Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.1.2009, 17:27   21

Shkrim i cituar Luginė: Thirrje ndėrkombėtarėve pėr burgosurit nga regjimi serb


Deputeti Riza Halimi, kryetari i komunės sė Preshevės, Nadėr Sadiku dhe kryetari i komunės sė Bujanocit, Shaip Kamberi, me njė apel u janė drejtuar disa organizatave pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut tė vizitojnė tė burgosurit shqiptarė qė u arrestuan nga serbėt mė 26 dhjetor 2008 nė Preshevė.

Nė kėtė apel theksohet se "nė bazė tė kopjeve tė procesverbalit tė bėrė gjatė bastisjeve policore tė shtėpive mė 26.12.2008, por edhe nė bazė tė deklaratave tė anėtarėve tė familjeve, shihet se deklaratat e pėrfaqėsuesve tė lartė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė nuk janė tė sakta se gjoja tek personat e burgosur janė gjetur armė!"

"Nė qoftė se merret parasysh se gjatė arrestimit ėshtė pėrdorur dhuna e tepruar, ekzistojnė dyshime dhe indikacione qė mbi tė burgosurit edhe gjatė procesit tė hetimit ėshtė vazhduar pėrdorimi i forcės, pėrkatėsisht keqtrajtimi fizik dhe psikik", thonė nėnshkruesit e apelit.

http://www.kosova.com/artikulli/50960
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.1.2009, 18:13   22

Shkrim i cituar Luginė: Protesta tė reja pėr burgosjet e shqiptarėve nga regjimi serb


Qytetarėt e Preshevės do tė dalin sėrish sot nė protesta, kundėr arrestimit tė paprecedent tė 10 shqiptarėve nga kjo Luginė, tė akuzuar nga regjimi serb pėr "krime lufte". Protestės pėrveē familjarėve tė tė arrestuarve do t’i bashkėngjiten edhe qytetarė tė komunave tjera shqiptare tė Luginės.

Familjarėt, udhėheqėsit politik dhe popullata e kėtij rajoni kėrkojnė lirimin e tė arrestuarve, duke mohuar ēdo mundėsi tė pėrfshirjes sė tyre nė "krime lufte".

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...2250&isflash=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.1.2009, 00:45   23
Citim:
Nė Preshevė sot u mbajt protesta kundėr arrestimit tė 10 shqiptarėve, tė dyshuar pėr siē thuhet, krime tė luftės tė kryera nė Kosovė nė verėn e vitit 1999.

Siē njofton korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA, protestės pos familjarėve tė arrestuarve i`u bashkėngjitėn edhe qytetarė tė komunave tjera shqiptare tė kėsaj ane.

Nė njė deklaratė tė pėrbashkėt tė partive politike u kėrkua lirimi i shpejtė i ish-pjestarėve tė arrestuar tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), pėr shkak tė pafajėsisė sė tyre. Nė deklaratėn e lexuar u kėrkua qė bashkėsia ndėrkombėtare tė ndėrhyjė nė kėtė situatė, me qėllim tė ndėrprerjes sė montimeve tė skenareve serbe nė Luginėn e Preshevės.

Kėrkesa pėr lirimin e 10 tė arrestuarėve u lexua edhe nga anėtarėt e lartė tė Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės tė UĒPMB-sė. Nė reagimin e kėsaj shoqate u vlerėsua qartė se asnjėherė ish-pjestarėt e UĒK-sė dhe UĒPMB-sė nuk kanė qenė tė pėrfshirė nė krime lufte dhe se tė gjitha skenaret qė ngriten ndaj tyre janė procese tė montuara nga Beogradi.

Kjo ėshtė protesta e dytė, ndėrsa nė ditėt e ardhshme do tė organizohet njė peticion pėr lirimin e 10 shqiptarėve tė pafajshėm qė po mbahet nėpėr burgjet e Serbisė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=2794
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.1.2009, 10:22   24

Shkrim i cituar Luginė: Del nga paraburgimi kundrejt 7'000€


M. Nuhiu njėri prej dhjetė shqiptarėve tė arrestuar nga regjimi serb gjatė aksionit famėkeq para disa ditėsh ėshtė liruar mbrėmė nga paraburgimi, bėjnė tė ditur mediat serbe. Sipas gjykatėsit hetues nė Preshevė, i liruari i ka kaluar pėr hetim Gjykatės Komunale tė Preshevės dhe pėr mbrojtjen nė liri janė dhėnė 7.000 euro.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=2216
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.1.2009, 16:00   25

Shkrim i cituar Luginė: Ndėrpriten pėrkohėsisht protestat ndaj arrestimeve


Subjektet politike shqiptare si dhe Organizata e Veteranėve tė Luftės sė ish UĒPMB-sė tė Luginės sė Preshevės pėrshėndesin lirimin nga paraburgimi tė M. Nuhiut, arrestuar nė aksionin e policisė speciale serbe sė bashku me nėntė shqiptarė tė tjerė ditė mė parė. Nė reagimet e tyre thuhet se edhe shqiptarėt e tjerė duhet tė lirohen sa mė parė meqė janė tė pafajshėm dhe se akuzat qė i vishen atyre pėr krime lufte janė tė pabaza, sepse madje njė numėr prej tyre nuk kanė qenė kurrė pjesė e asnjė formacioni ushtarak.

Subjekte politike gjithashtu pėrshėndesin edhe nisiativėn e organizatave humanitare qė veprojnė nė Serbi pėr t’i vizituar shqiptarėt e arrestuar dhe pėr tė vėrtetuar dėshmitė e familjarėve pėr keqtrajtimet e xhandarmerisė dhe brutalitetin e treguar gjatė ditės sė arrestimit tė tyre, aq mė tepėr kur kėto kėrkesa janė bėrė nga organizatat mė tė njohura humanitare qė veprojnė nė Serbi tė udhėhequra nga vetė serbėt.

Ndėrkaq OVL e Luginės sė Preshevės, pėrmes njė komunikate njofton se, me kėrkesė tė familjarėve, ka ndėrprerė aktivitetin lidhur me organizimin e protestave dhe peticionit deri mė 26 janar, me arsyetimin se nuk mund tė ndikojė nė gjendjen shėndetėsor tė tė arrestuarve, e cila ėshtė tejet e rėndė dhe se po i dėmtojmė tė arrestuarit, dhe, bėjnė apel tek politika vendore tė bėjnė trysni te organet serbe qė t’i ndėrpresin keqtrajtimet ndaj tė arrestuarve shqiptarė qė janė nė paraburgim nė Beograd.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=30659
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.1.2009, 15:29   26

Shkrim i cituar Luginė: Rinisin protestat pėr 10 tė arrestuarit


Lėvizja Kombėtare Shqiptare nė Preshevė sot nė mesditė do tė organizojė protestėn e tretė mė kėrkesėn pėr lirimin e pakusht tė shqiptarėve tė arrestuar kohė mė parė nga policia serbe, tė cilėt ndodhen nė burgun e Beogradit. Ajo ka ftuar qytetarėt e Luginės sė Preshevės qė tė dalin masivisht nė protestė.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=31177
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.1.2009, 22:46   27

Shkrim i cituar Luginė: Kėrkohet lirimi i tė arrestuarve


Kėshilltarėt e kuvendeve komunale tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės, kanė kėrkuar sot lirimin e pakusht tė nėntė shqiptarėve tė arrestuar kohė mė parė nga autoritetet e Serbisė, tė dyshuar pėr "krime nė rajonin e Gjilanit nė vitin 1999".

Nė deklaratėn e pėrbashkėt, pos tjerash, thuhet se veprimet e autoriteteve tė Serbisė lidhur me tė arrestuarit "trajtohen si jolegjitime dhe politike". Nė deklaratė kėrkohet gjithashtu "respektimi i amnistisė pėr tė gjithė ish-pjesėtarėt e UĒPMB-sė" nė Luginėn e Preshevės.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1374507.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.10.2009, 21:17   28
Citim:
Gjykimi i shqiptarėve tė Luginės, proces i montuar politik

Lideri i LKSH tė Luginės sė Preshevės, Orhan Rexhepi, pas pėrfundimit tė procesit tė parė gjyqėsorė nė Beograd, kundėr nėntė shqiptarėve nga Presheva e ka cilėsuar atė si proces tė montuar politik. Procesi gjyqėsorė kundėr tyre vazhdon mė 5 tetor me paraqitjen e dėshmitarėve tė parė.

Lideri i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare nė Luginė tė Preshevės, Orhan Rexhepi, qė ėshtė i angazhuar nga familjarėt e tė akuzuarve, ka njoftuar sot se pėr nėntė tė arrestuarit shqiptarė qė po mbahen nė burgun e Beogradit me akuza pėr krime lufte nė Kosovė, nė periudhėn qershor-tetor tė vitit 1999, kanė pėrfunduar me deklaratat e tyre para Prokurorisė pėr Krime Lufte e Republikės sė Serbisė.

Rexhepi ka thėnė se para kėsaj Gjykate u nxorėn, Agush Memishi, Faton Hajdari, Ahmet Hasani, Nazif Hasani, tė cilėve iu ėshtė pėrkeqėsuar gjendja shėndetėsore, si dhe Samet Hajdari, Ferat Hajdari, Kamber Sahiti, Selimon Sadiku dhe Burim Fazliu.

Rexhepi thotė se kėta 9 djem nga Presheva hodhėn poshtė ēdo gjė tė shkruar nė aktakuzė, si fund e krye tė rrejshme, tė montuar dhe tė improvizuar.

Ata nė mbrojtjen e tyre, qė nė paraqitjen e parė nxorėn nė pah se ky ėshtė tėrėsisht njė proces i montuar politik. Ata para trupit gjykues serb treguan pėr dhunėn e pashembullt e ēnjerėzor tė njėsive speciale tė xhandarmėrisė serbe tė ushtruar ndaj tyre dhe familjeve tė tyre.

Gjyqi kundėr kėtyre tė akuzuarve tyre vazhdon tė hėnėn, mė 5 tetor 2009, me paraqitjen e dėshmitarėve tė pare.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=33328
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.12.2009, 18:30   29
Citim:
Lugina as me Shehėr as me Barilevė!
Fehmi Ramadani

Zhvillimet e fundit politike nė Luginėn e Preshevės, pėrkatėsisht militarizimi i rajonit pėrmes bazės ushtarake serbe nė Cepotinė tė Bujanocit, vazhdimi i padrejtė i gjykimit tė dhjetė tė rinjve shqiptarė nė Beograd, si dhe iniciativa e disa subjekteve politike pėr formimin e tė ashtuquajturit "Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve" qė jetojnė nė Serbi (sipas ligjit tė kėtij shteti), pa dyshim se paraqesin sfidat mė tė mėdha tė faktorit politik tė Luginės, por edhe tė Tiranės dhe Prishtinės.

Degradimi i procesit politik pėr zgjidhjen e problemit tė Luginės sė Preshevės kishte filluar qė nga nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Konēulit nė vitin 2001, sidomos nga Beogradi duke mos respektuar dhe mos pėrmbushur obligimet qė kishte marrė, por jo vetėm kaq, kėtij degradimi i ka ndihmuar nė masė tė madhe edhe indiferenca e faktorit ndėrkombėtar.

Pa dyshim se, Beogradi ėshtė fajtori kryesor i krizės nė Luginė, por nuk mund tė kuptohet heshtja e faktorit ndėrkombėtar, sidomos me rastin e arrestimit tė dhjetė djemve tė kėsaj ane qė ishin pjesėtar tė UĒK-sė dhe mbajtjen e tyre pa tė drejtė pėr njė kohė tė gjatė nė burg.

Si mund tė heshtė ky faktor njė reprezalje tė tillė tė forcave serbe ndaj familjeve shqiptare dhe tė njėjtit tė mbahen me akuza tė rrejshme pėr kinse krime ndaj popullatės jo serbe gjatė luftės nė Kosovė, pėrkatėsisht nė rajonin e Gjilanit.


Me ēfarė tė drejte njė shtet tjetėr pėrzihet nė njė territor tė pranuar ndėrkombėtarisht, i cili as nuk ėshtė pjesė e tij dhe nuk ka kurrfarė kompetenca ndaj kėtij vendi?

Pse, deri mė tani po hesht faktori ndėrkombėtar? Nuk ėshtė dėgjuar asnjė fjalė e vetme e tyre kundėr reprezaljeve tė forcave serbe ndaj familjeve tė tyre, por edhe popullatės shqiptare.

Tragjik-komedia e kėtij rasti ėshtė reagimi i zbehtė i Tiranės dhe Prishtinės. Kėto dy qendra shqiptare edhe me Kushtetutė e kanė obligim qė t‘i mbrojnė bashkėkombėsit e tyre nėse rrezikohen nga regjimet e shteteve fqinje.

Shqipėria (njerkė) dhe Kosova (nėnė) po heshtin dhe nuk dihet pse! Si mund t‘u shpjegohet atyre djemve dhe familjeve tė tyre kjo heshtje, kur dihet se mu kėta djem ishin ata qė rrezikuan jetėn e tyre, jetėn e familjeve tė tyre pėr lirinė e Kosovės.

Ndėrsa, nė Prishtinė dhe Tiranė nuk ėshtė bėrė as pėrpjekja minimale pėr t‘i ndihmuar ata. Kush mund t‘i ndalojė qė kėto vende tė formojnė njė ekip avokatėsh mė eminentė shqiptarė nga Tirana dhe Prishtina qė tė shkojnė nė Beograd dhe tė mbrojnė kėta djem, e jo me ta tė merren avokatėt serbė. Kjo do tė ishte prova mė elementare qė duhej tė ndėrmerrte Tirana dhe Prishtina, por kėta nuk bėnė asgjė.


Ėshtė e drejtė e ēdo shteti tė mbrojė qytetarėt e pėrkatėsisė sė vet, sikurse e drejtė themelore e ēdo njeriu tė botės tė mbrohet nga njerėzit e vet.

Politika e Tiranės dhe Prishtinės ėshtė njė politikė servile, poltroniste dhe e pakurrizė ndaj faktorit ndėrkombėtar. Kjo politikė nuk ka dhėnė prova tė duhura se ėshtė nė nivel tė mbrojtjes sė tė drejtave tė shqiptarėve nė rajon. Ata nuk e respektojnė as Kushtetutėn e vet.

Beogradi duke parė se Tirana dhe Prishtina kėtė punė ia kanė lėnė faktorit ndėrkombėtar, ajo ka shtuar reprezaljet ndaj popullatės sė Luginės, sidomos ndaj njerėzve qė kanė marrė pjesė nė tri luftėrat e fundit.

Pėrgjegjėse pėr situatėn e rėnduar politike nė Luginė, pėr veē Beogradit ėshtė edhe mosinteresimi i faktorit politik shqiptar. Ky faktor tani Luginėn e ka lėnė vetė, siē thotė populli: "Lugina ka mbetur as me shehėr as me Barilevė"!


Ndėrsa, iniciativa e fundit e disa subjekteve politike nė Luginė e rėndon edhe mė shumė situatėn edhe ashtu tė brishtė politike, sidomos kur disa nga kėto subjekte duan tė pranojnė kornizėn e Beogradit nė formimin e Kėshillit Nacional Shqiptar.

Sipas kėtij KNSH-je del se ēėshtja e shqiptarėve tė Luginės duhet tė zgjidhet krejt sipas ligjeve serbe dhe nė kornizat e shtetit serb.

Me njė fjalė, ēfarė bėnė rahmet regjimi i Beogradit do tė kenė tė drejta edhe shqiptarėt. Por, nė kėtė Kėshill nuk do tė futen Lėvizja Kombėtare Shqiptare (LKSH) dhe Partia Demokratike Shqiptare(PDSH) dhe ky nuk do tė jetė legjitim.

Mirė qė kėto subjekte nuk e kanė pranuar kėtė Kėshill, sepse kjo punė nuk guxon tė mbyllet nė kornizat e asnjė Kushtetute, apo ligji serb. Realizimi i tė drejtave kolektive tė shqiptarėve nuk bėhet me ligje tė huaja.

Faktori politik i Luginės duhet tė formojė Kėshillin Kombėtar Shqiptar tė Luginės, i cili ėshtė nė shėrbim tė drejtpėrdrejtė tė popullatės vendore, e jo tė kornizojė kėrkesat e tyre pėrmes ligjeve tė Beogradit.

Ai Kėshill duhet tė jetė organi mė i lartė i popullsisė autoktone, tė ketė mbėshtetje nė Tiranė dhe Prishtinė, e jo nė Beograd. Andaj, ēdo tentim i degradimit tė ēėshtjes sė shqiptarėve tė Luginės dhe mbylljes sė tyre nė kuadėr tė ligjeve tė kėtij shteti do tė ishte vetėvrasje kolektive dhe mbyllje e proceseve politike.

Kurse, Tirana dhe Prishtina duhen tė jenė promotorėt aktivė tė ndihmės sė zhvillimit tė kėtyre proceseve dhe tė mos bėjnė sehir dhe tė presin nga tė tjerėt tė zgjidhin problemet e tyre kombėtare.

Kėto dy qendra politike, pėrgjithmonė duhet tė lirohen nga poltronizmi i tepruar politik ndaj ndėrkombėtarėve, sepse kjo praktikė nuk ka dhėnė rezultate tė mjaftueshme as nė Kosovė, por tė dalin nė krah tė mbrojtjes sė tė drejtave tė shqiptarėve tė Luginės, sepse kėtė e kanė obligim Kushtetues, por edhe kombėtar
.


http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=77903
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.1.2010, 03:40   30
Citim:
Nxėnėsit e Preshevės ndihmojnė familjet e tė burgosurve nė Serbi

Preshevė, 3 janar Nga koncerti humanitar, i organizuar nga grupi letrar “Migjeni”, javėn qė kaloi nė sallėn e Shtėpisė sė Kulturės nė Preshevė, ku prezentė ishin mbi 500 persona, u ndihmuan familjet e tė arrestuarve tashmė 1 vit mė parė, nga xhandarmėria serbe, me pretekstin se kėta na qenkan “terroristė” qė, sipas regjimit, paskan vrarė mbi 50 serbė dhe joshqiptarė tė tjerė pas mbarimit tė luftės, nė rrethin e Gjilanit.

Sipas Kushtrim Maliqit, kryetar i grupit letrar "Migjeni", pėr ēdo familje tė ēdo anėtari tė burgosur nė Serbi janė dėrguar nga 150 kg miell,10 kg sheqer,10 kg kripė,15 litra vaj, 5 kg gjalpė (margarinė),10 kg detergjent, 24 litra lėngje,18 pako fėmijėve dhe nga 25 euro tė holla tė 9 familjeve. Kėto gjithsej janė1350 kg miell,135 litra vaj, 45 kg gjalpė, 216 litra lėngje...si dhe 225 euro tė holla tė gatshme. Pra janė shpėrndarė ushqime dhe tė holla me vlerė gjithsej 1064 euro.

Mirėpo sipas udhėheqjes sė grupit “Migjeni”, aktivitetet humanitare nuk do tė ndalojnė kėtu, pėrkundrazi ata thonė se ky do tė jetė vetėm fillimi.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=42173
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.3.2010, 15:37   31
Citim:
"Gjykimi" i tė burgosurėve nga Presheva, mė 9 prill

Preshevė, 21 mars - Nė Gjykatėn e Qarkut nė Beograd gjykimin ndaj nėntė shqiptarėve nga Presheva e ka karakterizuar dėshmitari i prokurorisė me nofkėn “Bozhuri 50”, i cili ka qenė dėshmitari kryesor nė kėtė proces gjyqėsor, ndėrkohė qė gjykimi ėshtė caktuar tė vazhdojė me 9 prill.

Pėr hollėsitė lidhur me ecurinė e procesit gjatė kėsaj jave, tė gjykimit tė nėntė shqiptarėve nga Presheva, flet lideri i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, Orhan Rexhepi, i cili njėherėsh ėshtė caktuar nga familjarėt e tė arrestuarve shqiptarė si pėrfaqėsues nė kėtė proces gjyqėsor.

Ai theksoi se “dėshmitari bashkėpunėtor ”Bozhur 50”, e qė fatkeqėsisht ėshtė njė “shqiptar” nga komuna e Preshevės, si dėshmitar kryesor ėshtė para dėshtimit total”. Ai gjatė tėrė kohės sė dėshmisė, praktikisht gėnjeu, pėr ēka ėshtė kapur nga avokatėt mbrojtės, porr edhe nga vetė kryetarja e Trupit Gjykues, Snezhana Nikoliq –Garotiq.

“Tani mund tė themi se kemi njė shpresė tė madhe se kjo gjykatė mė nė fund do tė marrė njė vendim tė drejtė – lirimin e djemve tanė”, theksoi Rexhepi.
Sipas Rexhepit, dėshmitė e tij, (”Bozhur-it 50”) janė plotėsisht tė rrejshme, sepse, ai, herė ka bėrtitur, herė ka qarė, derisa ka dalė edhe nga paravan kabina pėr tė sulmuar ndokėnd.

Prokuroria pėr Krime Lufte e Republikės sė Serbisė, pėrmes Gjykatės sė Qarkut nė Beograd, ka vazhduar gjykimin kundėr nėntė, pėrkatėsisht shtatėmbėdhjetė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės, tė quajtur si “Grupi i Gjilanit”, kinse ish-pjesėtarė tė UĒK-sė.

Shqiptarėt e arrestuar nga Presheva, nga Prokuroria pėr Krime Lufte e Republikės sė Serbisė, akuzohen pėr krime lufte ndaj serbėve, romėve e ndonjė shqiptari spiun, “tė kryera” kėto nė Gjilan, gjatė periudhės kohore mesi i qershorit-fundi i tetorit 1999.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,15300
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2010, 15:56   32
Citim:
Beogradi nuk lejon tė vizitohen tė burgosurit shqiptarė

Orhan Rexhepi, kryetar i LKSH-sė, njėherit edhe kėshilltarė i Kuvendit komunal nė Preshevė dhe Atulla Rexhepi, anėtarė i Kryesisė sė BDL-sė, si dhe anėtarė i Kėshillit pėr tė Drejtat e Njeriut nė Preshevė, nuk u lejuan tė mėrkurėn nga autoritetet serbe tė vizitojnė, nėntė tė burgosurit shqiptar nė burgun qendror tė Beogradit.

Kreu i LKSH-sė theksoi se megjithė se kanė patur leje nga trupi gjykues, sipas rregullave ligjore, nuk u lejua vizita e tyre, ndėrkaq persona tjerė janė lejuar pėr vizita tė ngjashme nė tė njėjtin burg, njofton korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA nė Bujanoc.

Nėntė shqiptarė nga Lugina e Preshevės po mbahen nė Burgun Qendrorė nė Beograd, nėn akuzėn pėr krime lufte tė shkaktuara ndaj serbėve dhe joshqiptarėve nė verėn e vitit 1999, nė rajonin e Gjilanit, menjėherė pas hyrjes sė Trupave tė NATO-s nė Kosovė.

Pėrfaqėsuesit shqiptar tė Luginės sė Preshevės kohė mė parė me njė apel u janė drejtuar disa organizatave pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut tė vizitojnė tė burgosurit shqiptarė qė u arrestuan pa asnjė argument nga serbėt mė 26 dhjetor 2008 nė Preshevė.

Nė kėtė apel theksohet se "nė bazė tė kopjeve tė procesverbalit tė bėrė gjatė bastisjeve policore tė shtėpive mė 26.12.2008, por edhe nė bazė tė deklaratave tė anėtarėve tė familjeve, shihet se deklaratat e pėrfaqėsuesve tė lartė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė nuk janė tė sakta se gjoja tek personat e burgosur janė gjetur armė!".

Kėshilltarėt e Kuvendeve Komunale tė Preshevės, tė Bujanocit dhe Medvegjės kėrkojnė edhe "respektimin e amnistisė pėr tė gjithė ish- pjesėtarėt e UĒPMB-sė" nė Luginėn e Preshevės. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...142c85de5&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.6.2010, 15:25   33
Citim:
Gjykimi ndaj nėntė shqiptarėve shtyhet pėr tre muaj

Nė Gjyqin e Qarkut nė Beograd, ka vazhduar edhe gjatė ditės sė djeshme gjykimi kundėr nėntė shqiptarėve nga Presheva, tė akuzuar pėr krime lufte ndaj serbėve, romėve dhe ndonjė shqiptari spiun.

Aktakuza e ngritur nė datėn 25 Qershor 2009 i ngarkon ata pėr “krime” tė kryera nė periudhėn kohore mesi i Qershorit - fundi i Tetorit 1999.

Orhan Rexhepi kryetar i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare i cili qė nga fillimi i procesit gjyqėsor ėshtė angazhuar nė pėrcjelljen e kėtij gjyqi thotė se gjatė tre ditėve tė fundit nė gjykatė janė nxjerrur nė cilėsinė e dėshmitarėve avokatėt e ditėve tė para, tė caktuar nga prokuroria, rreth deklaratave tė menjėhershme tė djemve tanė.

Ata kanė deklaruar se tė akuzuarit nuk ka pasur trysni pėr dhėnien e kėtyre deklaratave derisa vetė tė akuzuarit kanė thėnė krejt tė kundėrtėn ka thėnė mes tjerash Orhan Rexhepi kryetari Lėvizjes Kombėtare Shqiptare njėherit edhe nėn kryetari i Kuvendit Komunal tė Preshevės. Megjithėse gjykimi ishte paraparė pėr tėrė javėn , ai ėshtė shtyhet pėr 21 shtator.

Agush Memishi , Faton Hajdari , Ahmet Hasani, Nazif Hasani, Samet Hajdari, Ferat Hajdari, Kamber Sahiti, Selimon Sadiku dhe Burim Fazliu , janė arrestuar nė njė aksion tė xhandarmėrisė serbe nė ditėn e 26 Dhjetorit 2008.

http://www.ina-online.net/Default.as...032e1ab03&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.10.2010, 19:35   34
Citim:
Ndėrpritet procesi gjyqėsor ndaj nėntė qytetarėve tė Preshevės tė akuzuar pėr krime lufte

Nė Gjyqin e Qarkut nė Beograd, ka vazhduar dje, gjykimi kundėr nėntė, pėrkatėsisht shtatėmbėdhjetė Shqiptarėve nga Lugina e Preshevės, tė akuzuar pėr krime lufte nė Gjilan e rrethinė gjatė periudhės kohore mesi i Qershorit-fundi i Tetorit 1999.

Sipas Nėnkryetarit tė Komunės sė Preshevės Orhan Rexhepi, i cili e ka pėrcjell pėr sė afėrmi procesin e djeshėm ” dy dėshmitaret e mbrojtura tė nacionalitetit Rom C1 dhe C2 edhe pas herės sė tretė kanė dėshtuar me “dėshmitė” e tyre pėr kinse pėrdhunimet qė i paskan pėrjetuar nga tė akuzuarit.”.

Ndėrkohė Rexhepi, shprehet I habitur se si sipas tij “ēuditėrisht dhe paqartė, Trupi gjykues me nė krye gjykatėsen Snezhana Nikoliq Garotiq, e kanė shtyrė gjykimin pėr ditėn e Premte, 29 tetor 2010, edhe pse kjo ditė ishte e caktuar mė parė pėr fjalėn pėrfundimtare tė Mbrojtjes sė tė akuzuarve”, ka pėrfunduar Orhan Rexhepi- nėnkryetari Komunės sė Preshevės dhe njėherėsh Kryetar I Lėvizjes Kombėtare Shqiptare.

Ndryshe nėntė nga shtatėmbėdhjetė tė akuzuarit, qytetarė shqiptarė nga Presheva, po mbahen nė arrest qė nga 26 dhjetori i vitit 2008. Arrestimi I tyre ishte bėrė nė njė aksion tejet spektakolar tė xhandarmėrisė serbe, tė pėrcjellė me shumė pjesėtarė tė medies, nė tė cilin jo zyrtarisht bėhet e ditur se kishin marrė pjesė mbi 700 pjesėtarė tė xhandarmėrisė. (PN)

http://www.preshevanews.net/index.ph...:lajmi-kryesor
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.11.2010, 23:53   35
Citim:
Tė hėnėn nė Beograd, gjyqi ndaj shqiptarėve tė Preshevės

Preshevė, 21 nėntor - Tė hėnėn vazhdon procesi gjyqėsor ndaj nėntė shqiptarėve tė Preshevės tė akuzuar pėr krime lufte, me ē`rast ėshtė paralajmėruar se Prokuroria dhe mbrojtja, do ta thonė fjalėn e fundit, po qe se nuk do tė ketė ndonjė zvarritje tjetėr.

Sipas liderit tė Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, Orhan Rexhepi, i caktuar qysh nė fillim tė arrestimit nga familjarėt e nėntė tė arrestuarve shqiptarė, pėr pėrcjelljen e gjykimit, e qė deri mė tani e ka pėrcjellė pėr sė afėrmi procesin gjyqėsor ndaj nėntė tė akuzuarve, tė hėnėn, nė Gjykatėn pėr Krime Lufte nė Beograd, vazhdon gjykimi kundėr nėntė, pėrkatėsisht shtatėmbėdhjetė shqiptarėve nga Lugina e Preshevės.

Ata akuzohen pėr krime lufte, kinse tė kryera ndaj serbėve, romėve dhe ndaj ndonjė shqiptari lojal (spiun), gjatė periudhės kohore, mesi i qershorit dhe fundi i tetorit tė vitit 1999, sipas tyre, krime kėto tė kryera nė qytetin e Gjilanit dhe rrethinėn e tij.

”Detyrohemi tė besojmė se gjatė ditėve nė vazhdim tė javės sė ardhshme, pėrfundimisht do tė realizohet paralajmėrimi i kryetares sė trupit gjykues, Snezhana Nikoliq Garotiq, pėr fjalėn e fundit pėrmbyllėse edhe tė Prokurorisė edhe tė mbrojtjes”, deklaroi Rexhepi, duke shtuar se “familjarėt e tė arrestuarve, e sidomos fėmijėt e tyre e presin me ankthin mė tė madh pėrfundimin e kėtij gjykimi, gjykim i cili po zhvillohet pa asnjė tė drejtė, pa asnjė dėshmi, pėrpos asaj, mė tė thjeshtės, se kėta djem janė shqiptarė”.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,41017
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.12.2010, 21:38   36
Citim:
Lugina ka tė drejtė t’i bashkėngjitet Kosovės, thotė Orhan Rexhepi

Luginė e Preshevės, 4 dhjetor – Lideri i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, Orhan Rexhepi, njėherėsh dhe ish-komandant i UĒPMB-sė, nė njė intervistė dhėnė mediave serbe pėr tė drejtėn e shqiptarėve tė Luginės qė t`i bashkėngjiten Kosovės, ofron dėshmitė historike qė sipas tij, tė jenė tė pakundėrshtueshme, ngase duke u shpjeguar pėr historikun e kėtij rajoni, ai theksoi: “Presheva dhe Bujanoci kanė qenė pjesė administrative e Kosovės deri nė vitin 1956, kur edhe u ndėrruan me Leposaviēin dhe Zubin Potokun”.

Ndėrsa si dėshmi tė dytė, Rexhepi potencon, Referendumin e vitit 1992 kur 99,7 pėr qind e shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės, kanė votuar pėr bashkėngjitje tė Luginės me Kosovėn, dhe kjo ishte arsyeja kryesore e Luftės sė UĒPMB-sė”.

“Shikuar historikisht, ėshtė krejt e pashmangshme qė Lugina e Preshevės tė bėhet sė pari pjesė e Kosovės, pastaj edhe e Shqipėrisė, sepse nė mes tjerash kur ju sllavėt erdhėt nė Ballkan, Beogradi, atėherė ishte qind pėr qind shqiptarė”, shprehet Rexhepi, duke shtuar se “nėse ēdo njėqind vjet caktohen kufijtė e ri shtetėror, atėherė kjo pėrsėri do tė ndodhė pas dy, tri apo mė sė largu pas pesė vjetėsh”.

Duke ua tėrhequr vėrejtjen Beogradit Zyrtar, Rexhepi thekson se “po qe se pushteti serb nuk i liron nėntė tė arrestuarit shqiptarė nga Presheva, para dy vjetėsh, liderėt shqiptarė nga Presheva paralajmėrojnė se “do tė ndodhė mė e keqja dhe se pėrgjegjėsinė do ta bartė shteti serb, dhe nė kėtė rast do tė jetė fajtori i vetėm.

“Pėrafėrsisht para dy vitesh, mė se 2.600 pjesėtarė tė xhandarmėrisė serbe arrestuan nėntė shqiptarėt e Preshevės, plotėsisht tė pafajshėm tė cilėt edhe sot e kėsaj dite janė duke u gjykuar nė Beograd si “Grupi i Gjilanit” dhe paramendoni, gjykohen pėr krime lufte kundėr serbėve, edhe atė pa asnjė dėshmi”, dėshmoi Rexhepi, duke shtuar se “si pasojė e gjithė kėsaj erdhi deri te largimi i mė tepėr se 600 ish-pjesėtarėve tė UĒPMB-sė dhe UĒK-sė nė drejtim tė Kosovės dhe se nė qoftė se kėta shqiptarė tė pafajshėm dėnohen, atėherė kėta 600 ish-luftėtarė do tė jenė nė gjendje tė krijojnė probleme tė mėdha”.

Nė pyetjen se a i koordinoni veprimet tuaja politike me ndonjėrin nga faktorėt politik nė Kosovė dhe me cilin nga politikanėt nė Kosovė dėgjoheni, Rexhepi, theksoi se “pas gjithė kėsaj qė ka ndodhur javėt e fundit, natyrisht se kjo nuk ėshtė pėr opinion. Tek pas zgjedhjeve tė 12 dhjetorit disa gjėra do tė jenė shumė mė tė qarta. Atėherė do ta dimė se me kėnd do tė koordinohemi rreth Luginės sė Preshevės”.

Ndėrsa, i pyetur se a keni kontakte me Koēo Danajn nga Tirana, i cili mbėshtetė idenė e “Shqipėrisė natyrale”, dhe se si financoheni, Rexhepi, pėrgjigjet se “jo vetėm qė prej kohėsh njihem me Danajn, por edhe shkėlqyeshėm bashkėpunojmė. Nė tė vėrtetė ne jemi nė tė njėjtin ekip. Nė zgjedhjet e ardhshme nė Luginė tė Preshevės LKSH-ja ime do tė jetė pjesė e Listės pėr Shqipėrinė Natyrale. Gjithė kėtė ėshtė duke e financuar dikush, nuk ka fare rėndėsi se kush”.

Ndėrkaq, i pyetur se me cilin nga diplomatėt e huaj mbani kontakte dhe pėr ēfarė bisedoni, Rexhepi, sqaroi se “nuk ėshtė aspak fshehtėsi se me cilėt diplomatė takohem, bisedoj, pėrkatėsisht dėgjohem. Ka mjaft tė tillė. Mė e rėndėsishmja ėshtė se ata gati asgjė nga ajo qė i nxjerrim pėrpara nuk i refuzojnė me automatizėm. Prioritetet e tyre janė argumentet tė cilat ne i kemi me bollėk. Dėshmitė historike janė tė pakundėrshtueshme”.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,42407
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.12.2010, 23:19   37
Citim:
Lirohen pesė tė akuzuarit nga Presheva

Pesė nga nėntė preshevarėt e akuzuar pėr krime lufte nė rastin e ashtuquajtur si “Grupi i Gjilanit” u liruan mbrėmė nga Gjykata serbe pėr krime tė luftės, pėr t`u mbrojtur nė liri, njoftoi korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA.

Dhjetėra qytetarė tė Preshevės kishin dalė mbrėmė pėr tė pritur nė mėnyrė tė organizuar grupin e liruar, i cili ngarkohej pėr kryerjen e krimeve tė luftės ndaj civilėve serb nė rajonin e Gjilanit gjatė vitit 1999, kryesisht pas periudhės sė pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

Lirimi i pesė tė paraburgosurve u kumtua dje pasdite nga kryetari i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare (LKSH), Orhan Rexhepi, i cili ishte personi i autorizuar pėr tė ndjekur procesin gjyqėsor dhe pėr tė pėrfaqėsuar grupin e akuzuar.

Tė liruarit qė do tė mbrohen nė liri janė: Kamber Sahiti, Burim Fazliu, Nazif e Ahmet Hasani dhe Ferat Hajdari, ndėrkohė katėr tė tjerė do tė mbeten nė paraburgim nė burgun qendror tė Beogradit.

Vendimi pėrfundimtar pėr mbylljen e kėtij rasti do tė bėhet i ditur nė seancėn e 21 janarit, kur do tė shpallet edhe aktgjykimi.

Autoritetet komunale tė Preshevės dhe partitė politike kanė pėrshėndetur vendimin, duke shtuar se se presin epilog pozitiv pėr lirimin e plotė tė gjithė grupit tė tė burgosurve, tė cilėt janė tė pafajshėm dhe se bėhet fjalė pėr proces tė montuar politik.

Nėntė tė akuzuarit pėr kėtė rast tė ashtuquajtur si “Grupi i Gjilanit” u arrestuan mė 26 dhjetor tė vitit 2008 nė shtėpitė e tyre nė Preshevė nga njėsitet speciale serbe. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...71620983d&ln=3

Citim:
Preshevė: Pritje madhėshtorė pėr tė liruarit nga burgu i Beogradit

Qytetarėt e Preshevės mbrėmė kanė pritur nė njė ceremoni tė organizuar pesė tė liruarit me kusht nga burgu qendror i Beogradit, tė cilėt janė pjesė e tė akuzuarve pėr rastin e ashtuquajtur grupi i Gjilanit.

Nė qendėr tė Preshevės kishin dalė qindra qytetarė pėr tė pritur grupin e tė liruarve tė cilėt kanė mbėrritur pas mesnate.

Tė liruarit pėr tu mbrojtur nė liri janė Burim Fazliu, Nazif Hasani, Ahmet Hasani, Ferat Hajdari dhe Kamber Sahiti, ndėrsa katėr tė tjerė Selman Sadikun, Agush Memishi dhe Faton dhe Samet Hajdari kanė mbetur nė burgun e Beogradit.

Seanca pėrfundimtare pėr rastin e tė akuzuarve tė grupit tė Gjilanit do tė ketė vendimin pėrfundimtar mė 21 janar, kur do tė dihet edhe epilogu i kėtij procesi gjyqėsor, i ngritur kundėr 9 preshevarėve, tė cilėt akuzohen se kanė kryer krime lufte ndaj civilėve serb gjatė vitit 1999 nė rajonin e Gjilanit tė Kosovės.

Autoritetet komunale tė Preshevės, shoqatat joqeveritare si dhe pala mbrojtėse i ka quajtur tė pavėrteta akuzat e ngritura duke nėnvizuar se bėhet fjalė pėr njė proces tė montuar politik. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...4036b7b11&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.1.2011, 15:17   38
Citim:
101 vite burg pėr shqiptarėt e tė ashtuquajturit “Grupi i Gjilanit”

Njėsia pėr krime lufte pranė Gjykatės sė lartė nė Beograd dėnoi sot me 101 vite burg, nėntė qytetarėt e Preshevės, tė cilėt u akuzuan se si pjesėtarė tė UĒK-sė tė njohur si “Grupi i Gjilanit” kanė kryer krime ndaj civilėve serb gjatė vitit 1999 nė rajonin e Gjilanit.

Kryetarja e kėshillit gjyqėsor Snezhana Nikoliē-Garotiē lexoi akuzėn nė tė cilėn theksohet se veprat janė kryer nga pjesa e parė e qershorit e deri nė shtator tė vitit 1999, ndėrsa dyshohet se janė vrarė 80 civilė serb dhe joshqiptarė.

Pala mbrojtėse e tė dėnuarve ka hedhur poshtė akuzėn, duke e konsideruar se bėhet fjalė pėr proces tė montuar dhe pa dėshmi, informon agjencia e lajmeve INA.

Nėntė qytetarėt e Preshevės u arrestuan mė 26 dhjetor tė vitit 2008, ndėrsa procesi gjyqėsor kundėr tyre ka nisur nė shtator tė vitit 2009.

Tė dėnuarit janė: Ahmet Hasani, Nazif Hasani, Ferat Hajdari, Kamber Saiti, Burim Fazliu, Faton Hajdari, Samet Hajdari, Selimon Sadiku dhe Agush Memishi. Ndėrsa nė mungesė tė tyre janė shpallur dėnimet edhe pėr Fazli Hajdarin, Rexhep Alijin dhe Shaqir Shaqirin.

Dėnimi i banorėve tė Luginės sė Preshevės, njė pjesė e tė cilėve kanė qenė ish-luftėtarė tė UĒK-sė dhe UĒPMB-sė pritet tė shkaktojė reagime tė ashpra nė kėtė rajon dhe mė gjėrė.

http://www.ina-online.net/Default.as...66a645a6a&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.1.2011, 19:54   39
Citim:
AAK: Qeveria t’i kėrkojė Beogradit lirimin e nėntė shqiptarėve

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės reagon ashpėr pėr dėnimin e shqiptuar ndaj nėntė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės dhe njėherit shpreh shqetėsimin dhe indinjatėn e saj tė thellė lidhur me persekutimet politike qė po u bėhen kėtyre nėntė bashkėkombėsve tanė- thuhet nė njė komunikatė tė AAK-sė.

Duke reaguar ndaj kėtij vendimi politik, si dhe ndaj diskriminimit tė vazhdueshėm tė popullatės shqiptare nė Luginė, AAK ka kėrkuar nga Qeveria nė dorėheqje e Republikės sė Kosovės dhe institucionet relevante ndėrkombėtare “qė tė ndėrmarrin tė gjitha veprimet institucionale nė mėnyrė qė tė mbrohen nėntė bashkėkombėsit tanė ndaj shpifjeve tė orkestruara nga politika e mbrapsht e shtetit serb”.

“AAK i bėnė thirrje Qeverisė nė dorėheqje qė tė kėrkojė edhe zyrtarisht te Beogradi zyrtar lirimin e menjėhershėm tė nėntė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės”, thuhet mė tej nė reagim. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=12515

Citim:
Partitė reagojnė pėr dėnimin e nėntė shqiptarėve

Pėrfaqėsuesit politik dhe institucional tė shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės reaguan lidhur me dėnimin e nėntė tė rinjve shqiptarė nga Gjykata Serbe.

Ata theksuan se shqiptimi i dėnimit drakonik me 101 vite burg ėshtė njė proces i pastėr i montuar politikisht.

Kryetari i PDSH-sė dhe i komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa theksoi se me kėtė vendim Serbia po tenton qė krimin ta barazojė me forcat paramilitare serbe qė kanė kryer krime lufte ndaj civilėve shqiptarė.

Kryetari i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare (LKSH), Orhan Rexhepi theksoi se dėnimi i rėndė ėshtė njė akt i montuar politik i serbėve.

Lėvizja e Progresit Demokratik (LPD), njė subjekt i dalė nga lufta vlerėsoi se gjyqėsia serbe edhe njėherė dėshmoi me vendimet e ēoroditura antiligjore dhe antidemokratike, duke i dėnuar nė mėnyrė drakonike, me 101 vjet heqje lirie, 9 tė rinj shqiptarė nga Luginė e Preshevės, ish pjesėtarė tė UĒPMB-sė, me akuzėn pėr krime lufte gjatė vitit 1999, ndaj civilėve serbė dhe joshqiptarė nė rajonin e Gjilanit.

LPD theksoi se ky vendim ėshtė vazhdimėsi e politikės sistematike diskriminuese ndaj shqiptarėve.

Nėntė tė dėnuarit nė kėtė proces janė: Ahmet Hasani 10 vjet, Nazif Hasani 10 vjet, Ferat Hajdari 8 vjet, Kamber Sahiti 8 vjet e Burimu Fazliu 10 vjet, Faton Hajdari 10 vjet, Samet Hajdari 15 vjet, Selmon Sadiku 15 vjet e Agush Memishi 15 vjet burg.

Ndėrkaq tė liruarit me kusht mė 28 dhjetor 2010 Ahmet Hasani, Nazif Hasani, Ferat Hajdari, Burim Fazliu dhe Kamber Sahiti tė cilėt sėrisht janė lejuar tė shkojnė nėpėr shtėpitė e tyre deri sa tė hyjė nė fuqi vendimi i gjykatės pėr tė vuajtur dėnimin.

Nėntė qytetarėt shqiptarė nga Presheva ishin arrestuar mė 26 dhjetor tė vitit 2008,ndėrkaq procesi gjyqėsorė ndaj tyre pati filluar nė shtator tė vitit 2009.

http://www.ina-online.net/Default.as...8b546d96c&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.1.2011, 22:00   40
Citim:
"Dėnimi i shqiptarėve, vazhdimėsi e politikave tė Millosheviēit"

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ka vlerėsuar se dėnimin me 101 vjet pėr nėntė ish- luftėtarėt e UĒK-sė nga Presheva ėshtė vetėm njė vazhdimėsi e politikave tė gjykatave tė Millosheviēit ndaj shqiptarėve.

Pėrmes njė kumtese pėr media, OVL e UĒK-sė shprehu shqetėsimin e saj me disa ngjarje qė ndodhėn kohėn e fundit dhe qė e pėrforcojnė bindjen e mėhershme se ka njė agjendė serbo-ruse tė pėrgatitur shumė mirė, kundėr kombit shqiptar.

“Ne asnjėherė nuk kemi pritur drejtėsi nga gjykatat serbe, dhe me vendimin e tyre pėr dėnimet drakonike tė pjesėtarėve tė UĒK-sė, ato treguan se janė vazhdimėsi e gjykatave tė Millosheviēit”, thuhet nė reagimin e shoqatave tė dala nga lufta.

Mė tutje, OVL e UĒK-sė vlerėson se dėnimi i luftėtarėve, vjen nė kohėn kur pritet tė shqyrtohet raporti i Dik Martit dhe si i tillė ėshtė pjesė e ofensivės sė ashpėr, qė tenton tė paraqes shqiptarėt si kriminelė e serbėt si tė viktimizuar.

“Nė kėtė situatė, kėrkohet pjekuri politike dhe unifikim i faktorit politik nė Kosovėn Lindore, dhe popullata shqiptare atje tė jetė kėmbėngulėse, tė qėndrojė nė trojet e veta, tė cilat do tė shohin dritėn e lirisė”.

Ndėrkaq nė vazhdėn e akuzave kundėr Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, udhėheqėsve dhe themeluesve tė saj, OVL e UĒK-sė thekson se ditėt e fundit bashkohen edhe disa gazeta evropiane, qė nė kėtė kohė shumė delikate, ripėrsėrisin akuza tė cilat u hodhėn poshtė si tė pasakta dhe u pėrmbyllėn qysh para shumė vitesh.

Pas arrestimit brutal e tė padrejtė mė 26 dhjetor 2008, nga ana e njėsive speciale tė policisė serbe dhe pas montimit tė njė procesi politik dhe pa fakte, Gjykata Speciale pėr Krime Lufte nė Beograd, mė 21 janar tė kėtij viti i dėnoi me 101 vjet burgim, nėntė shqiptarė nga Presheva.

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,46068
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.