Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.1.2009, 15:52   1

Shkrim i cituar Universiteti i Korēės


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.1.2009, 15:53   2

Shkrim i cituar Universiteti i Korēės hap degė ekonomike tė turizmit


Universiteti i Korēės dhe bashkia e Pogradecit nėnshkruan dje njė marrėveshje pėr hapjen e njė dege tė ekonomisė sė turizmit nė kėtė qytet, me synimin qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė krijohet aty njė filial i kėtij universiteti.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=14426
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2010, 16:20   3
Citim:
Universiteti i Korēės, katėr programet e reja tė studimit

Fakulteti i Mėsuesisė nė Universitetin “Fan S. Noli” nė Korēė, do tė ofrojė gjatė vitit tė ardhshėm akademik edhe Diplomėn e Nivelit tė Dytė nė “Filozofi sociale”.

Miratimi i kėtij programi studimi ėshtė bėrė dje nga Kėshilli i Ministrave. Kuota e pranimit nė kėtė program studimesh, pėr vitin akademik 2010-2011, ėshtė 20.

Nga kjo kuotė, 10% e saj do tė jetė pėr studentėt nga trojet shqiptare, jashtė kufijve tė Republikės sė Shqipėrisė dhe administrohen nga Ministria e Arsimit, sipas kėrkesave tė institucioneve zyrtare tė kėtyre trojeve.

Tarifa e shkollimit pėr kėtė program studimesh tė ciklit tė dytė, pėr vitin akademik 2010-2011, ėshtė 60 mijė lekė dhe studenti i nėnshtrohet vetėm njė tarife vjetore shkollimi.

Universiteti “Fan.S. Noli”, Korēė, duhet tė pėrcaktojė kriteret e pranimit tė kandidatėve dhe t’i bėjė ato publike paraprakisht. Programi i studimeve tė ciklit tė dytė realizohet me 120 kredite dhe kohėzgjatja normale e tij ėshtė dy vite akademike.

Nėpėrmjet njė tjetėr vendimi po pėr Universitetin e Korēės, qeveria ka miratuar hapjen e programeve tė studimit tė ciklit tė parė, nė “Biologji-Kimi”, “Histori-Gjeografi” dhe “Cikėl i ulėt dhe Anglisht nė ciklin fillor”.

Sipas vendimit tė qeverisė, programet e studimit tė ciklit tė parė “Biologji-Kimi” dhe “Histori-Gjeografi” do tė ndiqen nė Universitetin e Korēės, kurse programi “Cikėl i ulėt dhe Anglisht nė ciklin fillor” do tė ofrohet nė filialin e qytetit tė Pogradecit, tė universitetit “Fan S. Noli”, Korēė.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=26369
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.10.2011, 13:10   4
Citim:
Korēė, dyfishohen studentėt. 200 mė tepėr nė ēdo degė

Nė njė periudhė kohore 6- vjeēare universiteti “Fan Noli” nė Korēė ka dyfishuar numrin e studentėve tė tij tė cilėt vijnė jo vetėm nga qytetet fqinje me Korēėn, por edhe nga Fieri Elbasani Tirana , Kosova dhe Maqedonia.

Pėr kėtė vit akademik nė tė gjitha programet e studimit janė regjistruar 200 studentė mė shumė se njė vit mė parė ndėrkohė qė kjo shifčr pritet te rritet pasi ende ka vende tė lira nė disa programe mėsimore.

“Kėtė vit akademik universiteti ynė do ta nisė me disa programe tė reja studimi. I takojnė ciklit tė dytė tė studimeve, pra mastera professional dhe master I shkencave siē janė katėr programe master professional nė fakultetin ekonomik dhe njė master shkencor nė fakultetin ekonomik pėr mikpritje dhe turizėm”- tha zv/rektori Ali Jashari.

Ky universitet ka tre fakultete dhe departamentin e infermierisė ndėrkohė qė degėt mė tė preferuara mbeten ato tė mėsuesisė, infermierisė dhe ekonomikut, kuotat e tė cilave u plotėsuan qė ditėt e para tė rregjistrimit. Aktualisht aplikohet studimi nė 23 programe tė ciklit tė parė, 12 programe tė ciklit tė dytė dhe pritet miratimi pėr tė filluar sė shpejti studimi edhe i 3 doktoraturave.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/...-cdo-dege.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.9.2013, 21:44   5
Citim:
Universiteti i Korēės hap 6 degė tė reja, rriten kėrkesat e maturantėve pėr tė ndjekur studimet

Universiteti i Korēės “Fan Noli” do tė ēelė pėr kėtė vit akademik 6 programe tė reja studimi nė nivelin e parė dhe master profesional dhe shkencor. Rritja e kėrkesave tė maturantėve pėr tė ndjekur studimet nė kėtė universitet ,ka bėrė qė rektorati ti kėrkojė Ministrisė sė Arsimit ,jo vetėm shtim tė kuotave nė degėt ekzistuese,por edhe hapjen e degėve tė reja ,tė cilat pėrfshijnė,fakultetet e ekonomisė ,bujqėsisė ,infermjerisė dhe shkencave sociale.

Rektori i universitetit “Fan Noli” sqaron se pėr kėtė vit akademik, janė miratuar 2040 kuota tė reja nė nivelin e parė dhe 1270 kuota nė nivelin master,ndersa pritet tė miratohen edhe kuotat pėr sistemin part-time.

Pėrmirėsimi I infrastrukturės fizike dhe vėnia nė funksion tė proēesit mėsimor tė dy ndėrtesave tė reja ,pėr tė cilat janė investuar mbi 200 milion lek,do ti japė fund zhvilllimit tė mėsimit me turne.

Universiteti I Korēės,nė auditoret e tė cilit do tė ulen mbi 7500 studentė,mbetet mė I preferuari pėr maturantėt e Rajonit tė Juglindjes,por vitet e fundit edhe pėr ata tė rajoneve tė tjera tė vendit ,tė cilėt zenė 20% tė numrit tė pėrgjithshėm tė studentėve.

http://www.tvklan.al/lajmi.php?id=31656
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.