Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.3.2009, 21:45   1

Shkrim i cituar Lindor: Hidrocentral tė pėrbashkėt me Veriorin


Ndėrtimi i njė hidrocentrali me njė liqen tė pėrbashkėt grumbullimi ėshtė projekti mė i ri, pėr tė cilin diskutuan tė hėnėn nė Shkup, ministrja shqiptaroveriore e Energjetikės dhe Minierave, Justina Shiroka – Pula dhe ministri shqiptarolindor i Ekonomisė sė IRJM-sė, Fatmir Besimi. Sipas ministres Pula do tė shqyrtohen mundėsitė financiare para se tė fillojė realizimi i kėtij projekti, qė parasheh liqen nė zonėn ndėrkufitare.

“Pos kėtij projekti me ministrin Besimi janė diskutuar edhe projektet ekzistuese, akumulimi nė fushėn e Lukovės, nė pjesėn veriperėndimore tė Maqedonisė dhe 400 kV lidhja interkonektive Republika e Maqedonisė (Shkup) – Kosovė (Kosova C) , pėr tė cilat janė formuar grupe ekspertesh”,-theksoi ministrja e MEM-it, Justina Shiroka-Pula.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=8922
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.11.2009, 09:07   2
Citim:
Maqedonia pėrjashtoi Kosovėn nga projekti i hidrocentralit tė pėrbashkėt

Maqedonia e vetme do tė ndėrtojė hidrocentralin me njė liqen akumulimi nė lokacionin "Lukovo Pole", duke pėrjashtuar nė kėtė projekt Kosovėn, qė mė parė ishte potencuar si projekt strategjik midis ministrit tė Ekonomisė, Fatmir Besimi dhe ministres kosovare tė energjetikės, Justina Shiroka-Pula.

Burime qeveritare pėr agjencinė INA theksuan se pėrjashtimi i Kosovės nga ky projekt u bė, pėr shkak se toka ku do tė ndėrtohet hidrocentrali me demarkacionin e fundit tė kufirit i kalon plotėsisht Maqedonisė.

Drejtori i ndėrmarrjes publike elektroenergjetike ELEM, Vllatko Ēingovski ka anashkaluar tė pėrmend marrėveshjet e deritanishme midis ministrive tė tė dy vendeve, duke nėnvizuar faktin se projekti do tė realizohet me investime nga ELEM dhe nėpėrmjet kredive.

"ELEM do tė investojė 6 milion euro si investime direkte, ndėrsa 34 milion euro tė tjera do tė sigurohen pėrmes kredive", ka theksuar Ēingovski, duke pėrjashtuar pėrfshirjen e Kosovės nė kėtė projekt.

Lidhur me kėto deklarime ka heshtur ministri i Ekonomisė, Fatmir Besimi, i cili tėrė kohėn ka qenė promovues i kėtij projekti tė pėrbashkėt me Kosovėn. Me mospėrfshirjen e Kosovės, vėshtirėsohen edhe planet e deritanishme strategjike midis dy vendeve nė fushėn e energjetikės.

http://www.ina-online.net/Default.as...176e5ca1f&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:24.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.