Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.3.2009, 12:28   1

Shkrim i cituar Shkup: Arkeologė merrni lopatat


Tė gjithė arkeologėt e arkitektėt e diplomuar, me ose pa pėrvojė pune, kėtė vit do tė angazhohen nė gėrmime arkeologjike. Katėr projektet madhore (Heraklea nė Manastir, Kalaja e Shkupit nė Shkup, Stobi nė afėrsi tė Velesit dhe Isari nė fshatin Mariovė tė Vallandovės), pėr tė cilat Qeveria ka ndarė rreth 20 milionė euro kanė nevojė pėr qindra arkeologė.

Kreu i Drejtorisė pėr Mbrojtjen e Trashėgimisė Kulturore (DMTK), Pasko Kuzman, pohon se “Do ti angazhojmė qė tė gjithė arkeologėt, arkitektėt dhe konservatorėt nė punė, pa marrė parasysh nėse janė [sllavo]maqedonė, shqiptarė, turq, vllehė apo tė ndonjė nacionaliteti tjetėr. Pas kėsaj nėse paraqitet nevoja dhe nėse kemi para tė mjaftueshme do tė kėrkojmė ndihmė nga fqinjėt”, duke shtuar se pėr ekspertėt e huaj duhet paguar trefish mė tepėr.

Veē katėr projekteve tė mėsipėrme qeveria ka caktuar kėrkime dhe nė 15 pika tė tjera arkeologjike nė Shkup, Tetovė, Prilep, Strumicė e Shtip.

http://www.lajmpress.com/?faqe=shfaqlajm&id=4607
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:27.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.