Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.12.2008, 08:50   1

Shkrim i cituar Shqiptarėt arsimohen mesatarisht 6 vjet mė pak se evropianėt e tjerė


Sipas tė dhėnave, rezulton se shqiptarėt pėrfundojnė mesatarisht 8.6 vjet arsim, shifėr kjo qė e rendit Shqipėrinė pas shumė vendeve tė rajonit. Nga ana tjetėr, ndėrsa ėshtė rritur frekuentimi i arsimit fillor, vetėm 50% e tė rinjve frekuentojnė arsimin e mesėm. Niveli i nxėnėsve shqiptarė mbetet pas vendeve tė tjera tė rajonit. Problematike ėshtė situata edhe pėr ndjekjen e arsimit tė lartė, i cili arrin deri nė masėn 13% dhe nuk i pėrshtatet nevojave tė tregut tė punės.

Tė dhėnat vijnė nga dosja kombėtare pėr arsimin e publikuar kohė mė parė nga Ministria e Arsimit dhe UNICEF.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=23083
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.