Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.3.2009, 13:22   1

Shkrim i cituar Sot, 7 Marsi, Dita e Mėsuesit (1887-2009, Mbarėkombėtare)


Dje, njė ditė pėrpara festės “zyrtare”, mbi 36 mijė mėsues tė arsimit parauniversitar nė shtetin Perėndimor, zhvilluan veprimtari festive nė shkollat e mesme dhe nėntėvjeēare me rastin e 7 Marsit ose Ditės sė Mėsuesit, pėr tė kujtuar ēeljen e shkollės sė parė shqipe nė 1887 nė Korēė. Veprimtaritė vazhdojnė dhe sot edhe anembanė shtetit tė Veriut ku, ndonėse mes vėshtirėsish tė shumta, sidomos pėr sa i pėrket gjendjes materiale, mėsimdhėnėsit gjejnė vullnetin tė jenė tė pėrkushtuar pėr shkollimin e brezave. Nė Podujevė, dita e shėnuar tuboi pėrfaqėsues tė pushtetit lokal, veteranė tė arsimit, drejtorė tė shkollave si dhe shumė nxėnės. Tė pranishmėve iu drejtua drejtori i DKA-sė, Zukė Xhemajli, i cili falėnderoi pėr pjesėmarrjen dha urimet dhe paraqiti njė historik tė shkurtėr qė nga themelimi dhe zanafilla e shkollės sė parė shqipe.

Pėrvjetori i Mėsonjėtores sonė tė Parė, pėrvjetor i Ditės sė Mėsuesit, shėnon njė nga elementėt kryesorė tė Rilindjes Kombėtare, kur pėrpjekjet e atdhetarėve nėn drejtimin e Komitetit Kombėtar sollėn ēeljen e shkollės sė parė shqipe nė Korēė. Kėshtu, mė 7 mars 1887, u ēel shkolla nė gjuhėn amtare e cila kishte fillimisht mbi 35 nxėnės. Megjithėse edhe mė parė ishin bėrė pėrpjekje pėr ēeljen e shkollave shqipe, shkolla e parė e Korēės dallohej pėr fizionominė e saj kombėtare dhe jofetare. Nė tė mėsimi zhvillohej vetėm shqip, djem e vajza bashkė dhe pa asnjė pėrmbajtje fetare.

Nė fillim kjo shkollė kishte katėr klasa, numri i nxėnėsve pas tre muajsh arriti nė 60 dhe nė vitin e dytė tė saj nė 300 nxėnės. Mėsuesit e parė qė dhanė mėsim nė kėtė shkollė ishin Pandeli Sotiri, Thanas Sina e Thoma Avrami. Si drejtues tė shquar tė kėsaj shkolle pėrmendim atdhetarėt e njohur: Petro Nini Luarasi, Nuēi Naēi, Janko Minxha, Kristaq Vaja etj.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=16297
http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=33014
http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=8579
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.