Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1944-1992: Republika III
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.1.2009, 17:16   1
kalimtar/e
 

1979: RPSSH - Udhėzim mbi pranimin nė shkollat e larta


I gjithė udhėzimi ka 7 pika dhe zgjat 11 faqe, po sjell ktu vetėm pjesėn mė tė rėndėsishme tė udhėzimit. Pikat e tjera janė ēėshtje teknike tė lėndėve, data e programe. Por qė tė shkoje tek pikat e tjera duhet tė kishe plotėsu i her kėt kriterin kryesor poshtė.

Por mund tė shtoj qė nė cilėndo degė tė konkuronte studenti, qoftė matematikė apo histori, lėnda e parė qė i kėrkohej ishte marksizėm-leninizmi.

Citim:
Ministria Arsimit dhe e Kulturės, duke u mbeshtetur nė kriteret e caktuara nga Partia pėr pranimin e studentėve nė shkollat e larta nė orientimet e Pleniumit tė 8-tė tė KQ tė PPSH, nė vendimin e Kėshillit tė Ministrave nr. 416 datė 15-12-1976 "Mbi disa kopetenca tė organeve shtetėrore dhe ekonomike nė fushėn e organizimit tė drejtimit dhe tė zhvillimit tė ekonomisė popullore" si dhe nė udhėzimin e Kėshillit tė Ministrave nr. 2 datė 15-5-1973, "Mbi organizimin e stazhit nė prodhim tė nxėnėsve dhe studentėve" nxjerr kėtė udhėzim:

1. Kriter bazė nė dhėnien e tė drejtės sė studimit, ėshtė kriteri politik dhe pėrbėrja klasore. Tė pranohen kandidatė me pėrbėrje moralo-politike tė mirė. Pėrparėsi t'u jepet kandidatėve me origjinė dhe gjendje punėtore, sidomos tė atyre qė punojnė direkt nė sferėn prodhuese, kandidatėve me orgjinė dhe prejardhje nga fshatarėsia kooperativiste. Me kujdes tė trajtohen fėmijėt e atyre qė kanė kontribuar nė Luftėn Nacional-ēlirimtare dhe nė ndėrtimin socialist tė vendit.

Nė vlerėsimin e kandidatit tė shikohet figura moralo-politike e dhe aktiviteti i tij si anėtar i BRPSH dhe pjesėmarrės nė praktikėn revolucionare tė vendit tonė.

2. Krahas kriterit bazė tė pranimit nė shkollat e larta tė zbatohen edhe kėto kėrkesa:
-pėrparimi nė tri komponentėt nė mėsim, punėn prodhuese, edukimin fizik e ushtarak si dhe qėndrimin gjatė stazhit nė prodhim.
-nė pėrcaktimin e profilit tė merren parasysh vėshtirėsitė e degė, prirjet dhe pėrparimi i nxėnėsve nė lėndė tė veēanta. Kandidatėve qė marrin "Medaljen e Artė" t'u jepet e drejta e studimit nė fakultetin qė dėshirojnė.

Nota mesatare minimale e pranimit nė tė gjithė shkollat e larta me shkputje nga puna ėshtė 7.

Nota mesatare tė dalė duke marrė parasysh rezultatet vjetore nė tė gjithė lėndėt, nė tė katėr vitet e shkollės sė mesme, nė tė tre konponentėt (tė llogaritet dhe gjuha e huaj e dytė). Lėndėt qė zhvillohen nė disa vite si gjuha, matematika, etj. nė llogaritjen e mesatares tė merren veēmas pėr ēdo vit. Pėr lėndėt qė jepen provime pjekurie si notė tė vitit tė katėrt tė merret nota e provimit.

Si rregull komisionet e rretheve, pėr kushte tė barabarta politike e tė origjinės shoqėrore, tė zgjedhin kandidatėt me figurė tė pastėr moralo-politike, tė dalluar si aktivistė shoqėrorė nė praktikėn revolucionare, dhe qė kanė njė pėrparim mė tė mirė nė mėsime. Me qėllim qė tė rritet pėrqindja e kandidatėve me origjinė ose me gjendje punėtore, komisionet t'i japin pėrparėsi zgjedhjes sė kandidatėve me origjinė punėtore ose me gjendje punėtore kur janė nė kushte pėrafėrsisht tė barabartė me kandidatėt e tjerė.


Arkivi Shtetėror Vendor Tiranė, F. Komiteti Ekzekutiv K.P. Lagjes Nr. 3, V. 1979, D. 153, f. 1

Ndryshuar sė fundmi nga sub674843 : 19.1.2009 nė 21:37.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:14.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2018
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.