Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.2.2009, 12:32   1

Shkrim i cituar LB: "Kosova ėshtė Shqipėri"


Prishtinė - Partia politike Lėvizja pėr Bashkim ka dalė haptas me idenė pėr bashkimin e dy shteteve shqiptare. Kjo parti ka organizuar dje njė konferencė pėr shtyp nė tė cilėn ka arsyetuar idenė e bashkimit ndėrkohė qė Prishtina ėshtė “zgjuar” sot me pllakate tė shumta qė shkruanin “Kosova ėshtė Shqipėri”, tė cilat janė shpėrndarė anembanė kryeqytetit.

“Ne vlerėsojmė se ēėshtja e bashkimit kombėtar ėshtė ēėshtje e interesit madhor kombėtar tė kėtij populli, jo vetėm tė Kosovės por tė kombit nė pėrgjithėsi. Ėshtė interes kombėtar rreth tė cilit do tė duhej tė bashkoheshin tė gjitha politikat, tė gjitha strategjitė dhe tė gjitha partitė politike tė kishim njė konsensus nė kėtė drejtim”, ka thėnė kryetari i LB-sė, Avni Klinaku.

"Kemi hyrė nė vitin e dhjetė tė largimit tė forcave tė Serbisė nga Kosova dhe nė vitin e dytė tė shpalljes sė pavarėsisė dhe Kosova nuk po arrin tė mirat qė do tė duhej t’i gėzonte nga kėto ngjarje tė rėndėsishme. Kosova mbetet nė njė situatė tė rėndė, situatė tė brishtė tė sigurisė, me njė gjendje tė vėshtirė ekonomike, dhe ēka ėshtė mė shqetėsuesja, Kosova vazhdon tė ballafaqohet me njė gjendje tepėr te rėndė sociale”, shtoi ai.

“Shkaktari i vėrtetė qė ne nuk po mund tė nisemi drejt njė stabiliteti politik, ekonomik e social ėshtė moszgjidhja e plotė e konfliktit shqiptaro-serb”, duke shtuar se, pėr shkak tė moszgjidhjes tė kėtij konflikti, shteti shqiptar i Veriut dhe kombi shqiptar janė privuar nga tė drejtat elementare njerėzore e kombėtare dhe ky mohim i tė drejtės kombėtare ėshtė “sanksionuar” me rezolutėn 1244, Pakon e Ahtisarit si dhe reflektimin e kėtyre dy dokumenteve nė kushtetutėn e shtetit tė Veriut.

LB-ja ka kėrkuar nga opinioni i shtetit tė Veriut qė t’i bashkohet idesė sė saj pėr bashkimin e dy shteteve shqiptare.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=7622
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.