Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 1
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.7.2010, 21:56   21
Citim:
Emigrantėt shqiptarė pasaporta biometrike jashtė vendit

Tiranė, 12 korrik 2010 - Emigrantėt shqiptarė shumė shpejt do tė mund tė aplikojnė nė vendet ku jetojnė pėr t'u paisur me pasaportė biometrike. Njė vendim i fundit i qeverisė shqiptare do tė mundėsojė kėtė proēes, duke shmangur ardhjet nė Shqipėri dhe sorollatjet nėpėr sportelet e aplikimit.

Italia dhe Greqia, ku janė dhe shumica e emigrantėve shqiptarė, do tė jenė vendet e para ku do tė ēelen sportelet e aplikimit pėr pasaporta biometrike. Nė kėto vende sipas tė dhėnave nga Ministria e Brendshme ėshtė edhe numri mė i madh i emigrantėve shqiptarė. Ky proēes pritet tė nisė nė muajin tetor.

Ende nuk ėshtė vendosur njė ēmim pėr aplikimin, por mendohet qė tė jetė njė shumė diku tek 100 110 euro, ndėrkohė qė nė Shqipėri ky aplikim bashkė me kartėn e identitetit, kushton 7.200 lekė. Pasaporta biometrike ėshtė dokumenti bazė pėr lėvizje tė lirė nė vendet e Bashkimit Europian, pas heqjes sė vizave pėr shqiptarėt, proēes qė pritet tė ndodhė gjatė kėtij viti.

Aplikimi nė vendet ku jetojnė ėshtė njė lehtėsi pėr emigrantėt, tė cilėt kėto ditė qė janė kthyer pėr pushime gjenden dhe nėpėr dyert e zyrave pėr aplikime.

http://www.kosova.com/artikulli/63458
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.7.2010, 23:03   22
Citim:
Mbi 2 milion shqiptarė aplikojnė pėr karta identiteti

Tiranė – Mbi dy milion shqiptarė kanė aplikuar pėr kartat e identitetit ose pasaportat biometrike.

Zėvendėsministri i Brendshėm, Ferdinand Poni, u shpreh sot se deri mė datė 16 Korrik tė kėtij muaji kanė aplikuar 2 191 000 shtetas pėr karta identiteti.

Sipas tij, numri total i letėrnjoftimeve tė tėrhequra deri mė 16.07.2010 ėshtė 1 994 000. Pėr sa i pėrket pasaportave biometrike, gjer mė tani kanė aplikuar 802 000 shtetas, nga tė cilat janė prodhuar 783 000 pasaporta.

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/21759/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.8.2010, 14:58   23
Citim:
Shėrbimet pėr karta identiteti e pasaporta biometrike edhe nė Itali e Greqi

Ministria e Brendshme dhe kompania koncesionare “Aleat” kanė nėnshkruar njė marrėveshje pėr hapjen e zyrave tė aplikimit pėr pasaportat biometrike dhe kartat e identitetit nė Romė, Milano, Athinė e Selanik.

Ministri i Brendshėm, Lulzim Basha, duke pohuar kėtė lajm, ka bėrė tė ditur se ėshtė lėnė hapur mundėsia pėr tė shqyrtuar hapjen e kėtyre zyrave edhe nė poste tė tjera konsullore tė vendeve tė BE-sė.

Marrėveshja sipas ministrit ėshtė miratuar nga qeveria dhe pritet tė diskutohet dhe tė miratohet pėrfundimisht nė parlament nė sezonin e ri tė vjeshtės.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=72926
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.9.2010, 22:05   24
Citim:
Projektligj i ri pėr prodhimin e dokumenteve tė identitetit

"Njė projektligj qė pritet tė ēojė sistemin e prodhimit tė dokumenteve tė reja tė identitetit nė perfeksion, do tė diskutohet sė shpejti nė Kuvend", ka konfirmuar zv/ministri i Brendshėm, Ferdinand Poni.

Ai shpjegon katėr pikat kryesore ku mbėshteten ndryshimet, tė cilat lidhen me pėrsosmėrinė e sistemit, hapjen e aplikimeve nė konsullatat shqiptare nė ndihmė tė emigrantėve pėr pajisjen e shpejtė me pasaporta biometrike, etj.

"Me rėndėsi mbetet hapja e menjėhershme e zyrave tė aplikimit nė konsullatat shqiptare nė Romė, Milano, Athinė e Selanik nė shėrbim tė emigrantėve shqiptarė", tha Poni.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=75870
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.9.2010, 09:50   25
Citim:
Pasaportat, katėr zyra aplikimi pėr emigrantėt shqiptarė

90 euro kostoja e aplikimit pėr pasaportė biometrike

Emigrantėt shqiptarė qė jetojnė nė Greqi dhe Itali, do tė kenė mundėsinė tė aplikojnė pėr dokumentet e reja tė identitetit, nė zyra tė posaēme tė ngritura nė katėr seli diplomatike tė Shqipėrisė nė kėto vende.

Komisioni i Ligjeve ka miratuar dje njė shtesė nė kontratėn koncesionare qė mundėson kėtė shėrbim edhe jashtė vendit. Zėvendėsministri i Brendshėm, Ferdinand Poni, ka sqaruar procedurat e aplikimit nė konsullata si dhe detyrimet qė duhet tė paguajė ēdo emigrant, shqetėsim ky i ngritur nga ligjvėnėsit e opozitės nė komision.

Poni sqaroi se kėto zyra tė reja do tė jenė funksionale nė Romė, Milano, Athinė dhe Selanik, por dhe emigrantėt qė jetojnė nė qytete tė tjera, mund tė zgjedhin tė aplikojnė aty. Ai sqaroi se, gjithsesi, kjo gjė mbetet nė dėshirėn e ēdo emigranti, pra ai mund tė zgjedhė tė aplikojė pėr pasaportė nė vendin ku jeton, por mund edhe tė kthehet nė Shqipėri.

Lidhur me shqetėsimin e socialistėve pėr rritje tė kostos nė krahasim me aplikimin nė Shqipėri, zėvendėsministri i Brendshėm sqaroi se kjo ėshtė pėr shkak tė mirėmbajtjes apo kontrollit tė vazhdueshėm qė kėrkon sistemi, si dhe shpenzimeve shtesė qė nevojiten pėr hapjen e kėtyre zyrave tė reja.

Opozita, edhe pse ishte parimisht dakord me projektligjin, e abstenoi atė. Shtesat e bėra nė kontratėn koncesionare parashikojnė se pasaporta do tė kushtojė 90 euro, ndėrsa pajisja me kartė identiteti do tė kapė vlerėn 10.7 euro.

http://www.standard.al/index.php/abi/11632.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2011, 02:56   26
Citim:
Nisin aplikimet pėr pasaportat biometrike nė Selanik dhe Athinė

Ministria e Brendshme informon opinionin publik se sot, pranė Ambasadės sė Shqipėrisė, nė Athinė, filloi proēesi i aplikimit tė qytetarėve shqiptarė pėr pasaporta biometrike.

Nė datėn 28 Mars 2011 ky shėrbim do tė ofrohet edhe pranė zyrės tonė konsullore nė Selanik dhe sė shpejti edhe nė Romė e Milano.

Tė gjithė shtetasit shqiptarė qė jetojnė nė Greqi mund tė pajisen me dokumentat biometrike Kartė Identiteti dhe Pasaportė Biometrike pranė Ambasadės sė Republikės sė Shqipėrisė nė Athinė dhe Konsullatės sė Shqipėrisė nė Selanik. Proēesi i aplikimit ėshtė i njėjtė me atė qė bėhet edhe nė zyrat nė Shqipėri.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ticle&id=42510
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.5.2011, 10:27   27
Citim:
Lėshimi i pasaportave biometrike fillon gjatė verės

Lėshimi i pasaportave biometrike do tė fillojė gjatė verės, bėjnė tė ditur zyrtarė tė Ministrisė sė Brendshme, duke thėnė se ėshtė nė fazėn e fundit procesi i pėrzgjedhjes sė kompanisė qė do tė prodhojė pasaportat.

Pasaportat biometrike do tė fillojnė tė lėshohen shumė shpejt, bėn tė ditur kėshilltarja e Ministrit tė Brendshėm, Edona Baruti. Ajo tha se procedurat e tenderit qė pati shpallur kjo ministri tashmė janė nė fazėn pėrfundimtare dhe se kompania fituese qė do tė prodhojė kėto pasaporta do tė dihet shumė shpejtė.

Nė anėn tjetėr eksperti i ēėshtjeve tė integrimit evropian Avni Mazreku vlerėson se me fillimin e dhėnies sė pasaportave biometrike, institucionet e vendit pėrmbushin njėrin ndėr kriteret kryesore tė procesit tė liberalizimit tė vizave.

Kosova ende nuk e ka marrė udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave nga Komisioni Evropian. Ministri i Brendshėm Bajram Rexhepi nė fund tė vitit tė kaluar pati shprehur zhgėnjimin e tij nė institucionet evropiane pasi ato bėnė tė ditur se dorėzimi i udhėrrėfyesit nuk do tė ndodhė nė atė kohė. Megjithatė institucionet e vendit po pėrmbushin njė plan tė njėanshėm tė kritereve pėr liberalizimin e vizave.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=116841
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2011, 06:06   28
Citim:
Pasaportat biometrike kushtojnė mbi 14 milionė euro

Ministria e Punėve tė Brendshme nėnshkroi kontratėn pėr prodhimin e pasaportave biometrike me kompaninė austriake, OESD. Pas nėnshkrimit tė kontratės, me vlerė 14.127.003.24 euro, brenda njė muaji do tė vendoset pėr dizajnin e pasaportave biometrike dhe masat e sigurisė, ndėrsa pas katėr muajve pritet tė arrijė kontingjenti i parė me pasaporta biometrike.

Nė njoftimin pėr media thuhet se nga tė gjithė ofertuesit ekonomikė qė kanė aplikuar pėr kėtė tender, nė pajtim me Ligjin e Prokurimit Publik dhe duke respektuar tė gjitha procedurat tjera administrative, fitues ėshtė shpallur kompania OESD, qė i ka plotėsuar tė gjitha kushtet dhe kriteret e pėrcaktuara nė tender.

“Ministria e Punėve tė Brendshme ka paraparė, qė brenda 3 viteve tė prodhohen mė tepėr se 1 milion e 300 mijė pasaporta biometrike, qė do tė jenė tė mjaftueshme dhe tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės do tė pajisen me pasaporta biometrike”, thuhet nė njoftim. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=15319
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.8.2011, 08:47   29
Citim:
Arrin nė 2 mln numri i aplikimeve pėr pasaporta biometrike

Tiranė – Ka arritur nė 2 milion numri i shqiptarėve qė kanė aplikuar pėr pasaportė biometrike.

Zv/ministri i Brendshėm, Ferdinand Poni, informoi sot se dje mė datė 24.08.2011, ora 13:30 ėshtė kryer aplikimi i dymiliontė pėr pasaportė biometrike.

“Kemi arritur nė 2 milion aplikime pėr pasaporta biometrike, janė prodhuar nga kompania “Aleat” 1 970 000 pasaporta dhe janė tėrhequr nga qytetarėt 1 920 000 pasaporta. Kjo ėshtė njė arritje e konsoliduar pėr procesin e integrimit europian tė tėrėsi dhe nė veēanti pėr standardet qė mundėsuan lėvizjen e lirė tė qytetarėve shqiptarė nė zonėn Shengen”, u shpreh Poni.

Ai informoi gjithashtu se deri mė tani janė kryer 2 847 000 aplikime pėr letėrnjoftime elektronike, nga tė cilat janė prodhuar 2 824 000 dhe janė tėrhequr nga qytetarėt 2 679 000. Zv.ministri i Brendshėm u shpreh se kompania koncesionare “Aleat” ka vėnė nė dispozicion kapacitete prodhuese tė atilla qė pėrballojnė lehtėsisht fluksin e aplikimeve nga qytetarėt. Kėshtu javėn e fundit ka pasur 21 mijė aplikime pėr pasaporta kur kapaciteti prodhues javor ėshtė 40 mijė. /S.Ll/Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/41044/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.10.2011, 21:13   30
Citim:
Caktohen ēmimet pėr pasaportė biometrike

Prishtinė, 6 tetor 2011 - Ministri i Punėve tė Brendshme,Bajram Rexhepi ka marrė vendim pėr pėrcaktimin e tarifave tė ēmimeve pėr pasaportė biometrike tė Republikės sė Kosovės.

Pėr marrjen e Pasaportės biometrike tė Republikės sė Kosovės, qytetari duhet tė paguajė, shumėn si nė vijim:

- Pėr marrjen e pasaportės pėr herė tė parė, ēmimi ėshtė 30 euro;
- Pėr marrjen e pasaportės tė humbur, apo dėmtuar, pėr ndėrrim apo ripėrtėritje tė dhėnave, ēmimi ėshtė 35 euro;
- Pėr marrjen e pasaportės pėr fėmijė deri nė moshėn 3 vjeē, ēmimi ėshtė 20 euro;
- Pėr marrjen e pasaportės pėr fėmijė prej 3 deri nė 18 vjeē, ēmimi ėshtė 25 euro;
- Pėr marrjen e pasaportės diplomatike, ēmimi ėshtė 50 euro;
- Pėr marrjen e pasaportės zyrtare, ēmimi ėshtė 35 euro.
Ēmimi i pasaportės biometrike pėr pensionistėt ėshtė 20 euro.

Ky vendim ėshtė marrė duke u mbėshtetur nė nenin 145 (pika 2) tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, duke marrė parasysh nenet 4, 21, 22 tė Ligjit pėr Administratėn Shtetėrore tė Republikės sė Kosovės, si dhe duke u bazuar nė nenin 8 (paragrafi 1.4) dhe Shtojcėn 3 tė Rregullores pėr fushat e pėrgjegjėsisė administrative tė Zyrės sė Kryeministrit dhe ministrive, si dhe nė Ligjin pėr dokumente tė udhėtimit.

http://www.kosova.com/artikulli/75781
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.10.2011, 21:58   31
Citim:
Kosovė: Fillon pajisja e qytetarėve me pasaporta biometrike

Nė Kosovė qė nga sot ka filluar pajisja e qytetarėve me pasaporta biometrike, si njė nga kriteret kryesore pėr pėrfshirjen nė procesin e liberalizimit tė vizave.

Kosova pret qė nė dhjetor tė fillojė dialogun me Bashkimin Evropian pėr liberalizimin e vizave, por as zyrtarėt vendas e as ata ndėrkombėtarė nuk mund tė thonė se sa kohė do tė marrė pėrfundimi i kėtij procesi.

Nė fillim tė kėtij muaji Komisioni Evropian propozoi pėrfshirjen e Kosovės nė kėtė proces, ndėrsa njėkohėsisht pėr Serbinė propozoi statusin e vendit kandidat pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian.

http://www.voanews.com/albanian/news...132935813.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2011, 16:39   32
Citim:
Kosovarėt pajisen me pasaporta biometrike

Prokuroria e Tiranės ka filluar njė hetim pėr pajisjen me pasaporta biometrike tė disa shtetasve kosovarė. Dyshohet se ata kanė marrė identitete tė shqiptarėve qė kanė vite tė larguar nga vendi i tyre dhe mund tė kenė pėrfituar pasaportė tė shteteve ku jetojnė. Tė paktėn 20 raste, tė referuara nga Ministria e Brendshme, janė duke u verifikuar dhe sė shpejti do tė pyeten familjarėt e personave qė dyshohet se kanė shitur identitetin.

Prokuroria dyshon se pagesa pėr pėrfitimin e njė pasaporte mund tė shkojė deri nė mė shumė se 5 mijė euro. Publikisht, ministri i Brendshėm, Bujar Nishani tha se janė vėrejtur tė paktėn 20 raste kur shtetas tė Kosovės kanė pėrfituar pasaporta biometrike me identitete tė marra emigrantėve shqiptarė. Nishani nuk dha hollėsi rreth kėtij skandali, por la tė kuptohet se rastet janė referuar nė Prokurori dhe kjo e fundit ka nisur verifikimet.

Kjo ishte dhe arsyeja qė Ministria e Brendshme ndryshoi rregullat pėr pajisjen e personave me pasaporta biometrike. Urdhri i ministrit Nishani mban datėn 11 nėntor 2011. Udhėzimi i ka hequr firmės private tė drejtėn e lėshimit tė pasaportave biometrike dhe ia ka kthyer kėtė tė drejtė policisė. Procedura e re pėr njė pasaportė biometrike parashikon aplikimin njėkohėsisht nė polici dhe nė njėsinė bashkiake.

Deri pak kohė mė parė, marrja e njė pasaporte biometrike nė mėnyrė tė paligjshme duket se nuk ka qenė edhe aq e vėshtirė. Megjithėse falsifikimi fizik i mjetit tė identifikimit, duke marrė identitetin e personave tė larguar me ndihmėn e familjarėve tė tyre, qė shėrben pėr tė dalė pa vizė nė hapėsirėn ‘Shengen’ ėshtė thuajse i pamundur pėr shkak tė elementeve tė shumta tė sigurisė, grupet kriminale kanė arritur tė pajisin me pasaportė dhjetėra tė interesuar nga Kosova apo dhe Presheva.

Prokuroria e Tiranės ka hapur njė hetim dhe ka zbuluar skemat e pajisjes me pasaportė biometrike tė personave qė nuk janė shtetas shqiptarė (kosovarė ose banorė tė Preshevės), apo edhe shqiptarė qė nuk kanė dokumentet e nevojshme pėr t’u pajisur me njė tė tillė.

Burime nga organi i akuzės thanė pėr “Shqip” se disa individė tė veēantė, qė janė marrė persona nėn hetim, arrijnė tė marrin nga regjistri i gjendjes civile emra personash qė figurojnė emigrantė pėr mė shumė se dhjetė vjet, qė nuk janė kthyer nė Shqipėri dhe nuk kanė aplikuar pėr pasaportė.

Me kėto tė dhėna arrihet qė tė merret njė patentė. Nė disa raste patentat kanė qenė false, ndėrsa nė disa raste tė tjera patenta ka qenė e rregullt. Me lejen e drejtimit tė mjetit, tė interesuarit paraqiten para zyrave tė gjendjes civile tė zonės ku banonte emigranti. Nė kėtė rast, nėpunėsit e gjendjes civile, duke parė patentėn, u lėshojnė kėtyre individėve njė certifikatė personale, bashkėngjitur me tė gjitha tė dhėnat e marra nga regjistri. Mė pas aplikojnė pėr pasaportė biometrike.

Shpeshherė, kėta individė aplikojnė qė pasaportėn ta marrin brenda tri ditėve tė punės, duke paguar edhe 15 mijė lekė. Nė kėtė mėnyrė janė pajisur me njė pasaportė tė rregullt, me tė gjitha elementėt e sigurisė dhe me tė dhėnat personale tė personave tė tjerė, tė cilėt janė emigrantė.

http://www.gazeta-shqip.com/aktualit...07d104381.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2011, 17:49   33
allianz
 
Citim:
grupet kriminale kanė arritur tė pajisin me pasaportė dhjetėra tė interesuar nga Kosova apo dhe Presheva.
Kėta tė Top Medias si zgjyrė e kuqe qė janė edhe pajisjen e shqiptarėve tė jashtė kufirit me dokumenta tė RSH-sė, qė shteti po tė ishte Shtet do tė duhet t'ia jepte vetė nė mos proaktivisht tė paktėn pas kėrkese, e konsiderojnė krim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.1.2012, 22:42   34
Citim:
Poni: Pasaportat e vjetra dalin nga qarkullimi nė Mars 2012

Zėvendėsministri i Brendshėm Ferdinand Poni ka deklaruar se pasaportat e vjetra qė mbajnė nė pėrdorim ende shqiptarėt do tė dalin nga qarkullimi nė mars 2012. Poni tha se deri tani janė pajisur me pasaporta biometrike rreth 2.2 milionė qytetarė shqiptarė.

Ende nuk dihet nėse do tė ketė rimbursim tė atyre qė janė pajisur me pasaporta deri nė mars tė vitit 2009, kur edhe nisėn pasaportat biometrike”, bėn tė ditur zėvendėsministri i Brendshėm Poni. Procesi i aplikimit pėr pasaporta biometrike filloi mė 25 Mars 2009.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ore&Itemid=482
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.1.2012, 21:46   35
Citim:
Sė shpejti fillon prodhimi i letėrnjoftimeve biometrike

Qytetarėt e Kosovės pritet qė sė shpejti tė pajisen edhe me letėrnjoftime biometrike.

Zėvendėsministri i Brendshėm, Izmi Zeka, tha se ėshtė vetėm ēėshtje kohe se kur do tė fillojė prodhimi i letėrnjoftimeve biometrike, duke theksuar se janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet e duhura dhe tani kjo mbetet vetėm ēėshtje e procedurave tenderuese.

Sipas tij, Ministria ėshtė e kujdesshme qė punėn pėr prodhimin e letėrnjoftimeve biometrike ta marrė kompania e cila ka pėrvojė nė kėtė drejtim, duke ditur ndjeshmėrinė qė kanė kėto dokumente, raporton RTK.

Edhe zėvendėsministri i Integrimeve, Gėzim Kasapolli, pohon se letėrnjoftimet biometrike sė shpejti do tė jenė nė duar tė qytetarėve tė Kosovės. / Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/lajme/se-sh...e-2-19661.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.3.2012, 21:18   36
Citim:
Nga 1 marsi hyni me pasaportė tė vjetėr nė Shqipėri, por s’dilni dot pa biometriken

Tiranė, 1 Mars 2012, NOA – Ashtu siē ishte paralajmėruar disa muaj mė parė nga Qeveria, pasaportat e vjetra jobiometrike nga 1 marsi i kėtij viti janė tashmė tė pavlefshme si dokument udhėtimi, dhe me to nuk mund tė dalėsh mė jashtė vendit, por mund tė hysh pa problem nė territorin shqiptar, raporton agjencia e lajmeve noa.al.

Zėvendėsministri i Brendshėm Ferdinand Poni e konfirmoi sot kur tha se tė gjithė ata qytetarė qė gjenden jashtė vendit, nėse duan tė vijnė nė vendlindje, me pasaportat e vjetra mund tė hyjnė nė Shqipėri.

Nė kėtė suazė ai preēizoi se me pasaportat e vjetra vėrtet mund tė hyjė kushdo qė e ka atė. Zv/ministri Poni nėnvizoi se qytetarėt shqiptarė nuk mund tė dalin jashtė Shqipėrisė pa pasaportėn biometrike.

Pasaportat e vjetra jobiometrike nga 1 marsi nuk janė mė tė vlefshme pėr pėrdorim, pavarėsisht afatit tė skadencės nė dokument.

Poni bėri me dije se gjatė javės qė shkoi kanė aplikuar pėr pasaportė biometrike nėntė mijė persona, ndėrkohė qė sikundėr ai tha, numri i aplikuesve pėr pasaporta biometrike ka arritur nė total nė 2 milion e 217 mijė qytetarė.

http://www.noa.al/3/artikull.php?id=156203
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.6.2012, 21:06   37
Citim:
Kosovarėt me letėrnjoftime biometrike

Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e mbajtur sot (e hėnė) ka marrė vendim pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr letėrnjoftime. Kjo nėnkupton lėshimin e letėrnjoftimeve biometrike, nė mėnyrė qė tė kalohet edhe nė shtetin e Maqedonisė me njė dokument tė tillė. Nė mbledhjen e qeverisė sot janė miratuar edhe disa propozimvendime, siē ėshtė ai pėr themelimin e Grupit Punues Ndėrministror pėr ballafaqimin me tė kaluarėn dhe pajtimin.

Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi ka thėnė se me ndryshimin dhe plotėsimin e kėtij ligji, rregullohet procedura e lėshimit tė letėrnjoftimit biometrik sipas standardeve ndėrkombėtare.

Ai ka thėnė se me shtetin e Maqedonisė ėshtė arritur njė marrėveshje parimore pėr kalim vetėm me letėrnjoftim, por sipas tij, duhet tė lėshohen sė pari letėrnjoftimet biometrike.

“Ne kemi arritur njė marrėveshje parimore qė qytetarėt tė lėvizin me letėrnjoftime dhe ka mbetur parakusht qė ne t’i prodhojmė letėrnjoftimet biometrike dhe nė momentin qė prodhohen edhe aty kalojnė lirshėm pa pasaporta”, ka theksuar Rexhepi, transmeton Kosovapress.

Kjo deklaratė e Rexhepit e ka gėzuar kryeministrin Hashim Thaēi, i cili ka kėrkuar nga ai qė ta bėjė njė gjė tė tillė me tė gjitha shtetet fqinje.

Nė mbledhjen e kabinetit qeveritar sot janė miratuar edhe disa propozim-vendime, siē ėshtė Propozim-vendimit pėr themelimin e Grupit Punues Ndėrministror pėr ballafaqimin me tė kaluarėn dhe pajtimin.

Po ashtu ėshtė miratuar Projekt-rregullorja e Punės sė Komisioni Qeveritar pėr persona tė zhdukur, Projekt-udhėzimit administrativ pėr formėn dhe pėrmbajtjen e legjitimacionit.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=22851
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2012, 21:27   38
Citim:
Marrėveshje Shqipėri- Kosovė, pėr njohjen bilaterale tė patentave

Tiranė, 12 qershor 2012 - Shqipėria dhe Kosova nėnshkruajtėn sot marrėveshjen pėr njohjen bilaterale tė patentave. Njė dokument u nėnshkrua nga ministri i Transporteve, Sokol Olldashi dhe homologu i ti kosovar, Mujota.

Gjatė fjalės sė tij, ministri Olldashi vlerėsoi se marrėveshja ka njė rėndėsi tė veēantė pėr dy vendet. Kjo rėndėsi shtohet dhe mė tej pėr vetė faktin se marrėveshja pėrkon me hapjen e sezonit turistik, duke sjellė lehtėsimin e lėvizjes sė qytetarėve tė tė dy vendeve.

Tė njėjtin vlerėsim dha dhe ministri Mujota, sipas tė cilit, marrėveshjet lehtėsojnė jetėn e qytetarėve. Ndėrkohė qė shprehu gadishmėrinė pėr tė bėrė gjithēka qė do tė mundėsonte qarkullimin e sigurtė tė qėytetarėve.

Njėkohėsisht ministri Mujota dha urimet e tij pėr presidentin e ri tė sapozgjedhur, Bujar Nishanin.

http://www.kosova.com/artikulli/83215
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2012, 22:55   39
Citim:
Nė Zvicėr mbi 160 mijė kosovarė me pasaporta serbe?!

Gati pesė vjet pas pavarėsisė sė Kosovės, nė Zvicėr jetojnė mbi 160 mijė shtetas tė Kosovės, tė cilėt ende posedojnė pasaportėn e Serbisė.

“Sikur t’i kishin sot pasaportat e Republikės sė Kosovės pas katėr vjetėsh pavarėsie, sigurisht Berna zyrtare kosovarėt do t’i radhiste nė rangun e parė dhe jo tė tretin, pas portugezėve dhe gjermanėve”, ka deklaruar pėr agjencinė informative kombėtare “Presheva Jonė”, Lisa Blaser, zyrtare nga Departamenti Federal pėr Migracion.

“Shpesh nė mediat apo nga personalitet zvicerane sa herė qė flasin pėr kosovarėt nė Zvicėr, vazhdimisht nga ta kemi dėgjuar refrenin se ‘kosovarėt janė komuniteti mė i madh dhe mė i rėndėsishėm nė vendin tonė’ Por nė fakt shifrat e Zyrės Federale pėr Statsistika me seli nė Neuchatel, flasin tė kundėrtėn. Kėshtu ndodhė pėr shkak se nė Zvicėr ende shumė kosovarė posedojnė pasaporta serbe, prej mbi 160 mijė sish”.

Megjithkėtė, Blaser ka thėnė se gjithnjė e mė shumė ėshtė nė rritje numri i personave qė paraqiten me pasaportė kosovare. “Por, nėse kemi parasysh se pėr katėr vite institucionet kosovare kanė arritur tė furnizojnė vetėm shtatė mijė pasaporta, atėherė pėr tė arritur shifrėn prej 200 mijė kosovarėve, siē flitet nė vendin tonė, natyrisht se nevojitet punė dhe kohė, bile sė paku edhe disa vjet pėr tė arritur shifrėn e lartpėrmendur”. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=23275
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.8.2012, 20:12   40
Citim:
Mbi dyzet mijė serbė pajisen me dokumente tė Kosovės

Deri nė muajin e kaluar, 43 mijė e 637 serbė tė Kosovės kanė aplikuar pėr t’u pajisur me letėrnjoftime, ndėrsa 2 mijė e 124 tė tjerė pėr pasaporta tė RKS-sė. Mė saktėsisht, 43 mijė e 637 serbė posedojnė dokumente personale tė lėshuara nga Republika e Kosovės.

Kėto tė dhėna janė marrė nga tė gjitha qendrat e Kosovės e qė janė konfirmuar edhe nga zyra pėr marrėdhėnie me publikun nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme. Kjo zyrė , po ashtu, bėn tė ditur se deri nė muajin e kaluar, 43 mijė e 637 serbė tė Kosovės kanė aplikuar pėr t’u pajisur me letėrnjoftime, ndėrsa janė 2 mijė e 124 tė tjerė qė kanė parashtruar kėrkesėn pėr t’u pajisur me pasaporta tė RKS-sė, thonė zyrtarė tė MPB-sė.

Kjo flet bindshėm se komuniteti serb nė Kosovė dhe jo vetėm ai, janė tė gatshėm tė integrohet nė sistemin politiko-juridik tė vendit, por kėtė po e pengojnė struktura kriminale serbe nė Kosovė e nė kėtė gjendje po interferon edhe Beogradi zyrtar.

http://www.kosova-sot.info/politike/...nte-te-kosoves
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 12:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.