Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.3.2009, 16:00   1

Shkrim i cituar Kuēovė: NATO rikthen nė punė uzinėn e riparimit tė avionėve


Muajin e ardhshėm pritet tė nisė funksionimin uzina e riparimit tė avionėve nė Kuēovė ku pritet tė punėsohen dhjetėra ish-punėtorė tė uzinės. Sipas burimeve, ky veprim bėhet nė kuadėr tė procesit tė futjes sė shtetit Perėndimor nė NATO. Repartet e uzinės do tė nisin fillimisht me riparimin e helikopterėve tė repartit tė Farkės, ndėrsa pas stabilizimit pėrfundimtar tė kėtij projekti, nė aerodrom do tė fillojė riparimi i avionėve specialė si: F–14, F–18 e mė tė specifikuar. Nė mbikėqyrje tė aerodromit NATO do tė vendosė komandot ushtarake turke.

Nė kėtė aerodrom ka mėse 10 vjet qė nuk ėshtė ndjerė mė zhurma e motorėve tė avionėve. Kjo kohė shėrbeu dhe pėr tė nxjerrė jashtė funksioni tė gjithė arsenalin e avionėve tė tipeve Mig 15, 17 e 19. Janė rreth 400 avionė tė markave tė ndryshme qė tashmė janė hequr nga pėrdorimi dhe janė lėnė si relike nė aerodrom.

Uzina e riparimit tė avionėve ėshtė ndėrtuar nė vitin 1968 pranė aerodromit. Mbėrritja e avionėve tė parė u bė pasi Shqipėria vendosi lidhje me Kinėn. Por kjo solli dhe nevojėn e riparimit tė tyre, duke u punėsuar plot 650 punėtorė. Aktualisht nė uzinė ekziston vetėm administrata dhe 10 specialistė qė merren me ndėrhyrje tė vogla. Pritet qė rinisja e punės nė uzinė tė mundėsojė dhe punėsimin e njė numri tė madh banorėsh tė zonės pėrreth.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=26316
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:40.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.