Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.2.2009, 21:43   1

Shkrim i cituar Z1·SHP| Marrėveshje pėr mosprodhim tė municioneve tė rėnda


Shqipėria Perėndimore nuk do tė prodhojė mė municione tė rėnda. Komisioni i Ligjeve miratoi dje njė konventė ndėrkombėtare sipas tė cilės shteti perėndimor ndalohet tė prodhojė municione tė rėnda shpėrthyese.

Konventa e cila quhet “Pėr municionet thėrrmuese”, ka ardhur nga qeveria nė Kuvend dhe parashikon rregulla tė reja nė prodhimin e municioneve. Ajo ndalon edhe magazinimin, pėrdorimin apo tregimin e kėtyre municioneve. Gjithashtu shteti detyrohet tė pastrojė tė gjithė territorin nė veri tė vendit i cili ėshtė i minuar.

Kufiri nė veri tė vendit ka zona tė minuara nga ushtria serbe dhe problemi ėshtė i njohur. Nė bazė tė konventės Shqipėria Perėndimore ka tė drejtė tė kėrkojė financim pėr kėtė projekt.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=15689
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.