Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.2.2009, 23:51   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Strugė: Zbulohet furrė e periudhės romake


Citim:
Strugė, 5 shkurt - Furrė e periudhės romake ėshtė zbuluar nė fshatin Oktis tė Strugės, nga ana e ekipit hulumtues tė Muzeut "Dr Nikolla Nezllobinski" nė Strugė. Furra e zbuluar, sipas fjalėve tė ekspertėve, ėshtė nė gjendje tė mirė, dhe nė tė ardhmen do tė mbrohet.

Ekspertėt vlerėsojnė se furra ėshtė shfrytėzuar nė periudhėn e mesme romake, ndėrsa zbulimi ka pasuar pas informacioneve tė ofruara nga ana e banorėve vendorė.

Rajoni i Strugės ėshtė i njohur pėr pasuritė e mėdha nėntokėsore, por mungojnė hulumtimet e lokaliteteve arkeologjike. Pėrvoja e deritashme ka qenė qė pas pėrfundimit tė hulumtimeve lokaliteti tė rikthehet nė gjendjen fillestare, por nė kėtė rast nuk do tė ndodhė ashtu.

Drejtori i muzeut nė Strugė ka informuar se aktualisht furra ėshtė e mbrojtur dhe planifikohet ndėrhyrje.

http://www.koha.com.mk/a20.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 05:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.