Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.3.2009, 13:00   1

Shkrim i cituar Durrės: Kryekomunarėt kėrkojnė ndihmė nė pastrimin e bregdetit


Prej disa muajsh zonat bregdetare nė disa komuna tė qarkut tė Durrėsit po kthehen nė vatra tė ndotjes tė cilat janė premisa qė me afrimin e vapės, tė kthehen nė vatra epidemie. Masive me plehra tė vjetėr e tė rinj, tė zė syri pėrgjatė rrugėve rurale tė cilat tė ēojnė nė zonėn bregdetare nga fshati Rinia deri nė Gjirin e Lalėsit. Duke mos pasur reagimin e deritanishėm tė Drejtorisė sė Shėndetit Publik, qė nuk ka kapacitetet e mjaftueshme, kryetarėt e komunave kėrkojnė ndėrhyrjen e ushtrisė me mjetet dhe burimet e saj njerėzore.

Deri tani, askush nuk ėshtė kujtuar pėr tė vėnė dorė pėr tė pastruar plehrat nė kėto zona tė cilat mendohet se shumė shpejt do tė jenė me prioritet turistik. Masivi i plehrave ėshtė aq i madh sa qė vetėm ndėrhyrja e forcave dhe mjeteve tė ushtrisė mund ta zgjidhin situatėn.

Me mijėra shishe plastike kanė mbushur kanalet kulluese nga tė dyja anėt e kėtyre rrugėve, aq sa ato kanė dalė jashtė pėrdorimit. Pėrgjatė rrugėve nuk tė zė syri asnjė kazan plehrash apo gropa tė pėrshtatura pėr tė depozituar plehrat, kurse Shėndeti Publik nė Durrės hesht.

E njėjta situatė pėr sa u pėrket grumbujve me plehra shihet edhe nė disa komuna nė bregdet. Sipas banorėve tė kėtyre zonave, plehrat janė grumbulluar qė gjatė sezonit tė verės sė kaluar dhe askush nuk i ka pastruar. Kėto janė plazhe tė lira qė askush nuk i administron, sqarojnė banorėt e fshatrave aty pranė.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=16160
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:19.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.