Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.2.2009, 16:23   1

Shkrim i cituar Perėndimor: 700 mijė tė prekur nga mbitensioni


Nė vend numėrohen rreth 700 mijė persona qė vuajnė vuajnė nga problemet e mbitensionit. “Kjo shifėr kap mbi 25-30 % tė popullsisė mbi 18 vjeē”, - shpjegojnė mjekėt specialistė, tė cilėt shprehen se sėmundja e mbitensionit ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishėm qė shkakton sėmundje tė zemrės, hemoragjitė celebrale, dėmtime tė veshkave.

“Nisur nga kostoja e madhe shėndetėsore pėr tė sėmurėt, mjekėt janė tė detyruar qė ta njohin sa mė mirė, me qėllim pakėsimin dhe frenimin e kėsaj epidemie tė shekullit” - pohojnė mė tej ata. Pėr parandalimin e mbitensionit mjekėt kėshillojnė njė jetesė sa mė tė shėndetėshme, jetė aktive, mospėrdorimin e ushqimeve me yndyrna, uljen e mbipeshės etj.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=52664
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.11.2011, 16:11   2
Citim:
Ēereku i popullsisė vuan nga hipertensioni

Njė nė pesė femra dhe meshkuj nė vend vuajnė nga hipertensioni. Mė tė rrezikuar nga kjo sėmundje rezultojnė tė jenė meshkujt, ku sipas Institutit tė Shėndetit Publik, 90% e tyre e vuajnė pa e ditur.

Tė dhėnat tregojnė gjithashtu se hipertensioni nga viti nė vit po shėnon shtim tė rasteve, madje specialistėt e klasifikojnė si njė faktori rreziku pėr sėmundjet e zemrės, goditjet dhe sėmundjet e veshkave. Femrat dhe meshkujt qė jetojnė nė Tiranėn urbane kanė prevalencė shumė mė tė ulėt tė hipertensionit 5 pėr qind dhe 8 pėr qind, pėrkatėsisht krahasuar me femrat dhe meshkujt qė jetojnė nė rajonet e tjera mė shumė se 20 pėr qind e femrave dhe meshkujve.

Gjashtė pėr qind e femrave dhe 3 pėr qind e meshkujve nė moshėn 15-49 vjeē u ishte thėnė nga njė mjek se kishin tension tė lartė gjaku. Nga kėto femra dhe meshkuj, katėr nė pesė, 82 pėr qind e femrave dhe 78 pėr qind e meshkujve, po ndėrmerrnin ndonjė veprim pėr tė ulur tensionin e lartė tė gjakut.

Dyzetė e dy pėr qind e femrave dhe 31 pėr qind e meshkujve qė u ishte thėnė se kishin tension tė lartė tė gjakut, raportuan se po merrnin ilaēe me recetė afėrsisht njė e treta e femrave, 32 pėr qind, dhe thuajse gjysma e meshkujve, 47 pėr qind, po pėrpiqeshin tė kontrollonin peshėn ose tė binin nga pesha, ndėrkohė qė gjysma e femrave dhe meshkujve po pakėsonin kripėn nė dietėn e tyre, njė nė pesė femra dhe meshkuj po bėnin ushtrime dhe mė shumė se gjysma e femrave ku 54 pėr qind dhe njė e katėrta e meshkujve 29 pėr qind e kishin lėnė duhanin.

Ajo ēka kėshillojnė mė sė shumti mjekėt ėshtė njohja e vlerave tė presionit arterial nė mėnyrė qė tė trajtohet sa mė korrekt. Shumė mjekime, thonė ata, qė ulin presionin arterial parandalojnė njėkohėsisht atakėt e zemrės dhe ishemitė. Por pėr kėtė mjekėt sugjerojnė qė tė bisedohet me mjekun nė mėnyrė qė tė vendoset trajtimi dhe tė monitorohen vlerat e presionit arterial.

http://www.standard.al/index.php/gen...rtensioni.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:11.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.