Kthehu   Kreu > TM > Marrėveshje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 4.1.2009, 20:11   1
allianz
 

Term: Shkumbin, jo «Elbasan»


Elbasan ėshtė imponim administrate pushtuese (turke).
 
I vjetėr 7.1.2009, 11:51   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Forma e lashtė "Scampinus" ėshtė transkriptimi latin i Shkumbinit. Dėshmohet si qytet ilir dhe lumi pėrkatės sė paku qė nė shek. I p.e.s. me qasje gjithashtu nė rrugėn "Egnatia". Ndėrkaq trajtat "Scampa" e "Skampa", qė i dėgjojmė shpesh vėrdallė, nuk pėrmenden askund nė histori. I vetmi regjistrim historik ėshtė lat. "Scampinus", shq. "Shkumbini".

Turqit, ashtu si nė Tiranė, nuk themeluan gjė, thjesht ndėrtuan xhamitė e tyre mbi qytetin shqiptar duke imponuar emrin e tyre nė vend tė emrit shqiptar. Nė fakt, nė rastin e Shkumbinit, emri turk duket pikėrisht pėrkthim i fjalės shqipe Shkumbin (shkėmb~in/i, shkėmb~inj/tė) ku "El-basan" ose "Il-basan" d.m.th. "vend-fortė", pra "shkėmb".

S'ka asnjė kuptim tė thirret sot "Elbasan" Shkumbini, meqė as turq s'jemi, as nuk njohim ndonjė administratė turke nė territor shqiptar...
 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:37.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.