Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.3.2009, 11:43   1

Shkrim i cituar ShP: Ristrukturim i sistemit pėr riciklimin e mbetjeve tė ngurta


Riciklimi i mbetjeve tė ngurta urbane do tė kryhet nga kompania austriake “Brantner gmbh”. Lajmi ėshtė i bėrė i ditur nga KfI, e cila thekson se ky projekt do tė bėjė njė pėrmirėsim rrėnjėsor tė sistemit tė riciklimit tė mbetjeve nė shtetin Perėndimor, me qėllim tejkalimin e gjendjes sė vėshtirė tė sektorit nė fjalė, qė ende ndikon drejtpėrdrejt nė uljen e standardeve mjedisore nė vend.

Prania e kompanisė nė fjalė ėshtė bėrė e mundur me mbėshtetjen e drejtpėrdrejtė tė shtetit austriak nėpėrmjet Agjencisė sė Zhvillimit tė Austrisė (ADA).

http://www.gazetastart.com/?faqe=shfaqlajm&lajmid=6121
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.