Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.2.2009, 22:42   1

Shkrim i cituar Universiteti i Prishtinės


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.2.2009, 22:43   2

Shkrim i cituar Prishtinė: Austria nis bashkėpunimin pėr kėrkime shkencore


Me qėllim bashkėpunimi shkencor mes hulumtuesve tė tė dy vendeve, qeveria austriake pėrmes Agjencisė sė saj pėr Zhvillim, pqaraqiti tė enjten nė Prishtinė, projektin pėr bashkėpunim ndėrkombėtar pėr kėrkime shkencore.

Nė kuadėr tė kėtij projekti ėshtė shpallur konkursi pėr projekte tė pėrbashkėta kėrkimore ndėrmjet hulumtuesve tė Universitetit tė Prishtinės dhe atyre nga institucionet arsimore e shkencore nga rajoni dhe Austria.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=6840
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2009, 10:23   3

Shkrim i cituar Prishtinė: UP do tė pranojė 7'935 studentė tė rinj


Pėrbėrja e vjetėr e senatit tė Universitetit tė Prishtinės ka propozuar qė kėtė vit tė pranohen 7'935 studentė tė rinj (6'525 tė rregullt dhe 1'410 me korrespodencė). Senatorėt parashikojnė qė pranimi tė nisė nė korrik.

http://www.kosova.com/artikulli/54632
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.7.2009, 21:21   4

Shkrim i cituar Prishtinė: Kryhen provimet e pranimit nė UP


Nė Universitetin e Prishtinės tė mėrkurėn dhe tė enjten janė mbajtur provimet e pranimit pėr studentėt e rinj. Demė Ibėrdemaj, zyrtar pėr Shėrbim tė Studentėve, tha se nuk ka pasur ndonjė parregullsi.

Nė fakultetin Filologjik kanė konkurruar 1 mijė e 214 studentė, ndėrsa do tė pranohen 900 prej tyre. Ibėrdemaj tha se interesimi mė i madh i studentėve nė kėtė fakultet ėshtė nė Degėn e Anglishtes.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../11872/C4/C15/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.7.2011, 16:43   5
Citim:
Profesorėt qė shkelin ligjin, sė shpejti publikohen emrat

Sė shpejti do tė publikohen emrat e profesorėve tė Universitetit tė Prishtinės (UP), tė cilėt shkelin ligjin. Nga monitorimi i procesit mėsimor nė Universitet, i cili po kryhet nga Parlamenti i Studentėve, del se njė numėr i madh i profesorėve nuk janė tė rregullt nė ligjėrata dhe provime.

Monitorimi i procesit mėsimor nė Universitetin e Prishtinės, i cili ėshtė duke u kryer nga Parlamenti i Studentėve, ka nisur tė dokumentojė gjendjen nė Universitet.

Kryetari i Parlamentit tė Studentėve, Mentor Hasani, tha se tė gjitha parregullsitė do tė drejtohen tek organet kompetente. Ai tha se janė tė vendosur tė publikojnė emrat e profesorėve qė shkelin ligjin.

Hasani tha se gjatė procesit tė monitorimit, ka pasur raste kur studentėt kanė hezituar tė flasin, nga frika se mos hakmerren profesorėt ndaj tyre.

Kryetari i Parlamentit tė Studentėve, tha se profesorėt mbajnė disa vende pune dhe pėr kėtė arsye studentėt detyrohen qė tė kthehen shumė herė nė shtėpitė e tyre.

Udhėheqėsit e Parlamentit tė Studentėve, thonė se pėr monitorimin kanė kėrkuar pėrkrahje nga Rektorati dhe Ministria e Arsimit.

Zyrtarė tė Rektoratit, thonė se pėr parregullsitė qė dėshmohen se janė tė vėrteta, do tė ketė masa ndėshkimi nga drejtuesit e Universitetit tė Prishtinės (UP).

Sipas tė dhėnave nga monitorimi, mė shumė parregullsi janė vėrejtur nė Fakultetin Filologjik dhe atė Ekonomik. Tė dhėnat e raportit pritet tė finalizohen pas pėrfundimit tė semestrit dhe tė orarit tė provimeve, qė do t’i dėrgohen Rektoratit pėr marrjen e masave ndaj profesorėve, punonjėsve tė administratės, qė shkelin rregullat e Universitetit.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=126211
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2013, 21:07   6
Citim:
Ekonomistėt dhe juristėt, “suficit” nė tregun e punės

Pavarėsisht se a i kėrkon tregu i punės, pėr profesionet si ekonomist apo jurist, interesimi i tė rinjve pėr t’u regjistruara nė kėto drejtime, ka qenė mjaft i madh edhe nė kėtė vit akademik.

Universiteti i Prishtinės, aktualisht, ėshtė duke bėrė pėrmbylljen e afatit tė parė tė regjistrimit tė studentėve, derisa pritet qė tė ketė edhe njė afat tjetėr tė regjistrimit gati nė tė gjitha fakultetet.

Sipas tė dhėnave zyrtare, Universiteti i Prishtinės nė vitin e parė tė studimeve, pėr kėtė vit akademik do tė regjistrojė 11.932 studentė, prej tė cilėve 9.412 studentė tė rregullt dhe 2.520 studentė me korrespondencė.

Krahasuar me vitin akademik 2012-2013, UP-ja ka rritur numrin e studentėve qė do tė ndjekin studimet nė kėtė vit pėr 2. 711 vende.

Ardian Kastrati, kėshilltar i rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, thotė pėr Radion Evropa e Lirė se deri mė tani nė afatin e parė janė plotėsuar gjashtė mijė vende. Ai bėn tė ditur se interesimi mė i madh mbetet nė Fakulteti Ekonomik, Juridik dhe si mjaft i pėlqyer ėshtė edhe Fakulteti i Edukimit dhe ai i Mjekėsisė.

“Ėshtė herėt tė konkludojmė se nė cilat fakultete do tė kemi numėr mė tė madh, pėr shkak se tani e kemi vetėm afatin e parė tė konkursit, me tė cilin kemi rreth 6 mijė vende tė plotėsuara. Mirėpo, sipas indikacioneve tė para dhe bilancit qė ne kemi bėrė, del prapė se Fakulteti i Mjekėsisė, ai i Edukimi, Ekonomik dhe Fakulteti Juridik janė mė tė kėrkuarat”, bėn tė ditur Kastrati.

Tė rinjtė, tė cilėt kanė zgjedhur Fakultetin Ekonomik, atė Juridik apo edhe tė Edukimit, kanė bėrė kėtė pėrzgjedhje pėr faktin, siē thonė ata, se i pėlqejnė kėto profile, ndėrkaq nuk janė tė informuar se kėto drejtime nuk i kėrkon shumė tregu i punės.

Anila ka zgjedhur tė studiojė nė Fakultetin Juridik.

“Mė pėlqen dhe pėr atė kam zgjedhur tė studioj nė kėtė fakultet. Shpresoj tė gjej punė”, thotė ajo.

Derisa Fatosi dhe Astriti do tė studiojnė nė Fakultetin Ekonomik:

“Kemi zgjedhur Fakultetin Ekonomik se mė pėlqen. Aty mendojmė se do ta gjejmė veten”.

Por, sipas organizatave ekonomike nė Kosovė asnjėra nga kėto profesione nuk ėshtė shumė e kėrkuar nė tregun e punės. Sipas tyre, persona tė kualifikuar nė kėto drejtime, ka mjaftueshėm nė Kosovė.

Sekretari i Odės ekonomike tė Kosovės, Berat Rukiqi, nė njė prononcim pėr Radion Evropa e Lirė, thotė se interesimi i tė rinjve pėr tė studiuar Ekonomikun dhe Juridikun, si nė Universitetin Publik ashtu dhe nė ata privat, ēdo vit ėshtė nė rritje, por qė, sipas tij, kjo situatė e krijuar duhet tė merret seriozisht nga institucionet e Kosovės, pasi qė tregu i punės kėrkon krejt diēka tjetėr.

“Njerėzit qė pėrfundojnė Fakultetin Ekonomik apo Juridik jo tė gjithė e gjejnė veten. Nė anėn tjetėr, ēdo ditė e mė shumė kėrkohen profilet teknike. Pėr shembull nė sektorėt qė kanė njė zhvillim te ne, si sektori i bujqėsisė, sektori i pėrpunimit tė metaleve, sektori i xehetarisė, i cili ka potencial pėr shkak tė pasurive nėntokėsore dhe sektori energjetik”, thekson Rukiqi.

Pėrfaqėsues tė bizneseve vazhdimisht kanė kėrkuar nga institucionet arsimore qė nė pėrputhje me kėrkesat e tregut tė punės, tė bėhet edhe pėrzgjedhja e profileve nė sistemin e shkollimit tė lartė.

Ata tregojnė se ka mungesė tė shumė profesioneve qė i kėrkon tregu i punės, ndėrsa ato punė vazhdojnė t’i kryejnė persona tė pakualifikuar.

http://www.botasot.info/ekonomia/234...regun-e-punes/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:07.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.