Kthehu   Kreu > D1 > 1190-1478: Shtetet Arbėrore > 1389-1444: Principata e Kastriotėve
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.12.2006, 21:23   1
kalimtar/e
 

Shkrim i cituar Kėngė folklorike


Vringėllon shpata n'Abulenė

Vringllon shpata n'Albulenė,1
neshen turqit me Skėnderbenė.
Si rrufeja shkrep prej qielli,
sikur drita vjen prej dielli,
Skėnderbeu po vjen nga mali,
trufullin, s'po i mahet kali.
Mija trima i bijn' mrapa,
njesh' me heshta e njesh' me shpata,
vesh' me hekur tu flaku,
hyp' mi kuaj tuj fluturu,
Isak bejn'2 e kan' rrethu.
- Nal kadal', ti or turkoman,
ē'asht kjo fest'qi ktu po ban?
Kėt hesap s'e ke tamam,
se Shqipnia s'asht pa zot,
se e udhėheqin Kastriotė,
qi t'shtrojm' sofrėn gjak e lot.
Po habitet gjeneral Isaku,
qė tėrbohet nga maraku,
der nė gju na derdhet gjaku.
Nuk xhajn' rrug' me shpėtu,
nė t'katėr anėt jan' rrethu.
Vazhdon lufta e tunet dheu,
vringėllon shpatėn Skėnderbeu;
vringėllon shpatėn e Shqipnisė
mi ksulkuqėt e Turqisė.
- Isak bej, o turkoman,
njifi mir', a i ke tamam?
Tet' dhet' mij' nuk i kish pak,
njifi mir' e pėr marak.
Gjith' t'u vran' e rop t'u zunė,
e ke pa si kjo furtunė?
Sulltan Mehmetit me i ēue fjalė,
me ne t'matet ma kadalė.
Si "fati"3 ke shėtit' n'Stambollė
e jo n'Krujė e nė Devoll.
Ta di mirė' sulltan zotnia
me ksoj feste t'pre Shqipnia.

1. Vend pranė Mamurrasit, ku shqiptarėt korrėn njė nga fitoret mė tė rėndėsishme kundėr turqve (1457).
2. Komandant i ushtrive turke nė kėtė betejė.
3. "Pushtuesi" - titull qė iu dha sulltan Mehmetit pas hyrjes nė Kostandinopojė (Stamboll) mė 1453.


Burrel - Mat, 1967
Epika Historike 1. 1983
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.12.2006, 21:37   2
kalimtar/e
 
Ky Kok' Malēi n'at Shkopet

Ky Kok' Malēi1 n'at Shkopet2:
- Skandebegut fal' me shnet,
thuj "Selita3 ta mėrrini,
po vjen Laēi,4 tan' Kurbini,
po kalojn' malet me borė,
mbrapa vijn' taborr-taborrė!"
Tan' malsorėt prefin shpaten,
me sulltanin duen tė maten;
duen me u mat' burrat e malit,
le t'shkoj' xhaku nan bark t'kalit.
- Ndal' sulltan, se e ke kot,
malet tona s'i shkel dot,
Skanderbegu kishte thanė:
- Pa ndigjoni, vllazėn shqiptarė,
kur t'vijn' turqit nė Shqipni,
tė tan' t'i qisim ne pa kry.

1. Figurė e nderuar e traditės popullore pėr tė cilėn tregohen akoma edhe sot nė krahinėn e Kurbinit mjaft legjenda rreth lidhjeve dhe bashkėpunimit me Kastriotin. Sipas kėshillave tė tij, midis tė tjerash Kastrioti sulmon ushtrinė turke nė mes tė ditės, gjatė lumit Mat dhe doli fitimtar.
2-4. Fshatrat e krahinės sė Kurbinit (Krujė).


Milot - Krujė, 1967.
Epika Historike 1. 1983

Ndryshuar sė fundmi nga sub674843 : 23.6.2007 nė 10:51. Arsyeja: korigjim

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.6.2007, 01:09   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Dergjet prapėt Dedė Skura


Te maja e njė kodre
nėn hijen e njė lisi
dergjet prapėt Dedė Skuraj
Trimi vet nuk mund ta ftohte
zjarri i plagėve tė tij.
Shkuan shokėtė krenarė:
- Dedė Skura ngreu tė shkojmė!
- Ecni shokė ju me shėndet
unė s'vi dot mė me ju
veē ju lutem atje poshtė
tė mė mirrni ju murgjarin
tė mos cofi ai me mua
e t'ja shpini ju tim biri.
Kur tė rritet, tė ngjesh shpatėn
se e shpie ai nė luftė
mbi mizorėt qi vranė t'anė
tė mė ngopė zemrėn time.

Kjo kėngė ėshtė e pėrshtatur nė shqipen standarde nga dialekti i arbėreshėve tė Italisė.
"Letėrsia popullore shqiptare" D.SH. 1974
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.7.2007, 01:50   4
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
TRIM MBI TRIMA

(Kangė)


Trim mbi trima ai Gjergj-o Kastrioti
fuqi t'madhe qi m'i falka Zoti
s'e djeg flaka e s'e djeg baroti!
Shpata e tij, tha, malin dyshė e ēan
me nji t'rame, nji ushtri pėrlan...
Ē'po bėrtet sulltani i Turqisė,
Skėnderbeu me luaj t'Shqipnisė
po lufton-o hypun maje kali,
s'e ndal lumi, s'e ndal deti as mali,
gjithl ushtrin' ma ēarti e ma faroi!
Lavd, o Gjergj, o Skėnderbe dragoi,
krahu yt ēdo ditė-o u forcoftė,
lavdi yt-o brez mbas brezi u kndoftė!Kėngė nga filmi Skėnderbeu, Llazar Siliqi
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.