Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.2.2009, 20:22   1

Shkrim i cituar “Dyrrachium II”, vėllim pėr Durrėsin e lashtė


Citim:
Pėrfundimet e gėrmimeve "tė emergjencės" tė periudhės 2001-2007 nė qytetin antik tė Durrėsit janė pėrfshirė nė vėllimin “Dyrrachium II”. Ky botim ėshtė pėrgatitur nga njė grup specialistėsh shqiptarė dhe italianė, tė cilėt drejtohen nga prof. Afrim Hoti.

Vėllimi “Dyrrachium II” pėrmbledh artikuj shkencorė mbi stratigrafinė e farit tė zbuluar tre vjet mė parė nė qendėr tė qytetit; statujėn e Tellusit (Gea) e zbuluar gjatė hapjes sė themeleve tė njė pallati, gjendjen e sotme tė fortifikimeve tė Durrėsit dhe mermerėt e muzeut arkeologjik tė qytetit. Vėllimi ka 160 faqe dhe ėshtė shkruar nė gjuhėn italiane. Kėto artikuj janė pėrkthyer shqip tėrėsisht ose pjesėrisht.

“Dyrrachium II” mbyllet me shkrimin “Vizion mbi tė ardhmen urbanistike tė Durrėsit”, autorė tė tė cilit janė specialistėt Sara Santoro dhe Barbara Sassi, tė universitetit tė Parmės (Itali) dhe Afrim Hoti. Nė vėllimin e dytė tė kėtij botimi shkencor kanė paraqitur studimet e tyre arkeologėt shqiptarė dhe italianė Adrian Anastasi, Brikena Shkodra, Elvana Metalla, Bonazzi, Lazzarini, Martini, Montana, Monti Pavia, Shehi dhe Buzo.

Vėllimi “Dyrrachium II” do tė publikohet nga Shkolla Arkeologjike Italiane e Athinės, e cila botoi shtatorin e kaluar vėllimin e parė tė kėsaj vepre qė i kushtohej amfiteatrit tė Durrėsit. Kjo vepėr do tė plotėsohet me dy vėllime tė tjerė ku do tė pasqyrohet puna e arkeologėve shqiptarė dhe tė huaj nė qytetin antik tė Durrėsit.

Nė qytetin Durrėsit gjatė kėsaj kohe janė zhvilluar disa ekspedita arkeologjike,tė cilat kanė zbuluar dhe vlera tė reja qė kanė lidhje me antikitetin e qyteti bregdetar. Njė ndihmesė nė kėto ekspedita ka qenė dhe ndihma e specialistėve dhe arkeologėve italianė.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ture&Itemid=59
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:26.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.