Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1943-1944: Mbretėria II (Shqipėria e bashkuar II)
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.3.2009, 19:01   1
kalimtar/e
 

1944: Shoqata "Miqtė e Kroacisė"


Citim:
Historiat i shkurtėr mbi themelimin e Shoqnisė Shqiptare " MIQT E KROACIS"

Ditėn 17 Fruer 1944 nė Kryeqytetin e Kroacis, nė Zagreb njė grup intelektualėsh ma tė zgjedhun tė Botės Kroate themeluen Shoqnin “Kroato-Shqiptare” dhe po kėtė ditė me anė tė Radios tė Zagrebit u lajmerue themelimi i Shoqnis Kroato-Shqiptare.

Tė frymzuem prej kėtij gjesti fisnik dhe njiheri simpatik tė Popullit Kroat, nji grup Shqiptarėsh muer pėrsipėri pėr tė pregatitė terenin pėr themelimin e nji Shoqnije analloge.

Grupi nisjator i cilli muer pėrsipėri themelimin e Shqonis "Miqtė e Kroacis” pėrbahet prej ZZ. Prof. Rexhep Krasniqi, Av. Qazim Bllaca, Eqerem Telhaj, Ing. Gafur Langu, Av. Esat Berisha, Ing. Hivzi Meraku, Prof. Izet Bebeziqi, Mark Temali, Dr. Lazėr Radi, Nexhmedin Bej Vrioni, Mentor Ēoko.

Mbasi pregatiti terenin e Shoqnisė “Miqtė e Kroacisė”, ditėn 20 Maj 1944 nė Sallėn e Madhe tė bujtinės “Dajti”, mbajti mbledhjen e pare tė pėrgjithshme nė prani t’Autoriteteve ma tė zgjedhuna tė Botės Shqiptare.

Kryetari i grupit inisiator Prof. z. Rexhep Krasniqi i cili kryesonte mbledhjen e parė tė Shoqnisė “Miqtė e Kroacisė” mbasi hapi mbledhjen u bani tė pranishmėve nji pėrshkrim tė shkurtėn mbi qėllimin e mbledhjes si dhe mbi randėsinė qė na Shqiptarėt duhet t’i napim kėsaj ndėrmarrjeje. Nė nji mėnyrė sintetike parashtroj nevojėn qė tė dy popujt njijnė pėr njani tjetrin dhe po thuej se, nė tė njajtat kushte luftuen me shekuj pėr Pamvarsin e tyne, fati i ka sjell nji vijė tė pėrbashkėt dhe me krijimin e kėtyne dy Shoqninave shpreson se do tė realizohet nji pjesė e mire e aspiratave kombėtare e shoqnore dhe njiherit propozon qi nė kėtė mbledhje tė themelohet Shoqnia Shqiptare “Miqtė e Kroacisė”.

Mbas fjalimit tė Z. Prof. Rexhep Krasniqi, muer fjalėn Mark Temali, i cili lexoj Statutin e Shoqnisė “Kroato-Shqiptare” dhe bani nji pėrshkrim tė shkrutėn mbi cilėsitė e anėtarėve tė Shoqnisė “Kroato-Shqiptare”. Mbasi kėtij pėrshkrimi tė shkurtėn Prof. Rexhep Krasniqi paraqiti listen pėr zgjedhjen e Paris sė Shoqnis.

Mbas nji bisedimi tė shkrutėn mbledhja e parė e pėrgjithshme, panoj nji zanit propozimin e bam prej Prof. Krasniqit.

Mbas zgjedhjes sė Parisė Prof. Krasniqi falenderoj tė pranishmit pėr kėtė gjest simpatik e kuptimplotė.


Kryesia ju besue z. Dr. Anton Kozmaēit, me anėtarė:

NėnKryetar Ing. Asim Abdurahmani

NėnKryetar Akile Tasi

Sekretar Mark Temali

Arkėtar Ethem Cara

Dhe dy Relatorė Kultural ZZ. Prof. Izet Bebeziqi e Dr. Lazėr Radi.

Kėshilli i Shoqnisė: Prof. Dr. Krasniqi, Vehbi Bej Frashėri, Av. Qazim Bllaca, Dr. Xhevat Korēa, Dr. Odhise Paskali, Dr. Xhelal Mitrovica, Eqerem Telhaj, Prof. Filip Fishta, Dr. Hamdi Karazi, Nexhmedin Bej Vrioni, Dr. Jup Kazazi, Ing. Hivzi Meraku, Ing. Gagur Langu, Ismail Sefa, Mentor Ēoku.

Kryetari i ri Z. Dr. Kozmaēi mbasi shkurtasi theksoi randėsinė e themelimit tė kėsaj Shoqnije, dhe mbasi i bani nji pėrshkrim tė shkurtėr Historisė sė popullit Kroat, i cili u pėrpoq ndėr shekuj pėr tė dalė zot nė vehte dhe i pa-mvarun, kaloi nė rend tė ditės.

Me nji herė u muer nė bisedim Statuti1 i Shoqnis i cili mbasi u shqyrtue pikė pėr pikė, me nji ndryshim tė vogėl, nė nenin 25, ku flitej se parija qendron nė krye pėr nji kohė prej 3 vjetėsh, u kthye nė 1 vjetė qėndrimi i saj nė krye tė Shoqnis.

Nė kėtė mbledhje folėn zz. Vehbi bej Frashėri, prof. Selman Riza, Dr. Hamdi Karazi, Hamit Kokalari, Bahri Omari e Dr. Koēo Tasi. Mbi propozimin e Z. Karazit qi t’dėrgohet nji pėrshndetje Shoqnisė Kroato-Shqiptare, Mbledhja e Pėrgjithshme e pranon me enthuzjazėm, dhe mbrenda ditės u pėrpilue letra e cila u nis me ndėrmjetėsinė e Ministris sė P. tė Jashtme.


F. 149, V. 1944, D. I-1324, fl. 3-4
___________________________
1. Statutin, nėse dėshiron ta ketė ndonjėri, tė presi vetėm kohėn e skanimit
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.3.2009, 19:03   2
kalimtar/e
 
Citim:
Shoqnia Shqiptare
Tiranė 2 maj 1944
„Miqtė e Kroacisė“
Kryesia

P. T.
Kryesisė sė Shoqnisė „Kroato-Shqiptare“
Zagreb

Ju njoftojmė se sod, nė prani t’Autoriteteve u themelue Shoqnia „Miqtė e Kroacisė“, me qendėr nė Tiranė, dhe u mbajtė Mbledhja e parė e Pėrgjithshme.

Ndodhja e nji grupi tė zgjedhun intelektualėsh prej botės politike,shkencore, kulturale, klerikale, financiaro-tregtare si dhe edhe tė pėrfaqėsisė sė Shtypit Kombėtar, provoj suksesin e plotė tė kėsaj ndėrmarjeje.

Kjo Kryesi, me kėnaqėsi plotėson dėshirėn unanime tė Mbledhjes pėr t’interpretue mirėnjohjen e saj kundrejt popullit Kroat i cili kurdoherė, ka ushqye simpathi pėr popullin e tokėn Shqiptare.

Tue besue se i njajti ideal dhe e njajta frymė miqėsie tė ēfaquna nė mes tė tė dy popujve t’onė dhe tė konkretizueme me krijimin e tė dy Shoqninave, ka me i forcue e shpeshtue marrėdhėniet Shqiptaro-Kroate pėr tė cilat kemi nevojė, Kryesia e Shoqnisė Shqiptare „Miqtė e Kroacisė“ me gėzim pėrshėndet ndėrmarjen Kroate dhe ēmon, jashtėzakonisht, nderimin e naltė qi me themelimin e Shoqnisė „Kroato-Shqiptare“ nė Zagreb i asht ba, me kté rasė, popullit e Tokės Shqiptare.

Tue njoftė ma sė miri vlerat e popullit Kroat, dhe tue dijtė randėsinė qi pėr ne, Shqiptarėt, ka miqėsia Kroate, lutemi tė besoni se prej tė njajtit ideal dhe tė njajtės frymė do t’ushqehen dhe do tė ndikohen marrėdhaniet nė mes tė dy popujve t’onė.

Nė pritje tė rasė ma tė parė, dhe nė frymė tė parimeve tė tė dy Shoqnive, qė tė shihemi e tė njihemi ma pėr s’afėrmi, lutemi tė pranoni pėrshėndetjet e nxehta t’antarėve tė Shoqnisė „Miqtė e Kroacisė“ si edhe pėrshėndetjen t’ime vehtjake.

Me nderime tė shqueme

Kryetari i Shoqnisė Shqiptare
„Miqtė e Kroacisė“
Dr. Anton Kozmaēi
(firma)

F. 149, V. 1944, D. I-1324, fl. 5
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.3.2009, 19:04   3
kalimtar/e
 
Citim:
Spisak Članova predsjedništva Albanskog Društva

„Prijatelji Hrvatske“

Predsednik: Dr. Antun Kosmači, Predsjednik Državnog Savjeta i bivši Ministar Pravde

Podpredsjednik: Ing. Asim Abdurahmani, industrijalac, Akile Tasi, narodni predstavnik i Glavni Urednik Novina „Bashkimi i Kombit“

Tajnik: Mark Temali, Viši Inspektor Ministarstava Unutrašnjih Poslova i Publicista

Blagaknik: Et-hem Cara, narodni predstavnik i diriktor personelnog otsjeka Ministarstva Prosvjete

Kulturni relator: prof. Izet Bebezići, publicista, Dr. adv. Lazėr Radi, publicsta

Upravni Odbor Društva

Dr. Rexhep Krasniqi, Podpredsjednik Albanskog Parlamenta, i bivši Ministar Prosvjete Vehbi Bej Frašeri, Pod-Ministar Vajnskih Poslova

Adv. Kiazim Blaca, Pod-Ministar Narodne Ekonomije i Visoki Komesar za Prehranu i Konsumaciju

Prof. Dr. Odhise Paskali, Skulptor, Podpredsjednik Albanskog Istituta za Studje i Umjetnost

Prof. Dr. Djevat Kortscha, Član Dražvnog Savjeta, član Albanskog Instituta za Studje i Umjetnost, Bivši Ministar Prosvjete

Dr. Xhelal Mitrovica, Generalni Sekretar Ministarstva Narodne Kulture i Propagande, publicista

Ekrem Telhaj, publicista i narodni predsednik za Valonu

Prof. Filip Fišta, Uprvitelj Knjižnice Albanskog Instituta za Studje i Umjetnost i publicista

Dr. Hamdi Karazi, Generali Tajnik Ministarstva Vajnski Poslova i Publicista

Nexhmedin Bej Vrioni, narodni predsednik za Berat

Ing. Hivzi Meraku, bivši gradonačelnik grada Prizrena

Dr. Jup Kazazi

Ing. Gafur Langu, narodni predsednik, i Inspektor Ministarstva Narodne Ekonomije

Ismail Sefa, industrijalac i narodni predsednik za Dabar

Mentor Ēoku, narod predsednik

F. 149, V. 1944, D. I-1324, fl.18
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:37.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.