Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.2.2009, 17:29   1
kalimtar/e
 

Shkrim i cituar 1941-44: Themelimi dhe udhėheqja e PKSH-sė - Agresioni komunist


Dokumentacioni mė poshtė tregon se kush themeloi dhe udhėhoqi nė tė vėrtetė komunistėt shqiptarė gjatė L2B.

Materialet gjenden nė AQSH, burimet pėrkatėse jepen nė fund:

Citim:
Koēi Xoxe: Hyrja e Bashkimit Sovjetik nė luftė dhe ardhja e delegatėve tė Partisė Jugosllave Miladin e Dushan e shpejtoj dhe e vuri nė rrugė tė drejtė formimin e Partisė. Kjo u bė me pėrpjekje dhe me luftė, sepse ekzistonin tendenca tė forta tarafi dhe kishte elementė tė huaj qė nuk shkriheshin pėr Partinė. Por nga ana tjetėr, nė bazė kishte edhe ndjenja tė forta, kishte kėrkime dhe insistime qė tė formohej Partia. Nga grupet, Grupi i Korēės kishte pasur vijėn mė tė drejtė, ishte lidhur mė shumė me masat dhe kishte njė pėrbėrje predominante elementi punėtor.

...Partia Jugosllave lojti njė rol me rėndėsi dhe ushtroi njė influencė tė madhe nė formimin e Partisė sonė. Grupet komuniste kishin ndier dhe kėrkonin tek ajo t'u theshte fjalėn e saj dhe t'u tregonte rrugėn se si duhej vepruar, sepse ajo ishte njė parti e fortė me eksperiencė dhe qė po korrte suksese me luftėn e saj.

...Miladini aplikoi njė vijė jo tė drejtė nė krijimin e udhėheqjes, favorizonte shumė intelektualėt dhe nuk ndiqte si duhej njė politikė pėr pėrkrahjen e ngritjen e elementit punėtor....


Enver Hoxha: Puna drejtohej nga sekretari politik dhe Miladini dhe afer tyre mė shumė qėndruan njerėz si Liria, Dishnica, Baca dhe Nakoja. Nė gjithė kohėn e luftės u bė vetėm njė Plenum nė Helmės. "Nuk u punua qė tė krijohej njė Komitet Central, qė tė funksiononte. Nga kush do tė punohej? Natyrisht nga Miladini dhe unė.


Koēi Xoxe: Ardhja e shokėve jugosllavė, Veloja e Dizdari, qė siilnin direktiva nga Komiteti Central i Partisė Jugosllave, ka qenė njė ndihmė shumė e madhe.


Gogo Nushi
: marrėdhėnie vėllazėrore midis popujve tanė, lindėn dhe u forcuan gjatė Luftės NĒ, duke ndjekur rrugėn e pėrbashkėt. Kėto mardhėnie u konkretizuan me aleancėn tonė me Konventėn dhe me marrėdhėniet e tjera midis dy vendeve.

...Pa lidhjet e ngushta, bashkėpunimin dhe ndihmėn e vlefshme qė popujt e Jugosllavisė i kanė dhėnė vendit tonė, nuk do tė ishin tė mundshme fitoret tona,

...Brana Peroviēi nė mbledhjen e Komitetit Qendror tė Rinisė i bėri njė kritikė pėr punėt qė nuk kishin shkuar mirė dhe nė ekspozenė e tij nuk i preku tė gjitha problemet.Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.

Pjesė nga raporti i mbajtur nga Enver Hoxha (Pleniumi II i KQ tė PKSH, Berat):

Citim:
...dhe mė kujtohet bile njė vrejtje e Miladinit karshi Dr. Dishnicės kur ai fliste pak mė ndryshe pėr nacionalistėt dhe ishte pėr afrim sa mė tė ngushtė.

Qė tė gjithė e dimė se sukseset dhe gabimet e Komitetit Qendror janė tė lidhura me tė dy shokėt jugosllavė Miladin dhe Dushan. Kėta dy shokė kanė ndihmuar shumė pėr formimin e Partisė sonė dhe pėr mėkėmbjen e saj. Nė kėta dy shokė tė gjithė ne shihnim Partinė e madhe Komuniste tė Jugosllavisė, e cila po na jepte ndihmėn pėr t’u ngritur e pėr tė shkuar pėrpara duke organizuar luftėn kundėr okupatorit. Gati tė gjithė ne shokėt e K.Q. provizor ishim pa eksperiencė partie, pa eksperiencė organizative dhe pa pikėpamje politike tė gjera. Vetvetiu vinte se ne nė punėn tonė me kaq pėrgjegjėsi qė kishim do tė mbėshteteshim pareshtur te Miladini dhe te Dushani. Puna jonė ishte si puna e atij nxėnėsi qė nė ēdo rast pyet ose shikon mėsuesin nėse ka punuar mirė ose si duhet tė punojė. Nė njė gjendje tė tillė, sidomos nė fillim, pėr ēdo gjė qė bėnim merrnim aprovimin e Miladinit. Kjo mėnyrė pune vazhdoi gati tėrė kohėn dhe bile deri vonė. Komiteti Qendror ishte identifikuar me Miladinin dhe praktikisht Komitet Qendror nuk kish.

Nė kontakt tė ngushtė me kėta dy shokė, vetvetiu ne adoptuam prej tyre jo vetėm mėnyrėn e punės, por edhe mėnyrėn e mendimit.


Shoku Miladin, jo vetėm qė perspektivat dhe mėnyrėn e punimit, qoftė pėr organizimin e Frontit, qoftė pėr organizimin e ushtrisė, pėr mos me folė tash pėr pushtetin, nuk i kishte tė qarta, por edhe formimin e Komitetit Qendror nuk e kish tė qartė. Komiteti Qendror i ynė nuk ka funksionuar si Komitet Qendror, edhe ca mė pak Byroja e Komitetit.

Nė gjithė kėtė punė, megjithėse tė tėrė kemi gabim. Miladini ka qenė fajtori kryesor dhe ne jemi pasqyra e tij. Influenca e tij mbi ne ishte shumė e madhe, pse edhe shumė her ne e shihnim ēėshtjen nga ana sentimentale. Nuk rrinim tė thelloheshim mbi gjendjen e punės dhe si ajo tė shkonte pėrpara, por kurdoherė prisnim dhe pranonim mendimin e Miladinit.

Sidoqė nė fillim dy shokėt jugosllavė dhanė kontributin e tyre pėr formimin e Partisė. Shoku Miladin s’kishte njė politikė kuadrosh dhe as qė bėnte pėrpjekje pėr t’i ngritur kuadrot e Partisė. Kėta ngriheshin dhe rriteshin me tė gjitha tė metat e punės dhe me tė mirat e saj, kėto mėsoheshin vetvetiu, por pa mėsuar nga gabimet. Kuadrot nuk pėrfilleshin prej Miladinit dhe nga ana jonė.

Nė vijėn politike Miladini ka pas sektarizėm dhe sektarizmi i tij e pengoi nė punėn organizative, puna u monopolizua prej tij dhe ky ėshtė shkaku i decentralizimit tė punės.

Ē’masa merrte Komiteti Qendror karshi kėsaj pune (luftės kundėr nacionalistėve dhe sa e ashpėr ishte ose jo kjo luftė, vlug) qė zhvillohej nė kėtė mėnyrė. Masat limitoheshin nė revoltime momentale tė Miladinit ose tonat.

Ndihma qė ka munguar nga lart t’i jepet Rinisė; kjo ka munguar dhe nga poshtė nga celula. Situata e dimrit me lidhjet e prera tė KQ tė Rinisė me organizatat e terreneve dhe megjithėse nė Jug ka pasur tre anėtarė tė KQ tė Rinisė, Komiteti Qendror i Partisė, D.L.M (Dushani, Liria, Miladini) tė trembur nga ndonjė ngjarje, e hodhėn organizatėn e Rinisė nė atė tė Partisė.


Procesverbali i mbledhjes sė KQ tė PKSH:

Citim:
Gogo Nushi: Shokėt e KQ kanė qenė sa pėr formė, pėrse ka qenė kėshtu?

Enver Hoxha: As zgjedhjet, as mbledhjet nuk janė bėrė nė rregull. KQ u zgjodh nga Miladini, Koēo (Koēo Tashko, vlug), Vasili (Vasil Shanto), Anastasi (Anastas Lula). Ata na zgjodhėn. Nė koferencėn e Vendit (mars 1943) ne s’dinim ē’qe Pleniumi, s’dinim , strukturėn e KQ, ē’ishin anėtarėt, ē’ishin kandidatėt. Ne pėr kėtė u mbėshtetėm te Miladini dhe Dushani, por edhe kėta nuk dinin, hezitonin, s’dinin sa veta anėtarė e sa kandidatė.
Paska qenė dikush qė ka zgjedhur Enverin?!


Me fjalinė e mėposhtme tė dalė nga goja Enverit, arrin kulmi:

Citim:
...Kėta (anėtarėt kandidatė) u caktuan dhe u thirrėn prej Dushanit mė kėmbė njė nga njė, i cili u thoshte se janė zgjedhur nė Pleniumin e KQ.
Citim:
Unė mbaj mend qė mė zgjodhėn mua sekretar politik, Koēi Xoxen sekretar organizativ. U zgjodhėn nė Byro: Baca (Ramadan Ēitaku, vlug), Ymer Dishnica, Nakoja dhe Gjin Marku. Kėto i bėri Miladini...Kėshtu ėshtė zgjedhur Byroja nga Miladini...Mblidheshim unė, Aliu (Miladin Popoviē), Nakoja dhe Baca nganjėherė.

Tuk Jakova: Pyes ē’rol luajti Bllazhoja (Bllazho Jovanoviēi. I deleguar i KQ tė PKJ nė Koferencėn I tė Vendit tė PKSH) nė kėtė mes, qė ishte i dėrguar nga KQ Jugosllave? Unė, thotė Enveri, nuk di shumė pėr Bllazhon, kurse unė dija qė Bllazhoja dinte shumė. Ky pruri njė letėr qė fliste mbi kėshillat, por se sa dinte dhe ē’dihmė ka dhėnė Bllazhoja, unė nuk e di.

Enver Hoxha: Unė s’di shumė gjėra pėr Bllazhon. Bllazhoja ishte i dėrguar zyrtarisht nga KQ i Partisė Jugosllave pėr tė na ndihmuar e pėr tė organizuar Konferencėn e Vendit. Ē’ndihmė ka dhėnė Bllazhoja unė nuk e di.
Nėse nuk e dinte as Tuku “qė dinte shumė” dhe nuk e dinte as Enveri qė ishte sekretari politik, se ē'ndihmė ka dhėnė Bllazhoja, kush e dinte?! Dinte Bllazho shqip? Po Enveri dinte serbisht? Nė Komitet Qendror serbisht dinte vetėm Dushani me Miladinin!


Citim:
Baca (Ramadan Ēitaku): Unė e di se kur u zgjodh KQ, me kėtė rol pat ardhur edhe Tempoja (Svetosvar Vukmanovi, anėtar i udhėheqjes sė PKJ). Biseduam si duhet tė jetė Byroja.

Gogo Nushi: Deri nė mbledhjen e Helmėsit ne kishim njė simpati tė jashtėzakonshme pėr Miladinin dhe Dushanin, dinim se ata na kanė dhėnė ndihmėn mė tė madhe, i kemi quajtur ata mbi tė gjithė... Ne e kemi parė se edhe mė parė Dushani dhe Miladini nuk kanė bėrė punė tė mira, unė kam diskutuar me Nakon nė Pėrmet, atje dhe mė vonė unė e kam pyetur Nakon si venė punė. Ai mė ka thėnė se punėt venė shumė keq. Pardje Nakoja mė ka thėnė se e kishte konstatuar njė gjė tė tillė, por s’kishte thėnė gjė pse ka pasur frikė, se ka pasur edhe rrezik tė kokės. Shikoni ku ka shkuar puna.
Citim:
Diskutime

Nako Spiru: Nuk ėshtė puna se nuk dinim tė zgjidhnim KQ. Kjo ka qenė e dorės sė dytė. Puna ėshtė se gjithēka mbetej nė duart e Miladinit dhe tė njerėzve qė ai donte t’i mbante afėr tij (lexojmė edhe njė herė fjalėt e Enverit: "Mblidheshim unė, Aliu (Miladin Popoviē), Nakoja dhe Baca nganjėherė" -- vlug)....Unė nuk dija gjė por para Konferencės Aliu (Miladin Popoviē -- vlug) mė tha tė vija dhe unė nė mbledhje tė KQ, pse bėja pjesė nė KQ.

Nė atė kohė vjen Tempoja (Svetosvar Vukmanovi). Nuk di ē’bisedime pati.
Askush, tė paktėn nga shqiptarėt, nuk e di se ēa ka thėnė ky Tempoja apo dhe ky serbi tjetėr, Bllazho.


Citim:
Nako Spiru: Puna ishte se nė realitet Komitet Qendror tė Partisė nuk kishte, pse ai nuk funksiononte. Kjo qe tendenca e Aliut, qė frymzoi edhe tė tjerėt, shokėt tanė. Kėtė tendencė e gjejmė tė theksuar edhe tek Enveri, edhe gjithė organizata.

Aliu donte me ēdo kusht tė kufizonte kontaktin tonė me Bllazhon e me Tempon, donte qė ai tė kisht kontakt vetėm me ne. Bllazhoja nuk ndėrhynte dhe kėtė kam konstatuar.

....Por jo vetėm tek Tuku, por edhe tek shokėt e tjerė Aliu (Miladin Popoviē) bėnte si donte.

Naxhie Dumi (anėtare e Komitetit Qarkor tė PKSH pėr qarkun e Korēės): Nakoja tha se Aliu nuk donte njė KQ tė fortė si kokė e Partisė, sepse ai donte tė qėndronte mbi atė Komitet. Me sa kam pasė vėnė re unė, shoku Ali, jo vetėm ka dashur tė qėndrojė mbi Komitet Qendror, por ka pasur edhe njė rreth tė tij shokėsh.
Cilėt janė kėta "shokė"? Tė gjithė kėta sipėr bėjnė si tė paditur. Ose, Furtuna (pseudonimi i Naxhies) ka pas frikė pėr kokėn e saj, ashtu si dhe Nako, po tė tregonte emra dhe probleme.


Citim:
Sejfulla Malėshova: Si duhet ta kuptojmė ne ndihmėn qė na jep Partia Jugosllave. Kominterni ngarkoi PKJ qė tė ndihmojė PKSH, qė kjo tė ngrihet e tė bėhet njė parti bolshevike, tė bėhet parti udhėheqėse e, qė Partia jonė Komuniste tė mund tė udhėheqė popullin pa ndihmėn e PKJ. Duhej ndihmė direkte, se ne ishim tė dobėt, por kjo s’duhet tė jetė pėrgjithmonė. Ndihmė indirekte po. Kur Gogoja pyeti se si kėta shokė na kanė udhėhequr, jo tė na udhėheqin, po tė na ndihmojnė. S’kish detyrė Miladini tė udhėhiqte Partinė tonė, tė bėhej Aliu Komitet Qendror. Kėtė Aliu e bėri dhe i kaloi kompetencat e tija. Qė Miladini u bė udhėheqės i PKSH, kjo del edhe nga referati i Enverit

Byroja nuk ekzistonte. KQ dhe Byroja ishte Aliu me dy tre veta rreth tij.

Thamė se Miladini qe bėrė Komitet Qendror. Dushani nė Vlorė e Gjirokastėr kishte krijuar njė republikė mė vete, ai nuk bėnte punėn e tij... Ai jo vetėm kishte monopolizuar punėn e Byrosė politike, po merrej dhe me punė tė vogla tė njė anėtari tė thjeshtė tė partisė. Edhe pėr punėn e Frontit, me nacionalistėt, edhe atje hynte dhe bisedonte. Nė Vlorė Dushani vinte vetė e bisedonte me nacionalistėt. Ē’mund tė thoshin ata pėr kėtė? Thonin se kėtu ėshtė Partia Jugosllave qė merret me tė gjitha kėto gjėra, qė ėshtė ajo qė drejton.

Nacionalistėt flisnin pėr Miladinin dhe Dushanin, pėr kėtė gjė ne nuk kemi shkruar kurrė rreth kėsaj ēėshtjeje.


....por kemi mėnjanė Aliun me dy tre veta tė shkputur nga KQ e nga Byroja, kemi dhe organizatat pa lidhje.

Liri Gega: Kush e ka udhėhequr Partinė tonė? Partinė tonė e ka udhėhequr Aliu, kurse dora e djathtė ka qenė Enveri.

Kush ishte nė Byro nė kėtė kohė? Ishin Aliu (M.Popoviē), Baca, Dushani (D.Mugosha) dhe Enveri. Kur Enveri ndodhej nė Ēermenikė, nė Byro ka qenė Aliu, Baca e Liria. Koēi (Koēi Xoxe, vlug) ishte prezent, por mendimi i Aliut dhe Dushanit ka qenė se Koēi nuk ishte i zoti.

Tashti mbetėm Baca, Liria, Aliu dhe Enveri. Enveri ēdo gjė e bėnte si i thoshte Aliu (M.Popoviē), kurse unė mendoja ēdo gjė si Enveri.

Shoku Bacė gjithmonė aprovonte ēdo gjė; pėr atė Miladini ishte gjithēka.


Ka mjaft shokė qė kanė pasur diēka mbi gabimet e Miladinit, edhe unė vetė, por s’kemi thėnė gjė. Unė i kam thėnė njė herė diēka shokut Bacė, pastaj dhe Dushanit. Ky m’u pėrgjigj: kjo nuk ėshtė disiplinė.

Ai qė ka pasur mundėsi tė kundėrshtonte ka qenė Enveri, por besimi i tepruar te Miladini e Dushani e kanė bėrė atė shpesh qė tė veprojė ashtu siē i kanė thėnė ata. Kėtė e kam parė vetė. Kėshtu ndodhte edhe nė organizatė. Ka shumė anėtarė qė nuk guxojnė tė bėjnė kritikė pse kanė frikė.

Bedri Spahiu: Dora e Komitetit Qendror nuk ėshtė ndjerė poshtė. Kjo ėshtė puna e Dushanit dhe e Miladinit. Kjo konstatohet nė atė gjendje qė ėshtė pushteti sot. Prandaj edhe nė Partinė tonė nuk u vihen rėndėsi ēėshtjeve tė mėdha, siē ėshtė Mukja. Po t’u vihej rėndėsi kėtyre ēėshtjeve, organizatat tona do tė dinin si tė vepronin. Pse nuk shtrohen gjėrat nė Komitet Qendror dhe nė Parti? Pse duhej bėrė vetėm ē’thoshte koka e Aliut?....S’kishin guxim tė dilnin kundėr tij.

Kadri Hoxha: Vetėm titullin kam pasur anėtar i KQ. S’kam pasur asnjėherė ndihmė. Aliu, Enveri dhe Baca, mua s’mė kanė pėrfillur, megjithėse isha anėtar i KQ... Nga Aliu kisha titullin komandant batalioni... Direktivat mė jepeshin prej Miladinit, Enverit dhe Bacės... Pėr punėn e Kosovės ai (Aliu, vlug) nuk mė priti fare mirė... Fryma qė kishte dhėnė Aliu ishte e atillė qė tė le tė kuptosh se po tė vdiste ai dhe Enveri, puna mbaronte.


vijon...
D.m.th. rrethi i ngushtė pėr tė cilin flet Naxhie Dumi, ėshtė Miladini, Enveri dhe Ramadan Ēitaku.


Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.

Vijojmė me dokumentacion nga Pleniumi II i KQ tė PKSH:

Citim:
Tuk Jakova: Ne kishim bindjen e plotė te PKJ, sepse shihnim rezultatet e arritura nga ajo dita-ditės, prandaj mendonim se ky delegat (Bllazho) do tė na jepte mbėshtetje, ndihmė tė madhe dhe eksperiencėn e Jugosllavisė, pse ishte delegat i Titos.

Mė nė fund erdhi puna e zgjedhjeve (zgjedhjen pėr nė Koferencėn e I-rė tė Vendit) tė Komitetit Qendror. As qė e kisha mendimin se do tė mė zgjidhnin, por kisha besimin qė Bllazhoja do ta rregullonte KQ, sipas eksperiencės sė PKJ. Nė fund Dushani dhe Enveri mė thanė mė kėmbė qė tė nisesha pėr nė Mokėr dhe se isha zgjedhur anėtar i Pleniumit, por se ēdo tė bėja unė atje, pėr kėtė asgjė s’mė thanė.

Pas gjashtė muajsh mora njė letėr nga Enveri, ku mė thosh se isha caktuar komisar i Brigadės I-rė. Shkova nė Brigadėn e I-rė pa i ditur detyrat e mia.Aty gjeta Dushanin, i cili mė foli pak pėr detyrat. E pyeta atė se si do ti rregullonim ēėshtjen e Partisė nė brigadė, m’u pėrgjigj se kjo nuk ėshtė puna ime....I thosha Dushanit pse nuk ishte organizuar Partia, pse s’ishin ngritur celulat, prapė mė pėrgjigjej se kjo s’ėshtė detyra ime.
Tuk Jakova kishte tė drejtė tė kėrkonte llogari mbi punėn e partisė dhe tė organizimit tė luftės. Si njėri nga anėtarėt shqiptarė tė Komitetit Qendror tė PKSH kėrkonte llogari nga kryetari serb i PKSH, Dushan Mugoshės. Por ky i fundit dinte t'i rregullonte punėt vetė, duke e bėrė Tukun tė ndihej shumė keq (si njė fėmijė qė i osht ēpu topi).


Citim:
Mė thirrėn nė Helmės me letėr nga Enveri, ku mė thuhej se kishim mbledhjen e KQ. M’u duk ēudi. Doja ta hapja kėtė ēėshtje pėr tė mėsuar ē’ishtje kjo punė e KQ, por pata frikė se, pa bėrė gjė, mė patėn internuar nė Mokėr dhe po tė bėja kritikė, do mė hidhnin nė ndonjė qoshe tjetėr. Vajė halli!
Edhe njė herė fjalėt e Tukut anėtarit tė KQ tė PKSH: “Nė fund Dushani dhe Enveri mė thanė mė kėmbė qė tė nisesha pėr nė Mokėr”. Anėtari i KQ tė PKSH kishte frikė se mos kryetari serb bashkė me manarin e tij Enver, e internonte me nai cep tė humbur tė vendit tė tij...


Citim:
Kryesorja ka qenė se Partia jonė s’ka qenė indipendente. Ajo ka qenė e pėrqėndruar nė duart e Miladinit e Dushanit. Pra centralizimi, qė ėshtė njė nga bazat e Partisė sonė, ka munguar; kanė munguar lidhjet krejtėsisht, Komiteti Qendror dhe Byroja kanė qenė formale.
Kėtu vjen dhe pika kyēe. Hezitimi i themeluesve dhe kryetarėve ka qenė i dukshėm kur po zgjidhnin nėnkryetarin.


Citim:
Ne s’e kemi popullarizuar mirė Enverin. Nuk dua tė bėj krahasim Enver-Tito, por ushtria e populli nuk e njohin Enverin. Kjo rrjedh ngaqė Aliu (Miladin Popoviē) s’kish vendosur cili do tė vinte nė krye tė Partisė sonė, nė mėnyrė qė personi qė do tė ishte nė krye tė rritej me lėvizjen. Shoku Enver, i lidhur pas Aliut, nuk ka ardhur tė shohė ushtrinė e popullin. Ne popullarizojmė njė njeri qė s’e ka parė kush.

Unė i vė kėsaj rėndėsi, Enveri ka qenė i mbyllur brenda pas Aliut.
Enverin nuk e njohin?! Po ėshtė nėntor dhe ata pėr pak ditėn “ēlironin” vendin. Kush i paska udhėhequr pra komunistėt pėr ato 3 vite "nacionalēlirimtare"? Nėse Enverin nuk e njohin nė popull dhe ushtri, kush ka drejtuar, kush ka qenė strategu apo strategėt qė na “ēliruan” nga "nazistėt e kėqij"?!


vijon...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.6.2009, 08:20   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pjesė nga korrespondenca midis krerėve tė PKSH, botuar nga jugosllavėt nė librin "Gjaku i tradhtuar" pas prishjes sė marrėdhėnieve nė 1948:

Citim:
Kush e drejtonte partinė komuniste shqiptare?

Partia komuniste shqiptare u krijua me ndihmėn e dy agjentėve jugosllavė: Miladin Popoviē dhe Dushan Mugosha, tė cilėt ishin dėrguar nga partia komuniste jugosllave (PKJ) pėr tė organizuar komunistėt shqiptarė qė ishin tė pėrēarė nė disa grupthe tė vegjėl. Pjesėmarrjen e tyre nė themelimin e PKSH-sė komunistėt shqiptarė nuk e kanė mohuar kurrė, por deri se nė cfarė pike ata vareshin nga shokėt jugosllavė tė cilėt i adhuronin si perėndi, e tregon mė qartė korrespondenca e mėposhtme e botuar nė librin "Gjaku i tradhtuar" (botuar nga vetė jugosllavėt pas prishjes me komunistėt shqiptarė). Duke lexuar kėtė korrespondencė kuptohet fare qartė pėrse u prish marrėveshja e Mukjes e cila caktonte si objektiv Shqipėrinė Etnike.


1. Letėr e Enver Hoxhės drejtuar Dushan Mugoshės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	hoxha-mugosha.jpg
Shikimet:	1489
Madhėsia:	132,3 KB
NNJ:	1721

Shok i dashur Dushan Mugosha (!)

Tash jam mė i fortė nga atė ditė qė u ndamė po malli ėshtė kurdoherė i madh. Aliu qėnkėsh mė i fortė nga ne, sidoqė sigurisht e marr me mėnd ay e dinte se sa e preku ndarja. Jo ne por tė gjithė ishin tė prekur. Dr. Nishani zuri tė qarėt duke thėnė ?kujtoj poshtėrsitė qė ka thėnė armiku pėr Dushanė e Alinė pėr kėta dy shokė, aq tė mirė, tė vendosur, qė kanė lėnė familjet, vendin e tyre dhe erdhėn tė na ndihmojnė ne, tė luftojnė tok me ne?.

Por tė flasim pėr punė pak. Kėtu kanė ardh gati tė gjithė Tuk, Besnik, Hodo, Dali, Beqir Balluk, Nexhip, Pullumb etj. Nakua me Shulen s'kanė ardh ¤¤¤1 . Me ta kemi fillue me ba disa konferenca. E filloi Tuku me Besnikun, konferenca publike pėr mbi aksionet e Brigadės, qėndrimin e partizanėve etj.. Do tė fillojmė dhe njė kurs tė vogėl, ne kemi konferenca me kėto tema.

* Lufta imperialiste e para, dhe e dyta, luftė e drejtė dhe e padrejtė.
* Partia nė Ushtri.
* Organizimi i pushtetit.
* Lufta Nacional-ēlirimtare.

Do tė organizojmė edhe disa kurse ushtarake. Tuku nuk ėshtė shumė i kėnaqur nga Mehmeti (mos e merr se po tė shkruaj apostafat pėr kėtė gjė dhe me tendencė). Por Tuku na priste dhe thotė se qėkur ka ikur Sala Mehmeti s'peshon njeri, pėrpara mbledhjes sė brigadės ka nėnvleftėsuar aksionin kundėr Haki Blloshmit dhe atė tė ¤¤¤. Urdhėra tė ēuditshme dhe jo shoqėrore i ka dhėnė Tukut e mjaft gjėra tė tjera. Tė gjitha kėto, mos ki frikė se do t'i shohim me gjakftohtėsi, pa paragjykime dhe do tė veprojmė ashtu si vendosėm.

Zgjedhjet nė Korēė po bėhen me sukses nė zonat e lira, por kemi frikė se do tė na vinė shumė pak nga zonat e okupuara. Do tė tė lajmėrojmė pėr zhvillimin e gjėrave. Dushan na shkruaj dhe ti kurdoherė.

Tė pėrqafoj me shumė mall

Taras2. Letėr e Nexhmije Hoxhės drejtuar Dushan Mugoshės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	nexh-mugosha.jpg
Shikimet:	1436
Madhėsia:	83,7 KB
NNJ:	1722

7/5/44

I dashur shoku Dushan.

Me keqardhje tė madhe mora vesht largimin tėnd nga Shqipnija. Veēanėrisht mė erdhi keq qė nuk mundėm tė takohemi para se t'iknje. Me gjithė se kemi ndenjur pak kohė bashkė e ndjej mungesėn t'ėnde nė mes t'onė ashtu si edhe shokėt mė t'afėrt.

Sigurisht do tė kujtojsh jo vetėm shokėt qė jetove dhe bashkėpunove gjatė kėtyre dy vjetėve e mā, por sigurisht do tė marrė malli dhe pėr malet e fushat e Shqipėrisė qė i lave me djersė dhe qė u pive dhallėn. A po jo ?

Jo vetėm ne, por gjithė populli Shqiptar do tė ketė njė mik tė dashur tė tij e sigurisht kur tė sjellė rasti tė kthehesh ndonjė herė nė vendin t'onė, do tė shohėsh se me punė do tė tė shpėrblejė atė qė ke bėrė pėr shpėtimin dhe naltėsimin e tij.

Sigurojmė me bindje tė plotė qė do tė shtojmė gjithnjė hovin e punės qė tė forcojmė e tė naltėsojmė Partinė t'onė dhe ti sigurojmė dhe popullit t'onė pushtetin e tij. Se vetėm kėshtu do tė shpėrblejmė dhe ndihmėn t'uaj tė vlefshme.

Dushan, thuaju shokėve tė Jugosllavisė, se shokėt Shqiptarė ndjekin me admirim hapin e tyre dhe kėrkojnė emra qė tė ndjekin dhe shembullin e tyre heroik. Thuaju qė gjithė populli Shqiptar ndjenė pėr popujt e Jugosllavisė dhe pėr luftėn e tyre njė dashuri tė madhe. Tė gjithėve tė fala shoqėrore. Mos na harro. Po tė mundėsh na kujto dhe me ndonjė cop letėr. Udhė e mbarė dhe u pjekshim pėr sė shpejti nė botėn e lirė. ?Vdekje fashizmit - Liri popullit?.

Tė fala shoqėrore Nexhmija3. Letėr e Tuk Jakovės drejtuar Dushan Mugoshės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	jakova-mugosha.jpg
Shikimet:	1415
Madhėsia:	70,1 KB
NNJ:	1723

I dashur Shok Salė !

Nė kohėt e fundit nuk tė kam shkruar se kujtonja tė takohem, kur erdha nė bazė mora vesh se 5-6 orė pėrpara ishe nisė nė drejtim tė P.K.J. pėr tė mos u kthye ma ktu. Mė ka ardhė shumė keq qė hike nga ne e na len si jetimė nė kėto ēaste fatlume pėr Partinė t'onė qė ti e deshe aq shumė e punove aq shumė pėr tė. Nga ana tjetėr mė ardhi keq qė nuk u takuem tė paktėn ditėn e fundit qė u nise e tė ēmadheshim.

Si do qoftė ti do tė jeshė ma i lumtur qė jep frutin e punės t'ande nė Partinė Heroike e famėmadhe Jugosllave. Tash nuk dijė ēfarė tė them tjetėr vetėm tė siguroj se do tė pėrpiqemi me tė gjitha fuqitė tė ecim nė rrugėn qė na tregove.

U pafshim nė realizimin e qėllimeve t'ona tė shpejta.

Tė puth me madhė

Tuku

V.F.L.P.

7.4.944 4. Letėr e Bedri Spahiut drejtuar Dushan Mugoshės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	spahiu-mugosha.jpg
Shikimet:	1435
Madhėsia:	67,0 KB
NNJ:	1724

I dashuri Salė

U ndamė pa u parė. Pėr dreq mu ngatėrrue puna dhe nuk erdha dot njė ditė mė parė. Shpresoj se do tė bėē gjithėēka qė tė vish prapė mbasi ti duhet ta ēmosh nevojėn qė kemi ne dhe fundi i fundit u mėsuam o Salė me njėri tjetrin. Do tė ishte e nevojshme tė paktėn tė gjindesh kėtu deri nė mbarim tė luftės.

Ne mėsuam nga ti o Salė atė ē'ka asht e nevojėshme dhe e domosdoshme qė tė mendojmė e tė ndjejmė vehten si komunista e prandaj unė pėr vehten e besoj tė gjithė ne, na duket sikur kemi diēka nga qėnia e jote. Jeta e jonė si komunist ėsht lidhur me ty. Kėtej rjedh boshllėku qė unė ndjeva kur nuk tė gjeta.

E di Salė, qė edhe ty tė ka ardhė keq qė je ndarė prej nesh dhe detyra qė e ke kryer plotėsisht do tė jetė njė ngushėllim pėr ti e unė ngushėllohem duke parė ndryshimin qė kam bėrė prej ēastit tė parė qė jemi parė dhe se kam pėrfituar nga ti sa mė ka qėnė e mundur.

Jepi pėrshėndetjet e mija shokėve trima Jugosllavė.

Pėrqafime e u pafshim pėr sė shpejti

Bedri

7/5/44

V.F.L.P.5. Letėr e Hysni Kapos drejtuar Dushan Mugoshės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kapo-mugosha.jpg
Shikimet:	1422
Madhėsia:	101,7 KB
NNJ:	1725

I dashur shok Salė.

Me gjith se Koēi mė tha se do largoheshe menduam se do tė takohemi para se tė ikje, mbritėm nė ¤¤¤ ditėn qė tinė jeshje larguar.

Mbas pesė muajsh qė ishim ndarė bashkė nė ramicė, mendoja se do ēmalleshim pėr herėn e fundit qė tinė largohesh, do dėgjoja ndonjė kėshillė tėnden qė pėr mua kanė qėnė tė vlefshme pėr tė qėnė njė antar i Partisė, atė qė unė dėshėroja nuk u realizua. Puna, vuajtjet dhe jeta qė kemi kaluar bashk gjat kėtyre dy vjetve nuk janė jo vetėm njė kujtim yti pėr neve por dhe njė model qė e pėrfytyrojm. Dushani i cili pėr nevej quhet si notari qė ka shpėtuar shokėt nga valėt e detit.

Sigurisht tashti qė u largove nuk ka mundėsi takimi veēse tė shpresojmė kur nevej tė ja mbrrijm qėllimit, kur tė paraqitet rasti, njė letėr jotja jo vetėm do tė jetė si shenjė kujtimi por edhe e vlefshme pėr tė shkuar nėpėr mend gjithė kėshillat dhe udhėzimet pėr tė na vėnė nė rrugėn e drejtė.

Kur u ndava prej Brigadės shokėt mė ngarkuan tė jap tė fala juve dhe ata pandehnin se do tė ishje kėtu.

Brigada e V ėsht duke shkuar pėrpara nga ēdo pikpamje, dita ditės po shtohet ¤¤¤ tė Brigadės sė VI. ¤¤¤ e ¤¤¤ zjarr e flakė e duan, tash brigada asht nė qarkun e Pėrmetit :

Dėshiroj kudo qė tė shkosh tė gėzosh shėndet tė mirė me gjithė shokė.

Me gjithė shokėt e Brigadės tė bėjnė tė fala ty dhe shokėvet tė luftės tė zonavet ku tinė do tė shkosh.

Tė pėrqafoj me mall

Besniku

V.F.L.P.

7/4/44 6. Letėr e Mehmet Shehut drejtuar Dushan Mugoshės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	shehu-mugosha.jpg
Shikimet:	1413
Madhėsia:	139,5 KB
NNJ:	1726

SHOKUT SALI MURATIT

I dashur shok,

Letrėn t'ėnde tė 22 Marsit e kėnduam. Nga pėrmbajtja e saj u prekėm, u entuziazmuam, u inkurajuam, u udhėzuam.

Nė fillim, kur u largove nga rrethi i kėsaj familjės s'onė tė madhe qė quhet Brigada e I-rė, na dukesh vehtja sikur na mungonte diēka kryesore, na dukesh vehtja si jetimė tė pa nėnė. Por dal nga dal, u mėsuam tė ecim mbi kėmbėt t'ona, ashtu siē na kishe mėsuar ti dhe Partija, dyke na hequr prej dore, nė fillim, si mėma e mirė qė heq prej dore foshnjėn e mbarė qė premton shumė. Malli i math na ka marrė pėr ty, por e dimė qė puna e tepėrt s'tė lejon tė vish tek ne e tė ēmallosemi.

Shoku Salė! Prej 15 Gushtit e deri mė sot kemi bėrė shumė pėrpjekje, kemi qėnė nė luftime tė vazhdueshme me okupatorin dhe armiqtė e popullit. Mijra armiq janė zhdukur nga faqe e dheut prej nesh. Dhe gjaku i gjashtė dhjetė dėshmorvet t'onė qė kanė rėnė nė fushėn e nderit, ka shkruar mbi flamurin t'onė: "HAKMARRJE PROLETARE". Asnjė herė s'kemi patur disfata; kurdoherė kemi korrur suksese. Kurrė nuk jemi ēpartalluar; vashdimisht familja e jonė shtohet, forcohet, shkon pėrpara.

Jemi tė ndėrgjegjshėm se kėtė zhvillim, kėtė forcė, kėtė disiplinė e vet-mohim, kėtė shpirt sulmonjės e guxim partizani, kėtė frymė e vėndosmėni proletari e kemi fituar nė sajė tė ndihmės qė na ka dhėnė Shtabi ynė i Pėrgjithshėm pėrgjithėsisht dhe Partija e jon komuniste veēanėrisht.

Lidhja e ngushtė qė kemi me Shtabin e Pėrgjithshėm na e forcon besimin nė tė dhe na bėn tė jemi gati tė sulmojmė ēdo armik ndhe ēdo rrethana, kurdoherė dhe kudo qė t'a shohė tė arėsyeshme dhe tė nevojėshme Shtabi i ynė.

Kemi besimin mė tė plotė nė Partinė t'onė Komuniste e cila ka qėnė dhe ėshtė e vetmja Parti qė na organizon, na ndihmon, na mėson, na drejton.

Pengesa tė mbėdha kemi kaluar; luftime tė ashpra kemi zhvilluar; por e dimė fare mirė se pėrpara nesh shtrihet njė botė e tėrė me pengesa mė tė mbėdha akoma qė na fton nė pėrpjekje akoma mė tė ashpra. Puna qė kemi bėrė deri tash nuk ėshtė e gjithė puna qė duhet tė bėjmė; mund tė bėnim edhe mė shumė; do mundohemi tė bėjmė mė shumė nė tė ardhėshmen. Sa do qė detyrat t'ona janė tė rėnda dhe rruga qė kemi pėrpara ėshtė plot vėshtirėsira tė mbėdha, ne jemi tė sigurtė NĖ FITOREN TONĖ TĖ FUNDIT sepse kemi besim nė PARTINĖ T'ONĖ qė na drejton me mjeshtėri.

Kujdesi i veēantė qė ka treguar e po tregon Partija e jonė pėr ne, udhėheqja e drejtė dhe drejtimi i saj na ka formuar ndėrgjegje se VETĖM TĖ LIDHUR PAS PARTISĖ KOMUNISTE, TĖ UDHĖHEQUR PREJ SAJ, ME BESIMIN MĖ TĖ PLOTĖ NĖ TĖ, ME BINDJE, RESPEKT, VET-MOHIM E DASHURI PĖR TĖ, DO TĖ MUNDEMI TĖ ECIM ME TRIUMF, PĖRPARA, DREJT OBJEKTIVĖVET T'ONĖ TĖ FUNDIT, DREJT ĒLIRIMIT TĖ POPULLIT T'ONĖ NGA ZGJEDHA E HUAJ DHE ĒLIRIMIT SHOQĖROR TĖ VĖRTETĖ E TĖ KURDOHERSHĖM.

Tė fala shoqėrore,
N'emėr tė tė gjithė partizanėvet dhe pėrgjegjėsvet tė Brigadės I-rė Sulmonjėse,
KOMANDANTI
(Mehmet Shehu)

VDEKJE FASHIZMIT
LIRI POPULLIT

12/IV/44
7. Letėr e Mehmet dhe Fiqirete Shehut drejtuar Dushan Mugoshės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	fshehu-mugosha.jpg
Shikimet:	1408
Madhėsia:	166,7 KB
NNJ:	1727

I dashur shok Dushan,

Muarėm vesh nga shoku Taras se sė shpejti do tė na largohesh pėr nė terrene tė largėta, prej nga do tė jetė i pa-mundur takimi. Ky lajm qe Befasi e hidhėt pėr ne,siĒ mund tė jetė pėr gjithė shokėt qė tė njohim sė afėr- ti. Me njė herė kur muarėm lajmin,na doli pėrpara syve Sala:mėsuesi ynė.Ndėj- tėm disa minuta,duke kujtuar pėrpjekjet e sakrificat e tua pėr Partinė t'onė (ato qė dijmė ne).Sigurisht qė ėshtė nevojė e Partisė s'onė Internacionaliste qė tė detyron tė largohesh nga ne,nė kėtė fazė madhėshtore tė lėvizjes s'onė e tė mos mundesh tė shohish sė afėrmi,me sytė e tu,frutet e punės s'ate nė njė vo- lum mė tė gjėrė se deri tash. Kemi kaluar bashkė kaq kohė;kemi qarė hallet t'ona Komuniste;kemi punuar bashkė;na ke udhėzuar;na ke koregjuar;na ke mėsuar.Pengesa tė mėdha kemi kaluar nė momente kritike;kemi luftuar armikun bashkė kaq kohė,jashtė Brigadės dhe brė- nda nė Brigadė.

Ditė kritike kanė qėnė ato qė kemi kaluar bashkė(Mehmeti) nė Vlorė e Mallakastėr,ditė kur fraksioni tradhėtar i Xhepit na e pat minuar organizatėn dhe na e pat katandisur pėr ditė tė hallit;e nuk mund tė harrohen kurrė.

Jeta e jonė nė Brigadė,e cila me ndihmėn t'ėnde serioze dhe me drejti- min e Partisė s'onė e me sakrificat e partizanvet,ėshtė bėrė tmerr i reaksionit, nuk mund tė harrohet.

Por mė tepėr puna konkrete qė ti ke bėrė pėr Partinė t'onė nė pėrgjithė- si,ėshtė e pa-harrueshme pėr ne,si pėr gjithė Komunistat Shqiptarė.S'harrohen kurrė sakrificat personale qė ti ke bėrė pėr Partinė t'onė,duke mos lėnė mal,fu- shė e lum, pa kapėrxyer,duke vėnė jetėn t'ėnde kaq herė nė rrezik.Nuk kishim Par- ti,por kishim e ishim "komunista bashibozukė",ishim njė "turli me zarzavate tė hidhura" e me udhėzimet e Miladinit dhe tė t'uat,me ndihmat t'uaja mundėm tė se- leksionohemi,tė formojmė Partinė t'onė Komuniste,t'a forcojmė.Na dhatė dorėn,na mėsuat,na ngritėt si mėma foshnjėn e na bėtė tė jemi nė gjėndje tė ecim me kėm- bėt t'ona,me njė Komitet Qėndror t'onin,me njė Organizatė t'onėn,me njė Vijė t'onėn,tė njohur e t'aprovuar nga Internacionalja Komuniste.Dhe kemi besimin mė tė plotė,si neve Komunistėt ashtu edhe populli mbarė,se Partija e jonė Komunis- te ėshtė nė gjėndje qė t'a drejtojė popullin drejt Objektivit Final.

Ėshtė jo vetėm dėshira e jonė,qė e dijmė largimin t'ėnd,porse edhe e gjithė Brigadės,qė s'di gjė,qė tė ndodhesh nė mes t'onė pėr festėn e 1 Majit.Por bė qoftė se nuk vjen dot,kėrkojmė dhe insistojmė nė kėrkesėn t'onė qė,tė paktėn, para se tė ikėsh,me qė do tė kalosh nga kjo anė,tė rrijmė ndonjė ditė sė bashku prandaj na lajmėro se ku duhet tė dalim pėr t'u takuar.

Na vjen KEQ edhe neve qė po largohesh para se tė mbarohet tabela qė ėsh porositur me mbi-shkrimin BRIGADA E I-rė PROLETARE!

O Salė!Po,pėr interesat e larta tė Brigadės t'ėnde,kė do tė lėsh pranė Sht. Pėrgj.?Kujt do t'i a besosh kėtė misjon special,or t'u shoftė soji e t'u bėftė na-a-a-a-a-a?!!

Tė fala shoqėrore

e tė puth,

Mehmeti

Fiqret

VDKEJE FASHIZMIT!

LIRI POPULLIT!

22/IV/44 


http://historia.ballikombetar.org/?i...&what=artikull

Citim:
Letra e Koēi Xoxes pėr Dushan Mugoshėn, 7 maj 1944

Jam aleati yt deri nė fund tė jetės

I dashuri shok Dushan. Sot mė vjen keq edhe njėherė qė nuk jemi parė e sidomos pėr ato ditė kur kemi ardhur kėndej dhe ti po tė njėjtėn ditė shkove. Por shok i dashur mė keq mė ka ardhė qė nė kėto momente shumė tė rėndėsishme, nė kėto ēastė tė mėdha ty do tė tė kishim si kėshilltar, si udhėheqės tė mendimeve dhe vendimeve tė ndryshme dhe si flamurtar nė momentet kur do tė ecim pėrpara. Po kurrė nuk do tė na shlyhet nga mendja ndihma jote vendimtare dhe kėshillat prej udhėheqėsi tė ēquar. Ti shok, me direktivėn e partisė heroike e tė lavdishme tė Jugosllavisė, ke ardhė kėtu pėr tė na udhėhequr dhe tani kur partia jote tė thėrret nė detyrėn e re, ti je larguar si luftėtar i lavdishėm dhe i disiplinuar.

Me dėshirė dhe shoqėrisht tė pėrshėndet nxėnėsi dhe aleati yt deri nė fund tė jetės, Koēi XoxeLetra e Ramadan Ēitakut pėr Dushan Mugoshėn, 7 maj 1944

"E kemi shumė tė vėshtirė pa ty"

I dashuri shoku Duq. Neve presim me shumė shpresė qė tė na kthehesh prapė, se e kemi shumė tė vėshtirė pa ty. Gjithmonė na duket se do tė tė shohim njė ditė pėr sė shpejti se si ulesh nėpėr malin e Elmės. Doktor Nishani, kur ka ardhur nga pėrcjellja jote, ėshtė mbyllė nė dhomėn e tij dhe ka filluar tė qajė. Tash englezėt na dhanė disa fishekė pėr automatikun Tomson dhe po tė dėrgoj 300 copė.

Stapit i kemi dėrguar shpejt njė letėr dhe i kemi thėnė qė tė vijė dhe tė tė presim nė ēetėn e Abedin Arifit, nė Lumė. Shumė tė fala ty dhe shokėve, dhe sidomos Mitos.

Pėrshėndetje shoqėrore.

7 maj 1944.


Gazeta "Atdheu", 5 shtator 2004, Nr.35
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.