Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.11.2007, 02:14   1
evisar
 

Artikull Etimologji: Albania


Desha tė hap njė diskutim tė vogėl rreth burimit tė emrit "Albania".

Kuptimi ėshtė "male" nė shqip, "highlands" nė anglisht (wiki).

Ju lutem nėse dikush di mė tepėr le tė shkruaj (pa emocione).
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.11.2007, 09:24   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ka teza tė ndryshme.

1. Nga alpe pėr shkak tė bjeshkėve ku shtrihej fisi alban.
2. Nga pėrkthimi i emrit tė fisit parthin (qė vetė ėshtė transkriptim e pėrshtatje greqisht pėr i bardhė) nė latinishten albanus (pozicioni zyrtar i Vargmalit, mesdimr).
3. Nga transkriptimi nė latinisht i shqipes arbėr qė d.m.th. fushė, zonė e rrafshėt (mbase nga ara).
4. Nga njė rrėnjė hipotetike arb- qė s'dihet ēfarė ėshtė, por qė sipas Ēabejit ėshtė rrėnjė shqipe.

Tjerat jua lė juve.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:06.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.