Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.11.2007, 22:45   1

Shkrim i cituar Tėrmete


Raportim pėr aktivitetin sizmik nė troje.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.11.2008, 18:38   2
Citim:
Shqipėria, zonė aktive sizmike, ja zonat mė tė prekshme

Flet inxhinier Lulzim Shahinaj nė lidhje me ndėrtimet e larta dhe faktorėt ndikues nė shtimin e lėkundjeve


Cilat janė zonat aktive sizmike nga studimi qė keni realizuar?

Zonat aktive sizmike tė pėrcaktuara nė bazė tė studimeve janė:

Janinė– Adriatik (gjatėsore) Shkodėr – Mat - Bilisht (gjatėsore), Korēė - Peshkopi (gjatėsore)

Shkodėr – Pejė (transversale) Lushnjė – Elbasan–Dibėr (transversale)

Vlorė-Tepelenė (transversale) veēanėrisht zona e Funarit dhe zona e Ēermenikės nė segmentin Elbasan-Dibėr janė edhe epiqendra qė kanė njė rezonancė tė fuqishme dhe pėr pasojė lėkundjet janė mė tė fuqishme pėrreth kėsaj zone.

Tė dhėnat sizmike pėr qytetin e Elbasanit janė historike si para shekullit XX ku Elbasani dhe fshatrat pėrreth janė goditur nga tėrmete me intensitet Io=VIII-IX ballė ashtu edhe gjatė kėtij shekulli. Nė hartėn rajonale sizmike Elbasani pėrfshihet nė zonėn ku brenda 100 vjetėve tė ardhshme priten tėrmete me intensitet Io=VIII ballė.

Shkolla amerikane dhe japoneze po investojnė shumė pėr tė saktėsuar kohėn e rėnies sė tėrmeteve pėr tė parandaluar dėmtimet, por deri mė tani nuk ėshtė arritur tė pėrcaktohet saktė koha se kur do tė regjistrohet goditja.

Ēfarė intensiteti kanė qenė goditjet e fuqishme shkatėrruese tė tėrmetit gjatė shekullit tė XX?

Nga harta duket qartė se Shqipėria ndodhet nė njė rajon aktiv sizmik me tėrmete me intensitet Io=VIII ballė pėr kushte mesatare tė truallit. Ndėrtesat e larta tė ngritura nė vendin tonė ende nuk janė provuar nga tėrmete tė fuqishme deri nė 8 ballė.

Nėse flasim pėr Elbasanin pėr tė cilin kam mbrojtur diplomėn e masterit, tėrmeti i vitit 1920 shkatėrroi 173 ndėrtesa, dėmtoi 1790 ndėrtesa kėputi gjithė minaret e xhamive dhe dėmtoi rėndė muret e kalasė.

Po kėshtu tėrmeti i 30 nėntorit 1967 me epiqendėr nė Malin e Zylit Gollobordė me Io=IX ballė shkaktoi dėme tė mėdha nė Dibėr, Librazhd dhe Elbasan.

Tashmė ėshtė e nevojshme tė bėhet mikrozonimi i qyteteve pėr tė pėrcaktuar mė saktė kushtet gjeologo-inxhinierike dhe gjeoteknike tė sheshit tė ndėrtimit, klasifikimin e truallit sipas euru kodit EC8, vlerėsimin e nxitimit maksimal Amax, faktorin e amplifikimit dinamik tė truallit, spektrin e reagimit tė nxitimit tė lėkundjeve si dhe periodėn e vibrimit tė truallit.

Ka njė periudhė kur tėrmetet mund tė jenė mė intensive?

Shqipėria bėn pjesė nė zonėn aktive sizmike pėr 100 vitet e fundit kur tėrmetet mund tė arrijnė deri nė 8 ballė. Veē zonave tė pėrcaktuara si aktive sizmike mė ndikuese nė shtimin e lėkundjeve tė tėrmetit janė edhe kushtet klimaterike ku bėjnė pjesė paqėndrueshmėria e motit, ndryshimi i temperaturave etj.

Rreth 90% e tėrmeteve janė tektonike, pra me lėvizjen e pllakave tektonike tė vendosura afėr kores sė tokės rreth 40 km nė thellėsi, ndėrsa 10% vullkanike dhe tektonike. Banorėt duhet tė mos pėrfshihen nga paniku, pasi ndėrtesat e ndėrtuara pas viteve ‘80 nuk kanė probleme tė paktėn deri nė 6 ballė.


http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=55210

Citim:
“Parashikim” pėr tė ardhmen, Elbasani, ēdo vit goditet nga 200 minitėrmete

Nė fillim tė shekullit tė kaluar Elbasani u godit nga njė tėrmet tepėr i fuqishėm, i cili rrėnoi dhjetėra shtėpi banimi dhe mori jetėn e qindra njerėzve. Tėrmeti i 30 nėntorit 1967 me epiqendėr nė Malin e Zylit Gollobordė me Io=IX ballė shkaktoi dėme tė mėdha nė Dibėr, Librazhd, Elbasan dhe rrethinat e tyre. Ndaj dhe sipas specialistit rreziku mė i madh qė i kanoset kėtij qyteti dhe mbarė prefekturės janė pikėrisht tėrmetet.

Apeli ėshtė i qartė: Tashmė ėshtė e nevojshme te bėhet mikrozonimi i qyteteve pėr tė pėrcaktuar mė saktė kushtet gjeologo-inxhinierike dhe gjeoteknike tė sheshit te ndėrtimit, klasifikimin e truallit me Kodin shqiptar tė Projektimit KTP-N2-89 dhe Eurokodin (EC8), vlerėsimin e nxitimit maksimal (Amax), faktorin e amplifikimit dinamik tė truallit (DAF), spektrin e reagimit tė nxitimit tė lėkundjeve tė forta (SA) si dhe periodėn e vibrimit tė truallit (Tp)”.

Gjatė dhjetė viteve tė fundit Elbasani ėshtė goditur nga disa tėrmete me amplitudė deri nė 5.5 ballė tė shkallės Rihter. Ēdo vit ky qytet goditet nga rreth 200 minitėrmete, tė cilat ndikojnė vazhdimisht nė konstruksionet e banesave. “Nė hartėn rajonale sizmike qyteti i Elbasanit pėrfshihet nė zonėn ku brenda 100 vjetėve tė ardhshme priten tėrmete me intensitet Io=VII ballė, madje mikrozona me Io=IX. Tėrmeti i marsit 2007 me epiqendėr ne Benė tė Elbasanit vėrtetoi hipotezėn e pėrsėritjes sė tėrmeteve nė kėtė periudhė, i cili do tė pėrsėritet pas 2.6 viteve te ardhshme me tė njėjtin intensitet”.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=55210
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.1.2009, 18:01   3

Shkrim i cituar Tėrmet nė Tetovė, Shkup dhe Gostivar, ndjehet edhe nė Prishtinė


Sot rreth orės 13:10 minuta ėshtė ndjerė njė tėrmet i fuqishėm nė Tetovė, Shkup dhe Gostivar. Sipas informatave tė para, nga tėrmeti nuk janė shkaktuar dėme mareriale, por ka krijuar shqetėsim nė popullatė.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=30588
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.3.2009, 09:44   4

Shkrim i cituar Tėrmet 4 ballėsh ndihet nė Tiranė


Nėntoka e zonave tė Tiranės dhe pėrreth ėshtė lėkundur gjatė mbrėmjes nga njė tėrmet me fuqi deri nė 4 ballė. Epiqendra e tėrmetit ka qenė nė njė thellėsi 5 kilometėr ne koordinatat 41.21 gradė nė veri dhe 19.58 gradė nė lindje. Lėkundjet kanė filluar nė njė zonė 17 kilometra nga Durrėsi dhe 2 kilometra nga Kavaja.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=2572
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.3.2009, 18:13   5

Shkrim i cituar Tėrmet 5 ballėsh ndihet nė afėrsi tė Strugės


Autoritetet nė IRJM thonė se njė tėrmet 5 ballėsh ka goditur pjesėn jugperėndimore tė vendit, por nuk ka shkaktuar dėme. Instituti Sizmologjik thotė se tėrmeti ndodhi sot nė orėn 9:33, nė malet afėr Strugės. Tėrmeti ėshtė ndjerė nė Strugė dhe nė Ohėr dhe nė pjesė tė tjera tė Shqipėrisė Lindore.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1507542.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.3.2009, 19:11   6

Shkrim i cituar IRJM, 32 orė nė varg lėkundjesh sizmike


Njė varg tėrmetesh filluan nė rajonin e malit Jabllanicė tė martėn 58 minuta pas mesnatės, ndėrsa deri mė sot nė orėn nėntė janė regjistruar rreth 30 tėrmete mė tė dobėta, dy prej tė cilėve tė rendit 3-4 ballė janė ndier nė pjesėn jugperėndimore tė IRJM-sė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=9076
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.3.2009, 00:50   7

Shkrim i cituar Tėrmet 5 ballėsh nė afėrsi tė Tiranės


Rreth orės 17.20 rrjeti sizmiologjik kombėtar regjistroi lėkundje tėrmeti nė Tiranė. Sipas burimeve zyrtare, epiqendra me fuqi 5 ballė ndodhej 22 km nė jugperėndim tė kryeqytetit, nė zonėn e Pezės sė Madhe. Lėkundjet janė ndier nė Tiranė, nė shkallėn 4-5 ballė, si dhe nė rrethinat deri nė Durrės. Instituti sizmiologjik konfirmon se nuk janė raportuar dėme.

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=35169
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.4.2009, 20:24   8

Shkrim i cituar Tėrmet 5 ballėsh nė Durrės


Njė lėkundje e tokės me fuqi 4-5 ballė ndodhi dje nė Gjirin e Lalzit nė 30 kilometra nė veri tė Durrėsit rreth orės 15:50 me epiqendėr nė det. Sizmiologėt paralajmėruan dje se janė tė shqetėsuar nga lėkundjet e tokės qė mund tė ndodhin nė shtetin Perėndimor, sidomos nė zonat e banuara, pasi masat pėr t’u mbrojtur prej tyre janė tė ulėta.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=56888
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.4.2009, 23:15   9

Shkrim i cituar Tėrmet 4 ballėsh nė Follorinė


Rajoni i Follorinės ėshtė goditur mbrėmė nga njė tėrmet 4 ballė i shkallės Rihter. Laboratori gjeofizik pranė Universitetit tė Selanikut bėn tė ditur se lėkundjet e kėtij tėrmeti janė ndjerė dhe nė Kostur.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...7857&isflash=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2009, 23:31   10

Shkrim i cituar Librazhd: Dy tėrmete gjatė 12-orėshit


Dy tėrmete janė regjistruar brenda 12 orėve nė qarkun e Shkumbinit, tė cilat u ndjenė edhe nė Tiranė. Sipas burimeve zyrtare mėsohet se i dyti 3.5 ballė i shkallės Rihter u regjistrua rreth orės 10:40 tė ditės sė sotme, me epiqendėr nė fshatin Kuturman tė Librazhdit. Sakaq, lėkundje mė tė forta u ndjenė mbrėmė rreth orės 22:34, sėrish me epiqendėr nė Librazhd. Tėrmeti nuk shkaktoi dėme.

http://www.shekulli.com.al/2009/05/28/dy-lekundje-termeti-brenda-12-ores...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2009, 18:35   11

Shkrim i cituar Tėrmet 5 ballėsh nė Ulqin


Lėkundje tėrmeti janė ndier rreth orės 15:40 tė ditės sė sotme nė Tiranė dhe nė disa rrethe tė tjera nė veri tė Shqipėrisė, ndėrkohė qė tė dhėnat e para tregojnė se epiqendra ka qėnė nė detin Adriatik, 14.6 km nė juglindje tė Ulqinit me magnitudė 5 ballė tė shkallės Rihter.

Nė Tiranė, tėrmeti ėshtė ndier 3-4 ballė nė ndėrtesat e larta dhe 4 ballė nė Shkodėr dhe Lezhė.

Ora
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.8.2009, 15:03   12
Citim:
Lėkundjet e reja tė tokės ngjallin panik nė Ulqin

Lėkundjet e reja tė tokės, tė regjistruara mbrėmjen e kaluar dhe nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm, kanė lėnė pa gjumė ulqinakėt dhe mijėra turistė, tė cilėt braktisėn shtėpitė dhe banesat nga frika e ndonjė tėrmeti mė tė fuqishėm.

Turistėt ndėrkaq po ndėrpresin pushimet nė bregdet. Zyrtarėt thonė se epiqendra e lėkundjeve tė tokės ėshtė nė det, 10 km larg Ulqinit.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=39109
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.9.2009, 09:07   13
Citim:
Tėrmet i fuqishėm godet Shqipėrinė

Tėrmet me fuqi 5.4 ballė dhe kohėzgjatje 15 sekonda ka goditur Shqipėrinė nė orėn 23:49 minuta. Epiqendra e tėrmetit ėshtė nė rajonin shkėmbor nė fshatin Gjoricė tė Peshkopisė.

Raportohet pėr shembjen e tre shtėpive nė Gjoricė dhe Shupencė tė Peshkopisė ndėrsa nuk ka viktima apo tė lėnduar.

Tėrmeti ėshtė ndjerė nė Tiranė, duke shkaktuar panik gjatė mesnatės, ndėrsa epiqendra ėshtė 50 km nė verilindje tė kryeqytetit, nė thellėsi 3.9 km.

Tėrmeti ėshtė ndier edhe nė Laē, Krujė, Durrės, Kavajė, Shkup, Kumanovė, Tetovė, Gostivar, Prizren dhe Therandė.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../14749/C5/C18/

Citim:
Tėrmet mbi 7 ballė nė Dibėr; braktisen banesat

Dibėr – Njė tėrmet i fuqishėm ka tronditur mbrėmjen e shkuar nėntokėn e Shqipėrisė. Tėrmeti mbi 7 ballė i shkallės Rihter ka goditur Dibrėn, me epiqendėr nė fshatin Gjoricė.

Sipas Institutit Sizmiologjik tėrmeti nė kėtė zonė ishte mbi 7 ballė, ndėrsa ka zgjatur rreth 15 sekonda. Lėkundjet nisėn nė orės 23:49 minuta tė mbrėmjes sė shkuar.

Sipas informacioneve tė fundit, tėrmeti ka shkaktuar dėme tė shumta materiale nė disa fshatra tė Dibrės, ku fshatrat mė tė goditur janė Ostresi, Shupenza, Gjorica, etj. Tė tre fshatrat kanė mbetur pa energji elektrike qė prej momentit tė rėnies sė tėrmetit.

Mėsohet se mbi 1000 shtėpi janė plasaritur, ndėrsa banorėt kanė braktisur ndėrtesat e tyre. Gjashtė shtėpi janė shembur plotėsisht nė Shupenzė. Fatmirėsisht, nga ngjarja nuk ka pasur tė lėnduar.

Tėrmete tė tjerė janė ndjerė gjatė gjithė natės deri nė mėngjesin e sotėm, ku lėkundja mė e fundit ėshtė ndjerė rreth orės 06:30 minuta tė sė hėnės. Tėrmeti ėshtė ndjerė edhe nė disa qytete tė tjera tė Shqipėrisė, si nė Tiranė, Shkodėr, Berat, Kavajė, Elbasan, etj. Nė Tiranė, tėrmeti ėshtė regjistruar rreth 5.4 ballė.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...alitet&nr=4484
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.9.2009, 15:01   14
Citim:
Tėrmete tė reja nė Dibėr

Lėkundje tė reja sizmike me intesitet prej pesė ballėsh sipas Shkallės makrosizmike evropiane me epiqendėr nė rajonin e Dibrės sė Madhe, u regjistruan sėrish mbrėmė nga aparatet e Observatorit sizmilogjik pranė Fakultetit tė Shkencave Natyrore nė Shkup.

Dy tėrmetet janė ndjerė nė orėn 20 e 6 minuta dhe nė orėn 20 e 42 minuta. Dėme materiale dhe pasoja nė njėrėz nuk janė regjistruar, por nga frika e ndonjė goditjeje tė re shumė banorė pėr disa ēaste janė larguar nga shtėpitė e tyre.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/18630.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.9.2009, 08:07   15
Citim:
Dibra goditet nga tėrmeti

Dy tėrmete tė njė intensiteti tė vogėl janė regjistruar mbrėmė dhe sot nė rajonin e Dibrės.

Sipas Observatorit sizmologjik tė Fakultetit Matematiko-Natyror tė Shkupit, tėrmeti i parė ishte me intensitet prej katėr ballėve, sipas Shkallės makrosizmike evropiane dhe ėshtė regjistruar nė orėn 23 e 59 minuta.

Tėrmeti i dytė ėshtė regjistruar sot nė mėngjes nė orėn 07 e 21 minuta dhe ishte me intensitet prej tre ballėve sipas Shkallės makrosizmike evropiane.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=3573

Citim:
Kavajė, tėrmet 5 ballėsh

Shqipėria tronditet sėrish nga dridhjet e tokės. Kėtė herė, epiqendra ka qenė nė afėrsi tė qytetit tė Kavajės, rreth 45 km larg Tiranės, me njė fuqi 5 ballė tė Rihterit.

Sizmiologėt thonė se epiqendra e kėtij tėrmeti ka qene rreth 2 kilometra larg qytetit tė Kavajės, diku ndėrmjet fshatit Synej dhe Kavajės.

Pėrveē Kavajės, tėrmeti qė ka ndodhur rreth orės 10:37, ėshtė ndier mė lehtė edhe nė Durrės e Tiranė, si dhe nė zonat pėrreth tyre.

Gjithashtu ėshtė njoftuar se ka pasur edhe njė lėkundje tė dytė, e intensitetit mė tė vogėl. Ende nuk ka tė dhėna nėse lėkundjet e tėrmetit kanė shkaktuar dėme materiale apo tė lėnduar

Pėr sizmologėt ky termet konsiderohet normal, duke pasur parasysh qė Kavaja futet nė njė zone me aktivitet tė lartė sizmologjik. Pasi sipas tyre e gjithė zona e detit Adriatik duke vazhduar nė detin Jon nė jug, deri nė Greqi historikisht janė regjistruar lėkundje tė forta tėrmeti.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../15294/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.9.2009, 04:02   16
Citim:
Dy tėrmete lėkundin jugun e Shqipėrisė
18.09.09

Sarandė – Vala e lėkundjeve tė tėrmetit, vijon ende nė Shqipėri. Dy tėrmete tė tjerė janė rregjistruar gjatė natės sė shkuar nė jug tė vendit.

Njė tėrmet ka lėkundur nėntokėn e Gjirokastrės dhe njė tjetėr atė tė Sarandės, pėrkatėsisht me magnitudė 4.4 ballė dhe 3.9 ballė i shkallės Rihter.

Epiqendra e tėrmeteve, sipas Institutit Sizmiologjik, ishte nė Piqerras tė Gjirokastrės dhe nė Finiq tė Sarandės, ndėrsa janė ndjerė edhe nė Tepelenė dhe Pėrmet.

Fatmirėsisht nuk ka tė dhėna pėr dėme materiale dhe as lėndine nė njerėz. Pak ditė mė parė, tėrmete tė fuqishme u regjistruan nė verilindje tė Shqipėrisė, nė zonėn e Dibrės, duke shkaktuar qindra shtėpi tė dėmtuara.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...alitet&nr=5099
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.10.2009, 21:58   17
Citim:
Qarku i Korēės tronditet nga tre tėrmete

Korēė - Qarku i Korēės ėshtė tronditur nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm nga tre lėkundje sizmike, ku pėr fat tė mirė nuk raportohen dėme materiale.
Lajmi konfirmohet edhe nga autoritetet lokale. Rreth orės 02.30 tė mėngjesit lėkundje tėrmeti janė shėnuar fillimisht nė Pogradec, 4 km nė lindje tė qytetit nė fshatin Starovė.

Njė tjetėr tėrmet me fuqi 3.4 sipas shkallės Rihter ėshtė shėnuar po nė Pogradec rreth orės 04:41 minuta, nė lagjen Goricė e Madhe, edhe ketu nuk raportohen dėme.

Njė tjetėr tėrmet me magnitudė 4.2 ballė ėshtė ndjerė nė Korcė, me epiqendėr nė fshatin Sovjan. Sizmiologėt bėjnė tė ditur se thellėsia e vatrės sė tėrmetit ka qėnė 2 kilomtera nėn tokė.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...alitet&nr=6202
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.11.2009, 12:04   18
Citim:
Lėkundje tė forta tėrmeti nė Tiranė

Tiranė - Njė tėrmet i fuqishėm 5-6 ballė sipas shkallės Rihter, ėshtė regjistruar nė orėn 04:17 tė mėngjesit tė sotėm me epiqendėr 13 kilometra nė lindje tė Tiranės.

Lėkundjet e forta janė ndjerė edhe nė qytetet e Krujės, Burrelit, Dibrės, Elbasanit dhe Durrėsit.

Deri nė kėto momente nuk raportohet pėr tė lėnduar apo dėme materiale, ndėrkohė qė lėkundje mė tė lehta janė ndjerė edhe dje.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...alitet&nr=7838
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.1.2010, 22:59   19
Citim:
Mali i Zi lėkundet nga njė tėrmet 4 ballėsh

Podgoricė - Mali i Zi ėshtė lėkundur mėngjesin e sotėm nga njė tėrmet 4 ballė sipas shkallės Rihter, por pėr fat tė mirė janė shkaktuar vetėm dėme materiale dhe jo viktima.

Epiqendra e tėrmetit ėshtė lokalizuar 20 kilometra nė jug tė Nikshiqit, dhe 15 kilometra nė thellėsi. Mediat vendase bėjnė tė ditur se dėmet materiale janė shkaktuar vetėm nė rajonin e epiqendrės.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...ptare&nr=10130
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.2.2010, 01:50   20
Citim:
Termet nė Mal tė Zi

Podgoricė, 11 shkurt – Njė termet 4,5 shkallė tė Rihterit, ėshtė regjistruar sot herėt, nė mėngjes, nė zonėn kufitare ndėrmjet Malit tė Zi e Shqipėrisė, njoftojnė agjencitė nga Podgorica.

Siē citojnė ato Entin Seizmologjik tė Malit tė Zi, njė termet me forcė mesatare, me epiqendėr 21 kilometra nė juglindje tė Podgoricės, ka mundur tė shkaktojė dėme tė vogla materiale nė zonėn e epiqendrės.

Vatra e termet thuhet tė ketė qenė 18 kilometra nė thellėsi. Forca 4,5 njėsish tė Rihterit nė vatėr, i pėrgjigjet intensitit epiqendror gjashtė ballėsh tė Merkalit.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,11394
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.