė pėrbėrėse e shoqėrisė nė Serbi.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=30208
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2008, 21:40   7

Shkrim i cituar Luginė: Terroristėt serbė dhunė para fėmijėve


I kanė rrahur para syve tė fėmijėve, u kėrkonin armė dhe nuk gjetėn asgjė e pas njė kohe i morėn me vete.

"Vetėm kur na kanė kap kėshtu. I kanė hipė burrit pėrmbi, mi kanė hipė djalit 4 vjeēar pėrmbi, djali nuk mė ka ndi kurgjė. Burrin e qitėn nė korridor, e rrahėn e rrahėn, pastaj e kanė marrė e kanė shty nė banjo. Burri nuk ka bėrtit hiē... Vetėm thoshin mjaft se u krye, mjaft se u krye", deklaroi Pashije Hajdari – bashkėshorte e tė arrestuarit.

"Kurrgjė, veē e kanė kapėn babin e kanė qitė pėrjashta, nė brekė i kanė mbajt, e kanė shti nė banjo, ne na kanė dėrgua te aty te fqinji", tregon ngjarjen Drilona Hajdari, fėmija e njėrit nga tė arrestuarit.

"Me emėr ma kanė thirr burrin Ferat Hajdari, dhe e kanė kapė sikur njė pako cigare kur e kap dhe e kanė gjuajt kėtu. Ma kanė rrahur nė prani tė fėmijėve. Prej kėtu ma kanė pėrplasur nė korridor. Prej korridorit, dhe ato lulet ku janė tė thyeme, krejt pėr krye ja kanė thyer. Ēikės ia kanė lidhur gojėn me ngjitės se bėrtitke, s’ditke ēka me thanė, veē oj nanė. Nuk kanė tregu se pėr ēka, nuk e kemi ditė se pėr ēka kanė ardh, njėherė e kanė rrahur, nja dy orė a tre e kanė rrahur deri nė ora 09, nė ora nėntė atėherė i kanė thanė se ku e ke armatimin”, vazhdoi rrėfimin Naxhije Hajdari – bashkėshorte e tė arrestuarit.

Edhe familjet tjera ku ka intervenuar policia serbe e kanė pėrjetuar po tė njejtėn. Edhe nė familjen Hasani dhe atė Memishi rrėfejnė pėr tmerrin qė kanė pėrjetuar.

"Kanė hy njėherė nė sobė tė babės e kanė thye derėn e kanė nxjerrė nė korridor dhe e kanė rrahur. I lypshin armėt, i lypshin ato, kanė hy edhe te unė ma kanė thye derėn, mė kanė rrahur nja gjysmė ore. Ma kanė mėshua me kry kah hunda, hundėn ma kanė krisė", u shpreh Emra Hasani, djali i njėrit prej tė arrestuarve.

"Kanė hy nėpėr dhoma, ku janė kanė tu fjetė i kanė trishtua me fėmijė e me krejtė i kanė trishtu", tha Shefki Memishi – prind i njėrit prej tė akuzuarve.

Nė aksion e fundit tė xhandarmėrisė serbe nė Luginė tė Preshevės u arrestuan: Agush Memishi, Nazif Hasani, Ahmet Hasani, Faton Hajdari, Samet Hajdari, Kamber Saiti, Burim Fazliu, Sulejman Sadiku, Ferat Hajdari dhe Fatmir Sahiti, i cili mbetet pėr gjykim nė prokurorinė komunale nė Preshevė. Tė gjithė akuzohen nga shteti terrorist serb pėr vepra penale "krime lufte".

http://alsat-m.tv/Lajme-nga-rajoni/9279.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2008, 14:15   8

Shkrim i cituar Luginė: Sot pasdite, protestė masive pėr lirimin e 10 shqiptarėve


Krerėt e subjekteve politike shqiptare tė dala nga lufta e ish UĒPMB-sė nė Luginė tė Preshevės deklarojnė se forcat speciale serbe kanė arrestuar shqiptarė qė nuk i pėrkisnin asnjė formacioni ushtarak dhe se ministri serb i punėve tė brendshme Daēiē me kėto arrestime po e ēon nė vend amanetin e kryetarit tė tij pėr spastrim etnik tė shqiptarėve.

Pėrkitazi me kėto arrestime, nė Preshevė sot nė orėt e pasdites do tė mbahet njė protestė gjithėpopullore e shqiptarėve tė Luginės.

Lideri i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare Orhan Rexhepi ka deklaruar se nga dhjetė shqiptarėt e arrestuar nga xhandarmeria serbe nė Preshevė, gjysma prej tyre nuk kanė qenė pjesėtarė tė asnjė formacioni ushtarak tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės dhe se tė njėjtit kanė qenė vetėm anėtarė dhe simpatizantė tė subjektit tė LKSH-sė.

Kryetari i LKSH-s Rexhepi,tha se me kėtė rast pėr tejkalimin e kėsaj gjendje tė vėshtirė duhet tė thirret Kuvendi Kombėtar i Shqiptarėve tė Luginės dhe qartazi tė thuhet se problemi i shqiptarėve tė Luginės ende nuk ėshtė i zgjidhur.

Tė gjitha subjektet e tjera politike tė Luginės sė Preshevės, kanė deklaruar se me kėto arrestime po cenohet amnistia ndaj ish-pjesėtarėve tė UĒPMB-sė dhe po kamuflohet kriza politike qė ka kapluar Beogradin dhe se aksioni i burgosjeve, po e nxit edhe mė tepėr shpėrnguljen e shqiptarėve, sidomos tė ish-pjesėtarėve tė UĒPMB-sė dhe familjeve tė tyre.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=30215
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2008, 14:15   9

Shkrim i cituar Ēeku: Arrestimet e shqiptarėve, veprime politike


Arrestimet e fundit tė shqiptarėve tė luginės sė Preshevės janė veprim politik, dhe tė gjitha veprimet e Serbisė janė mė paramendim, u tha nė konferencėn pėrmbyllėse tė Partisė Social Demokrate tė Kosovės. Kreu u kėsaj partie Agim Ēeku, tha se, nė rast tė ndryshimit tė kufijve, atėherė edhe ne nuk dihet se ku do tė ndalemi.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=30224
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2008, 16:47   10

Shkrim i cituar IRJM: Partitė shqiptare kėrkojnė ndėrhyrje tė Tiranės


Partitė politike shqiptare nė Maqedoni BDI, PDSH, Demokracia e Re dhe BDSH kanė dėnuar ashpėr aksionin e xhandarmėrisė serbe nė shtėpitė shqiptare nė Luginėn e Preshevės, arrestimet dhe dhunėn qė ka ushtruar mbi popullatėn shqiptare.

Pėr kėtė faktori politik shqiptar nė Maqedoni kėrkon nga Tirana zyrtare qė tė ngrejė zėrin nė OKB.

"Bastisjet, keqtrajtimet dhe arrestimet nė formė arbitrare rikthejnė nė kujtesėn e ēdo shqiptari imazhet e viteve '90, tė shekullit tė kaluar, kur Serbia vendosi masa tė dhunshme nė Kosovė, ndėrsa ndaj shqiptarėve ushtronte dhunė sistematike dhe brutalitet institucional. BDI konsideron se prapa arrestimeve pėr gjoja akuza pėr krime lufte ndaj popullatės civile serbe nė Kosovė pas sulmeve tė NATO-s, fshihet skenari politik i Beogradit zyrtar pėr tė destabilizuar situatėn dhe nė instancė tė fundit, pėr tė realizuar me sukses planet pėr ndarje tė Kosovės"- thuhet nė reagimin e BDI-sė.

Nėnkryetari i PDSH-sė Mevlan Tahiri tha se "ashtu sikur Serbia tregon interes pėr qytetarėt serbė nė Kosovė ashtu mendoj se edhe Tirana zyrtare, edhe Kosova po edhe ne nė Maqedoni duhet tė tregohet interes dhe shqetėsimin tonė pėr ngjarjet qė zhvillohen nė Luginė tė Preshevės.

"Fatkeqėsisht deri mė tani si duket politika zyrtare e Shkupit ka mėsuar nga politika e Beogradit, por tash ngjan sikur Beogradi mėson nga Shkupi. Kjo ėshtė njė vazhdimėsi e terrorit qė po ushtrohet mbi shqiptarėt kėto ditė. Jemi tė shqetėsuar jashtė mase me tėrė kėtė qė ndodh, jo vetėm atje, por edhe ne Republikėn e Maqedonisė. Bėhet fjalė pėr njė terror tė organizuar mbi shqiptarėt, shpresojmė se do tė nxjerrim mėsim nga kėto qė ndodhin, presim nė veēanti nga Tirana zyrtare qė tė ngre zėrin edhe nė KB tė kėrkojė pėrgjegjėsi nga Serbia pėr terrorin qė ushtron mbi shqiptarėt', thotė nėnkryetari i PDSH-sė, Mevlan Tahiri.

"Qėndrimi i DR-sė ėshtė qė tė gjitha partitė politike shqiptare kudo qė janė nė vend dhe rajon si dhe tė gjitha organizamt tjerė duhet tė ngrejnė zėrin kundėr dhunės qė po ushtrohet nė familjet shqiptare sidomos nė Luginė tė Preshevės.", thekson anėtarja e kryesisė sė DR-sė, Flora Latifi.

BDSH ndėrkohė ka thėnė se "mobilizimi i qarqeve antishqiptare Beograd-Shkup duhet tė trokasė nė ndėrgjegjen e tė gjitha forcave politike dhe tė institucioneve shtetėrore shqiptare qė pėrballė kėsaj situate tė dalim me njė strategji tė pėrbashkėt pasi nė tė kundėrtėn pasojat janė tė paparashikueshme".

Partitė politike nė Maqedoni kanė kėrkuar nga qytetarėt e Luginės sė Preshevės dhe faktori politik atje qė me gjakftohtėsi dhe me vetėpėrmbajtje tė bėjnė pėrpjekje pėr tė tejkaluar situatėn e tensionuar.

http://alsat-m.tv/Lajme-nga-vendi/9297.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2008, 16:47   11

Shkrim i cituar Luginė: Mijėra shqiptarė protestuan sot kundėr arrestimeve


Disa mijėra shqiptarė nė Preshevė kanė protestuar sot kundėr arrestimit tė 10 bashkėkombasve tė akuzuar nga regjimi pushtues serb pėr "krime tė luftės" tė kryera nė Gjilan nė vitin 1999. Protesta, qė kaloi e qetė, ėshtė organizuar nga partitė politike dhe nga Organizata e veteranėve tė UĒPMB-sė.

Pjesėmarrėsit mbajtėn mbishkrime "Luftėtarėt e UĒK-sė nuk e kanė vendin nė burg", "Liri nė hapėsirat tona", "Problemi nė Luginėn e Preshevės duhet tė zgjidhet", "NATO-ja nė Luginėn e Preshevės" e tė tjera.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1364421.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2008, 17:04   12

Shkrim i cituar IRJM: Sllavėt vihen nė lėvizje pėr gjendjen nė Preshevė


IRJM-ja po ndjek me vemendje situatėn nė Luginėn e Preshevės, tha ministrja e brendshme sllave Jankulloska. Sipas saj, nė varėsi tė ngjarjeve atje, do tė merret vendim nėse edhe IRJM duhet tė marrė masa pėr gjendjen. Sipas Jankulloskės, problemet nė rajon, duhet tė trajtohen me kujdes.

http://alsat-m.tv/Lajme-nga-vendi/9300.html

Ndėrkaq Tirana zyrtare, pėrfshirė kėtu tė gjitha forcat politike tė Shqipėrisė Perėndimore, kanė shpallur njė heshtje varri dhe mospėrfillje tė plotė tė gjendjes sė tendosur nė rajon dhe pėrndjekjes sistematike tė shqiptarėve gjatė muajve tė fundit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2008, 17:41   13

Shkrim i cituar Prishtinė: Ēeku, "Qeveria punon si termocentral i vjetėr"


"Institucionet nė vitin 2009 duhet tė marrin pėrgjegjėsitė dhe ta qeverisin vendin ashtu siē bėn ēdo qeveri shtetėrore." Kėshtu ka thėnė tė dielėn kryetari i Partisė Social Demokrate nė Kosovė, Agim Ēeku nė konferencėn pėrmbyllėse pėr shtyp tė kėtij viti.

Sipas kreut tė PSD-sė, arrestimet e fundit tė 10 shqiptarėve nė Preshevė janė pėrpjekje e Serbisė pėr t'i kriminalizuar shqiptarėt dhe luftėn e UĒK-sė, ndėrsa ka kritikuar, siē ka theksuar, "pasivitetin e institucioneve tė vendit ndaj kėtyre zhvillimeve".

"Ne si institucione, si Kosovė jemi nė njė pozicion pasiv nė njė front ndaj Serbisė kurse Serbia vazhdimisht na provokon dhe na godet me snajperė duke bėrė veprime tė tilla me arrestimet, me trenin, me postėn nė Graēanicė", thekson Ēeku.

Kreu i PSD-sė ėshtė shprehur se ėshtė e papranueshmė qė pėr 10 muaj tė funskionimit si shtet, nuk janė siguruar mė shumė se 53 njohje shtetėrore dhe asnjė pranim nė ndonjė organizatė ndėrkombėtare.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=2462
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2008, 19:23   14
Citim:
Tė gjithė protestuesit u mblodhėn para Kuvendit Komunal pėr tė kėrkuan lirimin e menjėhershėm e "tė arrestuarve".

"Ajo qė ndodhi para dy ditėsh mund tė pėrshkruhet vetėm mė njė fjalė "INKUZICION I VĖRTETĖ", tha Orhan Rexhepi pėrfaqėsues i LKSH-sė. Sipas tij, vetėm 4 nga tė arrestuarit kanė qenė pjestarė tė UĒK-sė dhe UĒPMB-sė , 1 vetėm i UĒPMB-sė dhe pesė prej tyre nuk kanė qenė nė asnjė formacion ushtarak ēlirimtar shqiptar.

Rexhepi theksoi se dhuna dhe tmerri serbe po vazhdon me shekuj dhe nuk ka tė ndalur. "Sė bashku duhet ti themi STOP , dhe se Stopi ynė ėshtė Referendumi i 1 dhe 2 marsit 1992. Dihet cili ėshtė drejtimi ynė asesi kah Beogradi , po gjithsesi kah Prishtina e Tirana", tha Rexhepi.

Ndėrkaq, njėri nga familjarėt u shpreh se Qeveria me mbetje tė Milosheviēit ka pėr qėllim tė demonstrojė dhunė, frikė forcė , taktikė militare ndaj popullit shqiptar nė Luginė tė Preshevės pėr tė mbjellur pasiguri motive pėr shpėrnguljen e shqiptarėve.

Nė emėr tė kėshillit organizativ dhe famijarėve tė tė burgosurve u lexua edhe njė deklaratė e pėrbashkėt nė tė cilėn thuhet se ne besojmė dhe garantojmė nė pafajsinė e plotė tė bijve tanė dhe nė luftėn e drejtė pėr liri tė kėtyre djelmoshave dhe gjithė luftėn e UĒK-sė.

Ata gjithashtu i bėn apel politikės vendore, ndėrkombėtare dhe mbarė shqiptare qė tė bėjnė ēdo gjė qė ėshtė e mundur qė bijtė e kėtij kombi qė u arrestuan pafajsishtė mė datė 26 dhjetor tė lirohen menjėherė.

Edhe kryetari i Organizatės sė Veteranėve tė UĒPMB-sė Sadat Nuhiu tha se problemi i Luginės sė Preshevės ėshtė i kamufluar politikisht , dhe ky kamuflim paraqet rrezikshmėrinė potenciale qė edhe nė tė ardhmen tė na pėrsėriten skena rrėnqethėse dhe kėrcėnuese tė ngjajshme qė po ndodhin sot.

Sipas tij, qeveria e Beogradit vepron me politikė tė qartė antishqiptare qė synon tė zbrazė kėto troje nga vendasit.

Nė fund organizatorėt potencuan se ky ėshtė vetėm fillimi i protestave por nėse nuk bėhet lirimi tė arrestuarve deri mė 5 janar atėherė do tė ketė protesta tė pandalshme deri nė lirimin e tyre.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=2478
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.12.2008, 09:38   15
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Tiranės zyrtare i lezeton ta ketė kokėn nė bythė, sa tė Nju-Jorkut, sa tė Brukselit, sa tė Mekės. Diplomacia sllave vepron me planifikim-ekzekutim, kurse diplomacia shqiptare (term teorik), qė ėshtė e njėjtė me atė tė njė fisi negrosh qė kultivohen pėr skllevėr, vetėm hap sytė dhe "reagon" me veprime tė rastit (d.m.th. deklarata pėr tė larė gojėn). Prandaj kemi mbetur njė bythė vend me njė bythė popull, ndėrsa treēereku na janė asimilu lart e poshtė nga Kroacia nė Azi tė Vogėl, sepse shteti shqiptar s'ka politikė tė jashtme!

Nė kėt kontekst Tirana zyrtare, e pushtume siē ėshtė nga njė larmi racash dhe njė kazan ideologjish pa ide tė qartė shtetėrore e kombėtare, ka mė tepėr rolin e njė kurve tė trullosur qė synimi i vetėm i saj ėshtė tė mos mėrzisė tutorin nė mėnyrė qė tė ketė tė ushqehet nė fund tė ditės. Tirana zyrtare me vetėm 2 batalione ushtrie, pa asnjė lloj teknologjie, nuk ngre dot as brekėt e veta e jo mė tė bėjė diplomaci nė rajon.

Megjithė kėto, partitė shqiptare nė IRJM, qė janė si teatėr kukullash pėr vete, thjesht po kėrkojnė qė Tirana tė ngrejė vetėm zėrin nė OKB. Po Tirana nuk mund ta ngrejė dot as zėrin nė OKB, sepse mėrzitet tutori... Pastaj kur pallohesh nga mėngjesi nė darkė nga ēdo lloj race dhe shteti, e vetmja gjė qė tė mbetet ėshtė tė shtrihesh dhe njė herė nė krevat, kėsaj radhe pėr tė fjetur, se s'ka mė fuqi gurmazi.

Mbani mend ndonjė veprim konkret tė politikės sė Tiranės ju pėr ēėshtjen shqiptare?! Apo njė element minimal tė politikės sė jashtme, qoftė, pėrveē shtrimit dhe ngrėnies sė drekave e darkave?

Dy shtete shqiptare ka nė rajon, po dy shtete shqiptare pa asnjė politikė, pa asnjė plan operativ, pa asnjė synim tė caktuar. Dy shtete shqiptare me imazh afrikan nė krejt globin. I thua tė huajit qė je shqiptar dhe tė thotė "po ti s'qenke i zi... s'ka mundėsi tė jesh shqiptar".... "Mė fal", i them, "ka mundėsi tė jesh duke mė ngatėrruar me albanezėt e Tiranės, ata nė fakt duken tė zinj se e mbajnė kokėn nė bythė".
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.12.2008, 10:43   16

Shkrim i cituar IRJM: Cili vazhdon tė jetė roli i BDI-sė?


Pėr partinė Demokratike Shqiptare, aksionet policore nė luginėn e Preshevės janė shumė tė ngjashme me aksionet e policisė maqedonase nė Shkup dhe Kumanovė. Reagimin e BDI-sė lidhur me arrestimet e pjesėtarėve tė UĒK-sė nė Preshevė, zėdhėnėsi i PDSH-sė, Adriatik Imeri, e cilėsoi si tė pamoralshėm.

“Na habit fakti se si BDI nė tė njėjtėn kohė dėnon aksionet nė luginėn e Preshevės, kurse nė anėn tjetėr nxit policinė maqedonase pėr aksione tė ngjashme nė Shkup dhe Kumanovė”, tha Imeri.

http://www.lajmpress.com/?faqe=shfaqlajm&id=3786
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.12.2008, 19:34   17
kalimtar/e
 
Ej po kulmi ėshtė kur del ministri jonė i jashtėm dhe i prekur nga ngjarjet nė Gaza, fton palėt tė jenė tė pėrmbajtura.

Oooo e kuptoni ēa ndodh a jo! Ministri shqiptar fton (po ta keni ndjek, i dyti nė rradhė pas zėdhėnėsit tė OKB-sė) ēifutėt dhe palestinezėt tė ruajnė qetėsinė.

Kjo osht deklarata mo qesharake qė kom nigju tė dali prej nai zyrtari. Jo pėr pėrmbajtjen se sa pėr momentin kur dhe bėhet.

Nė Maqedoni po sakatohet 1/3 e kombit shqiptar. Nė Dardani shqiptarėt trajtohen si pakicė dhe Tirana nuk bo gjys llafi. Por kur vje puna pėr dy tre krimba palestinezė a ēifutė, ministri jonė fton palėt pėr qetėsi. E pamundur!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.12.2008, 21:58   18

Shkrim i cituar Tiranė: Thirrje ndėrkombėtarėve pėr arrestimet nė Luginė


Ministria e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė (Perėndimore) ka reaguar sot pėr dhunėn e ushtruar nė Luginėn e Preshevės, duke deklaruar pėr shtyp se veprime tė tilla tė bėjnė tė dyshosh pėr paragjykime etnike dhe se po ndjek me shqetėsim tė thellė situatėn e tensionuar nė Luginė, pas arrestimeve tė kryera mė 26 dhjetor 2008.

“Pėrdorimi disproporcional i forcės, dhuna policore ndaj disa prej tė ndaluarve, tė cilėt e kanė denoncuar atė, presioni fizik dhe psikologjik i ushtruar ndaj familjarėve tė tyre, pėrfshirė kėtu gra, fėmijė dhe pleq, bastisjet e objekteve, prania e shumėfishtė ushtarake nė zonat e banuara nga shqiptarėt, koha kur u krye ky operacion, tė bėjnė tė dyshosh se veprime tė tilla kanė prapavijė dhe paragjykime etnike”, - theksohet nė deklaratė.

Duke shprehur bindjen se tensionime tė tilla ndėretnike nuk janė nė interes tė zhvillimeve pozitive nė rajonin tonė, Ministria e Punėve tė Jashtme iu ka bėrė apel organizatave ndėrkombėtare tė monitorojnė nga afėr situatėn e tė drejtave dhe lirive themelore tė shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės.

http://www.shekulli.com.al/news/101/...008-12-29.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.12.2008, 11:01   19
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Asgjė konkrete, fjalė nė erė si gjithnjė. Jep njė deklaratė pėr shtyp nė mbyllje tė 8-orėshit ditėn e hėnė sa pėr tė larė gojėn.

Ndėrkohė serbėt po e konkretizojnė akuzėn pėr kriminalizimin e UĒK-sė dhe barazimin me "Skorpionėt" serbė se gjoja "tė dy palėt" merreshin me trafik njerėzish. Pra, "pėrderisa serbėt u diskredituan, meqėnėse nuk mund tė shpėtohen paraushtarakėt serbė, tė kriminalizojmė dhe anėn shqiptare". Kėshtu nuk i mbetet faji vetėm njėrės palė, dhe nė njė farė mėnyre i lehtėsohet atyre barra, si dhe shteti serb i lan duart pėrfundimisht dhe i justifikon "ekseset" me veprimtarinė e organizatave kriminale...

Lėvizja e fundit pėr kriminalizimin e UĒK-sė: http://www.blic.rs/infocus.php?id=3589.

Dhe ndėrkohė qė shteti i tyre po lėshon rrėnjė me lloj-lloj akuzash, tė cilat s'ka rėndėsi fare nėse nuk provohen, sepse kanė helmuar tashmė dhe i helmojnė pa pushim mediat duke dalė nė shtypin perėndimor, ku unė si lexues mendoj se aty ku ka tym ka dhe zjarr, pra shqiptarėt janė kriminelė etj., ēfarė po bėn shteti shqiptar? Jep njė deklaratė se "ka dyshime se kėto veprime kanė prapavijė etnike"...

Veprime konkrete z.Basha. Cilat janė veprimet konkrete? Ka njė duzinė masa qė mund tė merren vetėm pėr kėtė gjė dhe ata tė 10, 5 prej tė cilėve nuk kanė qenė as ushtarė tė asnjė formacioni, tė lirohen brenda dy ditėve.

Serbėt do pėrpunojnė akuzėn e mėsipėrme dhe do prodhojnė tė tjera deri nė fund tė javės. Kėta "terroristė" do tė pėrdoren nė diplomacinė e jashtme serbe pas 1-2 vitesh, kėtu do jemi. Dhe ministritė tona do tė bėjnė sehir dhe do japin "deklarata", ndėrsa SHQIPTARĖT kalben burgjeve sllave...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.12.2008, 20:00   20

Shkrim i cituar Prishtinė: Thirrje ndėrkombėtarėve pėr arrestimet nė Luginė


Zėdhėnėsi i qeverisė sė Shqipėrisė sė Veriut, Memli Krasniqi, dyshon nė dėshirėn e vėrtetė tė qeverisė serbe pėr tė arrestuar kriminelėt e luftės derisa Ratko Mlladiēi ėshtė nė liri pėr plot 10 vjet. Zėdhėnėsi i qeverisė i drejtoi sot thirrje dhe komunitetit ndėrkombėtar qė tė ushtrojė presion kundėr Serbisė qė mbarė procesi tė zhvillohet me respektimin e plotė e tė drejtave tė njeriut tė personave tė arrestuar.

"Nė vazhdimėsi kėrkojmė nga tė gjitha palėt qė ta konfirmojnė vendosmėrinė e tyre pėr arrestimin e tė gjithė tė dyshuarve pėr krime lufte. Mirėpo, kėto thirrje tė juaja nuk hasėn nė njė jehonė nė Serbi, nė pjesėn mė tė madhe pėr krimet e luftės tė kryera nė Kosovė. Duke pasur parasysh se nė Serbi ka kriminelė lufte sikurse Ratko Mladiēi tė cilėt shėtisin lirisht mė shumė sė 10 vjet dhe ne kemi arsye qė tė dyshojmė nė se qeveria serbe ka dėshirė tė vėrtetė pėr arrestimin e kriminelėve tė luftės", tha zėdhėnėsi Memli Krasniqi.

http://alsat-m.tv/Lajme-nga-rajoni/9388.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 21:44.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.