Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.1.2009, 18:37   1

Shkrim i cituar Z1·SHP| Policia e shtetit


Citim:
Tiranė: Projekt madhor pėr repartet speciale tė policisė

Njė qendėr e madhe po pėrgatitet pėr repartet speciale tė policiės, ku do tė dislokohen mbi 200 forca, duke pėrfshirė katėr repartet mė tė pėrgatitura pėr situata tė jashtėzakonshme.

Kjo qendėr, qė sipas projektit do tė jetė ndėr mė tė mėdhatė nė Evropė, mendohet tė vihet nė dispozicion nė muajin mars, ndėrkohė qė ėshtė vonuar nga ana proceduriale.

Reparti RENEA, reparti i Helikopterėve, njėsia e Antieksplozivit dhe ajo e Negociimit, mendohet tė dislokohen nė kėtė qendėr nė Yzberisht, duke i dhėnė fund odisesė pėr vendqėndrimet e tyre.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=57070
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.7.2010, 08:16   2
Citim:
Basha: RENEA, shkollė e pėrgatitjes elitare tė oficerėve tė Policisė sė Shtetit

RENEA ėshtė ēertifikuar tashmė si njė shkollė e pėrgatitjes elitare tė oficerėve tė Policisė sė Shtetit anembanė vendit.

Deklarata u bė nga Ministri i Brendshėm, Lulzim Basha nė njė komunikim me median nė repartin RENEA, ku sapo kishte pėfunduar njė trajnim dyjavor i 35 efektivave tė strukturės sė operacioneve speciale tė Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut Tiranė.

Efektivat e sapotrajnuar nga RENEA demonstruan aftėsitė e fituara gjatė trajnimit nė qitje, operacione pėr arrestim personash dhe operacione nė raste pengmarrjesh.

Duke vlerėsuar se RENEA ėshtė reparti elitė i policisė shqiptare dhe njė nga repartet mė elitare tė Ballkanit, Ministri Basha theksoi se transferimi i pėrvojės, dijeve dhe pėrgatitjes operacionale taktike nuk do tė ndalet vetėm me strukturėn e operacioneve speciale pėr Qarkun e Tiranės, por do tė shtrihet nė struktura tė tjera nė tė gjithė vendin.

"35 oficerėt e kėsaj njėsie speciale janė dallėndyshja e parė e shumėfishimit nėpėrmjet trajnimit dhe ritrajnimit tė pėrvojės elitare tė repartit RENEA. Njėsi tė ngjashme do tė ngrihen anembanė vendit. Ky demonstrim qė patė sot padyshim do tė shėrbejė pėr t'i ardhur nė ndihmė strukturave tė tjera tė policisė nė situata tė vėshtira dhe pėr tė shumėfishuar suksesin e RENEA-s nė gjithė territorin e vendit", u shpreh Basha.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=69385
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2011, 06:39   3
Citim:
Qeveria e do policinė me helikopterė e autoblinda

Kryeministri Hashim Thaēi nuk ishte ankuar kot se Kuvendi i Kosovės ka shkuar nė pushime nė kohėn kur njė pjesė e shtetit ishte shpallur zonė e kufizuar ushtarake.

Pas aksionit policor pėr marrjen nėnė kontroll tė pikave doganore nė Jarinjė dhe Bėrnjak, shefi i Qeverisė ka pasur njė plan qė tė kėrkoj leje nga Kuvendi pėr tė blerė pajisje tė sofistikuara pėr Policinė e Kosovės. Bėhet fjalėn pėr blerjen e dy helikopterėve dhe tė dhjetė automjeteve tė blinduara. Zyrtarė tė lartė tė nė Qeveri, por edhe zyrtarė brenda Policisė sė Kosovės kanė konfirmuar se plani pėr pėrforcimin e logjistikės dhe tė operativės sė Policisė, qė tashmė ėshtė miratuar, pritet qė ditėve nė vijim t’i prezantohet Kuvendit, kur ta fillojė sesionin vjeshtor tė punės.

“Meqė vlera e tyre e kalon shumėn e pėrgjithshme tė buxhetit tė MPB-sė, atėherė nė bazė tė ligjeve nė fuqi duhet qė vendimin pėrfundimtar pėr kėto blerje ta japė Kuvendi i Kosovės”, ka thėnė njė zyrtar qeveritar pėr “Koha Ditore.

Vlera e mjeteve qė planifikohen tė blihen sipas tij, parashihet tė tejkalojė 20 milionė euro, ndėrsa buxheti vjetor i MPB-sė pėr kėtė vit ėshtė 92.6 milionė euro.

Aktualisht, Policia e Kosovės nuk e ka asnjė helikopterė, ndėrkohė qė i ka vetėm dy autoblinda. Njė nga kėta autoblinda ka dal jashtė funksionit pas dėmtimeve qė ka marrė nė Zupē kur njėsiti special i policisė ka qenė duke kryer misionin nė veri tė vendit.

“Janė gjashtė pilotė karriere brenda Policisė, tė cilėve u duhet vetėm njė trajnim i shkurtėr pėr t’i pilotuar tipat e helikopterėve qė mund tė blihen”, thotė burimi i "Koha Ditore". /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=16529
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.11.2011, 21:23   4
Citim:
20 vjet RENEA, Burgaj e Nishani: Krenari pėr Policinė e Shtetit

Tiranė, 11 nėntor 2011, NOA- Forca Speciale RENEA, festoi sot 20 vjetorin e krijimit tė saj gjatė njė ceremonie tė zhvilluar nė ambientet e kėtij reparti.

Tė pranishėm nė kėtė ceremoni kanė qenė Ministri i Brendshėm, Bujar Nishani, Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Hysni Burgaj, si dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė lartė nga Presidenca, Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit.

Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, gjatė fjalės sė tij pėrshėndetėse nė kėtė ceremoni theksoi se pėrgjatė 20 viteve, arritjet dhe sukseset e njėsisė speciale “RENEA” e bėjnė tė ndjehet krenare Policinė e Shtetit dhe gjithė shoqėrinė shqiptare, por njėkohėsisht e ndėrgjegjėsojnė atė pėr pėrpjekjet dhe sakrificat e mėdha, deri nė aktin mė sublim, tė personelit tė kėtij reparti.

“Sot Policia e Shtetit krenohet me kėtė njėsi, pasi jo vetėm qė ka kryer me sukses misionin pėr tė cilin ėshtė krijuar, por konkurron denjėsisht me tė gjithė repartet dhe forcat speciale si motra nė rajon dhe mė gjerė”, u shpreh Burgaj.

Ndėrsa Ministri i Brendshėm, Bujar Nishani, duke vlerėsuar profesionalizmin dhe guximin e treguar nė ēdo rast gjatė veprimtarisė sė Forcės Speciale RENEA, u shpreh se: “Sot, nė kėtė 20 vjetor ju keni njė ditė bilanci dhe nė kėtė ditė ju keni tė gjithė tė drejtėn tė jeni krenarė. Tė jeni krenarė pėrpara flamurit tė vendit tonė, tė jeni krenarė duke qėndruar pėrpara ligjit dhe kėrkesave tė tij, tė jeni krenarė pėrpara qytetarėve tė kėtij vendi, tė jeni padyshim krenarė pėrpara misionit dhe detyrės tuaj”.

Nė kuadėr tė kėtij pėrvjetori tė RENEA-s, Presidenti Bamir Topi, ka dekoruar Njėsinė Speciale RENEA me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu”, dekoratė e cila ėshtė dorėzuar nga Sekretari i Pėrgjithshėm i Presidencės, Aleksandėr Flloko.

Me motivacionin “Pėr profesionalizėm dhe kryerje tė detyrės me ndjenjė tė lartė pėrgjegjėsie nė luftėn ndaj elementit me aktivitet tė rrezikshėm kriminal”, u janė dorėzuar Certifikata Lavdėrimi Nėnkomisarėve: Andrea Kola, Ēlirim Nela, Genc Oshafi, si dhe Kryeinspektorėve Ardian Dibra, Sokol Dedej dhe Mikail Ngjela.

RENEA, (Reparti i Neutralizimit tė Elementit tė Armatosur), ėshtė Forca Speciale e vetme e Policisė sė Shtetit Shqiptar, e cila ėshtė krijuar nė Nėntor tė vitit 1991. Detyrat e kėsaj Force Speciale janė: Ēlirimi/Shpėtimi i pengjeve nė kushte tė larta sigurie; Mbrojtja e institucioneve dhe shtetasve nga aktet terroriste; Arrestimi i personave dhe grupeve tė personave me rrezikshmėri tė lartė shoqėrore; Ruajtja e Personaliteteve tė larta Shqiptare dhe tė Huaja nė raste tė veēanta, kur ka tė dhėna se kundėr tyre mund tė ketė akte terroriste; si dhe dhėnia e ndihmės sė popullsisė nė raste aksidentesh tė ndryshme ose fatkeqėsi natyrore.

Pėr profesionalizmin dhe pėrkushtimin nė kryerjen e detyrės, njėsia “RENEA” ėshtė dekoruar edhe me “Medaljen e Artė tė Shqiponjės” me motivacionin “Pėr merita tė veēanta, akte guximi dhe trimėrie nė luftė pėr kapjen e autorėve tė krimeve tė rėnda duke realizuar me sukses ndėrhyrjet e shkallės sė rrezikshmėrisė sė lartė”.

http://www.noa.al/2011/11/20-vjet-re...ine-e-shtetit/

Citim:
20-vjetori i repartit RENEA

Operacione tė suksesshme, arrestime tė bujshme, operacione shpėtimi nė zona tė pėrmbytura, si dhe lirim tė pengjeve. Tė gjitha kėto mbajnė vulėn e njė reparti, i cilėsuar si reparti elit i policisė shqiptare RENEA. Nė 20-vjetorin e krijimit, efektiva tė kėtij reparti kanė demostruar operacionet qė ata kryejnė duke shėnuar edhe suksese tė njė pasnjėshme.

Kėshtu nė prani tė eprorėve tė tyre forcat RENEA kanė demostuar disa nga operacionet e tyre. Ku ministri i brendshėm Bujar Nishani si dhe drejtori i pėrgjithshėm i policisė sė shtetit Hysni Burgaj kanė falenderuar ata qė quhen “djemtė e Reneas”.

Nė vitin 1982, u krijua Batalioni 326, antidemonstratė, i Ministrisė sė Brendshme. Elementėt e pėrzgjedhur nė atė kohė, ishin ushtarakė profesionistė dhe vinin kryesisht nga policia, nga Garda e Republikės, nga zhytėsit e Marinės Luftarake, etj. Ndryshimi I regjimit ka sjell edhe ndryshimin e emrit tė kėtij reparti ku nė 1991 do tė marrin emrin RENEA pra do tė quhej Reparti i Eliminimit dhe Neutralizimit tė Elementėve tė Armatosur.

Armatimi bazė i Repartit 326 ishte ai tipik i Forcave tė Armatosura, AK-47 dhe AKMS e pistoleta TT 33. Si armatim special pėrdorej snajperi "Dragunov", thika-pistoletė M 316, pistoleta "Makarov", "Stechkin" me kalibėr 9,2x18 PM 54.

Nga viti 1992 arritėn snajper tė njė cilėsie tė mirė tė pajisura me dylbi dite dhe nate. Nė tė njėjtėn kohė u adoptuan edhe dy armė qė janė adoptuar nga tė gjitha njėsitė antiterroriste tė botės si pistoleta "Beretta" 92 FS dhe SMG gjermane, "Heckler und Koch" MP5 dhe MPK.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=31876&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.11.2011, 18:50   5
Citim:
Do tė shtohen 200 policė nė strukturė, opozita voton kundėr

Ministri i Brendshėm, Bujar Nishani, bėri tė ditur nė komision se pėr vitin 2012, do tė ketė 200 policė shtesė, duke bėrė tė ditur edhe shkurtime nė administratėn e Ministrisė sė Brendshme.

“Ėshtė bėrė njė plan paraprak, pėr rritje nė 200 tė efektivėve tė policisė nė terren. Kjo do tė realizohet me njė plan paraprak, me reduktim tė administratės burokratike. Kėta efektivė do tė jenė nė patrullat e pėrgjithshme dhe nė policinė e kufirit. Kjo shtesė vjen si rezultat e nevojės sė shfaqur pėr tė plotėsuar raportin punonjės policie/numėr popullsie, qė edhe nga raportet e organizatave partnere ndėrkombėtare ėshtė ngritur njė problematikė qė kėrkon zgjidhje”, tha Nishani.

Nėnkryetari i Komisionit tė Sigurisė, socialisti Gjoni, u shpreh kundėr kėsaj shtese tė numrit tė policėve.

“Mos e shtoni numrin, se janė bėrė shumė shtesa nė organikėn e Drejtorisė sė Policisė. Bėni reformė nė kėtė institucion”, iu drejtua Gjoni. Opozita ka kontestuar mė pas edhe tenderin prej 3.9 milionė USD pėr uniforma ceremoniale pėr 8670 punonjės. Deputetėt Bizhga, Gjoni dhe Dogjani kėrkuan tė mos e zhvillonin njė tender tė tillė, por kėto fonde t’i kalojnė pėr rritje pagash dhe pėr shpėrblimet e punonjėsve tė policisė.

PS, nėpėrmjet nėnkryetarit Gjoni, vendosi si kusht amendimin e buxhetit tė Gardės sė Republikės, i cili llogaritet 8.2 milionė euro nė kėtė vit. Opozita votoi kundėr buxhetit nė komision. Ai mori 7 vota pro tė mazhorancės dhe 6 kundėr tė socialistėve.

http://www.gazeta-shqip.com/politike...eaaace771.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.12.2011, 21:39   6
Citim:
Shqipėria nė vitin 2012 me 1000 policė mė shumė

Tiranė, 30 dhjetor - Viti 2012-tė duket se do tė jetė njė vit kthese pėr Policinė e Shtetit. Patrulla e Pėrgjithshme do tė ketė edhe 1 mijė policė mė shumė. Lajmi u konfirmua nga Drejtori i Pėrgjithshėm i Burgjeve, Hysni Burgaj. Sipas Burgajt, shtimi i numrit tė punonjėsve tė patrullės sė pėrgjithshme, vjen nė kuadėr tė strategjisė pėr parandalimin e krimit dhe faktit qė ēdo ditė e mė shumė policia po tenton tė jetė sa mė pranė komunitetit.

Kryepolici theksoi se nisma pėr tė shtuar numrin e efektivėve tė policisė erdhi si nevojė e faktit se nė shumė zona, numri i tyre ishte shumė i paktė. Madje ka shumė qytete tė vogla, si dhe zona rurale, ku efektivėt e policisė detyrohen tė shėrbejnė vetėm qoftė dhe nė turnin e tretė, ēka nuk ėshtė normale nė situatėn ku jemi.

“Sensibilizimi i opinionit do tė jetė sfida jonė pėr vitin qė vjen. Do tė ndėrmarrim tė gjitha masat e duhura me qėllim parandalimin e krimeve dhe tė jemi mė pranė komunitetit”, tha z.Burgaj. Sa i pėrket ngjarjeve tė Klodiana Lala bujshme, si vrasja e deputetit Fatmir Xhindi, ajo e gjykatėsit vlonjat Skerdilajd Konomi apo dhe tė tjera, drejtori i policisė tha se po punohet intensivisht, por nuk mund tė bėnte tė ditura detaje tė mėtejshme, pėr shkak se ēėshtjet janė komplekse dhe do tė prishej sekreti hetimor.

http://koha.net/?page=1,14,82462
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.1.2012, 05:42   7
Stahlhelm
anėtar/e
 
Stahlhelm
 
Anėtarėsuar: 4.2008
Citim:
Drejtori i Pėrgjithshėm i Burgjeve, Hysni Burgaj
ja qė emri bėn profesionin.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.1.2012, 23:16   8
reparti kimik
 
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.