Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.2.2010, 09:58   21
Citim:
Regjistrohet tėrmet nė jugperėndim tė Malit tė Zi
19 shkurt 2010

Podgoricė, 19 shkurt - Enti sizmik i Malit tė Zi tė premten regjistroi tėrmet me epiqendėr nė jugperėndim tė kėtij shteti, pikėrisht nė afėrsi tė komunės sė vogėl malore, Shavnik, me fuqi mbi 3 ballė sipas shkallės sė Rihter-it dhe me njė thellėsi prej 11 km.

Sipas KosovaLive, tėrmeti i regjistruar nė orėn 11:37, me fuqi tė lėkundjes sė tokės mbi 3 njėsi tė shkallės Rihter, pėrkatėsisht rreth 5 ballė sipas shkallės sė Merkalit ėshtė hetuar edhe nė Nikshiq, si dhe nė qendrat tjera gravituese jugperėndimore tė Malit tė Zi.

Enti sizmik i Malit tė Zi kumtoi se mbi bazat teorike dhe tė modelit makro-sizmologjik, magnitudat e tėrmetit dhe thellėsia e hipoqendrės nuk kanė mundur tė shkaktojnė dėme materiale.

Ndryshe, vetėm nga janari e kėtej nė pellgun e liqenit tė Shkodrės, por edhe nė qytetet veriore tė Malit tė Zi janė regjistruar disa tėrmete me intensitet prej 3.5 deri nė 4.5 ballė sipas shkallės sė Rihterit. Kėto lėkundje tė tokės janė shoqėruar vetėm me dėme tė vogla materiale.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,12267
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.2.2010, 22:26   22
Citim:
Tėrmet nė Tiranė

Tiranė, 25 shkurt - Njė tėrmet me magnitudė 3.8 shkallės Rihter ka goditur sot nė mėngjes Tiranėn. Specialistė tė institutit sizmologjik thanė se lėkundjet janė shėnuar nė orėn 07. 20 minuta dhe epiqendra ka qenė 11 kilometėr nė verilindje tė kryeqytetit.

Nė Tiranė tėrmeti ėshtė ndjerė me magnitudė 4 ballė, ndėrsa nė epiqendėr ėshtė ndjerė me magnitudė 4- 5 tė shkallės Rihter.

Rrapo Ormeni, specialis i Isntitutit Sizmiologjik tha pėr NEWS24 se lėkundjet pėrfshihen nė kategorinė e tėrmeteve tė lehta, por nė Tiranė banorėr e qė jetojnė nė katet e fundit tė pallateve tė larta janė frikėsuar, pasi i kanė ndjerė mė shumė lėkundjet.

Epiqendra e tėrmetit ka qenė nė njė zonė tė pabanuar dhe pėr momentin nuk flitet as pėr dėmė materiale apo tė lėnduar.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,12863
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.3.2010, 05:24   23
Citim:
Njė tėrmet me fuqi 5,2 shkallė goditi Kosovėn

Prishtinė, 10 mars 2010 - Njė tėrmet me fuqi mesatare ka goditur sot Kosovėn nė orėn 14,32. Epiqendra e tėrmetit me fuqi 5,2 shkallė tė Rihterit ishte 6 km nė juglindje tė Istogut.

Tėrmeti ėshtė ndier edhe nė Prishtinė, duke shkaktuar edhe shqetėsim te banorėt e kryeqytetit, tė cilėt nė shumė raste kanė braktisur banesat. Po ashtu edhe tė punėsuarit kanė dalė nga zyrat.

Tėrmeti ėshtė ndier edhe nė qytetet e tjera tė vendit dhe ka shkaktuar shqetėsim. Sipas njė njoftimi tė Rrjetit Sizmologjik tė Kosovės, magnituda e tėrmetit ishte 5.2 shkallė tė Rihterit, ndėrsa intensiteti nė epiqendėr VII ballė sipas MCS 64, thellėsia 5.2 km. Deri mė tash nuk njoftohet pėr dėme materiale apo tė lėnduar.

Kohėzgjatja e tėrmetit ishte rreth 5 sekonda. Fill pas tėrmetit rrjeti i telefonisė nė Prishtinė pėr disa minuta ka qenė jashtė funksionit, me gjasė pėr shkak tė ngarkesės.

http://www.kosova.com/artikulli/60300
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.3.2010, 16:39   24
Citim:
Njė lėkundje toke sėrish sot goditi Kosovėn

Territori i Kosovės sot ėshtė goditur sėrish nga njė tėrmet i shkallės sė ultė por qė banorėt e kanė dėgjuar detonimin e tij.

Epiqendra e tėrmetit ishte 6 kilometra nė Juglindje tė Istogut nė tė njėjtėn kohė ėshtė dėgjuar edhe nė disa vendbanime tė tjera tė Kosovės.

Dridhja e tokės ėshtė regjistruar nė ora 09:59 dhe tėrmeti ishte i fuqisė 3.3 ballėsh tė shkallės sė Rihterit,ka bėrė tė ditur Zyra pėr Sizmologji e Kosovės.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=51207
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.4.2010, 22:14   25
Citim:
Tiranėn e dridh njė tėrmet i lehtė

Tiranė, 3 prill - Lėkundje tėrmeti janė ndjerė mbrėmjen e sė premtes nė kryeqytetin e Shqipėrisė. Lėkundjet janė ndjerė rreth orės 20.44 dhe sipas Institutit Sizmiologjik, epiqendra e tij ka qenė 11 km nė veri tė qytetit tė Tiranės, afėr fshatit Brar.

Bėhet e ditur se tėrmeti ka qenė me intensitet 3 ballė tė shkallės Rihter, ndėrsa nė epiqendėr intensiteti ka qenė 4 ballė.

Bėhet e ditur se tėrmeti nuk ka shkaktuar dėme materiale, por thjesht panik te qytetarėt e kryeqytetit, tė cilėt kanė ndjerė lėkundjet.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,16802
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.5.2010, 22:26   26
Citim:
Lėkundje tėrmeti nė Tiranė dhe Elbasan

Elbasan - Lėkundje tėrmeti janė ndjerė rreth orės 15:05 tė ditės sė sotme nė Tiranė por edhe nė Elbasan dhe zonat pėrreth.

Instituti i Sizmologjisė, bėri tė ditur se lėkundjen janė ndjerė 15 kilometra nė verilindje tė Elbasanit, nė fshatin Kuturman.

Po sipas kėtij instituti, fuqia e tėrmetit ishte me intensitet 4- 5 ballė dhe magnitudė 3.8 sipas shkalles Riter. Megjithatė lėkundjet nuk kanė qenė aq tė forta pėr tė shkaktuar probleme apo tė lėnduar nė njerėz.

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/15312/

Citim:
Tėrmete nė Shqipėri

Institutit Sizmologjik nė Shqipėri ka regjistruar lėkundje tėrmeti deri nė 4-5 ballė tė shkallės Rihter nė zonėn e Elbasanit.

Sipas Institutit, epiqendra e tėrmetit tė sotėm ka qenė nė fshatin Kuturman tė Librazhdit, rreth 15 kilometėr nga Elbasani, mirėpo nga tė dhėnat e deritanishme nuk ka dėmtime nė objekte apo nė njerėz si pasojė e tėrmeteve.

Lėkundjet e tėrmetit janė ndjerė deri nė Tiranė. Ndėrkohė, njė tjetėr tėrmet ėshtė regjistruar nė Gllave tė Tepelenės, nė ora 14:15. Nuk raportohet pėr dėme materiale ose viktima eventuale nė njerėz.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../30082/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.5.2010, 19:14   27
Citim:
Tėrmet nė Elbasan, lėkundjet ndjehen dhe nė Tiranė

Njė tėrmet 3.9 ballė i shkallės Rihter goditi mesditėn e sotme Elbasanin. Epiqendra e tėrmetit ishte 15 km nė lindje tė qytetit tė Elbasanit, ndėrsa lėkundjet u ndjenė dhe nė Tiranė e Librazhd.

Ende nuk ka raportime pėr dėme material apo nė njerėz.

Ky ėshtė tėrmeti i dytė brenda muajit qė godet rajonin e Elbasanit.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../31590/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.7.2010, 09:34   28
Citim:
Njė tėrmet 4.9 ballėsh lėkund fuqishėm Shqipėrinė e Mesme

Tiranė – Njė tėrmet i fuqishėm 4.9 ballė sipas shkallės Rihter lėkundi Shqipėrinė e Mesme, vetėm pak minuta pas mesnate.

Epiqendra e tėrmetit ishte nė fshatin Shėngjin tė Elbasanit, rreth 15 nė jug-lindje tė Tiranės. Lėkundjet u ndjenė fuqishėm, pėr rreth 3 sekonda, nė Elbasan, Tiranė dhe Durrės. Nga tė dhėnat e para nuk bėhet e ditur pėr dėme materiale apo pėr tė lėnduar.

Informacioni ėshtė transmetuar edhe nga Qendra Amerikane e Gjeologjisė, sipas sė cilės fuqia e tėrmetit ka qenė me magnitudė 4.8, dhe ka ndodhur nė orėn 12:15, nė njė thellėsi prej 20.6 km.

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/21231/

Citim:
Tėrmet 4.6 ballė, epiqendra 15 km larg Elbasanit

Lėkundje tė forta tėrmeti janė ndjerė pak mbas mesnatės tė sė premtes nė gjithė Shqipėrinė e mesme, ndėrsa ėshtė njoftuar se nuk ka pasur dėme materiale, as nė fshatin Shėngjin qė ishte dhe epiqendra e tėrmetit.

Instituti Sizmologjik ka regjistruar lėkundje tė forta me magnitudė 4. 6 tė shkallės Rihter, ndėrsa lėkundjet thuhen tė kenė zgjatur pėr 3- 4 sekonda.

Intensiteti i lėkundjeve ka qenė deri nė 6 ballė dhe ėshtė ndjerė fort nė Elbasan, nė Tiranė, nė Durrės e nė disa qytete tė tjera.

Lėkundjet kanė shkaktuar panik tek qytetarėt, tė cilėt kanė dalė tė frikėsuar nga banesat e tyre. Edhe nė qytetin bregdetar tė Durrėsit, nė zonėn e plazhit, me tė dėgjuar lėkundjet pushuesit kanė lėnė banesat dhe i janė kthyer atyre vetėm pas disa minutash. /Bw/Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=7154
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.9.2010, 12:10   29
Citim:
Tėrmete nė Korēė dhe Pogradec

Dy tėrmete tė fuqisė prej 4.4 dhe 3.1 ballė sipas shkallės sė Rihterit kanė goditur zonėn juglindore tė Shqipėrisė, por nuk raportohet pėr dėme materiale.

Dridhjet e tokės janė regjistruar tė shtunėn rreth orės 17.47 nė zonėn e Korēės dhe Pogradecit, duke shkaktuar panik nė mesin e banorėve.

Sipas faqes botėrore tė raportimit tė tėrmeteve “Emsc-csem.org”, epiqendra e tėrmetit tė parė u shėnua nė fshatin Baban nė Bilisht, 9 km nė lindje tė Korēės, pėrderisa e dyta ishte 17 kilometra nė verilindje tė Korēės.

Thellėsitė e epiqendrave kanė qenė 10 dhe 2 metra. Lėkundjet kanė zgjatur pėr disa sekonda.

Shumė banorė kanė dalė me shpejtėsi nga banesat nga frika e ndonjė goditjeje tjetėr tė fuqishme.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../38144/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.9.2010, 09:57   30
Citim:
Tėrmet nė territorin e komunės sė Plavės

Plavė, 24 shtator - Enti Seizmik i Malit tė Zi (ESMZ) ka njoftuar se nė orėt e mėngjesit tė ditės sė premte ka regjistruar njė tėrmet me epiqendėr 13 km nė juglindje tė Komunės sė Plavės, pikėrisht nė brezin kufitar malazez – shqiptar.

Intensiteti i tėrmetit nė epiqendėr ka qenė 2,9 ballė sipas shkallės Rihter, gjegjėsisht 4 deri nė 5 ballė sipas shkallės sė Merkalit.

ESMZ kumton se dridhja e tokės ka qenė nė njė thellėsi prej 8 km. Pėrveē panikut tė banorėve tė zonės, nuk janė regjistruar dėme materiale as lėndime nė njerėz.

Njė tėrmet i kėtij intensiteti ėshtė regjistruar njė ditė mė parė edhe nė territorin e Komunės sė Nikshiqit.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,35234
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.10.2010, 21:34   31
Citim:
Gjilani goditet nga njė tėrmet 3.9 shkallė tė Rihter

Njė tėrmet 3.9 shkallė sipas Rihterit ėshtė regjistruar mbrėmė nė qytetin e Gjilanit.“Epiqendra e kėtij tėrmeti ishte 7 km nė veriperėndim tė Preshevės dhe 18 km juglindje tė Gjilanit”, thuhet nė njė njoftim tė Ministrisė sė Energjisė dhe Minierave.

Pėr shkak tė thellėsisė sė pėrfillshme tė vatrės sė tij, tėrmeti nė fjalė ėshtė ndier dukshėm nga banorėt e Kosovės.

Deri mė tani Divizioni Sizmik nuk posedon tė dhėna lidhur me dėmtimet eventuale nė zonėn epiqendrore.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=42454
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.10.2010, 22:07   32
Citim:
Regjistrohen tėrmete nė Kosovė dhe Maqedoni

Nė Kosovė dhe Maqedoni mbrėmė rreth orės 02.30 ėshtė ndjerė lėkundje e tokės me fuqinė prej 4.5 ballė sipas shkallės makroseizmike evropiane.

Sipas informacioneve te para epiqendra e lėkundjeve ishte 32 kilometra nė veriperėndim tė Kumanovės. Deri mė tani nuk raportohet pėr dėme materiale apo tė lėnduar nė njerėz.

Drejtori i Instituti pėr Tėrmete (IZIS) me seli nė Shkup, Mihail Garevski theksoi se tėrmete me intensitete tė ulėta ka pasur, por do tė ketė edhe nė tė kaluarėn, por ato do tė jenė tė pavėrejtura.

“Lėkundjet e zakonshme tė tokės nė rajonin e Ballkanit janė aktivitete normale seizmologjike”, theksoi Garevski.

Sipas tij, tėrmeti i Shkupit i vitit 1963 nuk mund tė pėrsėritet, sepse siē nėnvizoi ai, tėrmetet e tilla pėrsėriten nė ēdo 300 vjet.

http://www.ina-online.net/Default.as...99504b74f&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.11.2010, 17:57   33
Citim:
Tėrmet pesė ballė nė Peshkopi

Image Lėkundje tėrmeti janė ndjerė mėngjesin e sotem ne vendin tone. Instituti sizmiologjik ben te ditur se termeti prej 5 ballesh, u regjistrua ne oren 08:56.

Me nje magnitute 4.2 te shkalles rihter, epiqendra e tij u lokalizua ne fshatin Arre-Molle 20 kilometra ne veriperendim te Peshkopise. Lekundja sizmike u ndje edhe nė zonat e Pukes dhe Kukesit.

Ndėrkaq mėsohet se nuk janė shkaktuar dėme materiale. Prej disa ditesh lėkundje tėrmeti kanė goditur disa vende ballkanike dhe sipas eksperteve ato jane pjese e nje procesi sizmik, pasi ne territorin e rajonit lindor tė Mesdheut ėshtė grumbulluar nje energji e madhe sizmike. Sipas eksperteve prej vitit 1999 nė kėtė territor nuk ka patur tėrmete tė fuqishme dhe sipas modeleve statistikore ėshtė koha qė ato tė paraqiten sėrish.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/...-peshkopi.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.11.2010, 22:45   34
Citim:
Njė tėrmet regjistrohet nė Shkup

Njė tėrmet i lehtė sot ėshtė regjistruar nė Shkup dhe rrethinė nga Observatori Seizmologjik i Fakultetit tė Shkencave Matematiko-natyrore.

Sipas tė dhėnave tė kėtij observatori, tėrmeti ėshtė regjistruar rreth orės 12.53, ndėrsa ishte me fuqinė prej 3 shkallė sipas Shkallės sė Rihterit. Sipas seizmologėve, epiqendra e kėtij tėrmeti ėshtė regjistruar nė rajonin e Shkupit. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...4246ab06d&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.11.2010, 15:51   35
Citim:
Lėkundje tėrmeti 3.7 ballė nė Gjirokastėr

Mesditėn e sotme janė ndjerė lėkundje tėrmeti nė qytetin e Gjirokastrės pa shkaktuar dėme nė njerėz apo dėme materiale.

Epiqendra e tėrmetit ėshtė regjistruar 10 kilometra nė veriperėndim tė Gjirokastrės nė fshatin Kardhiq nė orėn 12:18 minuta ndėrsa forca e tij ka qenė 3.7 ballė e shkallės Rihter dhe me njė thellėsi prej 1 km. Lėkundjet e tėrmetit u ndjenė pėr 2-3 sekonda.

Sipas Institutit Sizmiologjik tėrmeti mund tė quhet njė tėrmet normal, dhe nuk ka shkaktuar asnjė dėm.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ticle&id=36278
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.2.2011, 22:54   36
Citim:
Seri tėrmetesh mbrėmė u regjistruan nė Maqedoni

Mbrėmė prej orės dy pas mesnate deri nė mėngjesin e sotėm nė orėn 7 e 45 minuta janė regjistruar seri tėrmetesh me epiqendėr rreth 60 kilometra nė veriperėndim tė Shkupit, tė cilat rrjedhin nga rajoni epiqendror i Prizrenit, Kosovė.

Gjashtė tėrmete janė ndjerė nga banorėt nė vendet nė pjesėn veriperėndimore tė Republikės sė Maqedonisė me intensitet prej tre deri pesė ballė sipas Shkallės makrozimike evropiane - 1998.

Tėrmetet janė regjistruar nga ora 2 e 15 minuta deri nė orėn 7 e 45 minuta.

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/49584.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.2.2011, 19:31   37
Citim:
Tėrmet pesė ballėsh nė Vlorė

Vlorė, 14 shkurt 2011 - Njė lėkundje sizmike ka ndodhur para disa minutash nė Vlorė, raporton agjencia shqiptare e lajmeve, NOA. Tėrmeti ka shkaktuar pasiguri nė qytet dhe zonat pėrreth dhe shumė njerėz kanė dalė jashtė banesave dhe objekteve tė tjera, tė frikėsuar.

Tėrmeti ishte i fuqisė me intensitet 5 ballė tė shkallės Rihter dhe ndodhi nė orėn 10.18 minuta tė ditės sė sotme, 14 shkurt 2001. Epiqendra e tėrmetit ishte rreth 12 km nė lindje tė qytetit tė Vlorės, nė fshatin Gėrnec.

Tėrmeti ka zgjatur rreth pesė sekonda. Deri tani nuk raportohen nga qarku i Vlorės, dėme materiale nga ky tėrmet. Instituti i Sizmologjisė, duke krahasuar lėkundjet sizmike qė kanė ndodhur nė kėtė rajon kohėt e fundit, thotė se tėrmeti i sotėm me fuqi 5 ballė ishte mė i forti qė nga viti i kaluar

http://www.kosova.com/artikulli/69195
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.3.2011, 21:47   38
Citim:
Tėrmet nė Mirditė, pa dėme dhe viktima

Mediet e Shqipėrisė raportojnė pėr njė tėrmet 3.6 ballė sipas shkallės Rihter i cili ka goditur rrethin e Mirditės nė Shqipėri, por nuk raportohet pėr dėme materiale dhe viktima nė njerėz.

Instituti Sizmologjik ka bėrė tė ditur se tėrmeti ka ndodhur tė mėrkurėn rreth orės 11.30 minuta, ndėrsa epiqendra e tij ishte nė zonėn e Dom Gjonit midis fshatit Reps dhe Klos.

Thellėsia vatrore e tėrmetit ka qenė 32.8 kilometra.

http://www.zeri.info/artikulli/1/4/2...e-dhe-viktima/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.3.2011, 18:35   39
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Njė studim i ri pohon se ka lidhje midis zonave sizmike/vullkanike dhe vendbanimeve tė njerėzve tė parė.

Citim:
Human Ancestors Lived on Shaky Ground

ScienceDaily (Mar. 3, 2011) — Our earliest ancestors preferred to settle in locations that have something in common with cities such as San Francisco, Naples and Istanbul -- they are often on active tectonic faults in areas that have an earthquake risk or volcanoes, or both.

---

An international team of scientists has established a link between the shape of the landscape and the habitats preferred by our earliest ancestors. The research, by scientists at the University of the Witwatersrand, South Africa, the University of York and the Institut de Physique du Globe Paris (IPGP), is published in the March 2011 issue of the Journal of Human Evolution.

The four-year study examines the geomorphology (literally the shape of the landscape) around ancient sites in southern Africa.

Lead author, South African Dr Sally Reynolds, a palaeoanthropologist at Witwatersrand who conducted the research during a postdoctoral fellowship at IPGP, says: "We were stunned when during a fieldwork trip in South Africa in 2007, Professor Geoffrey King and I discovered evidence that hominin sites such as Taung, Sterkfontein and Makapansgat, show landscape features in combinations that are not random, but result from tectonic motions, such as earthquakes."

Several lines of scientific evidence suggest that Australopithecus africanus (like the 'Mrs Ples' fossil from Sterkfontein) was adapted to mixed, or mosaic habitats -- landscapes with trees and open grassland, with some wetland marshy areas. The study suggests that it was the type of mosaic environment created by tectonic earth movements near rivers or lakes.

These features including cliffs, sedimented valleys, river gorges and drier plateau areas in close proximity of about 10 kilometres, are created when sections of Earth's crust move in response to pressure, then blocks of land are lifted up, while others are forced downwards. When this happens next to a river, the result is the creation of wetland, marshy areas close to drier plateaus and areas of erosion.

Professor Geoff Bailey, from the University of York, who is the lead author on an accompanying paper, also published in the same issue of the Journal of Human Evolution, confirms: "This link between earthquakes and human habitation is one we've long suspected was there. Regions vulnerable to earthquake and volcanic activity often create landscapes with long-term benefits for human settlement. But the tragic events in Christchurch are a graphic illustration of the attendant risk of these locations."

Professor King, a tectonic geomorphologist at the IPGP, adds: "The original idea was developed in Greece over a decade ago, with the surprising discovery that the sites there were clearly associated with ongoing tectonic activity.

"Even though South Africa appears to be tectonically stable, there are landscape features that indicate that modest levels of activity are preserved in the hard, southern African rocks. This means that the landscape model we developed in Greece is equally applicable to East Africa, and now also to the well-known fossil sites of the South Africa's Cradle of Humankind World Heritage Site."

Dr Reynolds, who is also an honorary research fellow at the School of Natural Sciences and Psychology at Liverpool John Moores University, explains "Our hominin ancestors would have been unaware of the tectonic influence on their habitats, but instead would have been attracted by the range of food and shelter offered."

The combination of drinking water, steep cliffs that provided shelter from predators, together with a range of feeding sources constitute the key ingredients for an ideal habitat for our ancestors.

http://www.sciencedaily.com/releases...0303065358.htm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.3.2011, 23:04   40
Citim:
Tėrmet nė kufirin mes Malit tė Zi dhe Shqipėrisė

Podgoricė, 17 mars - Enti seizmologjik i Malit tė Zi ka njoftuar se tė enjten, rreth orės 22,52 ka regjistruar njė tėrmet nė kufirin mes Malit tė Zi dhe Shqipėrisė, 20 km nė juglindje tė Podgoricės.

Intensiteti nė hipoqendrėn e termetit ka qenė 3.7 njėsi, sipas shkallės Rihter, pėrkatėsisht rreth 5 ballė sipas shkallės sė Merkalit. Epiqendra e kėsaj dridhjeje tė tokės ėshtė lokalizuar nė njė thellėsi prej 15 km.

Nė Entin Seizmologjik tė Malit tė Zi thonė se, pėrveē panikut tė banorėve tė trevės, tėrmeti nuk ka shkaktuar dėme materiale nė lokalitetin e prekur.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,52615
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.