Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.3.2009, 14:29   1

Shkrim i cituar Strugė: Sllavėt shkarravisin bustet shqiptare


Dy bustet e heronjve tė Rilindjes shqiptare qė qėndrojnė nė shėtitoren buzė Drinit tė Zi, janė shkarravitur tė enjten nė mėngjes. Mbi to, autorėt, me gjasa sllavė, kanė shkruar me ngjyrė tė zezė inicialet VMRO dhe kanė vizatuar kryqe fetare duke pėrsėritur kėshtu veprime tė bėra dhe vitin e kaluar.

http://www.koha.com.mk/a07.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.4.2011, 17:44   2
Citim:
Dėmtohet busti i Dervish Himės buzė Drinit tė Zi

Natėn ndėrmjet 29 dhe 30 marsit, person(a) vandal(ė), tė papėrgjegjshėm e tė pandėrgjegjshėm, mbase edhe me qėllim, e kanė pėrdhosur dhe dėmtuar bustin e Dervish Himės. Qytetarėt e indinjuar pyesin: kush i pėrdhos bustet e rilindasve shqiptarė dhe kush duhet tė kujdeset pėr ata?

Busti i rilindasit nga fushėgropa e Strugės e Ohrit, Devish Hima, i vendosur me shikim nga shetitorja, ėshtė zhvendosur nga postamenti dhe ėshtė rrotulluar e pėrmbysur nė platonė e nivelit tė parė buzė lumit Drin, duke e dėmtuar nė masė tė konsideruar.

Gjurmėt e pėrdhosjes janė tė dukshme dhe ngjarja e shėmtuar ka ndodhur natėn, gjė qė edhe nuk ėshtė vėrejtur nga kalimtarėt e rastit. Duke kaluar buzė Drinit, rreth orės dhjetė tė paraditės sė sotme, kam vėrejtur se busti i Dervish Himės nuk ndodhet nė vendin e duhur, nė postamentin e tij.

U ndala i habitur dhe i shqetėsuar pėr kėtė akt antiqytetėrues e anticivilizues duke belbėzuar zėshėm me keqardhje: “Na fal i nderuar e i respektuar…” Menjėherė aty u mblodhėn edhe shumė qytetarė qė shprehėn indinjatėn e vet, lidhur me kėtė vandalizėm tė paparė.

Aty pėrballė bustit tė pėrmbysur e tė shėmtuar, ndodhet restoranti “Shpresa”, pronarėt dhe punėtorėt e tė cilit, vazhdimisht janė nė pėrkujdesje tė busteve tė rilindasve, pėr tė mos i pėrdhosur ndokush. Kur i pyetėm mos vallė kanė vėrejtur ndonjė individ apo grup, ata tė habitur dhe tė shqetėsuar nga ajo qė panė, rastin e paraqitėn nė organet e policisė, tė cilėt dolėn menjėherė nė vendin e ngjarjes dhe bėnė veprimet e duhura.

Qytetarė e Strugės dhe kalimtarėt e rastit, me tė drejtė shtrojnė pyetjen: “A mjafton vetėm tė vendosen bustet, apo duhet edhe pėrkujdesje tė ndaj tyre? Si mund tė mbrohen kėto dy buste nga vandalėt e ndryshėm nė kėtė shetitore mjaft tė frekventuar nga kalimtarėt?

Lidhur me kėtė, historiani, prof.Dr.Nebi Dervishi tha: “Ėshtė turp dhe akt poshtrues e jocivilizues pėrdhosja e cilit do busti, e nė veēanti tė kolosėve rilindas qė u vendosėn nė shetitoren buzė Drinit. Ēmoj se pėrkujdesjen dhe pėrgjegjėsinė pėr kėto buste duhet ta mbajė institucioni qė ka pėr detyrė mbrojtjen, ruajtjen dhe mirėmbajtjen e monumenteve, nė kėtė rast ėshtė Muzeumi “Nikolla Nezllobinski” dhe vetė komuna e Strugės me organet pėrkatėse. Kėto akte vandale, mund tė jenė vepėr e atyre qė nuk duan bashkėjetesė, tolerancė dhe mirėkuptim, sepse njeriu normal dhe i ndėrgjegjshėm kėtė vepėr nuk e bėn. Kėto janė akte qė etimologjinė e kanė nga periudha e kryqzatave. Akte tė kėtilla ne, nė rend tė parė si qytetar dhe intelektual, i dėnojmė ashpėr dhe kėrkojmė qė kryesit e veprės tė zbulohen, tė dalin para organeve tė drejtėsisė dhe tė dėnohen. Poashtu, apelojmė deri tek organet e rendit, institucioneve pėrkatėse, tė ndėrmarrin masat e duhura pėr mbrojtjen e trashėgimisė kulturore shqiptare nė Strugė”, pėrfundoi prof.dr.Nebi Dervishi.

Kurse kryetari i Kėshillit organizativ pėr shėnimin e jetės dhe veprės sė Dr.Ibrahim Temos dhe Dervish Himės, dr.Shefqet Pollozhani u shpreh: “Kjo qė ka ndodhur mbrėmė, nuk ėshtė hera e parė me bustet e Rilindasve shqiptar. Kjo nuk ėshtė vepėr e civilizimit dhe qytetėrimit, por ėshtė vepėr vandale, anticivilizuese dhe antiqytetėruese. Dr.Ibrahim Temo dhe Dervish Hima janė vėnė aty dhe aty do tė mbeten pėrgjithmonė. Dr.Ibrahim Temo dhe Dervish Hima aty e kanė vendin, aty do tė mbeten pėrgjithmonė dhe kėthim mbrapa nuk ka”.

Edhe mė parė janė pėrdhosur bustet e dr.Ibrahim Temo-sė dhe Dervish Himės, qė janė vendosur nė shėtitoren buzė Drinit tė Zi, duke i shkruar katėr shkronjat e partisė politike nė pushtet VMRO. Kėto buste tė kėtyre rilindasve, kanė qėnė vazhdimisht cak i vandalėve, tė cilėt asnjėherė nuk janė zbuluar, tė most themi se bile edhe janė fshehur.

Qė nga koha kur janė vendosur kėto buste, mė 25 qershor tė vitit 2006, ato vazhdimisht kanė qėnė cak i vandalėve dhe janė pėrdhosur disa herė.

Qė kur janė vendosur aty, nuk kaloi shumė kohė, -nga 25 qershori, i vitit 2006, kur buzė Drinit tė Zi, u vendosėn bustet e Rilindasve shqiptar nga Fushėgropa e Liqenit tė Ohrit, Dr.Ibrahim Temo dhe Dervish Hima, pėr tu prehur tė qetė nė vendlindjen e tyre, vandalėt pėrdhosėn bustin e Dr.Ibrahim Temos, duke e hedhur bustin e tij nga postamenti nė tokė, posikur qė edhe sot e kanė hedhur bustin e Dervish Himės, i cili ka pėsuar edhe dėmtime tė konsideruara!

http://www.noa.al/2011/04/kujt-i-pen...-e-rilindasve/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:15.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.