Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.9.2012, 21:17   61
Citim:
Lėkundje tėrmeti nė Tiranė

Lėkundje tė forta tėrmeti janė ndjerė nė Tiranė rreth orės 00:43 minuta tė mėngjesit tė sė mėrkurės. Sipas tė dhėnave tė Rrjetit Sizmik tė Institutit tė Gjeo Shkencave, tėrmeti ka patur si epiqendėr fshatin Papėr nė Elbasan dhe ka qenė me magnitudė 5 ballė i shkallės Rihter. Epiqendra e tėrmetit ka qenė 25 km nė jugperėndim tė kryeqytetit, nė Papėr tė Elbasanit ndėrsa nė Tiranė lėkundjet janė ndjere deri nė 4 ballė. Nuk ka njoftime pėr dėme materiale, apo njerėz tė lėnduar.

http://www.kosova-sot.info/politike/...meti-ne-tirane
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.9.2012, 19:15   62
Citim:
Dridhje toke nė Elbasan, tėrmeti i fuqisė 3.5 ballė

TIRANE-Lėkundje sizmike kanė tronditur sot qarkun e Elbasanit.

Dridhet e tokės u shėnuan fillimisht pas orės 12:00 u pėrsėritėn mė pas orės 17:50. Shėrbimi Sizmiologjik bėn tė ditur se epiqendra e tėrmeti ka qenė pranė fshatit Papėr, ndėrsa lėkundjet kane qenė tė fuqisė 3.5 ballė tė shkallės Rihter, ndėrsa thellėsia e tij ka qėnė 11 km.

Fatmirėsisht nuk janė raportuar dėme nė njerėz apo materiale.

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/...l--102724.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.10.2012, 20:03   63
Citim:
Lėkundje tėrmeti nė Tiranė me magnitudė 3,5 ballė

TIRANĖ- Lėkundje tė forta tėrmeti janė ndjerė nė Tiranė rreth orės 11:47 mesditėn e sotme.

Sipas tė dhėnave tė Rrjetit Sizmik tė Institutit tė Gjeo Shkencave, tėrmeti nė Tiranė ka qenė me magnitudė 3.5 ballė i shkallės Rihter.

Epiqendra e tėrmetit ka qenė 17 km nė verilindje tė kryeqytetit nė fshatin Bardh ku lėkundjet kanė qenė me intensitet 4 ballė.

Nuk ka njoftime pėr dėme materiale, apo njerėz tė lėnduar.

http://www.balkanweb.com/analiza/268...le-107882.html

Citim:
Tėrmet nė Tiranė, nuk raportohet pėr dėme

Lėkundje tėrmeti janė ndiher paraditen e sotme nė kryeqytetin e Shqipėrisė, Tiranė. Lėkundjet janė ndiher rreth orės 11:47 dhe ka qenė me njė magnitudė prej 3.1 ballė tė shkallės rihter ndėrsa epiqendra e tij 11 km nga kryeqyteti afėr Kamzės. Nuk raportohet pėr tė plagosur nė njerėz apo dėme materiale.

http://www.kosova-sot.info/politike/...tohet-per-deme
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2012, 08:18   64
Citim:
Fier, tėrmet me magnitudė 3.6 e shkallės rihter

Fier, tėrmet me magnitudė 3.6 e shkallės rihterLėkundje sizmike me magnitudė 3.6 e shkallės rihter, janė ndjerė mėngjesin e sotėm, nė orėn 00:28 minuta nė qytetin e Fierit.

Tėrmeti ėshtė ndjerė i fortė edhe nė Mallakastėr e nė zonat pėrreth.

Sipas informacionit zyrtar tė Rrjetit Sizmik tė Institutit tė Gjeo Shkencave, epiqendra e tėrmetit ka qenė 8.2 km nė veri tė Patosit, me njė intensitet prej 4-5 ballė.

Nuk raportohen tė lėnduar apo dėme materiale.

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/...er-109504.html

Citim:
Mali i Zi, njė tėrmet me 4,5 ballė trondit jugun e vendit

PODGORICĖ- Njė tėrmet me magnitudė 4,5 u regjistrua gjatė orėve tė natės nė pjesėn jugore tė Malit tė Zi, njoftoi sot agjencia serbe e lajmeve, Tanjug.

Epiqendra e tėrmetit u lokalizua rreth tre kilometra nė jugperėndim tė qytetit tė Danilovgradit dhe nė njė thellėsi prej 17 kilometrash.

Deri tani nuk ka ende njoftime mbi dėme eventuale apo humbje nė njerėz nga tėrmeti me intensitet tė konsiderueshėm, pėr tė cilin shumė banorė tė zonės thonė se u ndje edhe nė kryeqytetin Podgoricė.

http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...it-109570.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.12.2012, 21:30   65
Citim:
Lėkundje tėrmeti nė Tiranė

Kryeqyteti i Shqipėrisė Tirana ėshtė goditur nė orėt e vona tė enjtes nga njė tėrmet, me magnitudė 4.2 ballė e shkallės Rihter. Sipas njoftimeve tė para nuk ka dėme materiale apo tė lėnduar, raporton alb-observer.

Tėrmeti ėshtė ndjer edhe nė qytetet e Durrėsit, Elbasanit, Peqinit, Kavajės, Rrogozhinės, Librazhdit, Cėrrikut, etj. Tėrmeti u regjistrua rreth orės 22:35 dhe u ndje sidomos nė zonat e Tiranės.

http://www.kosova-sot.info/politike/...meti-ne-tirane
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.1.2013, 21:26   66
Citim:
Tepelena lėkundet nga njė tėrmet 3.5 ballėsh

Tiranė, 29 janar - Njė tėrmet me fuqi 3.5 ballė ka tronditur nė mesnatė zonėn e Tepelenės, njoftojnė mediet e Tiranės. Sipas tė dhėnave tė Institutit tė Gjeoshkencave, tėrmeti ka rėnė rreth orės 01.10.

Epiqendra e tėrmetit ka qenė fshati Sevaster i Tepelenės, ndėrsa bėhet e ditur se thellėsia e lėkundjeve ka prekur njė sipėrfaqe prej katėr kilometrash. Aktualisht nuk janė raportuar dėme nė njerėz apo materiale.

http://koha.net/?page=1,14,132785
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.1.2013, 21:46   67
Citim:
Sarandė, tėrmet 4.1 ballė, s'ka dėme

Njė tėrmet prej 4.1 ballėsh i shkallės Rihter ėshtė regjistruar mėngjesin e sotėm nė Sarandė dhe bregdetin jugor tė vendit. Dridhjet e tokės janė ndjerė rreth orės 08:04, ndėrkohė qė epiqendra ka qenė 14 km nė perėndim tė Sarandės nė detin Jon. Thellėsia e tėrmetit ka qenė 13 km, ndėrsa lėkundjet janė ndjerė dhe nė Korfuz. Lėkundjet e forta kanė shkaktuar panik tek banorėt, nė Sarandė dhe Ksamil, tė cilėt kanė dalė jashtė banesave. Nuk raportohen tė lėnduar apo dėme materiale.

http://www.kosova-sot.info/politike/...balle-ska-deme
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.2.2013, 15:38   68
Citim:
Lėkundje tėrmeti nė Tiranė me magnitutė 3.3 ballė

TIRANĖ- Lėkundje tėrmeti u ndjenė mesditėn e sotme rreth orės 13:37 minuta nė Tiranė.

Tė dhėna nga Instituti Sizmologjik bėjnė me dije se tėrmeti me magnitutė 3.3 ballė, kishte epiqendrėn nė Vorė.

Lėkundjet janė ndjerė edhe nė zonat pėrreth Tiranės.

http://www.balkanweb.com/shqiperi/26...le-119856.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.2.2013, 20:14   69
Citim:
Lėkundje tėrmeti nė Pogradec

Lėkundje tėrmeti janė ndjerė mesditėn e sotme rreth orės 12:06 nė qytetin e Pogradecit. Sipas tė dhėnave tė Rrjetit Sizmik tė Institutit tė Gjeo Shkencave, tėrmeti nė Pogradec ka qenė me magnitudė 3.7 i shkallės Rihter. Lėkundjet kanė qenė me intensitet 4-5 ballė. Nuk ka njoftime pėr dėme materiale, apo njerėz tė lėnduar.

http://www.kosova-sot.info/politike/...ti-ne-pogradec
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2013, 21:25   70
Citim:
Tėrmet nė Tiranė

Lėkundje tė tokės ka pasur mėngjesin e sotėm nė Tiranė, rreth orės 08:20 minuta.

Sipas Institutit Sizmologjik tėrmeti me magnitudė 4.4 ballė i shkallės Rihter dhe e ka pasur epiqendrėn 10 km nė veri tė Kurbneshit, ndėrsa lėkundjet janė ndjerė edhe nė disa qytete tė tjera pėrfshirė dhe Tiranėn.

Nuk ka njoftime pėr dėme materiale, apo njerėz tė lėnduar.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,83,162339
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.5.2013, 22:37   71
Citim:
Tėrmet 3.2 ballė nė Lushnjė

Lushnjė - Njė tėrmet 3.2 ballėsh ka tronditur nė orėt e para tė mėngjesit qytetin e Lushnjės. Sipas Institutit Sizmiologjik shqiptar lėkundjet janė shėnuar rreth ores 02.30 tė sė enjtes, dhe epiqendra ka qenė nė Zgjanė tė Lushnjės, vetėm 1 km larg nga qyteti. Tėrmeti ka pasur njė thellėsi prej 18 km. Nuk dihet ende nėse ka pasur dėme materiale apo tė lėnduar.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/62948/ALB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.5.2013, 22:00   72
Citim:
Dy tėrmete nė Durrės, lėkundjet ndjehen nė Tiranė

Dy lėkundje tėrmeti tė njėpasnjėshme janė ndjerė nė zonėn e Durrėsit pasditen e tė mėrkurės. Sipas Institutit tė Gjeoshkencave, lėkundjet e para kanė qenė nė orėn 14.54, me magnitudė 3.6 km me njė thellėsi prej 6 km nė epiqendėr. Kjo e fundit ndodhej 12 km nga Durrėsi, nė zonėn e Vorės.

Nė tė njėjtėn pozitė gjeografike janė shėnuar lėkundje tė tjera vetėm 10 minuta mė pas, rreth orės 15.05. Tėrmeti i dytė ka pasur njė magnitudė 3.8 me njė thellėsi 11 km nė epiqendėr. Aktualisht nuk bėhet fjalė pėr dėme nė njerėz apo materiale, ndėrsa lėkundjet janė ndjerė edhe nė Tiranė.

http://www.botasot.info/shqiperia/22...hen-ne-tirane/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.5.2013, 18:06   73
Citim:
30 tėrmete tė dobėta nė rajonin e Prespės dhe Manastirit

Seri prej 30 tėrmeteve tė dobėta janė regjistruar mbrėmė dhe sot herėt nė mėngjes nė rajonin e Prespės dhe tė Manastirit.

Aparatet e Observatoriumit sizmologjik pranė Fakultetit Matematiko-Natyror nė Shkup, me rrjetin e tyre telemetrik nė stacionet sizmologjike nė Ohėr, Manastir, Krushevė, Shtip dhe Vallandovė, parmbrėmė dhe dje herėt nė mėngjes, kanė regjistruar njė seri prej tridhjetė tėrmeteve tė dobėta. Epiqendra e lėkundjeve rrjedh nga rajoni i Prespės dhe i Manastirit.

Njė lėkundje nga kjo seri, siē kumtoi Observatoriumi sizmologjik, ėshtė ndjerė nė ora 02 e 23 minuta nė Manastir, Resnjė dhe nė rrethinė me intensitet prej katėr ballėve sipas Shkallės evropiane makrosizmike.

http://www.lajmpress.com/lajme/maqedoni/20848.html

Citim:
Lėkundet toka nė Elbasan, tėrmet 3 ballė

Elbasan - Elbasani ėshtė lėkundur nga njė tėrmet mbrėmjen e tė dielės. Sipas Institutit tė Gjeoshkencave, tėrmeti kishte njė magnitudė prej 3 ballėsh me njė thellėsi nė epiqendėr 5 km. Ajo ndodhej 12 km nga Elbasani dhe 25 km nga Tirana. Lėkundjet nuk kanė shkaktuar dėme, pėrveēse panikun tek banorėt.

Ndėrkaq, tė tjera lėkundje janė ndjerė rreth orės 03.30 tė mėngjesit tė sotėm nė Shkodėr. Tėrmeti ka qenė pak mė i lehtė se ai i Elbasanit, me magnitudė 2.9 ballė. Epiqendra e tij ndodhej 9 km nga Vukatana e Shkodrės, dhe kishte njė dhellėsi prej 12 km nė epiqendėr.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/63856/ALB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2013, 11:41   74
Citim:
Tėrmeti 4.2 ballė lėkund Vlorėn, epiqendra 25 km larg qytetit

Emri:  61470_18.jpg
Shikimet: 85
Madhėsia:  30,2 KBVLORE – Lėkundje tė forta tėrmeti janė ndjerė rreth orės 10:45 nė rrethin e Vlorės.

Mėsohet se epiqendra e tėrmetit, me magnitudė 4.2 ballė i shkallės Rihter, ka qenė 25 km larg Vlorės dhe 12 km larg Orikumit.

Lėkundjet janė ndjerė nė tė gjithė zonėn, duke shkaktuar panik te banorėt.

Momentalisht nuk raportohen tė lėnduar dhe as dėme materiale.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.6.2013, 23:33   75
Citim:
Tėrmet nė Elbasan dhe Peqin

Elbasan, 27 qershor - Njė tėrmet me magnitudė 3.4 ėshtė ndjerė rreth orė 6:00 tė mėngjesit tė sotėm nė Elbasan, Peqin, e fshatrat pėrreth. Epiqendra e tėrmetit ka qenė 11 kilometra nė juglindje tė qytetit tė Peqinin, nė njė thellėsi 2 kilometra. Tėrmeti i parė u shoqėruar edhe nga njė lėkundje e dytė me intensitet 3.2 ballė. Deri tani nuk ka tė dhėna pėr dėme materiale.

http://www.koha.net/?page=1,14,150370
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.