Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.1.2009, 16:22   1

Shkrim i cituar Heqje e kufijve pėr liri qarkullimi nė trojet kombėtare


Shqipėria Perėndimore dhe Shqipėria e Veriut kanė vendosur krijimin e njė zone tė pėrbashkėt qarkullimi qė do tė favorizojė lėvizjen e lirė dhe tė shpeshtė tė mallrave, kapitaleve dhe shtetasve. Ne ditėn e parė tė vizitės nė Prishtinė, presidenti perėndimor, Bamir Topi, ka diskutuar kėtė marrėveshje me presidentin verior, Fatmir Sejdiun, dhe kryeministrin, Hashim Thaēi. Marrėveshja pritet tė shėnojė rėnien e kufijve mes dy shteteve shqiptare nė gadishull.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=2860
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.1.2009, 16:48   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pritet tė zgjerohet me IRJM dhe Malin e Zi. Kjo pėr aq sa vlen krijon mundėsi tė mėdha pėr asimilim dinarikėsh joshqipfolės, megjithėse po promovohet si "minishengen ballkanik".
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.6.2010, 15:00   3
Citim:
Nga minisamiti del ideja e njė minishengeni ballkanik

Nė kuadėr tė samitit tė tretė ballkanik, tė mbajtur nė Prizren, liderėt e katėr vendeve tė rajonit: Shqipėrisė, Maqedonisė, Malit tė Zi dhe Kosovės, kanė shprehur gatishmėrinė e tyre pėr krijimin e njė mini-shengeni ballkanik.

Nė njė konferencė shtypi, tė katėr presidentėt janė zotuar pėr bashkėpunim dhe raporte tė mira ndėrfqinjėsore.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=39527

Citim:
U pėrmbyll takimi i liderėve tė rajonit nė Prevallė

Pasi i ka pėrcjellė presidentėt Topi e Ivanov, tė cilėt u larguan sot nga Kosova, derisa presidenti Vujanoviē u largua mbrėmė vonė, nikoqiri i takimit, Presidenti i Republikės sė Kosovės, dr. Fatmir Sejdiu, i bėri njė vlerėsim rrjedhės sė takimit.

"Tema bosht qė lidhet me lėvizjen e lirė tė qytetarėve u trajtua nė esencė, edhe si kuptim filozofik, por edhe si ndjenjė e veτantė e vendeve tona pėr tė bėrė tė mundshmen mė tė mirė, qė qytetarėt e vendeve tona tė kenė mundėsinė e gjithmonshme tė lėvizjes sė lirė, jo vetėm si individė, por edhe tė zhvillojnė aktivitetet e tyre ekonomike, pra lirinė e komunikimit ekonomik tė bizneseve dhe tė fushave tė tjera", theksoi Presidenti Sejdiu.

http://www.rtv21.tv/home1/?section=n...ls&newsid=6584
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:38.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.