Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.1.2009, 15:40   1

Shkrim i cituar Z2: Lindor: Zgjedhjet vendore dhe presidenciale 2009


Mbulim i zhvillimeve zgjedhore.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.1.2009, 15:41   2

Shkrim i cituar Strugė: Kėrkohet kryetar jopartiak pėr komunėn


Dy muaj para zgjedhjeve lokale, disa shoqata joqeveritare tė Strugės, kanė bėrė apel qė nė qytetin e tyre tė zgjedhjet njė kryetar qė nuk ka pėrkatėsi partiake duke qenė se partiakėt e deritashėm nuk kanė arritur tė bėjnė asgjė pėr mirėqenien e struganėve.

"Vendosėm tė apelojmė te partitė politike shqiptare qė t'i tejkalojmė interesat e tyre partiake si dhe interesat mė tė ngushta grupore dhe kėsaj radhe qytetarėve t'u ofrojmė pėr kryetar tė komunės njė kandidat, i cili do tė ketė mbėshtetjen mė tė madhe nga shoqėria civile", thuhet nė fund tė letrės sė shoqatave joqeveritare tė Strugės.

http://alsat-m.tv/Lajme-nga-vendi/9828.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.1.2009, 15:17   3

Shkrim i cituar IRJM: Partitė shqiptare dorėzohen qė me natė


Partitė shqiptare nė IRJ tė Maqedonisė nuk do tė paraqesin kandidatura pėr zgjedhjet presidenciale tė marsit, ndėrsa pėrgatisin koncesionet politike qė synojnė tė shkėmbejnė me mbėshtetjen qė do u japin aleatėve sllavomaqedonė.

Edhe pse shqiptarėt pėrbėjnė reth 50% tė popullatės, duke qenė se e shohin ende veten si skllevėr tė sllavėve janė dorėzuar dhe zivjet qė pa nisur garėn, duke mos paraqitur asnjė kandidat pėr postin e kreut tė shtetit.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=51340
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.1.2009, 18:45   4
Citim:
Ahmeti: “Pakt me sllavomaqedonėt pėr presidentin e ardhshėm shqiptar”

Zgjedhje nė Maqedoni, por pa asnjė kandidat shqiptar. Duket si njė lėvizje naive, por pėr Ali Ahmetin, liderin e partisė shqiptare qė ndan pushtetin me maqedonasit, kjo ėshtė njė strategji e menduar mirė. “Duam tė arrijmė njė marrėveshje me partitė maqedonase, qė nė zgjedhjet e ardhshme tė kemi njė kandidat shqiptar pėr presidencėn e kėtij vendi. Nėse do tė garonim vetė, do tė kishte pak mundėsi tė fitonim”, deklaron ai.

http://www.shqipmedia.com/2009/01/al...ptar%e2%80%9d/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.1.2009, 20:12   5
Citim:
Imer Selmani kandidat pėr president

Demokracia e Re ka votuar njėzėri kryetarin e saj, Imer Selmanin pėr kandidat pėr president tė IRJ tė Maqedonisė nė zgjedhjet e 22 marsit. Zėdhėnėsi subjektit mė i ri politik i shqiptarėve nė Maqedoni, Arjanit Hoxha thotė se nuk kanė diskutuar me partitė tjera shqiptare rreth mundėsisė pėr pėrkrahjen e Selmanit nė kėto zgjedhje, por kėrkoi mbėshtje nga tė gjithė qytetarėt e Maqedonisė.

Demokracia e Re do tė garojė pėr herė tė parė nė zgjedhje si subjekt i pavaruar politik, pas ndarjes sė saj nga Partia Demokratike Shqiptare. Sondazhi i fundit i bėrė nga Instituti Republikan Amerikan, IRI, tregon se partia e Selmanit ka mbėshtetje prej 3 pėrqind tė qytetarėve dhe e renditet menjėherė pas BDI-sė qė ka 11 pėrqind tė mbėshtjes dhe para PDSH-sė me 2 pėr qind mbėshtetje.

http://alsat-m.tv/Lajme-nga-vendi/10133.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.1.2009, 10:11   6

Shkrim i cituar Tetovė: Ahmeti e Thaēi takohen pas tre vjetėsh


Kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI), Ali Ahmeti, dhe kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH), Menduh Thaēi, tė premten kanė kryer takimin e tyre tė parė pas gati tre viteve ngrirjeje marrėdhėniesh mes dy partive. Takimi ėshtė nė kuadėr tė pėrpjekjeve tė mospėrsėritjes sė incidenteve tė zgjdhjeve parlamentare nė zgjedhjet lokale dhe presidenciale tė 22 marsit.

http://www.lajmpress.com/?faqe=shfaqlajm&id=4080
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.1.2009, 22:46   7

Shkrim i cituar Tetovė: BDSH flet pėr skenare antishqiptare nė zgjedhjet e 22 marsit


"Analizat tona dhe informacionet qė posedojmė janė tė mbėshtetura nė informacione tė sigurta se ditėn e zgjedhjeve populli shqiptarė nė territoret ku ėshtė shumicė do tė pėrballet me njė dhunė policoro-banditeske. Pėr kėtė arsye ne kemi vendosur qė t’i bojkotojmė zgjedhjet dhe tė mos jemi pjesė e kėtyre skenareve. Ne u bėjmė apel tė gjitha forcave politike qė janė tė pėrafėrta me qėndrimet tona tė mos bėhen pjesė e skenarėve antishqiptare, ti bojkotojnė zgjdhjet e 22 marsit dhe sė bashku tė kėrkojnė qė tė organizohen zgjedhje tė reja nga OSBE-ja dhe tė monitoruara ndėrkombėtarisht", ka thėnė kryetari i BDSH-sė, Bardhyl Mahmuti.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=4361
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2009, 13:05   8

Shkrim i cituar IRJM: Katėr kandidatė shqiptarė pėr president


Shkup, 30 janar - Nė garat pėr president pėr zgjedhjet e 22 marsit nė IRJ tė Maqedonis do tė hyjnė katėr kandidatė shqiptarė: Agron Buxhaku, Mirushe Hoxha, Imer Selmani dhe Nevzat Halili.

http://www.kosova.com/artikulli/51492
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2009, 20:07   9
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
E paskan vendos qė asnjėri tė mos bėhet president.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.3.2009, 15:03   10

Shkrim i cituar Malėsia e Shkupit kundėr vendosjes sė sllavėve nė komisionet zgjedhore


Banorėt e fshatrave Tanushė, Malinė, Brezė dhe Bllacė nė Malėsinė e Shkupit, nė njė deklaratė pėr agjencinė e lajmeve “INA” e kanė quajtur tejet irrituese deklaratėn e anėtares sė kėshillit zgjedhor tė komunės, Stanisllava Ēuliē, pėr vendosjen e sllavėve si kryetarė tė komisioneve zgjedhore.

“Ajo tė marrė mesazhin se nė kėtė rajon tė banuar 100 pėr qind me shqiptarė, komisionet e vendvotimeve duhet tė udhėhiqen nga shqiptarė dhe jo siē i kanė pėrgatitur listat qė kryetari dhe nėnkryetari nė ēdo vendvotim janė [sllavo]maqedonas. Edhe ligji mundėson qė nė vendbanimet me popullsi mbi 50 pėr qind tė njė komuniteti, siguron qė udhėheqėsit e komisionit t`i takojnė atij komuniteti”, ka theksuar pėrfaqėsuesi i banorėve, duke kėrkuar qė partitė shqiptare urgjentisht tė zgjidhin problemin dhe tė caktojnė komisione tė reja, qė do tė drejtohen nga shqiptarėt. Nė rast tė kundėrt banorėt do tė bojkotojnė zgjedhjet.

“Mos tė na acarojnė mė tepėr, sepse vazhdimisht vetėm gjėra tė kėqija po na imponojnė. I bėjmė thirrje partive politike qė tė pėrmisojnė kėto lėshime dhe tė ndryshohet pėrbėrja e komisioneve”, ka shtuar pėrfaqėsuesi i banorėve tė zonės.

http://www.ina-online.net/Default.aspx?news=fb27e2d0-b60d-45fa-8f47-6b60...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.3.2009, 16:40   11

Shkrim i cituar IRJM: Po zhvillohen zgjedhjet presidenciale dhe vendore


Nė IRJM kanė filluar votimet pėr zgjedhjet presidenciale dhe vendore. Komisioni Shtetėror Zgjedhor bėn tė ditur se 102 vendvotime, ose 3% e trupit votues, nuk janė hapur pėr shkak tė motit tė keq. Tė njėjtat burime pohojnė se, deri nė orėn 10, kishin dalė nė votime 7% e zgjedhėsve.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=33640
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.3.2009, 23:39   12

Shkrim i cituar IRJM: Mbyllet votimi, pjesėmarrja 49%


IRJ e Maqedonisė votoi sot pėr tė zgjedhur presidentin e ri, krerėt e rinj dhe kėshilltarėt vendorė. Zyrtarisht kutitė e votimit janė mbyllur nė orėn 19:00 dhe ndryshe nga zgjedhjet e kaluara, kėto kaluan nė mėnyrė tė qetė. Pėr shkak tė dėborės nė 103 vendvotime nga 30 komuna tė vendit, komisioni shtetėror i zgjedhjeve nuk arriti tė shpėrndante materialet zgjedhore ndaj dhe votimi nė to nuk ėshtė kryer. Sipas rezultateve tė KSHZ-sė, deri nė orėn 17:00 kanė votuar 48,7 % e zgjedhėsve.

http://www.alsat.tv/lajme/lajme_nga_rajoni/perfundon_procesi_i_votimit_n...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.3.2009, 08:43   13
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Dmth, zgjedhjet janė tė pavlefshme.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.3.2009, 23:59   14

Shkrim i cituar IRJM: Mė pak se 50% e shqiptarėve nė votime


Nė zgjedhjet e 22 marsit votuan mė pak se gjysma e elektoratit shqiptar. Sipas ekspertėve mungesa e motivimit ėshtė njė nga faktorėt qė pasqyron mefshtėsinė e elektoratit shqiptar. Po ashtu edhe humbja e besimit tek partitė qė i pėrfaqėsojnė ka bėrė qė tė rritet ndjeshėm numri i mosvotuesve.

Jeton Shasivari, profesor i tė drejtės kushtetuese thotė pohon se ka disa faktorė pėr kėtė.

“E para abstenuesit janė kundėr demokracisė fantazuese nė nivelin qendror dhe lokal. Aspekti i dytė ėshtė fushata parazgjedhore, e cila nuk ka arritur t'i motivojė aq sa duhet zgjedhėsit shqiptar. Aspekti tjetėr ndėrlidhet me faktin se gjatė fushatės parazgjedhore mė tepėr iu dha pėrparėsi partive politike sesa vetė kandidatėve. Nė pėrgjithėsi si faktor demoralizues tė njė numri tė konsiderueshėm tė abstenuesve ėshtė edhe klima politike e krijuar nė Maqedoni”.

Pėr analistin Kim Mehmeti zvogėlimi i votuesve shqiptar mund tė jetė njė shenjė pozitive.

“Ata mė nuk u besojnė gėnjeshtrave politike dhe nuk janė aq tė manipulueshėm nga partitė politike. Mirėpo abstenimi i elektoratit shqiptar mund tė shihet edhe nė kėndvėshtrimin negative, sepse ata e humbin besimin nė partitė e tyre qė i pėrfaqėsojnė dhe dalėngadalė ata mund ta humbin edhe ardhmėrinė e vet nė kėtė shtet. D.m.th. tė ndjehen tė pashpresė, tė bėhen tė pandjeshėm ndaj asaj qė u ndodh.”

“Mendoj se populli ėshtė bėrė mė i menēur se partitė shqiptare dhe partitė nuk e ndjekin pjekurinė e popullit dhe shkojnė me shabllone dhe diēitura tė vjetra qė sot nuk ndezin mė. Nuk mundesh sot ta pėrvetėsosh popullin me premtime boshe”, tha Mehmeti.

Ndėrkaq profesor Shasivari sqaron se te bojkoti i heshtur i shqiptarėve p.sh. nė rajonin e Shkupit, Kumanovės e Likovės kanė pas ndikuar edhe aksionet policore tė zhvilluara para ca kohėsh si dhe disa procese gjyqėsore (rasti i Sopotit, etj.). Ndėrsa pėr votimin nė pėrgjithėsi Shasivari thotė se te elektorati shqiptar vėrehet njė votim interesant, ku ėshtė votuar njėri kandidat pėr kryetar shteti, ndėrkohė qė partia e tij nuk ka marrė shumicėn e nevojshme nėpėr komuna.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...6759&isflash=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.3.2009, 11:08   15

Shkrim i cituar Shkup: Gruevski shpėrfill haptas shqiptarėt


Analistėt politikė vėrejnė se sjellja dhe deklaratat e fundit tė kryeministrit sllavomaqedon, Nikolla Gruevski, shpalosin njė injorim tė skajshėm tė shqiptarėve nė IRJM, duke bėrė tė qartė njė porosi se vota shqiptare nuk duhet tė jetė vendimmarrėse nė IRJM.

“Kjo ėshtė vazhdimėsi e deklaratave tė tilla mos harrojmė edhe njė deklaratė qė e dha para fillimit zyrtarė tė kėtij procesit tė zgjedhjeve, ku nė mėnyrė publike tha qė asnjėherė nuk do tė kishte votuar pėr njė kryetar shteti shqiptar” theksoi ligjėruesi universitar, Jeton Shasivari.

Prof. dr. Nazmi Maliqi ka pohuar se kryeministri dhe kreu i VMRO-DPMNE-sė po luan njė lojė tė vrazhdė e cila nuk ka perspektivė dhe po krijon tension e nervozizėm mes shqiptarėve.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...6925&isflash=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.3.2009, 09:54   16

Shkrim i cituar Shkup: OVL e UĒK-sė, thirrje pėr politikanėt shqiptarė


Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė kėrkon nga tė gjithė krerėt e subjekteve politike shqiptare nė IRJM, tė ulen urgjentisht nė tryezėn e bisedimeve, duke lėnė anash politikėn e pėrēarjes.

Kjo organizatė kėrkon qė shqiptarėt tė mos pėrkrahin kandidatėt presindecialė tė palės sllavomaqedone, pa njė marrėveshje paraprake qė do tė pėrfshinte realizimin e kėrkesave tė shqiptarėve si: "Ligjin pėr familjet e dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės", "Gjuhėn shqipe si gjuhė tė dytė zyrtare nė gjithė territorin e IRJ tė Maqedonisė", "Rregullimin me ligj tė pėrdorimit tė flamurit, pa kufizime, nė gjithė territorin ku jetojnė shqiptarėt" etj.

“OVL e UĒK-sė shpreh shqetėsimin e thellė pėr epilogun e zgjedhjeve presidenciale, ku nė raundin e dytė, popullata shqiptare, jo pėr fajin e vet, por pėr shkak tė pėrfaqėsuesve tė saj politikė, pėrēarjes dhe moskoordinimit tė tyre, duke vėnė edhe njė herė interesin e tyre partiak mbi atė kombėtar, rrezikojmė tė mbesim jashtė loje nga ky proēes”, thuhet nė deklaratė.

Sipas OVL tė UĒK-sė e gjithė kjo gjendje ka ardhur dhe nga ndryshimet kushtetuese tė para disa muajve, ku me njė marrėveshje tė tė gjithė partive politike, duke pėrfshirė edhe ato shqiptare, u zvogėlua censusi pėr zgjedhjen e presidentit nga 50% nė 40%, gjė qė ndikon edhe mė nė defaktorizimin e votės shqiptare.

http://www.ina-online.net/Default.aspx?news=ccbac105-3cfb-47f1-95f4-d0fa...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.3.2009, 18:12   17

Shkrim i cituar IRJM: Gjysma e qytetarėve nuk do tė votojnė as nė R2


Pothuajse gjysma e qytetarėve tė IRJM-sė kanė deklaruar se nuk do tė votojnė nė raundin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale. Kėshtu tregojnė rezultatet e sondazhit tė fundit tė Institutit pėr Demokraci. "Nuk do tė votoj", kanė deklaruar 45,8% e qytetarėve, "ende nuk e di" janė pėrgjigjur 15% tė tjerė.

http://www.koha.com.mk/a11.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.4.2009, 16:03   18

Shkrim i cituar Shkup: IRJM ndodhet para krizės institucionale


Vetėm disa ditė para rrethit tė dytė tė zgjedhjeve vendore dhe pėr kryetar shteti, njė ndėr dilemat kryesore tė gjendjes politike nė vend mbetet se a do tė mund tė zgjidhet kryetari i shtetit, teksa censusi prej 40 pėr qind duket i paarritshėm pa pjesėmarrjen e shqiptarėve dhe IRJM-ja gjendjet nė prag tė krizės institucionale, duke mbetur pa kryetar.

"Shqiptarėt kėsaj radhe nuk kanė se pėr ēfarė tė zgjedhin. Mė pesė prill shqiptarėt nuk kanė nevojė tė bėhen pre e pazarllėqeve qoftė tė fshehura apo qoftė publike. Ēfarėdolloj marrėveshje mes VMRO-DPMNE-sė dhe BDI-sė nuk do tė mund tė arrijė efektin e duhur, sepse votuesit shqiptarė kėsaj radhe manifestuan vetėdije tė plotė se mund tė votojnė pėr kandidatin e jo pėr partitė politike", ka thėnė profesori Jeton Shasivari.

http://www.koha.com.mk/a05.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.4.2009, 20:52   19

Shkrim i cituar Tetovė: BDI dhe VMRO sė bashku nė zgjedhje


Bashkimi Demokratik pėr Integrim dhe VMRO-DPMNE kanė rėnė nė ujdi qė nė rrethin e dytė tė zgjedhjeve vendore tė mbėshtetin kandidatėt reciprokė pėr kryetarė komunash, nė Tetovė, Gostivar, Jegunovcė, Krushevė, Sopishtė, Demir Hisar, Ēashkė, Ēucer Sandevė, Zelenikovė, Petrovec, Veles, Prespė, Ohėr, Karposh dhe nė Shkup, njoftoi pėr shtyp BDI-ja.

Pėrmes kėtij njoftimi BDI dhe VMRO-DPMNE ftojnė anėtarėt dhe votuesit e tyre qė nė 5 prill tė votojnė Giorgi Ivanovin pėr kryetar shteti. Kryesia e BDI vlerėson se "ky vendim ėshtė nė tė mirėn e qytetarėve tė [IRJ] Maqedonisė, nė tė mirė tė forcimit dhe avancimit tė proceseve demokratike, andaj edhe ėshtė e tė bindur se ky veprim dhe ky bashkėpunim nė veēanti ėshtė nė favor dhe nė tė mirėn e ndėrtimit tė mirėbesimit mes komuniteteve dhe perspektivės euro-atlantike tė [IRJ] Maqedonisė".

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/5456/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.4.2009, 21:56   20

Shkrim i cituar Tetovė: BDI hesht pėr marrėveshjen me VMRO-nė


Edhe njė ditė pas arritjes sė marrėveshjes pėr mbėshtetje tė ndėrsjelltė nė rrethin e dytė zgjedhor, BDI nuk ka dhėnė asnjė hollėsi rreth saj. Me gjithė kėmbėnguljet e shumta tė shtypit, askush nga kjo parti nuk mori guximin pėr tė dhėnė sqarime se ēfarė do tė pėrfitojnė shqiptarėt nėse do tė dilnin nė zgjedhje pėr tė mbėshtetur kandidatėt e VMRO-DPMNE-sė.

Ndėrkaq Antonio Milloshoski nga VMRO-DPMNE thotė se ėshtė i kėnaqur me marrėveshjen e arritur.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=11675
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.