Kthehu   Kreu > TM > Marrėveshje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.12.2008, 16:25   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Term: Sllavė, jo «maqedonė»


Vihet re se nė shtypin shqiptar nė IRJM pėrdoren termat "shqiptarė" dhe "maqedonas" nė ndarjen mes shqiptarėve dhe sllavėve. Kėtu pėr aq sa kemi kontrolluar pėrdorim ndarjen "shqiptarė" dhe "sllavė" nė pėrshtatjen e lajmeve nga IRJM-ja.

Arsyeja pas kėsaj ėshtė se nuk ka komb "maqedon", nuk njihet kombi "maqedon". E nėse do tė kishte maqedonė diku, ata janė shqiptarėt, qė janė tė vetmit autoktonė nė troje, dhe jo sllavėt.

Pra termi "maqedon" nuk mund tė pėrdoret pėr tė karakterizuar sllavėt, siē pėrdoret ky sot nga shtypi shqiptar nė IRJM. "Maqedon" teknikisht pėrcakton njė shtetas tė IRJM-sė qoftė ky shqiptar, sllav, rom etj. ndaj dhe duhen pėrdorur termat "shqiptarė", "sllavė" (bullgarė, serbė, romė) nė caktimin e pėrkatėsisė kombėtare.

Pėr arsye konteksti mund tė pėrdoret dhe "sllavomaqedon", por kurrsesi thjesht "maqedon" pėr sllavėt.
 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:32.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.