Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.3.2009, 13:00   1

Shkrim i cituar Raport pėr mjedisin: Shkodra qelbet


Bashkia e kėtij qyteti nuk ka asnjė mundėsi financiare qė tė ruajė dhe tė mbrojė shumė monumente historike, arkeologjike, arkitekturore nė qytet. Sipas raportit tė konsulentėve ndėrkombėtarė, bėhet e ditur se ka njė landfill, i cili ėshtė ndėrtuar nė Bushat, “por suksesi i funksionimit kėrkon njė mėnyrė mė tė mirė pėr mbledhjen, ndarjen dhe sistemimin e mbetjeve urbane, qė sėrish bashkia nuk mund ta marrė pėrsipėr pėr shkak tė mungesės sė kapacitetit investues”.

Raporti vė nė dukje se uji i pijshėm nė Shkodėr ėshtė nė nivele tė pranueshme. Por, “nuk ka njė impiant pastrimi. Stacioni i pompimit nuk funksionon dhe pjesa mė e madhe e ujėrave tė zeza derdhen nė Drin dhe nė liqenin e Shkodrės, duke krijuar rreziqe tė mėdha pėr shėndetin. Edhe ujėrat industriale derdhen gjithashtu nė lumin e Kirit”.

Nė raport theksohet se zhvillimi ekonomik i kėtij qyteti nuk ėshtė i madh, pasi “shumica prej bizneseve e kanė ndėrprerė aktivitetin apo po pėrballen me situatėn e falimentimit. Zona tė tėra tė braktisura, fusha ngjyrė kafe (zonat e vjetra industriale), dėshmon pėr dobėsimin e zhvillimit tė qytetit”.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=54456
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:41.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.