Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.3.2009, 16:43   1

Shkrim i cituar Turqia e Serbia forcojnė lidhjet


Ministri i jashtėm serb Vuk Jeremiē ka zhvilluar takime me krerė tė lartė tė shtetit turk pėr marrėveshje tė ndryshme bashkėpunimi mes dy vendeve. Pas takimit nė nivel homologėsh, ministri i jashtėm turk, Ali Babaēan, pohoi se ndonėse Serbia dhe Turqia kanė "pozicion tė ndryshėm pėr ēėshtjen e Kosovės", kjo nuk i pengon tė dy shtetet tė forcojnė bashkėpunimin mes tyre. Ministri i jashtėm serb, Vuk Jeremiē, shtoi se Serbia e konsideron Turqinė si faktor kyē nė rajonin e Ballkanit.

Gjatė takimit dy ministrat diskutuan pėr ēėshtje dypalėshe, rajonale dhe ndėrkombėtare dhe rishikuan veprimet konkrete qė po ndėrmerren pėr forcimin e marrėdhėnieve mes Serbisė dhe Turqisė. Babaēani e konsideroi vizitėn e Jeremiēit si njė hap tė rėndėsishėm drejt kėtij synimi, ndėrsa ministri serb pohoi nga ana e tij se tė dy vendet mund tė bėjnė shumė dhe pėr forcimin e marrėdhėnieve ekonomike e lirimin e vizave nė ditėt nė vijim.

Ministri i jashtėm serb pati dhe njė takim me presidentin turk, Abdullah Gjul, nė pallatin presidencial nė Ankara. Ky takim u krye nė dyer tė mbyllura, pa prani tė mediave.

http://www.worldbulletin.net/news_detail.php?id=38656
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2009, 11:43   2
Citim:
Šutanovac gave an interview to Today's Zaman and commented on a handful of topics, from Serbia 's relations with Turkey and Kosovo to the country's vision of the European Union and NATO.

The Serbian minister paid a visit to the Turkish capital on Tuesday and voiced his government's determination to improve military relations with Turkey and offered strategic cooperation to Ankara . “We offered several projects to Turkey , but did not sign an agreement yet. We are thinking of taking some initiatives in the defense industry together, like co-production in Serbia or Turkey ,” explained Šutanovac.

http://www.todayszaman.com/tz-web/de...5246&bolum=102
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.6.2009, 00:02   3
Citim:
Turkey, Serbia Sign Free Trade Agreement

Serbia and Turkey have signed a bilateral economic free trade agreement at the annual economic summit in Istanbul, which will take effect on January 1, 2010.

Serbian Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Regional Development Mladjan Dinkic and Turkish Foreign Trade Minister Zafer Caglayan signed a free trade agreement yesterday which will widen economic borders between the two countries.

The deal allows Serbian exporters to sell their products, free of customs, to the huge Turkish market.

http://www.balkaninsight.com/en/main/news/19765/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2009, 17:04   4
Citim:
"Turkish-Serbian reconciliation extremely important for stability and peace in the Balkans"
25.10.2009

"Turkish-Serbian relations are developing apace"

In his speech to the press at Atatürk Airport before he left for Serbia, President Gül explained that the relations between Turkey and Serbia had been improving over the previous two years, and that strategic cooperation between the countries could now be suggested. He announced that he and his Serbian counterpart would confirm their political will to push for further developments between the two countries.

The president also informed the press that they would be reviewing bilateral relations and regional collaboration, especially in the Balkans and in the international arena.

"Serbia is the key country of the Balkans"

President Gül stated that Turkey considered Serbia to be the key country in the Balkans, and one which – although not a bordering neighbour of Turkey – has always been regarded as Turkey's neighbour since they share a common history and culture with each other.
President Gül said that he attached great importance to relations with Serbia in terms of maintaining stability in the Balkans, and emphasised that Serbia's responsible stance was vital for the stability of the region. He added that they would also review the opportunities for collaboration.

"Political developments should also be reflected in economic and commercial relations "

He further insisted that we should make more effort to develop our economic and commercial relations with Serbia as much as we were doing in the political arena, and emphasised that the free trade agreement signed by the two countries last June would be lucrative for both. He also said that several agreements which were to be signed during his visit would help complete the legal base for this field.

Stability and development of Sancak

President Gül underlined that the province of Sancak, where the majority of residents were Bosnians, formed a bridge between Serbia and Turkey. He added that they would also discuss possible contributions to the development and stability of Sancak.

First Presidential visit to Serbia since 1986

Laying emphasis on the great significance of this visit, President Gül noted that Turkish-Serbian historic reconciliation and cooperation were crucial for stability and peace throughout the whole of the Balkans, and pointed out to the press that he was the first Turkish President to pay a visit to Serbia since 1986.

Among the delegation accompanying President Gül were State Minister, Mr. Faruk Ēelik; Labour and Social Security Minister, Mr. Ömer Dinēer, a group of deputies and representatives of business sectors.

http://www.tccb.gov.tr/news/397/4835...e-balkans.html

Citim:
Turqia dhe Serbia, forcojnė marrėdhėniet

Turqia dhe Serbia sot kanė marrėdhėniet mė tė mira nė historinė e deritanishme, tė cilat kanė arritur nė nivel tė partneritetit strategjik. Kėtė tė hėnėn nė Beograd e vlerėsuan kryetarėt e Turqisė dhe tė Serbisė, Abdulla Gjyl dhe Boris Tadiē.

Gjyl, i cili gjendet pėr vizitė pune nė Serbi, deklaroi nė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp se Serbia dhe Turqia, ndonėse nuk kanė kufij tė pėrbashkėt, jetojnė si fqinjė tė mirė.

“Derisa marrėdhėniet mes Serbisė dhe Turqisė janė nė nivelin e tillė, nuk duhet tė ketė frikė pėr paqen nė rajon”, deklaroi Gjyl.

Kolegu i tij serb Tadiē theksoi se qėndrimet e kundėrta tė Beogradit dhe Ankarasė lidhur me ēėshtjen e Kosovės nuk duhet tė jenė pengesė pėr zhvillimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve bilaterale

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/rajoni/19918.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.10.2009, 17:52   5
Citim:
Tadiē : Nuk do ta pranojmė kurrė pavarėsinė e Kosovės

Presidenti i Turqisė, Abdullah Gyl ėshtė takuar me homologun e tij serb, Boris Tadiē, gjatė njė vizite zyrtare nė Beograd.

Pas takimeve, mes dy homologėve u nėnshkruan marrėveshje ekonomike, nė infrastrukturė dhe transporti, pėr sigurinė sociale, si dhe marrėveshje tė tjera nė fushat teknike dhe financiare.

Gyl theksoi rėndėsinė qė ka nga ana historike arritja e marrėdhėnieve me Serbinė nė njė pikė strategjike, dhe tha : "Qėndrimi me tendenca paqėsore, qė pėrkrah ngritjen ekonomike dhe arritjen e mirėqenies, mendoj se do ti japė njė kontribut tė madh Serbisė dhe rajonit nė marrėdhėniet tona dy palėshe".

Ndėrkohė Tadiē tha se Serbia mbron nė mėnyrė tė sinqertė dhe fuqimisht tėrėsinė territoriale tė ēdo vendi, por ai nuk u tėrhoq nė lidhje me ēėshtjen e Kosovės.

"Ne nuk kemi pėr ta pranuar asnjėherė pavarėsinė e Kosovės, tėrėsia territoriale do tė mbrohet qoftė nga ana ligjore qoftė nga ana diplomatike. Por Serbia do tė jetė e hapur pėr njė zgjidhje tė pranueshme reciprokisht dhe qė do tė ketė vazhdueshmėri", deklaroi Tadiē.

Presidenti Gyl, i cili pati takime edhe me Kryetarin e Parlamentit dhe Kryeministrin e Serbisė, mori pjesė edhe nė Forumin e Biznesit Turqi-Serbi.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...iptare&nr=6913

Citim:
Serbia, Turkey say ties better than ever

Serbia and Turkey say their ties are better than ever now as they both face hurdles to their goals of joining the European Union.

Turkish President Abdullah Gul and Serbia's President Boris Tadic said Monday in Belgrade that their two countries have developed a "strategic partnership."

Gul says Turkey wants to invest in Serbia's infrastructure, such as highways.

Tadic says Serbia and Turkey support each other's stalled EU integration.

Serbia must arrest war crimes fugitives to move forward in joining the EU, while Turkey has faced criticism for its human rights record.

Ties between Belgrade and Ankara were strained during the 1990s Serb-Muslim conflict in Bosnia.

http://www.etaiwannews.com/etn/news_...&lang=eng_news

Citim:
Tadic, Gul urge Turkish businesmen to invest in Serbia

BELGRADE, Oct 26 (Tanjug) - Serbian President Boris Tadic and Turkish President Abdullah Gul urged Monday Turkish businesmen to invest in Serbia and take advantage of its geographic position and improved infrastructure for business activities.

Opening a Serbian-Turkish business forum in Belgrade, Tadic and Gul said that businesmen have so far been unable to react the right way to the development of political relations between the two countries.

They expressed hope that along with Serbia's closer ties with the European Union and the completion of pan-European traffic corridors, the level of Turkish investments in Serbia will grow too.

Investments in Serbia involve the lowest possible costs of exports to foreign markets, and special opportunities exist for investing along the Corridor 10 route, President Tadic emphasized.

He also urged Turkish businesmen to invest in the construction of a highway linking Belgrade with the Montegerin coastline.

That highway will pass through Sandzak, and consequently secure the economic development of that region and prosperity of the Bosniak minority, he said.

President Gul said that the strategic partnership of the two countries, given their geographic position and economic potentials, has a historic importance.

Serbia will inevitably join the European Union soon. The EU cannot be imagined without Belgrade within it, President Gul noted.

Profound economic reforms are being implemented and businesmen must understand that the future in Serbia will be brighter, he said.

Both presidents pointed to prospective joint ventures of Serbian and Turkish businesmen at third markets as a potentially and mutually very lucrative form of economic cooperation.

The many free trade agreements the two countries have signed will be a great help, they said.

Tadic welcomed Turkey's decision to take part in the South Stream project.

He also expressed hope that Serbia will join in the Nabbuco project in a similar manner.

http://bsanna-news.ukrinform.ua/news...=10783&lang=en
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.5.2010, 20:45   6
Citim:
Medvedev viziton Turqinė

Presidenti i Rusisė Dimitri Medvedev sot mbėrriti nė Turqi.

Medvedev do tė takohet me presidentin Abdullah Gyl dhe zyrtarė tė lartė tė Turqisė.

Gjatė vizitės, presidenti rus do tė jetė i pranishėm nė nėnshkrimin e disa marrėveshjeve tė bashkėpunimit, pėrfshirė energjinė dhe heqjen e vizave hyrėse.

Rusia ėshtė partneri i dytė tregtar i Turqisė dhe lidhjet mes dy vendeve vazhdojnė tė pėrmirėsohen.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=13&id=60683
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2010, 05:42   7
Citim:
Nėnshkruhet marrėveshja: Rusia do ndėrtojė central bėrthamor nė Turqi

Ankaraja dhe Moska nėnshkruan sot marrėveshjen, qė Rusia tė ndėrtojė njė central bėrthamor nė Turqi. Vlera e projektit shkon nė mbi 20 miliardė dollarė. Marrėveshja u nėnshkrua gjatė vizitės nė Turqi tė presidentit rus, Dimitri Medvedev.

Kjo ėshtė njė nga disa marrėveshjet qė pritet tė nėnshkruhen mes dy vendeve nė fushėn e energjisė.

Pas takimit me homologun e tij turk, Abdulah Gyl, presidenti rus vlerėsoi lart pėrmirėsimin e marrėdhėnieve nė atė qė ai e cilėsoi si “lidhje strategjike” mes dy shteteve.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=13&id=60828
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2010, 16:28   8
Citim:
Medvedev pėrfundoi vizitėn nė Turqi

Presidenti i Rusisė, Dmitri Medvedev pėrfundoi vizitėn e tij nė Turqi, e cila u vlerėsua si historike.

Miqėsia dhe bashkėpunimi ndėrmjet Turqisė dhe Rusisė ėshtė ngritur nė nivelin mė tė lartė me marrėveshjet njėra mė e rėndėsishme se tjetra, qė u nėnshkruan gjatė kėsaj vizite.

Marrėveshjet qė ranė nė sy ishin ajo pėr ndėrtimin e centralit bėrthamor nė Mersin Akkuyu tė Turqisė dhe heqja reciproke e vizave.

Medvedev bashkė me presidentin e Turqisė, Abdullah Gul, mori pjesė nė forumin e biznesit Turqi-Rusi.

Nė fjalėn qė mbajti kėtu presidenti Gul, ai ju bėri thirrje biznesmenėve pėr investime dhe tha se heqja e vizave do tė sjellė lehtėsira pėr biznesmenėt dhe pėrsėriti edhe njė herė objektivin pėr vėllimin tregtar prej 100 miliardė dollarė.

Ministri i Energjetikės dhe Burimeve Natyrore tė Turqisė, Taner Jėlldėz, nė pėrgjigje tė pyetjeve pas forumit tha se marrėveshja e firmosur pėr ndėrtimin e centralit bėrthamor nė Turqi brenda 10 ditėve mund tė dėrgohet nė parlament.

Pėr gazin natyror qė blihet nga Rusia, Ministri Jėlldėz sqaroi se vazhdojnė punimet nė kuadėr tė qėllimit tė mirė pėr tė bėrė ulje nė ēmimin e gazit.

Presidenti Gul shtroi njė darkė pėr Medvedevin nė pallatin presidencial Ēankaya.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../30482/C5/C17/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.7.2010, 22:12   9
Citim:
Turqia e Serbia pa viza, Erdogan nė Beograd

Beograd, 12 Korrik – Beogradi zyrtar ka lejuar lėvizjen e lirė tė shtetasve turq brenda territorit tė Serbisė dhe pėr ta pėrshėndetur njė gjė tė tillė, sot nė kryeqytetin serb ka arritur kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan.

Ai fillimisht ėshtė takuar me kryeministrin Mirko Cvetkoviē, ndėrkohė do tė takohet edhe me presidentin serb, Boris Tadiē.

Bėhet me dijeni ndėr tė tjera se gjatė bisedimeve nė Beograd delegacioni turk do tė nėnshkruajė memorandumin mbi mirėkuptimin pėr realizimin e ndėrtimit tė pjesės sė autorrugės Ligė-Ēaēak-Pozhega qė ėshtė pjesė e autorrugės Beograd-Adriatiku jugor.

Gjithashtu do firmoset marrėveshja kornizė mbi realizimin e projektit tė rikonstruktimit tė rrugės shtetėrore M8 nga Novi Pazari deri nė Alinoviē.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,27802
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.7.2010, 05:53   10
Citim:
Maqedonia jashtė rrjetit rajonal hekurudhor

Dje nė Bėrdo tė Kranjit nė Slloveni, ministrat e transportit dhe komunikacionit tė Serbisė, Kroacisė dhe Sllovenisė arritėn njė marrėveshje, kurse tė premten nė Beograd do tė firmosin marrėveshjen pėr formimin e njė ndėrmarrje hekurudhorė rajonale tė pėrbashkėt.

Siē njoftojnė mediat serbe dhe kroate, pėrveē uljes sė shpenzimeve, qėllimi i kėtij bashkimi ėshtė edhe shkurtimi i rrugės nė linjėn Stamboll-Lubjanė nga 57 orė nė 35 orė.

Sipas ministrave tė tre vendeve, me procedurat e tanishme zvogėlohet dukshėm konkurrenca e transportit hekurudhor pėr shkak tė ngadalėsisė. Pėr kėtė shkak, ata presin qė udhėheqja e pėrbashkėt e hekurudhės t’i thjeshtėzojė edhe procedurat kufitare si dhe kontrollet fito-sanitare dhe veterinare.

Ata paralajmėruan nė Kranj se hekurudha e pėrbashkėt do tė jetė e hapur edhe pėr bashkėngjitjen e ndėrmarrjeve nga vende tė tjera tė rajonit qė pėrfshihen nė korridorin 10.

Nė takimin e Sllovenisė nuk morėn pjesė pėrfaqėsues nga Maqedonia. Sot as ministri i transportit Mile Janakievski dhe as drejtori i tij i hekurudhave Oliver Derkovski, nuk ishin tė kapshėm pėr tė dhėnė pėrgjigje nė pyetjet pėrse Hekurudhat e Maqedonisė nuk janė pjesė e projektit rajonal, dhe se, a mendohet qė nė tė ardhmen tė bashkėngjiten nė kėtė ndėrmarrje tė pėrbashkėt.

http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/42031.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.11.2011, 20:26   11
Citim:
Ministri i jashtėm turk nė Beograd

Ministri i punėve tė jashtme tė Turqisė, Ahmet Davutoglu, gjendet pėr vizitė joformale njėditore nė Beograd, me ē’rast ėshtė takuar me homologun serb, Vuk Jeremiē.

Burimet serbe tė informimit bėjnė tė ditur se ministri turk do tė takohet edhe me presidentin serb, Boris Tadiē.

Sipas po tė njejtave burime, qėllim i kėsaj vizite tė papritur ėshtė situata e paqartė nė Bashkėsinė Islame tė Serbisė, ku ka kohė qė dominojnė dy rryma tė udhėheqjes. Davutoglu do tė bisedojė edhe me ministrat nė Qeverinė e Serbisė, Sulejmanom Ugljanin dhe Rasim Ljajiqin.

Sipas burimeve turke tė afėrta me delegacionin turk, Davutoglu pritet tė takohet sonte edhe me myftiun kryesor tė Bashkėsisė Islame tė Serbisė, Muamer Zukorliq./e/

http://rtv21.tv/home/?p=42897
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.11.2011, 17:25   12
Citim:
Cvetkovic "pėrzė" Beqajn nga salla

Ngjarje e pahijshme pėr ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj dhe organizatorin turk. Ministri i Kosovės ėshtė larguar pa dėshirėn e tij nga salla, pasi kėtė e ka kėrkuar kryeministri i Serbisė, Mirko Cvetkovic. Ky i fundit ka refuzuar tė hyjė nė konferencė me tė kuptuar se ndodhet Beqaj nė tė.

Mė pas, organizatori ėshtė detyruar t’i kėrkoj Beqajt qė ta liroj sallėn duke 'turpėruar' atė dhe vetė organizatorėt turq qė duket se tradhtuan miqėsinė kosovare, njofton Indeksonline.

Pasi Beqajn 'e fluturuan' nga salla, Cvetkovic ka hyrė brenda duke dhėnė ligjėratėn e tij.

Forumi Ekonomik pėr Energji i Detit tė Zi ėshtė njė ngjarje e pėrvitshme qė mbledh liderėt e rajonit tė diskutojnė pėr problemet ekonomike dhe tė energjisė me tė cilat pėrballet Evropa dhe Azia. /Telegrafi

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=18388
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.2.2013, 21:53   13
Citim:
Davutoglu nė Beograd flet pėr Kosovėn, reagon Daēiq

Shefi i diplomacisė turke, Ahmet Davutoglu, ka qėndruar sot nė Beograd, ku ka takuar homologun serb, Ivan Mrkiq.

Sipas mediave serbe, tema tė takimit kanė qenė pėrmirėsimi i stabilitetit nė rajon, bashkėpunimi ekonomik dhe dialogu nė mes tė Prishtinės dhe Beogradit.

“Bashkėpunimi ynė strategjik nė Ballkan ėshtė sinjal i rėndėsishėm, mesazh dhe mekanizėm pėr stabilitet, paqe dhe pėrparim tė rajonit”, citojnė mediat serbe Davutoglun.

Ndėrkaq, menjėherė ka reaguar Ivica Daēiq, i cili i ka bėrė thirrje Davutoglu qė tė tregojė maturi kur ėshtė fjala pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, thuhet nė njė komunikatė tė lėshuar nga qeveria serbe.

Daēiq theksoi se qėndrimi politik i Turqisė ėshtė i rėndėsishėm pėr stabilitetin e Ballkanit Perėndimor por i ka kėrkuar qė nė lidhje me Kosovėn tė qėndrojė anash. /Zėri/

http://www.koha.mk/globi/19809.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.5.2013, 22:02   14
Citim:
Nikoliē thirrje Turqisė: Mos loboni pėr Kosovėn

BEOGRAD - Presidenti i Serbisė, Tomisllav Nikolic, u ka bėrė thirrje autoriteteve turke qė tė mos lobojnė pėr njohje tė pavarėsisė sė Kosovės, dhe anėtarėsimin e saj nė organizata ndėrkombėtare.

“Nga Turqia presim qė ēėshtja e Kosovės tė mos jetė temė e bisedave tė saj me partnerė tė tjerė… Tė mos pėrpiqet pėr njohje tė pavarėsisė sė Kosovės dhe tė mos lobojė pėr anėtarėsimin e Kosovės nė organizata ndėrkombėtare", - deklaroi Nikoliē nė Ankara, nė samitin trepalėsh Turqi-Serbi-Bosnjė.

Sipas mediave serbe, Nikoliē ka falėnderuar Bosnjėn qė nuk e ka njohur pavarėsinė e Kosovės.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...en-132456.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:07.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.