Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.5.2011, 23:27   41
Citim:
Tėrmet 3.4 ballė tė Rihterit nė Shkup

Tėrmet me intensitet prej 3.4 ballė tė Rihterit ėshtė regjistruar sot nė Shkup dhe rrethinė. Siē kumtoi Observatori sizmologjik pranė Fakultetit matematikor-natyror nė Shkup, tėrmeti ėshtė regjistruar nė orėn 11 e 47 minuta, kurse epiqendra ka qenė nė rajonin e Shkupit.

Tėrmeti ėshtė ndier edhe nė vende tė tjera nė pjesėn veriore tė Republikės sė Maqedonisė, por me intensitet mė tė dobėt.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=117816
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2011, 23:50   42
Citim:
Tėrmet nė Tetovė dhe Gostivar

Njė tėrmet me fuqi prej rreth 4, 2 ballė sipas shkallės sizmike evropiane ėshtė ndjerė sot nė Shkup, njoftojnė nga Observatori sizmologjik. Epiqendra gjendet 59 kilometra nė jug-perėndim tė Shkupit, 9 kilometra larg Zajazit.

Ora zyrtare e tėrmetit ėshtė 10:45 minuta, ndėrsa thellėsia e dridhjeve ėshtė 12 kilometra.

Ky ėshtė tėrmeti i dytė brenda gjashtė ditėve qė po e dridh Shkupin, pas atij me intensitet prej 3,4 ballėsh qė ishte me epiqendėr 7 kilometra nė perėndim tė kryeqytetit.

http://www.tvkoha.tv/6530/termet-ne-...-gostivar.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2011, 13:18   43
Citim:
Tėrmet 4.1 ballė nė Berat, panik mes banorėve

Lėkundjet e forta tė tokės kanė tronditur pasditen e djeshme Qarkun e Beratit. Mėsohet se fuqia e tėrmetit ka qenė 4.1 ballė e shkallės Rihter. Sipas sizmologut Ervin Kasaj epiqendra e tėrmetit ėshtė lokalizuar 9 kilometra nė perėndim tė Beratit, ndėrkohė qė lėkundjet e tokės janė ndier edhe nė Fier, Poliēan dhe fshatrat pėrreth.

Burime nga autoritetet lokale raportojnė se dridhjet e forta tė tokės kanė shkaktuar vetėm dėme materiale. Dhjetėra banorė kanė pohuar se kanė pasur dėmtime nė orenditė shtėpiake, ndėrkohė qė nė banesat e vjetra ka pasur dėmtime tė suvave. Fatmirėsisht nuk ėshtė raportuar asnjė person i lėnduar.

http://www.gazeta-shqip.com/aktualit...1ec26ead3.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2011, 23:17   44
Citim:
Tėrmeti lėkund Tiranėn

Tiranė – Njė tėrmet jo fort i fuqishėm lėkundi sot pjesėn qendrore tė Shqipėrisė.
Tėrmeti qė ra sot gjatė ditės kishte njė fuqi prej 3.3 i shkallės Rihter. Epiqendra e kėtij tėrmeti ishte rreth 10 kilometra larg Tiranės, nė fshatin Pezė tė Madhe.

"Tėrmeti ka rėnė nė orėn 14:46, sipas orės lokale", bėjnė tė ditur burimet e Ministrisė sė Brendshme. Intensiteti i tėrmetit ka qenė 4 ballė, ndėrkohė qė thellėsia e tij ka qenė 7 kilometra. Nuk flitet pėr dėme materiale dhe aq mė tepėr pėr tė lėnduar nė njerėz. /S.Ll/Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/38689/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.10.2011, 21:04   45
Citim:
Dy tėrmete nė Maqedoni

Tė enjten janė shėnuar dy lėkundje tė tokės nė Maqedoni. Distanca e tyre ishte rreth 100 kilometra nė juglindje tė Shkupit.

Sipas njoftimeve tė para, epiqendra e kėtyre tėrmeteve ėshtė nga rajoni i Vallandovo’s.

Tėrmeti i parė u regjistrua nė orėn 3:55 tė mėngjesit tė sė enjtes, dhe sipas tė dhėnave tė para ai u ndie mė sė shumti nė Vallandovė, ku kishte njė intensitet mes 4 dhe 5 gradė tė Shkallės sė Richterit, dhe nė Gjevgjeli, ku u shėnua njė intensitet prej 3-4 Shkallė tė Richterit.

Tėrmeti i dytė ndėrkaq ndodhi vetėm tre minuta mė vonė, dhe u ndie nė po tė njėjtėn zonė.

Pėrndryshe, gjatė ditės sė hėnė njė tėrmet i ngjashėm u regjistrua edhe nė Shkup. Ai pati njė fuqi prej 4 Shkallėsh tė Richterit.

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,18,64365
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.10.2011, 11:42   46
Citim:
Shkup, 24 tetor - Njė tėrmet me njė intensitet prej katėr ballėve sipas shkallės makrosizmike evropiane 1998 ėshtė regjistruar sot rreth 120 kilometra nė jug tė Shkupit, nė epiqendėr tė rajonit tė Manastirit. Sipas Observatorit sizmologjik pranė Fakultetit Matematiko-Natyror nė Shkup, tėrmeti ka ndodhur nė orėn 8.49, ndėrsa ėshtė ndjerė nė Manastir dhe rrethinė.

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,101
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.12.2011, 19:05   47
Citim:
Njė tėrmet goditi Ulqinin

Njė tėrmet me fuqi mesatare goditi sot sėrish Ulqinin me rrethinė, por tash pėr tash ende nuk ka informata pėr ndonjė dėm eventual, njoftoi Enti sizmik i Malit tė Zi.

Si njofton ky ent, epiqendra e tėrmetit tė sotėm ishte tetė kilometra nė jug tė Ulqinit, nė thellėsi prej 15 kilometrash nėn sipėrfaqe tė tokės, kurse fuqia e tij ishte 3.7 ballė tė shkallės Rihter.

Nė rrethinėn e Ulqinit edhe dje ėshtė ndjerė tėrmeti me fuqi prej 3.8 ballė tė Rihterit, por nuk janė raportuar dėme materiale.

http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=148978
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.1.2012, 22:27   48
Citim:
Bie tėrmet me magnitudė 3,6

Njė sere rrethesh janė pėrfshire nga lėkundje te lehta si pasoje e njė tėrmeti qe ka rene 24 km ne verilindje te Elbasanit dhe 5 km ne veri te Librazhdit. Lajmin e bėn te ditur qendra sizmologjike e Euro Mesdheut.

Duke iu referuar te dhėnave te kėsaj qendre termi i shėnuar ishte me njė magnitude 3,6 dhe ka rene ne orėn 20 e 55 minuta te mbrėmjes se kėsaj te hėne.

Lėkundjet janė ndjere ne Tirane, Elbasn dhe Librazhd, por ato kane qene te lehta. Sipas te dhėnave te para mėsohet se nuk ka te lėnduar apo efekte tek banesat pranė zonės ku ėshtė shėnuar tėrmeti, pasi lėkundjet kane zgjatur vetėm pak sekonda.

http://www.vizionplus.tv/index.php?o...ika&Itemid=213
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.1.2012, 18:14   49
Citim:
Lėkundje tė lehta tėrmeti nė Tiranė

Tiranė, 24 janar - Njė sėrė lėkundjesh tė lehta sizmike janė regjistruar nė orėt e mbrėmjes sė tė hėnės nė kryeqytet dhe zonat pėrreth, bėn tė ditur Start.

Sipas informacionit zyrtar nga Instituti Sizmologjik, tėrmeti ka rėnė rreth orės 22:00 dhe vatra e tij ka qenė 36 kilometra nė lindje, afėr Steblevės. Tėrmeti ka pasur magnitudė 3.7-3.8 ballė tė shkallės Rihter dhe intensitet 5 ballė. Sipas Institutit Sizmologjik nuk ka njoftime pėr tė lėnduar nė njerėz apo dėme materiale, pasi tėrmeti ėshtė regjistruar nė njė zonė tė pabanuar.

Disa minuta mė pas, tė tjera lėkundje tė lehta u ndien nė zonėn e kryeqytetit dhe rrethina. Mėsohet se epiqendra ishte nė Dibėr, ndėrsa tėrmeti u ndie me lėkundje tė lehta edhe nė Elbasan, Librazhd, Pėrrenjas e Durrės.

http://koha.net/?page=1,14,85176
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.1.2012, 20:58   50
Citim:
Lėkundje tėrmeti nė Tiranė, epiqendra nė Librazhd

Tiranė - Lėkundje tė lehta sizmike janė ndjerė mėngjesin e sotėm nė kryeqytet. Sipas Institutit Sizmiologjik, tėrmeti ėshtė shėnuar rreth orės 04.00 dhe shkalla e intensitetit ka qenė 2.9 ballė.

Epiqendra e tėrmetit ka qenė nė 15 km nė veri tė Librazhdit dhe lėkundjet janė ndjerė edhe nė Elbasan. Lėkundje tė tjera janė shėnuar edhe mė pas, me njė intensitet nė rritje.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/29330

Citim:
Lėkundje tėrmeti nė Librazhd

LIBRAZHD- Tė tjera lėkundje tėrmeti janė regjistruar mėngjesin e sotėm nė zonėn e Librazhdit, sic bėn me dije Instituti Sizmilogjik nė Tiranė.

Koordinatat e tėrmetit janė 41 30 nė veri dhe 20 33 nė lindje, me njė magnitudė 3.7 e shkallės righter dhe thellėsi toke 10 km.

Lėkundjet mė tė forta janė ndjerė nė epiqendėr, mė konkretisht nė fshatin Zdrajzh tė Librazhdit, ku lėkundjet e tėrmetit arrin nė 4-5 ballė. Lėkundjet e tėrmetit janė ndjerė edhe nė fshatrat pėrreth epiqqendrės nė Librazhd por edhe nė Tiranė. Nga lėkundjet nuk raportohet pėr dėme apo tė lėnduar nė njerėz.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1

Citim:
Dridhet Shqipėria, tėrmet nė Tiranė e Librazhd

Disa lėkundje tė lehta toke janė ndier nė kryeqytetin e Shqipėrisė mėngjesin e sė martės, bėjnė tė ditur mediet nė Shqipėri.

Sipas tė dhėnave tė Institutit Sizmologjik, lėkundja e parė ėshtė ndier rreth orės 04:30, me njė magnitudė prej 2.9 ballė e shkallės Rihter.

Epiqendra e tėrmetit ėshtė lokalizuar 15 km nė veri tė qytetit tė Librazhdit.

Ndėrkohė, njė tjetėr lėkundje mė e fortė, me magnitudė 3.6 ballė, ėshtė regjistruar nė orėn 06:15 minuta.

Nuk ka pasur raportime nė lidhje me dėme materiale apo tė lėnduar.

http://www.zeri.info/artikulli/1/4/4...ne-e-librazhd/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.2.2012, 21:57   51
Citim:
Lėkundet Korēa, bie tėrmet 4 ballė

Korēė - Rajoni i Korēės ėshtė lėkundur mėngjesin e sotėm. Sipas Institutit tė Sizmiologjisė, tėrmeti ka qenė me mangitudė 4 ballė. Epiqendra e tėrmetit ka qenė 15 kilometra nė jug-perėndim tė Pogradecit.

Lėkundjet sizmike janė ndjerė rreth orės 04.28 tė mėngjesit tė sė mėrkurės. Sipas informacioneve paraprake nuk ka dėme materiale apo nė njerėz. Ndėrkaq, lėkundja ėshtė shoqėruar me 4 pasgoditje me njė intensitet mė tė ulėt.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/30056

Citim:
Nė Shkup nė mėngjes ėshtė ndjerė njė tėrmet

Nė Shkup nė mėngjes nė orėn 8 e 4 minuta ėshtė ndjerė tėrmet me fuqi prej tre deri nė katėr ballė sipas Shkallės makrosizmike evropiane.

Observatori sizmologjik nė Fakultetin matematiko-natyror, kumtoi se epiqendra e tėrmetit ishte nė Shkup.

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/113992.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.2.2012, 21:18   52
Citim:
Tėrmet 4 ballė nė juglindje tė Shqipėrisė

Pogradec, 9 shkurt 2012 - Njė tėrmet me magnitudė 4 ballė e shkallės Rihter ka tronditur sot pjesėn juglindore tė vendit.

Tėrmeti ėshtė ndier rreth orės 05:30 tė mėngjesit, ndėrsa epiqendra e tij ka qenė 16 km nga Pogradeci, nė thellėsinė 10 km.

Nuk janė raportuar tė lėnduar apo dėme materiale, ndėrsa lėkundjet janė ndier edhe nė Korēė, Pogradec e zonat pėrreth

http://www.kosova.com/artikulli/79465
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.3.2012, 21:27   53
Citim:
Shkodėr, lėkundje tėrmeti me magnitudė 4.4 rihter

SHKODĖR- Lėkundje tėrmeti nė qytetin e Shkodrės nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm. Sipas Institutit Sizmiologjik, epiqendra e tėrmetit ka qėnė nė detin Adriatik, mė saktėsisht pranė grykėderdhjes sė Bunės.

Mėsohet se lėkundjet kanė patur magnitudė 4.4 rihter dhe intensitet 5-6 ballė nė epiqendėr tė vendit. Ndėrsa janė ndier dhe ne qytetin e Shkodrės e Lezhės, disi mė tė lehta nė qytetin e Tiranės. Po nga tė njėjta burime konfirmohet se tėrmeti ėshtė shoqėruar nga disa pas goditje tė lehta, tė cilat kanė ardhur duke u shuar.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2012, 21:22   54
Citim:
Tėrmet 4,4 shkall tė Richterit nė Himarė

Himarė, 5 maj - Njė tėrmet me magnitudė 4.4 tė shkallės Richter me epiqendėr rreth 5 kilometėr nė jug-perėndim tė qytetit tė Himarės u regjistrua nė orėn 17:55 minuta, sipas Qendrės Sizmiologjike Mesdhetare.

Tė njėjtat burime njoftojnė se thellėsia e epiqendrės sė tėrmetit ka qenė 2 kilometra. Distanca e afėrt me qytetin e Himarės ka bėrė qė lėkundjet tė ndjeheshin fuqishėm. Pėr disa sekonda, banorė tė Himarės, por edhe pushues qė kanė nisur tė frekuentojnė bregdetin nė prag-ēeljen e sezonit turistik veror, kanė qenė nėn panik.

Fatmirėsisht nuk ka tė lėnduar, dhe as dėme materiale. Njė tjetėr tėrmet, por me magnitudė 2.5, po tė shkallės Richter u regjistrua vetėm 3 minuta mė vonė.

http://koha.net/?page=1,14,98287
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.5.2012, 17:46   55
Citim:
Tėrmet me magnidutė 3.8 ballė

Njė tėrmet me magnitudė 3.8 ballė Rihter, sipas Institutit Gjeodinamik tė Observatorit Astronomik tė Athinės, u regjistrua mėngjesin e sotėm rreth orės 05:00, me orėn lokale, nė rajonin e Epirit, nė veriperėndim tė Greqisė.

Epiqendra e tėrmetit u lokalizua rreth 24 kilometra nė veriperėndim tė qytetit Arta, njoftoi institucioni grek.

Pėr momentin nuk ka njoftime mbi dėme eventuale materiale apo humbje jetėsh njerėzore.

http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...lle-90220.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.5.2012, 21:07   56
Citim:
Dy tėrmete nė Tiranė

Dy lėkundje tėrmeti janė ndjerė mesditėn e sotme nė Tiranė. Tėrmeti ėshtė ndjerė rreth orės 12:45 dhe epiqendra ndodhet 5 km larg kryeqytetit, pranė Kamzės, raporton Balkanweb. Nga tė dhėnat paraprake mėsohet se tėrmeti ka qenė me njė magnitudė prej 2.9 ballė i Shkallės Rihter.

http://www.koha.mk/aktuale/14679.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.6.2012, 21:13   57
Citim:
Valė tėrmetesh nė Shqipėri, sizmiologėt: S’ka vend pėr panik

Vendi ėshtė pėrfshirė nga lėkundje tė njėpasnjėshme tėrmetesh. Pavarėsisht kėsaj, sizmologėt thonė se nuk ka vend pėr panik. Pas dy tėrmeteve tė njėpasnjėshme tė disa ditėve mė parė, dje u regjistrua sėrish njė i tillė rreth orės 12:20, nė kryeqytet.

Epiqendra e tėrmetit sipas specialistėve tė Institutit tė Metrologjisė ka qenė nė Kėrēovė tė Maqedonisė dhe ėshtė ndjerė nė Verilindje tė Shqipėrisė, nė zonėn e Dibrės, me magnitudė 4.5 ballė. Pėr fat tė mirė, nuk janė raportuar dėme nė njerėz apo materiale.

Ndėrkohė, mė herėt tri lėkundje tėrmeti janė ndjerė nė Shqipėri, por me njė fuqi tė vogėl. Sot paradite ėshtė regjistruar lėkundje 1.4 e shkalles Rihter nė fshatin Floq tė Korēės nė njė thellėsi prej 14 kilometrash nėn tokė.

I pyetur nga gazeta, profesor Llambro Duni, shef i Departamentit tė Sizmologjisė, tha se i gjithė rajoni gjatė kėsaj periudhė ėshtė pėrfshirė nga tėrmete dhe nuk ka vend pėr alarm, pasi njihet si rajon tėrmetor. Duke komentuar katastrofėn nė Itali, Duni tha se Shqipėria nuk ėshtė e rrezikuar.

“Nuk shoh ndonjė rrezik. Ėshtė aktivitet normal pėr rajonin. Ajo qė ndodhi nė Itali ishte e paparashikuar, sigurisht e rėndė. Ndėrsa lėkundjet e kėtyre ditėve pėr ne janė normale. Nuk shoh ndonjė rrezik serioz”, tha Duni.

Sipas tij, Shqipėria gjeografikisht ėshtė e pėrfshirė nė zonėn e mesme tė tėrmeteve nė gjerėsinė, por edhe mė sipėr, ka shenja tė vlerėsueshme nė ballė-Rihter.

Njė ditė mė parė, Instituti i Gjeoshkencės ka regjistruar lėkundje tėrmeti me fuqi 3.1 e shkallės Rihter, 2 kilometra nė lindje tė Patosit dhe nė njė thellėsi 26 kilometra nėn tokė. Po tė mėrkurėn, njė termet i ngjashėm ėshtė regjistruar 1 kilometėr nėn tokė nė hyrje tė tunelit tė Thirrės nė Kukės. Lėkundjet kanė ndodhur nė disa zona shumė sizmike. Nga lėkundjet e fundit nuk raportohen dėme materiale.

Sipas sizmologėve, shqetėsimi ėshtė mė evident nga ndėrtimet shumėkatėshe me lėndė jashtė. Kėtu, duhet tė kihen parasysh dhe depozitat e shumta tė ujit nėpėr pallate qė pėr madhėsinė dhe peshėn janė njė rrezik absolut shembjesh edhe mė tė rrezikshme se vetė lėkundja e tėrmetit ndaj konstruksionit tė pallatit, qoftė i ri apo i vjetėr.

http://www.panorama.com.al/sociale/v...end-per-panik/

Citim:
Dy tėrmete sot nė Maqedoninė Jugperėndimore

Nė rajonin e Strugės, Ohrit, Kėrēovės e Dibrės, edhe gjatė mėngjesit tė sotėm janė ndier lėkundje tė tokės, qė flėt pėr njė aktivitet sizmik nė kėtė pjesė tė Maqedonisė.

Qytetarėt e kėtij rajoni kanė ndier disa lėkundje tė tokės qė nė orėt e hershme tė mėngjesi tė sotėm, nė ora 5:44 minuta, me njė intensitet prej 4.5 ballė sipas shkallės sė Richterit, epiqendra e tė cilit ndodhej nė rajonin qė goditi dje tėrmeti, ose rreth 15 km larg Ohrit, ndėrsa vetėm 9 km nga Bellēishta. Vetėm pesė minuta pas kėsaj lėkundje, ėshtė ndier lėkundja tjetėr, nė ora 5:49 minuta, me njė intensitet prej 3.5 ballė tė shkallės sė Richterit, me epiqendėr po nė tė njėjtin lokacion. Pas kėtyre goditjeve janė dėgjuar edhe dy lėkundje mė tė lehta me intensitet prej 2.5 dhe 2.6 ballė tė shkallės sė Richterit, me njė lėvizje jo fort tė theksuar nga lokacioni epiqėndror i tėrmeteve, por me thellėsi tė ndryshme nė hipoqendėr. Sipas Qendrės Europiane tė tėrmeteve, thellėsia e kėtyre tėrmeteve sillet prej 4-10 km. Tėrmeti i fundit me intensitet prej 2.6 ballė tė shkallės sė Richterit, ėshtė ndier nė ora 7:04 minuta.

Kėto tėrmete sė bashku me ato tė ditės sė djeshme janė regjistruar nė koordinatat gjeografike N-41.27 deri ne 41.38 dhe E-20.86 deri 20.93.

Tani pėr tani nuk ka informacione pėr dėme tė shkaktuara nga kėto lėkundje, pos qė nga tėrmeti i ditės sė djeshme, ka paraqitje tė dėmtimeve tė disa objekteve, plasja e mureve, dėmtimi i oxhaqeve dhe dėme tė tjera qė do tė evidentohen dhe inspektohen nga njė komision i komunės sė Debėrcės.

http://ina-online.net/maqedoni/18106.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2012, 23:38   58
Citim:
Tėrmet nė Tiranė. Sizmiologjia: Lėkundjet me intesitet tė ulėt

Tiranė - Nė orėt e para tė meėngjesit tė sotėm njė tėrmet me intesitet 3.4 i shkallės Rihter ka lėkundur kryeqytetin. Tėrmeti me epiqendėr nė Zall-Dajt, 9 Km Veri-Lindje tė Tiranė, ėshtė ndjerė nė pjesėn lindore tė kryeqytetit. Sipas Departmanetit tė Sizmiologjisė pranė Institutit tė Gjeoshkencės, Energjisė, Ujit dhe Mjedisit, tėrmeti ėshtė shoqėruar me njė pasgoditje me intesitet mė tė ulėt, 2.8 tė shkallės Rihter. Njoftime paraprake pėr dėme material nuk ka.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/40993
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.7.2012, 21:55   59
Citim:
Maqedonia goditet nga njė seri tėrmetesh

MAQEDONI-Aparatet e sizmologjike pranė Fakultetit tė Shkencave Natyrore-Matematikore, kanė regjistruar njė seri tėrmetesh me epiqendėr 25 kilometra nė veri tė Ohrit nė rajonin e Malit “Ilinska”, nė jugperėndim tė Maqedonisė.

Tėrmeti mė i fuqishėm ishte nė orėn 13 me njė intensitet prej 6 ballė sipas Shkallės Makrosizmike Evropiane. Sipas tė dhėnave tė deritanishme, ky tėrmet ėshtė ndjerė nė Manastir, Dibėr, Krushevė, Kėrēovė dhe Ohėr me intensitet prej 5 gradė, ndėrsa nė Shkup, Veles, Tetovė, dhe Gostivar me intensitet prej 4 ballėve sipas shkallės sė njėjtė.

http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...esh-95332.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.7.2012, 21:00   60
Citim:
Njė seri tėrmetesh trondisin Shqipėrinė

Lėkundje me magnitudė 3.3 tė shkallės Rihter janė ndjerė nė qytetin e Fierit tė dielėn nė mbrėmje. Lėkundjet nuk kanė shkaktuar dėme por vetėm panik tek banorėt. Epiqendra e tyre ėshtė 3 kilometra nėn tokė, nė veri tė qytetit, nė anė tė lumit Vjosa, pranė fshatit Mbrostar. Ditėt e fundit ka patur lėvizje sizmike tė ndjeshme. Disa tėrmete me fuqi deri nė 3.4 ballė tė shkallės Rihter me epiqendėr qytetin e Kerviocės, nė Maqedoni, janė ndjerė deri nė Shqipėri.

Ndėrkohė, njė tėrmet me fuqi 3.4 ballė ėshtė ndjerė nė qytetin e Orikumit dhe epiqendrėn e kishte 13 kilometra nėn det.

http://www.koha.mk/globi/15799.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:47.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.