Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.3.2009, 19:16   1

Shkrim i cituar Dublin: RIRA ka marrė armė nga Shqipėria Perėndimore


Dublin - Sipas britanikes "Sandej tajms" grupi separatist irlandoverior, RIRA (Real IRA), ėshtė furnizuar me armė nga Shqipėria Perėndimore. Ky grup ka vrarė nė sulmin e tij tė fundit nė Irlandėn e Veriut dy ushtarė britanikė. Sipas gazetės, RIRA ka importuar armė kalibri tė ndryshėm, duke pėrfshirė automatikė dhe pistoleta nga Shqipėria Perėndimore.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shfaqlajm&lajmid=6039
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2009, 19:23   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pavarėsi pėr Irlandėn e Veriut!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2009, 09:41   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kėto grupet irlandeze, mė duken mjaft interesante nė organizimin e tyre. Pata lexu para ca vitesh nė "Gazetė shqiptare", njė artikull, thoshte, irlandezėt janė aq nacionalistė sa ēdo gjė e kanė tė veten, edhe veshjet, ēantat, racat e kafshėve shtėpiake, dhe nė pėrgjithėsi ēdo gjė qė ėshtė e mundshme tė jetė e tillė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.12.2009, 19:55   4
Citim:
“IRA e re” nė Irlandėn e Veriut

Belfast, 13 dhjetor – Disidentėt republikanė nė Irlandėn e Veriut e kanė formuar njė organizatė tė re militante, pėr tė intensifikuar sulmet qė kanė nė cak armatėn dhe policinė britanike gjatė kėtij viti, ka raportuar gazeta britanike “Sunday Times”, duke cituar burimet republikane.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	ira-re.jpg
Shikimet:	121
Madhėsia:	26,2 KB
NNJ:	2199

Njė zėdhėnės nė Belfast pėr “Sinn Feinin”, krahun politik tė Armatės Republikane Irlandeze (IRA), ka thėnė: “Ne nuk jemi nė dijeni pėr njė gjė tė tillė, prandaj edhe nuk mund tė komentojmė diēka pėr tė cilėn nuk kemi njohuri”.

Aktet sporadike tė dhunės nė Irlandėn e Veriut janė shtuar muajt e fundit, qė kur disidentėt republikanė vranė dy ushtarė britanikė dhe njė polic gjatė dy sulmeve tė ndara nė mars, duke e vėnė nė rrezik procesin paqėsor shumėvjeēar.

Vrasjet e marsit kanė shėnuar njė pikė tė ulėt qė nga marrėveshja e vitit 1998, e cila i pati dhėnė fund konfliktit 30-vjeēar midis IRA-s, qė kėrkon Irlandė tė bashkuar, dhe grupeve qė duan ta ruajnė kontrollin britanik mbi provincėn.

Duke cituar njė “radikal republikan”, gazeta britanike “The Sunday Times” ka raportuar se “Organizata IRA e re”, - e cila zyrtarisht nuk e bart atė emėr, pėr tė mos rėnė nė sy – pėrbėhet kryesisht nga anėtarėt e “IRA-s sė vėrtetė” dhe “IRA-s pasardhėse”, dy fraksioneve qė kanė marrė pėrgjegjėsinė pėr vrasjet e marsit.

“Sa i pėrket kapacitetit tė saj pėr tė ndėrmarrė sulme, ky grup paraqet kėrcėnimin mė tė madh”, ka deklaruar burimi republikan.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,6,5472
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2009, 20:02   5
kalimtar/e
 
Citim:
“Sa i pėrket kapacitetit tė saj pėr tė ndėrmarrė sulme, ky grup paraqet kėrcėnimin mė tė madh”
Duhet kopju modeli nė Veri dhe nė Lindje,andej nga Lugina.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 21:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.