Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.4.2012, 21:40   61
Citim:
Beograd: 30 ditė paraburgim pėr kosovarin Koshnjeti

Me kėrkesė tė Prokurorisė pėr krime lufte nė Beograd, Mark Koshnjeti, i arrestuar tė shtunėn nga policia serbe, do tė qėndrojė 30 ditė nė paraburgim.

Autoritetet e Serbisė thonė se Koshnjeti, “si pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ka kryer krime lufte kundėr serbėve, nė vitet 1990 nė Kosovė”.

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, Qendra nė Prizren, i ka hedhur poshtė deklaratat se Koshnjeti ka qenė pjesėtar i UĒK-sė dhe u ka bėrė thirrje si zyrtarėve vendorė, ashtu edhe atyre ndėrkombėtarė, tė ushtrojnė ndikimin e tyre pėr lirimin e tij.

Koshnjeti ėshtė arrestuar tė shtunėn nė vendkalimin kufitar Merdare.

http://rtv21.tv/home/?p=70755&utm_so...arin-koshnjeti

Citim:
Kuēi: Kujdes kur tė udhėtoni nėpėr Serbi!

Zgjedhjet e serbe qė pritet tė mbahen nė muajin maj nė Serbi, mund tė ndikojnė edhe tek qytetarėt shqiptarė tė Republikės sė Kosovės, tė cilėt kalojnė nėpėr kėtė shtet. Fushata elektorale qė po zhvillohet atje, mund tė pasojė edhe me arrestime tė shtetasve tė Kosovės, pėr asgjė tjetėr, por pėr pėrfitime politike

Zyrtarėt qeveritarė kanė thėnė se nuk mund t’i bėjnė thirrje tė drejtpėrdrejtė qytetarėve tė Kosovės, qofshin ata mėrgimtarė, apo qytetarė, qė kalojnė transit nėpėr Serbi, qė tė mos kalojnė nėpėr kėtė shtet, por kanė bėrė thirrje qė mundėsisht t’i shfrytėzojnė rrugėt e tjera, pasi qė mund tė jenė viktima tė ndonjė arrestimi pa ndonjė argument, apo fakte ligjore, transmeton Kosovapress.

Ata po ashtu kanė thėnė se Serbia me krijimin e pengesave tė tilla po mundohet qė tė krijojė panik te qytetarėt, nė mėnyrė qė ata tė mos ia mėsyjnė Serbisė, ndėrsa nė anėn tjetėr Serbia mund tė thotė se po e zbaton marrėveshjen pėr qarkullim tė lirė.

Zėvendėskryeministri i Republikės sė Kosovės, Hajredin Kuēi, ka thėnė se njerėzit qė mendojnė se mund tė jenė pjesė e arrestimeve dhe lojėrave politike serbe, duhet tė jenė tė kujdesshėm nėse udhėtojnė nėpėr nė Serbi.

Lidhur me mos zbatimin e marrėveshjen e arritur nė Bruksel, Kuēi ka thėnė se “Serbia nuk ėshtė se nuk po e zbaton marrėveshjen, por po krijon probleme jashtė marrėveshjes, si me pritje tė gjata nė kufij, me arrestime dhe kjo, sipas tij, po bėhet me qėllimin qė tė krijohet panik te qytetarėt e Kosovės, nė mėnyrė qė ata tė ndalen vetė”.

Ndėrsa Ministri i Punėve tė Brendshme i Kosovės, Bajram Rexhepi, ka thėnė se si pjesėtar i Qeverisė sė Kosovės nuk mund tė kėrkojnė njė gjė tė tillė prej qytetarėve qė ata tė mos qarkullojnė fare nėpėr Serbi, por u ka bėrė thirrje qė tė kenė shumė kujdes, kur kihet parasysh fushata e egėr elektorale qė po zhvillohet kėto ditė nė Serbi.

Rexhepi ka thėnė se qytetarėt qė nuk kanė ndonjė nevojė tė domosdoshme pėr tė shkuar nė Serbi, ose pėr tė qarkulluar transit nėpėr kėtė shtet, tė kenė kujdes, tė paktėn derisa tė pėrfundojė kjo fushatė. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=21770
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.4.2012, 21:48   62
Citim:
"Grupi i Gjilanit" hedh poshtė akuzat

Beograd, 24 prill 2012 Shemsi Nuhiu ka hedhur poshtė akuzat para Departamentit pėr krime tė luftės tė Gjykatės sė Lartė tė Serbisė se ka marrė pjesė nė vrasjen dhe torturimin e civilėve nė Gjilan nė vitin 1999, si anėtar i tė ashtuquajturit Grupit tė Gjilanit tė UĒK sė.

Nė fillim tė gjykimit tė unifikuar kundėr 17 anėtarėve tė tė ashtuquajturit Grupit tė Gjilanit tė UĒK sė, 12 nga tė cilėt janė nė arrati, Nuhiu ka mohuar edhe se ka qenė anėtar i UĒK sė, duke argumentuar se pėr krimin nė Gjilan, me tė cilin ėshtė ngarkuar nga prokuroria serbe, ka mėsuar nga gazetat dhe ka pohuar se aktakuza nuk ėshtė e saktė.

Ai ėshtė arrestuar njė vit mė parė nė Zvicėr nė bazė tė njė fletarrestimi tė Serbisė dhe nė fund tė muajit mars u ekstradua nė Serbi.

Ai ėshtė paraqitur pėr herė tė parė nė gjykatė tė hėnėn.

Pėrveē tij nė paraburgim gjenden edhe tre tė pandehur, njėri mbrohet nė liri, ndėrsa tė tjerėt janė tė paarritshėm pėr autoritetet gjyqėsore tė Serbisė dhe janė duke u gjykuar nė mungesė.

Nė gjykimin e sė hėnės, tė gjithė tė akuzuarit pėrsėriten se procesi ėshtė i motivuar politikisht kundėr tyre, duke mohuar pėrfshirjen nė krimet qė i mvishen UĒK sė.

http://www.kosova.com/artikulli/81713
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.5.2012, 21:43   63
Citim:
Terrorizohet popullata e Bujanocit, xhandarmeria serbe nė pranga tetė shqiptarė

Korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA bėn tė ditur se nė hyrje tė fshatit Tėrnoc sot nė mesditė sėrish janė stacionuar mėse 10 xhipa tė xhandarmerisė serbe, tė maskuar me me automatikė nė dorė, nė gjendje gatishmėrie.

Sic bėhet e ditur informacionet flasin se edhe mė tej vijojnė bastisjet nėpėr disa shtėpi tė kėtij fshati.

Ministri i Brendshėm serb Ivica Daēiq nė nė konferencė me mediat deklaroi sot se janė arrestuar sė paku tetė persona, nė mesin e tyre pesė veta tė dyshuar sipas tij pėr krime lufte kundėr civilėve. Tė arrestuarit janė: Elham Salihu, Mustafa Limani, Sherif Abdiu, Nedir Sefedini dhe Sevdail Emėrllahu.

Daēiq tha se dy veta janė arrestuar pasi qė kanė rezsituar dhe kanė shfaqur rezistencė ndaj pjesėtarėve tė xhandarmerisė serbe, ndėrsa njė person ka pėrfudnuar nė pranga pėr armėmbajtje pa leje.

Aksioni ėshtė ndėrmarrė me urdhėr tė Prokurorisė publike serbe pėr krime lufte. Ndėrhyrjet dhe bastisjet u zhvilluan nė Bujanoc, Tėrnoc dhe Breznicė.

Prokurori serb, Vladimir Vukqeviē deklaroi se policia arrestoi pesė shqiptarėt sepse dyshohen pėr krime lufte ndaj civilėve gjatė konfliktit tė armatosur tė vitit 2001 nė Luginėn e Preshevės.

Kryetari i komunės sė Bujanocit, Shaip Kamberi ka dėnuar aksionet serbe dhe ka theksuar se ato ndėrmirren pėr tė frikėsuar shqiptarėt nė kėtė fushatė zgjedhore. Ai theksoi se ėshtė arrestuar dhe rrahur njė kandidat nė listėn pėr kėshilltar i njė partie politike. (INA)

08:27- Policia serbe sot nė mėngjes nė rajonin e Bujanocit tė Luginės sė Preshevės ka arrestuar rreth 10 shqiptarė.

Sipas mediave serbe, arrestimi bėhet pėr shkak se ata akuzohen pėr krime lufte ndaj serbėve.

Arrestimet kanė ndodhur nė Bujanoc, si dhe fshatrat Tėrnoc dhe Breznicė si dhe janė bastisur mė shumė se 8 lokalitete. Nė mesin e tė arrestuarėve ėshtė edhe njė pėrkthyes shqiptarė nė misionin e OSBE-sė nė Luginėn e Preshevės, informon korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA.

Kryetari i komunės sė Bujanocit, Shaip Kamberi deklaroi se janė tė informuar lidhur me arrestimet dhe bastisjet e kryera nga xhandarmeria serbe nėpėr vendbanimet shqiptare dhe se pritet reagimi i shpejtė, pas dhėnies sė hollėsive nga autoritetet serbe.

Ai theksoi se ka pranuar shqetėsimet e banorėve dhe familjarėve lidhur me operacionin e policisė serbe. Policia serbe ka bėrė tė ditur se sot do tė informojė nė detaje lidhur me operacionin e zhvilluar.

Ky operacion ėshtė i dyti i ndėrmarrė nga policia serbe nė Luginėn e Preshevės gjoja pėr arrestimin e grupeve qė kanė kryer krime kundėr serbėve gjatė luftės sė Kosovės. Gjykata Serbe ka rikthyer nė shqyrtim procesin gjyqėsor kundėr dhjetra tė rinjve shqiptarė nga Presheva lidhur me rastin e koduar serb “Grupi i Gjilanit”, tė cilėt u akuzuan pėr krime lufte ndaj serbėve nė luftėn e Kosovės nė rajonin e Gjilanit. Por, provat dhe denoncimet e bėra dolėn tė dėshtuara dhe pa argumentuara pra gjykatės serbe, ashtu qė procesi ėshtė kthyer pėr rigjykim. (R.M/INA)

http://ina-online.net/rajon/16937.html

Citim:
‘Milosevici i Vogėl’ kėrcėnon politikanė shqiptarė tė Luginės

E plotėsuar: Ministri i Punėve tė Brendshme i Serbisė, Ivica Dacic, u ka sugjeruar politikanėve shqiptarė nė Luginė tė Preshevės qė tė mos flasin shumė, por tė ruajnė pozitat e tyre. Ai ka thėnė se pėrgjigja me forcė e xhandarmėrisė serbe ndaj shqiptarėve, qė sipas tij kanė sulmuar policėt, ka qenė adekuate pasi askush nuk guxon tė ēoj dorė ndaj njėsive speciale.

Dacic, ish zėdhėnės i kryekriminelit tė luftėrave nė ish-Jugosllavi, Slobodan Milosevic, ka udhėtuar vet pėr nė Vranje pėr tė folur pėr ēėshtjen nė njė konferencė tė jashtėzakonshme, pas arrestimit tė tetė shqiptarėve. Ai ka thėnė se amnistia qė u ėshtė garantuar tė arrestuarve me marrėveshje ndėrkombėtare nuk vlen pėr gjoja krimet qė dyshohet t’i kenė bėrė ata.

“Kur ėshtė fjala pėr amnistinė e miratuar nga Vojislav Koshtunica dhe institucionet federative tė asaj kohe, do tė doja t’ua rikujtoj, ndonėse nuk dua ta komentoj politikisht pasi mendoj se jemi shteti i vetėm qė kemi amnistuar terroristėt, ajo nuk pėrfshin veprėn penale pėr krime ndaj njerėzimit, pėrkatėsisht krime lufte”, ka deklaruar Dacic, i njohur si “Milosevici i Vogėl”. /Telegrafi/

E plotėsuar - Nė Bujanoc, nė Tėrnocin e Madh dhe nė Breznicė janė kryer bastisje dhe arrestime tė shqiptare, gjoja pėr krime kundėr serbėve.

Prokurori serb pėr krime lufte, Vladimir Vukcevic, ka thėnė se policia ka arrestuar pesė shqiptarė “tė dyshuar pėr krime lufte” gjatė konfliktit tė vitit 2001. Ai gazetarėve nė Beograd u tha se arrestimet po vazhdojnė, por nuk ka dashur tė cek se pėr ēfarė “krime lufte” bėhet fjalė.

Ministri i Brendshėm serb, Ivica Dacic, konfirmoi se policia ka arrestuar tetė persona, nga tė cilat pesė janė akuzuar pėr “krime lufte kundėr civilėve”.

Nė njė konferencė pėr shtyp nė Vranjė ai tha se pėr “krime lufte kundėr civilėve” janė arrestuar Elhami Salihu, Mustafė Limani, Sherif Abdiri, Nedir Sefedini dhe Sevdai Emurlahi.

Sipas tij, dy tė arrestuarit kanė bėrė rezistencė gjatė bastisjes, ndėrsa njėri ėshtė arrestuar pėr posedim tė armės.

Dacic tha se kėto veprime janė kryer me urdhėr tė Prokurorisė sė Serbisė, sot nė mėngjes mes orės 6:00 dhe 9:00. /Telegrafi/

E plotėsuar - Nė njė aksion policor, tė ndėrmarrė sot nė Luginė tė Preshevės, janė arrestuar gjashtė shqiptarė, tė cilėt, sipas agjencisė serbe tė lajmeve FoNet, dyshohen “pėr krime lufte tė bėra nė Kosovė”. Kjo agjenci citon burime tė Ministrisė sė Brendshme tė Serbisė, tė cilat pohojnė se aksioni po vazhdon dhe se ministri Ivica Dacic hollėsitė do t’i bėjė publike nė njė konferencė shtypi, tė paralajmėruar pėr orėn 11.

Tė enjten, duke reaguar pėr aktgjykimin lirues tė Fatmir Limajt, tė akuzuar pėr krime lufte ndaj serbėve dhe joshqiptarėve nė Kleēkė, Dacic deklaroi se derisa tė jetė ai nė krye tė MPB-sė do tė arrestojė secilin qė ka bėrė krime lufte. Sipas tij, Prishtina pėr kėtė “vendim tė turpshėm”, siē e citojnė mediat serbe, “nuk do tė presė gjatė pėr pėrgjigjen”, transmeton koha.net.

Kryetari i Komunės sė Bujanocit, Shaip Kamberi, ka konfirmuar pėr Radion Evropa e Lirė aksionin e arrestimeve, por tash pėr tash, ka thėnė se nuk ka informacione se pėr ēka bėhet fjalė. /Telegrafi/

E plotėsuar - Nė komunėn e Bujanocit, nė fshatrat Tėrnoc i Madh dhe nė Breznicė, janė kryer aksione pėr arrestimin e shqiptarėve nėn akuzuat pėr gjoja krime lufte kundėr serbėve, raportojnė mediat e Beogradit.

Sipas B92, janė kryer sė paku tetė bastisje, ndėrsa sipas informatave jozyrtare nė mesin e tė arrestuarve ėshtė edhe njė pėrkthyes i OSBE-sė.

Pėr agjencinė Tanjug ėshtė thėnė se janė arrestuar gjashtė vetė dhe se gjatė bastisjeve ėshtė sulmuar edhe njė anėtar i xhandarmėrisė serbe.

Shaip Kamberi, kryetar i Komunės sė Bujanocit ka konfirmuar pėr B92 se pjesėtarėt e xhandarmėrisė po bastisin shtėpitė e shqiptarėve dhe se disa persona janė arrestuar.

Sipas tij, nga terreni e kanė lajmėruar se janė kryer sė paku dy bastisje tė familjeve shqiptare nė Bujanoc, dhe nga tri nė fshatrat Breznicė dhe Tėrnoc i Madh.

Kryetari i komunės megjithatė nuk ishte nė gjendje tė precizonte se sa shqiptarė janė arrestuar dhe se cili ishte qėllimi i kėtij aksioni.

Nga stacioni i policisė nė Vranjė kanė thėnė se “momentalisht po kryhet aksioni i spastrimit tė terrenit dhe se nė ora 11:00 do ta mbajnė njė konferencė pėr shtyp”. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=22174

Citim:
Deputeti shqiptar nė Serbi: Arrestimet, terror ndaj shqiptarėve

SHKUP- Deputeti shqipar nė Kuvendin e Serbisė, Riza Halimi, tha sot se arrestimi i pesė shqiptarėve tė dyshuar pėr krime lufte nė vitin 2001 ėshtė “vazhdim i terrorit shtetėror” kundėr komunitetit shqiptar.

Halimi tha se terrori "filloi nė mėnyrė agresive nė dhjetor tė 2008-ės, pėr tė vazhduar nė korrik tė 2009-ės dhe se kjo ėshtė arsyeja pse qindra familje shqiptare kanė emigruar nga Lugina e Preshevės.

Sipas tij, nuk ėshtė rastėsi qė ministri i Punėve tė Brendshme Ivica Daēiq ka nisur arrestimet dy ditė para zgjedhjeve, mė 6 maj dhe se veprimet e tilla mund tė kenė pasoja pėr tėrė rajonin. "Qėllimi ėshtė pėr tė fituar pikė tė lira politike, dukeluajtur me fatin e kėtij vendi dhe tė gjithė rajonit”, tha Halimi pėr agjencinė serbe tė lajmeve, Beta.

Ai shtoi se ish-anėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit nuk janė mė tė sigurt nė Serbi, edhe pse me pėrfundimin e konfliktit tė 2001-ės, atyre i'u garantua amnistia.

Halimi ka thėnė se nė mesin e tė arrestuarve ėshtė edhe njė kandidat pėr kėshillin lokal, i cili ėshtė lėnduar gjatė aksionit tė policisė. "Ky ėshtė njė vazhdim i procesit politik, qė ka pėr qėllim presionin ndaj shqiptarėve tė rajonit. Rezultati ishte spastrimi etnik i shqiptarėve, ku vetėm nė komunėn e Medvegjės nga 5 mijė e 500 shqiptarė kanė mbetur vetėm 600”, ka thėnė Halimi.

http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...eve-88525.html

Citim:
MPJ: Arrestimet e shqiptarėve nė Bujanovc, dėmtojnė bashkėjetesėn

TIRANE- Ministria e Jashtme Shqiptare ka reaguar pas bastisjeve dhe arrestimeve tė shqiptarėve nė Bujanovc nga serbėt, duke deklaruar se kėto akte nuk i shėrbejnė bashkėjetesės ndėretnike.

“MPJ ndjek me vėmendje zhvillimet nė Luginėn e Preshevės dhe shpreh shqetėsim pėr bastisjet dhe arrestimet nė fshatrat shqiptare nė afėrsi tė Bujanovcit, ngjarje tė cilat ndodhin nė prag tė heshtjes zgjedhore" thuhet nė deklaratėn e MPJ.

"Rikthimi i retorikave me akuza pėr tė ashtuquajturat krime lufte nė Kosovė, gjatė procesit zgjedhor dhe me synim pėr pėrfitime politike, dėmton standardet demokratike dhe bashkėjetesėn ndėretnike nė vend”, theksohet nė reagimin e MPJ.

Nė njė aksion policor, tė ndėrmarrė sot nė Bujanovc tė Luginės sė Preshevės janė arrestuar 8 shqiptarė, tė cilėt dyshohen pėr krime lufte tė bėra nė Kosovė. Ky akt ėshtė dėnuar sot edhe nga qeveria e Kosovės, e cila e quan si njė provokim tė radhės tė Serbisė.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1

Citim:
Arrestimet nė Bujanovc, Kosova: Serbia provokon

PRISHTINĖ- Qeveria e Republikės sė Kosovės, nė njė komunikatė pėr media, dėnon aktin e ulėt tė arrestimit tė qytetarėve shqiptarė nė Komunėn e Bujanovcit.

Qeveria e Republikės sė Kosovės vlerėson se kėto veprime tė vazhdueshme tė qeverisė sė Serbisė janė edhe njė provokim i rėndė kundėr paqes dhe stabilitetit nė rajon.

“Qytetarėt shqiptarė nė rajonin e Preshevės, Bujanovcit dhe Medvegjės kanė qenė dhe vazhdojnė tė mbesin tė atakuar nga presionet e vazhdueshme tė Beogradit zyrtar, pėrmes proceseve tė montuara politike, qė kanė pėr qėllim dėbimin e qytetarėve shqiptarė nga trojet e tyre dhe krijimin e pasigurisė sė pėrgjithshme nė ato territore tė banuara me shqiptarė”, thuhet nė reagimin e qeverisė.

Qeveria e Kosovės thekson se kėto veprime tensionuese nė prag tė zgjedhjeve nė Serbi janė edhe njė dėshmi e qartė se qeveria e Serbisė po vazhdon me qendrimet e saj antievropiane, qė ėshtė nė dėm tė krijimit tė njė rajoni tė sigurtė, tė qetė, dhe mbi tė gjitha nė dėm tė bashkėpunimit rajonal.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...kon-88559.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2012, 15:14   64
Citim:
Arrestimet nė Luginėn e Preshevės, reagon kryeministri Berisha

Tiranė - Kryeministri Sali Berisha ka dėnuar arrestimet keqtrajtimet, bastisjet e shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės, ditėn e heshtjes elektorale. Nėpėrmjet njė deklarate, Qeveria Shqiptare u bėn thirrje shqiptarėve nė tė tri komunat tė marrin pjesė masive nė zgjedhjen e pėrfaqėsuesve tė tyre legjitim dhe tė dėnojnė me votėn e tyre aktet primitive tė dhunės zyrtare tė ushtruar nga autoritet e Beogradit.

"Janė njė akt terrori policesk, me qėllime tė ulėta politike",-thuhet nė njoftimin zyrtar. Qeveria mbėshtet plotėsisht deklaratėn e kėshillave komunale tė tre komunave tė Luginės sė Preshevės pėr kėto akte tė shėmtuara tė autoriteteve tė Beogradit qė, me dhunė dhe terror, duan tė pengojnė shqiptarėt tė zgjedhin pėrfaqėsuesit e tyre.

"Qeveria Shqiptare u bėn thirrje shqiptarėve nė tė tri komunat tė marrin pjesė masive nė zgjedhjen e pėrfaqėsuesve tė tyre legjitim dhe tė dėnojnė me votėn e tyre aktet primitive tė dhunės zyrtare tė ushtruar nga autoritet e Beogradit ndaj tyre"-pėrfundon kryeministri.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/37293
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2012, 15:28   65
Citim:
Daēiē: Politikanėt shqiptarė tė mos flasin shumė

Ministri i Punėve tė Brendshme i Serbisė, Ivica Daēiē, u ka sugjeruar politikanėve shqiptarė nė Preshevė qė tė mos flasin shumė, por tė ruajnė pozitat e tyre.

Ai ka thėnė se pėrgjigja me forcė e xhandarmėrisė serbe ndaj shqiptarėve, qė sipas tij kanė sulmuar policėt, ka qenė e drejtė pasi askush nuk guxon tė ēoj dorė ndaj njėsive speciale.

Daēiē ka udhėtuar vet pėr nė Vranje pėr tė folur pėr ēėshtjen nė njė konferencė tė jashtėzakonshme, pas arrestimit tė tetė shqiptarėve. Ai ka thėnė se amnistia qė u ėshtė garantuar me marrėveshje ndėrkombėtare nuk vlen pėr krime.

“Kur ėshtė fjala pėr amnistinė e miratuar nga Vojisllav Koshtunica dhe institucionet federale tė asaj kohe, do tė doja t’ua rikujtoj, ndonėse nuk dua ta komentoj politikisht pasi mendoj se jemi shteti i vetėm qė kemi amnistuar terroristėt, ajo nuk pėrfshin veprėn penale pėr krime ndaj njerėzimit, pėrkatėsisht krime lufte”, ka deklaruar Daēiē.

Policia serbe ka bastisur tetė lokacione dhe ka arrestuar tetė persona, pesė pėr krime lufte, ndėrsa tre tė tjerė pėr sulme ndaj policėve dhe armėmbajtje pa leje.

Pėr krime lufte janė arrestuar Elhami Salihi, Mustafa Limani, Sherif Abdyli, Nedir Sefedini dhe Sevdai Emrullahi. Abdyli ėshtė pėrkthyes i OSBE-sė nė Serbi.

Ndėrsa nė grupin e tre personave tė tjerė ndodhet edhe Izet Qazimi, vėllai i Ridvan Qazimit, tė njohur si komandant Lleshi qė kishte udhėhequr Ushtrinė Ēlirimtare tė Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit nė konfliktin e armatosur tė vitit 2001.

Tė arrestuarit akuzohen pėr disa sulme, vrasje dhe mbajtje tė serbėve nė burgje nė Terrnac dhe fshatrat pėrreth Bujanocit, ku edhe kanė ndodhur bastisjet. Tė arrestuarit janė dėrguar nė Beograd, ndėrsa shqiptarėt kanė reaguar.

http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...ume-88575.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2012, 15:40   66
Citim:
Protesta nė Bujanoc: Dacic, eja e na arresto! (Video)

“Bujanocin do ta ruajmė”, “Bujanoci ėshtė Kosovė Lindore”, “Liri shqiptarėve tė Luginės”, “Poshtė regjimi i pasardhėsve tė Milosevicit”… ishin disa prej afisheve dhe brohoritjeve qė u dėgjuan e u panė nė protestėn e sotme nė sheshin “Skenderbe” tė Bujanocit,

“Dacici nuk e kurseu as familjen e komandant Lleshi, pėr ta realizuar spastrimin etnik. Por, kėtė kurrė nuk do ta pranojnė qytetaret e Luginės, pasi qė Lugina ka edhe shumė komandant Llesha tjerė”, tha. Jonuz Mulsiu, kryetar i Kuvendit tė Komunės sė Bujanocit para mijėra qytetarėve tė cilėt mbanin pllakatet me mbishkrimet “Dacic, djali i Milloshit - stop diskriminimit”.

Kryetari Komunės sė Buajnocit, Shaip Kamberi, pohoi se “Ivica Dacic nuk e ka hesapin e mire”.

“Shqiptari me dhunė nuk zmbrapset, por bėhet edhe mė i bashkuar edhe mė i fortė... Nga kėtu u themi se tė gjithė jemi terroristė dhe le tė vije e tė na arrestojė tė gjithėve nėse mundet”, tha Kamberi.

Kryetari komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa, duke dėnuar arrestimet e djeshme nė Bujanoc pohoi se “nėse Beogradi ka vende pėr ku t’i fus 120 mijė shqiptaret e Luginės se Preshevės, le tė urdhėrojė”.

“Nuk e kemi ndėrmend tė lėvizim nga tokat tona”, tha ai, transmeton Presheva Jonė.

Protesta u ndoq nga forca tė mėdha policore dhe ushtarake serbe, por edhe nga pėrfaqėsues tė misioneve ndėrkombėtare nė Serbi. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=22197
Citim:
Citim:
Lugina kėrkon ndihmėn e ndėrkombėtarėve

Mė heret nė seancėn e jashtėzakonshme tė tri kuvendeve shqiptare tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės, pjesėmarrėsit kanė pohuar se aksioni i djeshėm i xhandarmėrisė serbe ka shkelur procedurat edhe normat ligjore, me qėllim tė krijimit tė frikės dhe konfuzionit nė mesin e popullatės shqiptare.

Kuvendi konsideron se praktikat e tilla janė nė shėrbim tė politikave ditore tė shtetit, qė dėshmojnė mungesėn e vullnetit politik dhe pėr t’u ballafaquar me tė kaluarėn e errėt serbe, transmeton Presheva Jonė.

Pėrfaqėsuesit shqiptarė tė Luginės sė Preshevės apelojnė tek autoritetet e Beogradit qė ta ndalin politikėn antishqiptare, ndėrsa kėrkojnė ndėrhyrje ndėrkombėtare si masė preventive pėr pengimin e eskalimit tė situatės nė rajon.

Duke kėrkuar nga popullata shqiptare gjakftohtėsi dhe maturi, Kuvendi fton qytetarėt qė t’i pėrgjigjen nė mėnyrė masive zgjedhjeve te 6 majit.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,13,80564

Citim:
Policia serbe arreston njė shtetas tė Kosovės

Shkup, 5 maj - Policia serbe ka arrestuar njė shtetas tė Kosovės, Haxhi Kastratin, i cili po udhėtonte nga Austria pėr nė vendlindje.

Haxhi Kastrati, 34 vjeēar u ndalua tė enjten rreth orės 4.00 tė mėngjesit menjėherė sapo kishte hyrė nė territorin serb, derisa po udhėtonte me gruan dhe dy fėmijėt e tij.

Familja Kastrati njoftoi pėr INA se Haxhiu disa vite po udhėtonte nė kėtė destinacion pėr tė vizituar vendlindjen, mirėpo asnjėherė nuk ėshtė penguar apo ndaluar nga autoritetet e Serbisė. Sipas tyre, Haxhiu pėrmes njė mesazhi telefoni i ka informuar ata se gjendet i transferuar nė burgun e Krushevcit dhe apelon pėr ndihmė.

"Ai po vinte nė vendlindje pėr tė vizituar nėnėn e tij e cila ka probleme shėndetėsore. Gjithēka ka pasur nė rregull, si me lėvizjen e lirė ashtu edhe me dokumentacionin, por mbrėmė na u lajmėru pėrmes nė mesazhi telefoni se e kanė arrestuar dhe e kanė transferu nė burgun e Krushevcit", thesksoi Bedri Kastrati, vėllai i tė arrestuarit Haxhi Kastrati, duke kėrkuar ndihmė edhe nga autoritetet ndėrkombėtare, EULEX dhe Qeveria e Kosovės.

I arrestuari ėshtė nga fshatit Zatriq i Rahovecit.

http://koha.net/?page=1,13,98255
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2012, 22:34   67
Citim:
Jahjaga: Shqiptarėt nė Luginė duhet tė trajtohen si qytetarė tė barabartė

Presidentja e Republikės sė Kosovės zonja Atifete Jahjaga shpreh shqetėsimin e saj pėr aksionin e dhunshėm tė Policisė sė Republikės sė Serbisė nė Luginėn e Preshevės, e banuar me shumicė dėrmuese shqiptare dhe arrestimin e disa tė rinjėve shqiptarė nėn akuzėn pėr krime tė luftės.

Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės vlerėson se aksioni ka motive krejtėsisht politike dhe synon tė shkaktojė pasiguri tek popullata shqiptare duke nxitur shpėrnguljen e saj nga trojet e veta, nė kėtė pjesė tė shtetit tė Serbisė dhe duke ia mohuar tė drejtat e saj legjitime.

Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės duhet tė trajtohen si qytetarė tė barabartė me tė gjithė qytetarėt e tjerė tė Republikės sė Serbisė dhe tė gėzojnė tė drejtat dhe liritė e tyre pa frikė nga pėrndjekjet policore.

Deklaratat e zyrtarėve tė Republikės sė Serbisė nuk i kontribuojnė paqes dhe stabilitetit nė rajon dhe pengojnė ndėrtimin e marrėdhėnieve tė mira ndėrshtetėrore ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe tė Republikės sė Serbisė. Pozita e komunitetit serb nė Kosovė dhe ajo e komunitetit shqiptar nė Serbi duhet tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė marrėdhėniet ndėrmjet dy vendeve tona dhe nė rrugėn e integrimeve euroatlantike.

Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės i bėnė thirrje bashkėsisė ndėrkombėtare dhe autoriteteve serbe qė ta zbatojnė plotėsisht Marrėveshjen e Konēulit, tė lirojnė menjėherė tė gjithė tė arrestuarit dhe qė shqiptarėvve nė Luginėn e Preshevės t’u sigurojnė tė gjitha tė drejtat qytetare dhe kombėtare, ashtu siē bėjnė tė gjitha shtetet demokratike dhe ashtu si bėnė Republika e Kosovės me tė gjitha komunitetet etnike.

Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės fton shqiptarėt e Luginės sė Preshevės qė duke respektuar ligjet e vendit dhe nė harmoni me konventat ndėrkombėtare, tė marrin pjesė tė gjithė nė zgjedhjet nė komunat e Medvegjes, tė Bujanocit dhe tė Preshevės dhe tė zgjedhin pėrfaqėsuesit e vet legal dhe legjitim, tė kenė pushtetin nė kėto troje, nė mėnyrė qė vet tė vendosin pėr tė ardhmen e tyre Nė kėtė si gjithėherė do ta kenė pėrkrahjen e Republikės sė Kosovės dhe tė gjithė bashkėsisė ndėrkombėtare.

http://rtv21.tv/home/?p=74217&utm_so...e-te-barabarte
Citim:
Presidenti Topi dėnon arrestimet e shqiptarėve nė Preshevė

Presidenti i Republikės, Prof. Dr. Bamir Topi, duke u njohur me arrestimet e fundit tė shqiptarėve nga policia serbe nė Luginėn e Preshevės dhe rritjen e tensionit etnik atje nė prag tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė Serbi, dėnon me vendosmėri kėto skenare ogurzinj tė forcave ultranacionaliste serbe pėr tė krijuar terror dhe frikė ndaj popullsisė shqiptare. Kėto veprime tė paramenduara qė shkelin standardet demokratike dhe personalitetin e palėkundur tė popullsisė shqiptare nė Luginėn e Preshevės, synojnė tė destabilizojnė paqen dhe sigurinė e popujve tė rajonit tonė.

Presidenti i Republikės thekson se, tashmė nė Evropėn demokratike asnjė skenar i forcave ultranacionaliste dhe shoviniste serbe dhe i kujtdo qoftė nuk mund tė trembė shqiptarėt, t’i terrorizojė ata dhe t'i largojė nga tė drejtat e tyre legjitime pėr tė jetuar tė barabartė e nė paqe nė trojet e tyre amtare.

http://www.president.al/shqip/info.asp?id=7445
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.5.2012, 21:11   68
Citim:
Hoxhaj letėr BE-sė: Arrestimet tė motivuara politikisht

Emri:  hoxhaj_mpj_be.jpg
Shikimet: 128
Madhėsia:  29,3 KBMinistri i Punėve tė Jashtėm i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, iu ka drejtuar me njė letėr tė gjithė ministrave tė Punėve tė Jashtme tė shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian, pas arrestimit tė enjten, tė shtetasit tė Kosovės, Haxhi Kastrati.

“Ky arrestim ka motive krejtėsisht politike dhe synon tė shkaktojė pasiguri tek qytetarėt e Kosovės, tė cilėt kalojnė transit nėpėr kėtė shtet fqinj. Ky arrestim arbitrar hyn nė vazhdėn e arrestimeve tė mėhershme qė autoritetet e shtetit serb kanė bėrė ndaj qytetarėve tė Republikės sė Kosovės vetėm pak muaj pas arritjes sė marrėveshjes pėr lėvizjen e lirė midis Republikės sė Kosovės dhe tė Serbisė, nė kuadėr tė dialogut teknik tė ndėrmjetėsuar nga Bashkimi Evropian”, thuhet nė kėtė letėr.

Pėrmes kėsaj letre, ministri Hoxhaj i ka bėrė thirrje bashkėsisė ndėrkombėtare dhe BE-sė qė tė bėjnė trysni tek autoritetet serbe qė tė lirojnė menjėherė Haxhi Kastratin dhe tė mundėsojnė lirinė e lėvizjes pėr tė gjithė qytetarėt.

Haxhi Kastrati, 34 vjeēar, nga fshatit Zatriq i Komunės sė Rahovecit, u ndalua tė enjten rreth orės 4.00 tė mėngjesit menjėherė sapo kishte hyrė nė territorin serb, derisa po udhėtonte nga Austria pėr nė vendlindje sė bashku me gruan dhe dy fėmijėt e tij.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,13,80669
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.5.2012, 21:47   69
Citim:
Policia serbe liron Kastratin, e arrestuan ‘gabimisht’

Haxhi Kastrati ėshtė liruar nga burgu i Krushevcit nė Serbi, i cili ishte arrestuar mė 3 maj.

Vėllai i Haxhi Kastratit, Bedri Kastrati, i ka thėnė tė mėrkurėn KTV-sė se Haxhiu ėshtė liruar tė martėn dhe i vetmi shpjegim qė i ėshtė dhėnė atij ėshtė se “ėshtė arrestuar gabimisht”.

Haxhi Kastrati ishte arrestuar nga forcat policore serbe gjersa vinte nga Austria pėr nė Kosovė nėpėrmjet Serbisė. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=22303
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.5.2012, 14:31   70
Citim:
Dėshmitarja e mbrojtur rome dėshmoi tė grupit tė tė akuzuarėve nga Presheva

Gjykata e Qarkut tė Beogradit po zvarrit procesin e rigjykimit kundėr 17 shqiptarėve nga Presheva, tė akuzuar pėr krime lufte gjatė vitit 1999 nė Kosovė.

Akuza e hedhur poshtė mė parė dhe e kthyer nė rigjykim nė kėtė rast tė ashtuquajtur "Grupi i Gjilanit" nė mungesė tė shumė provave dhe procesit tė montuar, akuzon tė rinjtė shqiptarė pėr krime lufte kundėr serbėve, romėve dhe shqiptarėve bashkėpunėtor tė ish-regjimit, gjoja tė kryera nė rajonin e Gjilanit.

Nė gjykatėn e Qarkut dje nė Beograd ka dėshmuar njė dėshmitare e mbrojtur e komunitet rom, e cila me ndihmėn e prokurorit serb ka arritur qė tė stėrzgjas akuzat e saj. Pas dėgjimit tė kėtij dėshmitari, procesi gjyqėsor ėshtė shtyer pėr 5 qershor, edhe pse sipa Ligjeve serbe rigjykimi duhej tė mbyllej mė 7 maj 2012.

http://ina-online.net/rajon/17682.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.5.2012, 21:47   71
Citim:
Lirohen 5 shqiptarėt e Luginės, tė arrestuar mė 4 maj

Beograd - Gjykata Speciale serbe nė Beograd, sipas burimeve tė “PreshevaNEWS”, ka liruar qė tė pestė shqiptarėt e arrestuar mė 4 maj, nėnė akuzėn pėr krime lufte.

Siē bėhet e ditur, nė mungesė tė fakteve prokuroria speciale pėr krime lufte nė Beograd ka liruar pesė shqiptarėt e arrestuar mė 4 maj, dy ditė para zgjedhjeve lokale, parlamentare dhe presidenciale nė Luginėn e Preshevės, nėn aktakuzėn pėr krime lufte.

Tė arrestuar ishin: Sherif Abdyli (koordinator i OSBE-sė pėr Luginėn e Preshevės) dhe Nadir Sefedini nė Tėrnoc; Elhami Salihu nė fshatin Breznicė; Mustaf Limani dhe Sevdail Emėrllahu (qė tė gjithė kėta pėr krime lufte).

Blerim Duraku nga fshati Breznic ėshtė arrestuar me pretekst armėmbajtje pa leje, kurse Izet Qazimi, vėlla i Komandant Lleshit, dhe Bajram Shabani qenė arrestuar nėn akuzėn pėr pengim tė xhandarmėrisė nė aksionin e arrestimeve.

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/54307/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.6.2012, 20:20   72
Citim:
Sot vazhdimi i farsės gjyqėsore kundėr pesė preshevarėve

Beograd, 5 qershor - Nė Gjykatėn pėr Krime Lufte nė Beograd sot vazhdon procesi gjyqėsor kundėr shqiptarėve tė Preshevės.

Sipas paralajmėrimeve, procesi i koduar nga serbėt si gjykimi kundėr “Grupit tė Gjilanit”, akuzon 17 tė rinj shqiptarė, njė pjesė e tė cilėve ish-pjesėtarė tė UĒK-ve nė Kosovė dhe Luginėn e Preshevės, pėr krime lufte kundėr serbėve dhe komuniteteve tjera gjatė luftės nė Kosovė.

Ky proces gjyqėsor, bėn tė ditur INA, po zhvillohet pėr herė tė dytė, pėr shkak se ai ėshtė rikthyer nė rigjykim pėr shkak tė mungesės sė fakteve dhe dėshmive, qė ngarkojnė tė rinjtė e Preshevės.

Nė gjykim sot pritet tė dalin pesė tė rinj, pėr shkak se nga 17 tė akuzuarit, 12 prej tyre janė nė arrati. Partitė politike, avokatėt mbrojtės dhe familjarėt kanė theksuar se bėhet fjalė pėr njė proces tė montuar politik nga autoritetet serbe.

http://koha.net/?page=1,15,102139
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.6.2012, 21:50   73
Citim:
Beograd, stėrgjatje e gjykimit tė 17 tė rinjve nga Presheva

Sipas liderit tė LKSH-sė z.Orhan Rexhepi tė akuzuarit “pėr krime lufte kundėr Serbėve dhe tė tjerėve” janė lexuar disa deklarata-dėshmi tė shkruara dhe janė paraqitur edhe dy dėshmitarė tė mbetur nga dita e djeshme.

Nė Gjykatėn e Qarkut nė Beograd, sot nė ditėn e gjashtė tė rigjykimit kundėr 17 Shqiptarėve nga Lugina e Preshevės. Sipas liderit tė LKSH-sė z.Orhan Rexhepi tė akuzuarit “pėr krime lufte kundėr Serbėve dhe tė tjerėve” janė lexuar disa deklarata-dėshmi tė shkruara dhe janė paraqitur edhe dy dėshmitarė tė mbetur nga dita e djeshme, njofton agjencia informative “Presheva Jonė”

Edhe pse Gjykata e Apelit nė Beograd, ka konstatuar qartė se nuk mundė tė konsiderohen “krime lufte”, aktet e kryera gjatė periudhės kohore pas pėrfundimit tė luftės, Gjyqi i Qarkut nė Beogard po mundohet ta zgjasė rigjykimin me manipulime fare tė pa-arsyeshme, edhe pse ky rigjykim ėshtė dashur tė kryhet para njė muaji. Megjithatė, vazhdimi i rigjykimit u caktua pėr datat 27, 28 dhe 29 Qershor 2012, ku sigurisht do tė paraqiten fjalėt pėrfundimtare edhe tė Prokurorisė, edhe tė Mbrojtjes, edhe tė tė Akuzuarėve.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=43&id=171343
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.9.2012, 19:24   74
Citim:
Beograd, dėnohen 11 shqiptarė

Njėsia pėr krime tė luftės e Gjykatės sė Lartė nė Beograd, i ka dėnuar sot 11 shqiptarė, pėr tė cilėt thuhet se ishin pjesėtarė tė UĒK-sė nga Gjilani, me 10 e deri nė 15 vjet burgim.

Gjashtė tė akuzuar tė tjerė nga autoritetet e Serbisė, janė liruar nga akuzat pėr krime tė luftės ndaj civilėve nė Gjilan, nė vitin 1999. Siē raporton agjencia Beta, me 15 vjet burg ėshtė dėnuar Samet Hajdari, me nga 13 vjet Ahmet dhe Nazif Hasani, me nga 12 vjet janė dėnuar Selmon Sadiku, Burim Fazliu dhe Agush Memishi, ndėrsa Fati Hajdari ėshtė dėnuar me 10 vjet burg.

Ferat Hajdari, Kamber Sahiti dhe Sadik Aliu, janė dėnuar me nga tetė vjet, ndėrsa Shefket Musliu, ėshtė dėnuar me pesė vjet burg. Musliu dhe Aliu janė nė arrati.

Nga akuzat janė liruar Fazli Hajdari, Rexhep Aliu, Shaqir Shaqiri, Idriz Aliu, Ramadan Halimi dhe Shemsi Nuhiu. Kryetarja e trupit gjykues, Snezhana Nikoliq Garotiq, tha se tė dėnuarit kanė kryer krime tė luftės kundėr popullatės civile.

http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/157193.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.7.2013, 23:21   75
Citim:
Beogradi liron tė akuzuarin pėr krime lufte

Ėshtė liruar i akuzuari pėr krime lufte Mark Kashnjeti, pas njė vendimi tė Gjykatės sė Apelit nė Beograd.

Ai vuante dėnimin nė paraburgim, dėnim ky qė i ishte caktuar nga gjyqtari i procedurės paraprake tė Gjykatės Supreme pėr krime lufte.

Mark Kashnjetit i ishte caktuar masa e ndalimit tė lėshimit tė vendbanimit, qė do tė thotė se i ndalohej qė pa pėlqimin e gjykatės tė dilte jashtė e Serbisė.

“Kjo masė pėr Mark Kashnjetit sipas vendimit tė Gjykatės sė Apelit nė Beograd do tė zgjasė derisa pėr te tė ketė nevojė, pėrkatėsisht deri nė plotėfuqishmėri tė aktgjykimit”, njofton KMDLNJ.

Bėhet e ditur se Kashnjeti i ka thėnė KMDLNJ-sė, se avokati i tij i ka thėnė se brenda tre muajve pritet shpallja e aktgjykimit lidhur me kėtė akuzė.

Sipas njoftimit Kashnjeti ėshtė nė njė gjendje tė rėndė shėndetėsore (psiko-fizike) pas asaj qė ka pėrjetuar nė Burgun e Beogradit.

Ndėrkaq , ai, ka falenderuar KMDLNJ-nė pėr kujdesin qė ka treguar me rastin e arrestimit tė tij, nė sensibilizimin e opinionit.

Qendra Rajonale e KMDLNJ-sė nė Prizren ka kėrkuar qė rasti i tij tė trajtohet me kujdes dhe tė pėrfshihet nė listėn e tė burgosurit politik.

Mark Kashnjetin ka lindur nė 1953 nė Prizrenin ėshtė arrestuar me dt.14.04.2012 nė vendkalimin kufitare nė Merdare.

Autoritetet serbe e kanė arrestuar nėn dyshimin pėr kryerje tė veprės penale, krime lufte ndaj popullsisė civile nė periudhėn e pas luftės nė vitin 1999 nė Komunėn e Prizrenit.

Akuza ndaj tij nuk janė vėrtetuar edhe pas qėndrimit 1 vit e tre muaj nė Burgun e Beogradit.

http://www.gazetastart.com/index.php...d=13292&cat=10
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.